Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ludziki co tak siedliście na kolegę Arturo?

Arturo sam napisał że drożej ogrzewanie domu wychodzi prądem,gazem i ropą niż węglem.

Popieram dążenie do zmniejszania zapotrzebowania na ciepło i do stawiania małych domków jednopoziomowych. Jak już to salon z kominkiem na poddaszu. Bieganie po schodach to nie na moje lata.

 

Dla naszych domów dobrym rozwiązaniem jest ekogroszek bo daje namiastkę bezobsługowego grzania. Nie trzeba rano wstawać i palić. Moimi najlepszymi inwestycjami było kupno Ogniwa 15kw ze ster. eCoal i zmywarki. :)

Obydwa urządzenia ułatwiają życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Arturo72 właśnie wymyślił perpetum mobile. Grzejemy dom pompą

ciepła, a jak jest zimno, to pompa pobiera ciepło ze strychu.

 

Idź pleść bzdury na inny wątek.

I to wszystko w pompie za 3 tys zł - za te pieniądze nie da się nawet kupić porządnej lodówki - a co mówić o pompie. Pisałem już wcześniej że @Arturo to teoretyk - ja mieszkałem w mieszkaniu grzanym prądem i po paru latach bardzo marzyłem o kominie by podłączyć cokolwiek kominek, kozę, gaz ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu skoro masz podłogówkę na całej powierzchni nie rozważasz opcji bufora ciepła ? Kocioł nie będzie się tak męczył i będzie pracował cały czas z pełną mocą a w podłogę wystarczy Ci 28-30st.C,przy dobrych układach naładowany bufor wystarczy Ci na kilka dni do tygodnia a plus taki,ze nie musisz mieć super sterownika z wodotryskami i podobnego kotła,wystarczy prosty kociołek a ciepło z bufora bierzesz sobie kiedy potrzebujesz a nie jedynie wtedy kiedy grzeje kocioł czyli zero strat do komina.

 

.

 

Arturo

gdybyś czytał uważnie to wiedziałbyś, że można spokojnie połączyć kocioł na eko z zasobnikiem w układzie z buforem ciepła.

jeden z kolegów ma taki zestaw. istnieją również inne sposoby regulacji temperatury na wyjściu do układu które nie powodują że kocioł wariuje a wręcz stabilizują dodatkowo jego pracę. Prosty kociołek jak piszesz to dla mnie właśnie kociołek na ekogroszek z zasobnikiem. dzięki temu nie muszę codziennie biegać do kotłowni aby dołożyć wygarnąć wysypać i od nowa rozpalać. To jest dla mnie prostota. nie "śmieciuch" który ma niższą sprawność.

do tego sterownik który spełni moje oczekiwania i układ zrobiony zgodnie ze sztuką bez błędów które nawet najlepszy zestaw położą na kolana.

 

można śmiało kociołek łączyć ze 100% ogrzewaniem podłogowym. trzeba to tylko zrobić prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam apel o nie polemizowanie z Artuto 72. Nazwałem go "pleciugą" bo według mnie dobrze to słowo oddaje zajęcie, które uprawia Arturo 72. Od wczoraj Arturo 72 pomoderował swoje posty na temat pompy ciepła ustawianej na strychu myśląc może, że w ten sposób uniknie kompromitacji. Ale dziś sam, nieprzymuszony przez nikogo odsłania swoją niekompetencję. Pisze bowiem w poscie o 8:03 następująco:

 

"Może zacytuje sam siebie dla jasności i dla lepszego zrozumienia tekstu,moja odpowiedź dla pytającego się o solary:

Napisał Arturo72

Solary w niczym nie przeszkadzają ale są nieopłacalne,no chyba,ze masz dopłatę 90%.

Za 3tys.zł masz pompę ciepła do cwu pracującą cały rok,niezależnie od pogody."

 

Później (w poscie, który wykasował) napisał, że zimą pompę trzeba ustawić na strychu/poddaszu aby stamtąd czerpała ciepło do pracy.

Napisał to po tym gdy napisałem: "Arturo 72. Nie można być aż tak bezrozumnym jak ty. To ciepło, które chcesz wyłapywać pod stropem pochodzi z ogrzewania, które dostarczasz do domu. Gdyby było inaczej, nikt nie ogrzewał by domów, a jedynie montował na strychu pompę ciepła. Takich rozwiązań jednak nie ma. Tak jak pisałem, jesteś "pleciugą" zaśmiecającym wątek o kotłach. Piszesz dużo ale aby sobie popisać. Widocznie wolisz to niż budowę własnego domu ( z kominkiem). "

To dlatego moje dwa posty są położone teraz obok siebie (Arturo 72 wykasował swoje "mądrości").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

śledzę "ranking" już od dłuższego czasu, sporo dowiedziałem się ale prosiłbym o poradę bo mam trochę

wątpliwości co do doboru pieca a muszę zdecydować w najbliższych dniach.

Do ogrzania będzie dom 164m2 użytkowej, parter z poddaszem użytkowym, do tego garaż + kotłownia. W sumie

powierzchnia całkowita podłóg 220m2. Ściany porotherm 24 + 15 stryo, poddasze wełna 25cm, okna 3-szybowe.

1. Czy moc 16-17kw będzie optymalna dla tej powierzchni? Czy nie za duża? (sporo naczytałem się tu o przewymairowaniu)

2. Czy ktoś w miarę obiektywnie może porównać kocioł ogniwo eko + 16kw i skam-p 17 z ecoal.

Wiem że oba kociołki są warte uwagi, ale może jakieś różnice, zalety czy wady ktoś może określić

3. Jak jest z serwisem tych kotłów na podlasiu, wiem że OEP serwisuje firma z Łomży, nie orientuję się co do skam-p.

 

Będę wdzięczny za informację i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

śledzę "ranking" już od dłuższego czasu, sporo dowiedziałem się ale prosiłbym o poradę bo mam trochę

wątpliwości co do doboru pieca a muszę zdecydować w najbliższych dniach.

Do ogrzania będzie dom 164m2 użytkowej, parter z poddaszem użytkowym, do tego garaż + kotłownia. W sumie

powierzchnia całkowita podłóg 220m2. Ściany porotherm 24 + 15 stryo, poddasze wełna 25cm, okna 3-szybowe.

1. Czy moc 16-17kw będzie optymalna dla tej powierzchni? Czy nie za duża? (sporo naczytałem się tu o przewymairowaniu)

2. Czy ktoś w miarę obiektywnie może porównać kocioł ogniwo eko + 16kw i skam-p 17 z ecoal.

Wiem że oba kociołki są warte uwagi, ale może jakieś różnice, zalety czy wady ktoś może określić

3. Jak jest z serwisem tych kotłów na podlasiu, wiem że OEP serwisuje firma z Łomży, nie orientuję się co do skam-p.

 

Będę wdzięczny za informację i porady.

Informację wysłałem na PRIV ze względu na to aby nie posądzono mnie o reklamę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan a takie pytanie, jeżeli mój kocioł też w trakcie takich mrozów spalał też w granicach 40-45kg węgla Jaret plus to wtedy z jaką mocą on pracował? Może z tą samą? Ale chyba nie bo ja mam 17kW

 

ok.11-12kW, przypominam, że kotły mogą pracować w pobliżu swojej mocy nominalnej w określonych warunkach, najczęściej przy pierwszym odpaleniu.

Później ich zadaniem jest uzupełnianie strat ciepła, jak podaje OTGiS znakomitą większość sezonu pracują w zakresie ok.30%mocy, powiedzmy 3-9kW, to wystarcza do uzupełniania strat ciepła.

 

Praca stale z mocą znamionową może powodować m.in. dużą ilość spieków w popielniku, częste jego opróżnianie (wielkość spieków będzie zależna od jakości węgla, ale już ich nie unikniecie). Ładny wygląd popiołu uzyskujecie prowadząc kotły w niższych zakresach mocy od tej znamionowej, gdy węgiel wypala się spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jeden przykład - od kilku tygodni sąsiad używa eCOAL-a którego mu wypożyczyłem - jest zachwycony - w porównaniu do Tatarek RT09 PID zużycie węgla do CWU [CO wyłączone] spadło mu prawie o 50%.

 

 

Dobrze wiesz, że to sprawa wykorzystania stref czasowych na CWU z funkcją STOP.

 

Aktualnie mam taki próbny sterownik RT09pid z softem v.5.20, jak więcej potestuję,

to pewnie od tego sezonu będzie dostępny w takim wydaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel da się spalać spokojnie,pokaże to przyszły sezon i pewien sterownik,nie piszę jaki bo znowu będzie reklama :)

 

W ostatnim czasie zradykalizowane są Twoje wypowiedzi.

Oczywiście,że węgiel można spalać spokojnie, ale nie na mocy znamionowej danego palnika, bo to się wzajemnie wyklucza.

 

Radzę Ci chociaż jedną wizytę w OTGiS, zobacz jak wygląda tam badanie 100%mocy, poproś o pokazanie popiołu, może wówczas będziesz miał pełniejsze spektrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie zradykalizowane są Twoje wypowiedzi.

Oczywiście,że węgiel można spalać spokojnie, ale nie na mocy znamionowej danego palnika, bo to się wzajemnie wyklucza.

 

Radzę Ci chociaż jedną wizytę w OTGiS, zobacz jak wygląda tam badanie 100%mocy, poproś o pokazanie popiołu, może wówczas będziesz miał pełniejsze spektrum.

Nie muszę nigdzie jeździć bo widzę to u siebie choć nie wykluczam takiej wizyty w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andredamus, po tym okrojonym opisie wygląda,że dobrze wybrałeś zakres mocy 16-17kW

 

Skam-P czyszczony jest tylko od przodu, zajmuje mniej miejsca na głębokość

Tutaj znajdziesz obecnie dwupoziomowy ruszt awaryjny odlany z dwóch części plus duży deflektor

Górne mocowanie rusztu zostaje na stałe podczas pracy automatu

 

Ogniwo czyszczone jest od góry, ma kanały pionowe

Nie wiem czy ma dwie wysokości montażu rusztu, z pewnością jest on także dostępny podczas pracy automatu

Więcej n/t Ogniwa powiedzą Tobie użytkownicy, czy minertu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę nigdzie jeździć bo widzę to u siebie

 

Co widzisz u siebie?

Chcesz powiedzieć, że robiłeś próbę i spalałeś w trybie ciągłym prawie 100kg/24h, aby sprawdzić jak zachowa się palnik i kocioł przy stałym odbiorze blisko 24-25kW?

Czy spalałeś góra 40kg/24h uzyskując ładny popiół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co widzisz u siebie?

Chcesz powiedzieć, że robiłeś próbę i spalałeś w trybie ciągłym prawie 100kg/24h, aby sprawdzić jak zachowa się palnik i kocioł przy stałym odbiorze blisko 24-25kW?

Czy spalałeś góra 40kg/24h uzyskując ładny popiół?

A czy trzeba tyle spalać nie potrzebnie?

Wygląd popiołu nie zależy tylko od sposobu spalania ale od samego opału,oczywiście można go dla danych warunków poprawić.

Po modyfikacji mojego kotła przestałem patrzeć na to jak wygląda popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ogniwo dołączyło do Skama oraz Galmetu z oferowaniem dwóch poziomów rusztu awaryjnego....

W chwili obecnej mamy zatem 3kotły na rynku oferujące taką możliwość.

Dla zaspokojenia mojej ciekawości nie było czasem inaczej?

Czy to czasem skam-p nie dołączył do Ogniwa?

Pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ogniwo dołączyło do Skama oraz Galmetu z oferowaniem dwóch poziomów rusztu awaryjnego....

W chwili obecnej mamy zatem 3kotły na rynku oferujące taką możliwość.

Jak ktoś szuka kotła z podajnikiem to ruszt awaryjny raczej nie jest tutaj żadnym atutem. Jeśli szukam wygody to kupuję podajnik jak chcę się pieprzyć z codzienną obsługą i rozpalaniem kupuję zwykłego śmieciucha.

Nie róbcie ludziom wody z mózgu.

ŻADEN kocioł z podajnikiem nie gwarantuje jakiejś przyzwoitej stałopalnoci co zobowiązuje do częstego doglądania kotła.

Ruszt awaryjny trzeba traktować tak jak na to wskazuje jego nazwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...