Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niecałe 10kW
Zawijan a takie pytanie, jeżeli mój kocioł też w trakcie takich mrozów spalał też w granicach 40-45kg węgla Jaret plus to wtedy z jaką mocą on pracował? Może z tą samą? Ale chyba nie bo ja mam 17kW

Zadaje to pytanie dlatego że ja nie potrafię tego obliczyć, po prostu nie wiem jak i się na tym nie znam.

Jeżeli można to zapodaj jak to się liczy a na pewno wielu z tego skorzysta. Być może było już to gdzieś pisane ale w tylu postach dość trudno to znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Wam wciąga 60kg groszku to nie mam pytań, wiele osób, które znam mają przewymiarowane kotły i nigdy nie odnotowały spalania na poziomie 60 kg :) mówili, że średnio worek na dobę w mrozy. Co nie zmienia faktu, że błędem jest kupować kocioł ponad miarę, ale taki 12kW wydaje mi się, że będzie mniej wygodny niż 15kW, jestem laikiem więc być może jestem w błędzie.

Czy będę musiał pojawiać się częściej w kotłowni i dowalać więcej "koksu" przy mniejszym piecu czyli 12kW aniżeli 15kw ?

 

Chodzi o to, że paląc węglem o kaloryczności 28MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:

przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 77kg/dobę

przy zapotrzebowaniu mocy 10kW - 38kg/dobę

 

z czego wynika, że kocioł 15 kW pracując na pełnej mocy spali 60 kg/dobę.

 

Dla przykładu mój kocioł o mocy 18 kW spala maksymalnie 25 kg/dobę co oznacza, że nawet kocioł 10 kW byłby przewymiarowany.

 

Poniżej dane dla zbigmaz:

 

w przypadku węgla o przykładowej wartości opałowej 25MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:

przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 86kg/dobę

przy zapotrzebowaniu mocy 10kW - 43kg/dobę

przy zapotrzebowaniu mocy 5kW - 21,5kg/dobę

 

resztę obliczysz z proporcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie polecane kotły jakie tu znajdziesz mają dużo większą sprawność niż te klepane od wielu lat bez jakichkolwiek modyfikacji.

Jak dociśnie mrozem to kocioł pójdzie na 100% przez parę dni , resztę sezonu będzie pracował na luzie.

Kup kocioł jaki chcesz ,my polecamy 10-12kW , jak nie chcesz przesiadywać w kotłowni to kup z eCoalem.

Twoja kasa i Twój wybór.

 

Chyba chciałeś napisać, że pójdzie na 120 % nominalnej w razie potrzeby.

 

Ja także polecam eCOAL tym, którzy nie chcą szkolić się z obsługi Bruli.

 

Testowałem kilka sterowników i mam porównanie - może nawet niektórzy mnie za ten wpis "przestaną lubić", ale taka jest prawda, że te 2 sterowniki pracowały u mnie najlepiej, a od dłuższego czasu używam Bruli bo spalam przy nim najmniej węgla, mam znikome ilości spieków paląc Pieklorzem, i bardzo dobrze u mnie działa - cenię sobie także sterowanie przez internet [bardzo wygodne i szybkie programowanie stref czasowych, podgląd pracy bez chodzenia do kotłowni czy panela sterującego - wystarczy telefon z internetem lub komputer].

 

Jeszcze jeden przykład - od kilku tygodni sąsiad używa eCOAL-a którego mu wypożyczyłem - jest zachwycony - w porównaniu do Tatarek RT09 PID zużycie węgla do CWU [CO wyłączone] spadło mu prawie o 50%.

 

Co do samych kotłów to podtrzymuję, że wg mnie najlepsze są Skam-P Premium, RBR EKOUNIWERSAL i gdybym dzisiaj kupował kocioł wybrałbym między nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po jaką cholerę mi internet,przeglądanie filmów czy inne wodotryski w sterowniku ?

Wg mnie powinno tak być,że nastawiam na sterowniku pokojowym daną temperaturę i nie powinno mnie obchodzić co kocioł robi,jak robi żeby tą temperaturę osiągnąść.

 

Ustawianie stref czasowych do CO,CWU,cyrkulacji, czytelny nadzór nad pracą kotła wraz z historią + dodatkowo temp. zewn.,wewn. itd.

 

Jak na kogoś kto nie używał sterownika bez i z internetem bardzo pochopnie formułujesz swoje opinie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na 160m2 wyszlo 9kW, dodatkowo na 300 litrowy zasobnik ile musze dodac kW 3 czy 4 a moze wiecej ? Ktory kociol jest lepszy skam-p czy rbr ekouniwersal ? Jaki najlepiej zastosowac sterownik ? Czy na ogrzewanie podlogowe na calej powierzchni budynku daja rade te kotly, w przyszlosci planuje jeszcze solary, nie ma zadnych przeciwskazan ? Panowie ktorzy pisali do mnie wiadomosci prosilbym rowniez o napisanie i przedstawienie swojej oferty poniewaz wczesniejsze maile zostaly usuniete przypadkowo. Za ewentualne bledy przepraszam, pisze z telefonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy na ogrzewanie podlogowe na calej powierzchni budynku daja rade te kotly, w przyszlosci planuje jeszcze solary, nie ma zadnych przeciwskazan ?

Czemu skoro masz podłogówkę na całej powierzchni nie rozważasz opcji bufora ciepła ? Kocioł nie będzie się tak męczył i będzie pracował cały czas z pełną mocą a w podłogę wystarczy Ci 28-30st.C,przy dobrych układach naładowany bufor wystarczy Ci na kilka dni do tygodnia a plus taki,ze nie musisz mieć super sterownika z wodotryskami i podobnego kotła,wystarczy prosty kociołek a ciepło z bufora bierzesz sobie kiedy potrzebujesz a nie jedynie wtedy kiedy grzeje kocioł czyli zero strat do komina.

 

Nie jest to tutaj propagowane bo jak pisałem wcześniej,to jest wątek reklamowy sprzedawców i producentów kotłów i sterowników (admini jakoś tego nie zauważają albo nie chcą zauważać...) a z czegoś i z kogoś trzeba żyć i nikt tutaj lepszego i tańszego rozwiązania Ci nie doradzi poza swoim ;)

 

Przeczytaj sobie spostrzeżenia Piczmana i nie tylko,oni mają wungiel i bufory ciepła:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?105517-Dom-Piczmana&p=2286350#post2286350

A tutaj więcej o zaletach bufora ciepła pod wungiel:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła

 

Solary w niczym nie przeszkadzają ale są nieopłacalne,no chyba,ze masz dopłatę 90%.

Za 3tys.zł masz pompę ciepła do cwu pracującą cały rok,niezależnie od pogody.

 

P.S.

Sądzę,że mój post będzie zgłaszany jako spam lub nie w temacie a więc liczę na bezstronność przez osoby władne ;)

Wg mnie post jest w temacie "kotłów na ekogroszek" i jako odpowiedź na zapytanie ze szczerą chęcią pomocy "świeżemu" inwestorowi.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam link do kotła OE15kW ogrzewa dom 160m samej podłogówki

https://esterownik.pl/remote/227

Nic mi nie wiadomo aby kocioł się męczył.

 

Arturo,czasami powalasz na kolana czy oferowane kotły nie są proste?

Co miałeś na myśli prosty kociołek? Co tutaj ma do rzeczy sterowanie?

Może taki gdzie jego konstrukcja wypuszcza wyprodukowane ciepło w komin?

Nikt nikomu nie wciska niczego na siłę.

Polecamy to co mamy a złych produktów nie mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72. Muszę ci to napisać. Porzuć swoje pomysły związane z pompą ciepła. To nie jest ten watek ale ponieważ nic nie skutkuje i znów piszesz: "Za 3tys.zł masz pompę ciepła do cwu pracującą cały rok,niezależnie od pogody." więc muszę zareagować.

 

Pompa ciepła jest bajerem marketingowym!

 

Co prawda ciepło z niej można otrzymać za około 30% ceny energii elektrycznej ale kosztem ciepła zabranego z OTOCZENIA. Jeśli więc zimą w domu ( termosie) będziesz użytkował pompę ciepła to ciepło do niej będziesz musiał dostarczyć z innego źródła. Najprawdopodobniej z tego kominka, który jak piszesz masz montować. Wybacz Arturo 72 ale wydajesz się nie rozumieć co robisz i to z własnymi pieniędzmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nic mi nie wiadomo aby kocioł się męczył.

Wytłumacz mi i innym jak krowie na rowie,jak uzyskać na zasilaniu 28st.C w podłogę i co się dzieje z resztą st.C do których grzeje piec ?

O mieszaczach wiem ;)

No chyba,że nie wiem o czymś i kotły na ekogroszek grzeją wodę na wyjściu do 28st.C ze sprawnością 90% ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi i innym jak uzyskać na zasilaniu 28st.C w podłogę i co się dzieje z resztą st.C do których grzeje piec ?

No chyba,że nie wiem o czymś i kotły na ekogroszek grzeją wodę na wyjściu do 28st.C ze sprawnością 90% ?

 

Mało wiesz,np:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-jaśkowe-quot-wynalazki-quot&p=5371225#post5371225

Jest tych sposobów więcej ale dla niektórych będzie to spam...

To link do podglądu pracy mojego kotła. https://esterownik.pl/remote/189

Popatrz jak pracuje,jakie ma temp .

Z prawej strony na schemacie jest lekko podświetlona temp podłogi.Tak naprawdę to jest temp za zaworem 4D i mierzy temp wody wychodzącej na układ,różnica pomiędzy tą temp a temp na kotle czyli CO wraca i podgrzewa powrót.

Właśnie zastosowanie zaworu 4D pozwala nam ustawić temp wychodzącą na układ.Czy to będą grzejniki czy sama podłogówka to nie ma znaczenia.Nadmiar ciepła wraca do kotła.

Edytowane przez minertu
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę otworzyć linka,jakiegoś skryptu mi nie przyjmuje.

Wytłumacz mi teoretycznie,kocioł pracuje z mocą 11kW i grzeje wodę do 80st.C ta idzie na mieszacz,on miesza i do podłogówki wchodzi 30st.C,50st.C idzie z powrotem do pieca ale on dalej grzeje mocą 11kW do 80st.C i albo spada mu drastycznie moc skoro zamiast 10st.C dostaje 50st.C albo ?

Albo się odstawi i przechodzi w stan podtrzymania.

Wtedy nie grzeje,nie spala paliwa i czeka aż przyjdzie zapotrzebowanie na wytworzenie energii w celu podgrzania wody w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72. Studiowanie forum to prawdopodobnie twój sposób na pozyskiwanie wiedzy o pompach ciepła. Masz na ich temat wiedzę błędną podobnie jak na temat zasilania podłogówki przez kotły węglowe z podajnikiem.Właściwie wygląda na to, że jesteś typem może nie gawędziarza, bo przy pisaniu postów to określenie nie jest właściwe ale jesteś kimś w rodzaju "pleciugi". Świadczy o tym ilość postów i nie idąca za ilością małość wiedzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72. Nie można być aż tak bezrozumnym jak ty. To ciepło, które chcesz wyłapywać pod stropem pochodzi z ogrzewania, które dostarczasz do domu. Gdyby było inaczej, nikt nie ogrzewał by domów, a jedynie montował na strychu pompę ciepła. Takich rozwiązań jednak nie ma. Tak jak pisałem, jesteś "pleciugą" zaśmiecającym wątek o kotłach. Piszesz dużo ale aby sobie popisać. Widocznie wolisz to niż budowę własnego domu ( z kominkiem). Będę zmuszony zgłosić twoje posty moderatorowi. Z powodów, które ci wyłuszczyłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...