Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wszystko się zgadza. Jako serwisant kotłów czesto a nawet bardzo czesto widzę wsadzone kotły przez instalatorów w ciasną dziurę w kotłowni tak że nawet cieżko dojść do wyczystki i wentylatora nie mówiąc już o wyjeciu ślimaka czy odkręceniu i zdjęciu motoreduktora. Kocioł powinien być dobierany do potrzeb użytkownika opału możliwości dogodnego umiejscowienia kotłowni. Zwykle nikt kupując kocioł nie zwraca na to uwagi a sprzedawca nawet nie zapyta o wymiary kotłowni itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zawijan – cieszę się, że nareszcie napisałeś wyczerpująco.

 

Oto jak wygląda u mnie „pracochłonne czyszczenie” - z najwyższej „półki” wymiennika ściągam popiół na łopatkę do siebie, z niższej spycham do tyłu na najniższą z której wyciągam na łopatkę do siebie przez niższą wyczystkę.

 

Piszesz:

"A z każdego kotła w czasie czyszczenia poleci sadza, jeśli tam jest (czy to z poziomego, czy z pionowego)” – sęk w tym, że w moim leci wprost na łopatkę a nie na podłogę, nie kurzy się itp.

 

Jak to jest z tymi kosztami ? :

 

„Na każdym poziomie muszą być zabudowane otwory wyczystkowe, przechodzące przez przestrzenie wodne, co zwiększa koszty wykonawcze urządzenia.”

 

a za chwilę:

 

„Zrobić wymiennik poziomy jest tak samo łatwo (lub tak samo trudno), jak pionowy.”

 

Kolejny cytat:

Nie akceptuję opinii SUSPENSERA, który ma kocioł ENKA a twierdzi, że najlepszy jest SKAMP, bo „nikt nie przedstawił mu lepszych argumentów”. Zaakceptowałbym jego opinię, gdyby napisał, że eksploatował kotły takie a takie, i spośród nich najlepszy jest ten a ten, bo to i to. To byłaby opinia uzasadniona. Robienie rankingu kotłów na podstawie wyobraźni, argumentów itp. – bez badań eksploatacyjnych – jest nieuprawnione.

 

Dlatego ja opisuję tylko kotły, które przebadałem eksploatacyjnie. Innych nie opisuję, bo uważam, że nie mam podstaw. I dobrze by było, żeby każdy opisywał tylko te kotły, które zna z praktyki, a nie te, o których słyszał, czy widział na targach. Szczególnie, jeśli nie jest ekspertem w tej dziedzinie.

 

Ja wymieniłem dokładnie poszczególne cechy, które mnie przekonują – dlaczego ich nie zacytujesz i nie odnosisz się do nich tylko do podsumowania i oceniasz mnie a nie moje kryteria ?

 

Nie mam możliwości eksploatowania wszystkich kotłów w Polsce podobnie jak wszystkich aut, telewizorów, tosterów itp. itd. świata a pomimo to muszę jakieś wybrać i dlatego właśnie przy wyborze porównuję poszczególne cechy które wg mnie są istotne.

Z Twojego rozumowania wynika, że tylko ten kto eksploatował wszystkie urządzenia świata może jakieś polecić (albo tylko to, którego używał nawet gdy znalazł lepsze, ale jeszcze go nie sprawdził a ma ono kilka cech lepszych od wybranego przez niego wcześniej).

 

A co zrobić gdy nieliczni eksperci są związani z dana marka i tylko ją promują – czy ślepo im wierzyć niczym tym od szczepionek na świńską grypę ?

 

Słuchajcie praktyków, ale tylko tych, którzy mówią o tym, co wypraktykowali.

 

O widzisz – właśnie na tej podstawie napisałem co uważam za istotne przy wyborze pieca.

 

Dalej piszesz ciekawie i o takie informacje mi chodziło – choć może zabrakło mi napisania krótko i konkretnie, że nie podałeś linka do opisu nowego palnika, bo czekasz aż Ogniwo oficjalnie zaprezentuje piec w którym będzie zamontowany.

Czy wiesz orientacyjnie kiedy to nastąpi, bo ten piec 10 kW z nowym palnikiem wydaje się bardzo interesujący (do tej pory do domów z maksymalnym zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 8-10 kW trzeba było kupować albo piec o gorszej konstrukcji albo przewymiarowany o lepszej).

 

Na koniec mam taką uwagę – ciekawe jest, że robisz błędy pisząc SKAMP zamiast Skam-P Premium, a zamiast eCoal piszesz eCoal.pl a do tego co kawałek wrzucasz link do własnej strony http://zawijan.wordpress ... ciekawy „zbieg okoliczności” ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam to forum!!!

Nawet jak w końcu kupię kociołek ( nie wiem czy nowe Ogniwo czy SKAM`a, ale na pewno z nowym palnikiem i dobrym sterownikiem i nie wiem czy z pionowym czy poziomym wymiennikiem) to i tak nie przestanę go śledzić.

Wasze wymiany ciosów są KONSTRUKTYWNE!!!!

Nigdzie więcej nie mogę się dowiedzieć o budowie i eksploatacji kotłów. Pozdrawiam wszystkich ekspertów!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie dało by się abyście połączyli Wasze doświadczenia i wspólnie zaprojektowali jakiś kociołek?

 

Myślę że to dobry pomysł i mógłby wyjść z tego naprawdę dobry kociołek.

Tylko jak kolegę zawijana posadzić w jednym pomieszczeniu z kolegą jareckim ?

Ich potyczki słowne, chociaż czasami za ostre ale też dają dużo do myślenia i dużo uczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego rozumowania wynika, że tylko ten kto eksploatował wszystkie urządzenia świata może jakieś polecić (albo tylko to, którego używał nawet gdy znalazł lepsze, ale jeszcze go nie sprawdził a ma ono kilka cech lepszych od wybranego przez niego wcześniej).

 

A co zrobić gdy nieliczni eksperci są związani z dana marka i tylko ją promują – czy ślepo im wierzyć niczym tym od szczepionek na świńską grypę ?

 

Dalej piszesz ciekawie i o takie informacje mi chodziło – choć może zabrakło mi napisania krótko i konkretnie, że nie podałeś linka do opisu nowego palnika, bo czekasz aż Ogniwo oficjalnie zaprezentuje piec w którym będzie zamontowany.

Czy wiesz orientacyjnie kiedy to nastąpi, bo ten piec 10 kW z nowym palnikiem wydaje się bardzo interesujący (do tej pory do domów z maksymalnym zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 8-10 kW trzeba było kupować albo piec o gorszej konstrukcji albo przewymiarowany o lepszej).

 

Na koniec mam taką uwagę – ciekawe jest, że robisz błędy pisząc SKAMP zamiast Skam-P Premium, a zamiast eCoal piszesz eCoal.pl a do tego co kawałek wrzucasz link do własnej strony http://zawijan.wordpress ... ciekawy „zbieg okoliczności” ;-)

 

Nie wierzyć ekspertom, nawet tym nielicznym, jeśli nie potrafią poprzeć swoich opinii prezentacją wyników badań.

 

Tak, dobrze zrozumiałeś. Polecić dane urządzenie może tylko ten, kto go eksploatował. Jeśli go nie eksploatował – może co najwyżej wyrażać swoje subiektywne opinie.

 

Nie obrażaj się SUSPENSER. Ty byłeś tylko przykładem. Te moje uwagi kierowałem do producentów, którzy w materiałach reklamowych piszą wiele rzeczy bez pokrycia. I na podstawie tylko tych materiałów nie wolno wystawiać opinii kotłom. Widziałem bardzo dobre kotły z wymiennikiem poziomym i bardzo dobre – z pionowym. I widziałem bardzo kiepskie kotły obu tych rodzajów.

Tak, jestem związany z niektórymi firmami (umowami licencyjnymi). Tak, czerpię z tego korzyści (ja, moi koledzy współtwórcy, i moja firma). Pisałem o tym już nie raz.

Zauważcie jednak, że wszystkie swoje oceny podpieram wynikami badań, które publikuję na naszym blogu (dlatego tak często podaję jego adres). Chętnie pisałbym o wszystkich kotłach, gdybym dysponował takimi wynikami. Niestety – producenci nie kwapią się do zlecania takich badań. Dziwię się temu, bo koszt tych badań jest o niebo niższy, niż koszty reklam w publikatorach. Tyle, że w publikatorach wszystkie kotły są najlepsze, a w badaniach bywa różnie.

 

Mogę opublikować foto naszego nowego palnika. Zrobię to w najbliższej wolnej chwili. Tylko, co to da? Palnik, jak palnik. Ważne jest jednak to, czego nie widać – charakterystyka układu doprowadzania powietrza. To jest ta nowość. Reszta jest taka sama, bo taka musi być. Skoro jednak chcecie, to do poniedziałku foto pojawi się na http://zawijan.wordpress.com/

 

Kiedy będzie prezentacja nowych kotłów OGNIWO EKO PLUS – nie wiem. Nie ja robię marketing. Na podstawie obserwacji rynku przypuszczam, że firma OGNIWO ma w tej chwili bardzo dużo zamówień na kotły (także na OGNIWO EKO), więc to jest aktualnie ich priorytet. To zrozumiałe. Dokładne informacje na ten temat można uzyskać tylko tam.

Ja mogę podać tylko tyle, że kotły OGNIWO EKO PLUS 10kW i 16kW mają już atesty na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”. Na kocioł 25kW – czekamy. Wersję roboczą tego kotła mamy przebadaną, więc taki atest będzie formalnością.

 

To, że piszę dokładne nazwy „swoich” produktów, to żaden „ciekawy zbieg okoliczności”. Po prostu je pamiętam. Skamp taki czy inny, SEKOM czy SEKAM mylę, bo ich nie pamiętam dokładnie i nie chce mi się tracić czasu na szukanie. Dla zrozumienia tego, co piszę – jest to wystarczające. Przecież nie o nich piszę. Inni opisujący właśnie te kotły czy firmy zrobią to dokładnie.

 

A co za różnica, czy podam adres naszego poradnika, czy będę przepisywał jego fragmenty? Podanie adresu uważam za prostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie dało by się abyście połączyli Wasze doświadczenia i wspólnie zaprojektowali jakiś kociołek?

 

A po co?

Lepiej mieć dwa dobre kotły do wyboru (jeszcze lepiej więcej niż dwa), niż jeden "urzędowo najlepszy".

Wierzcie mi, że wiele różnic, które są przedmiotem naszych sprzeczek z Jareckim, ma znaczenie drugorzędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to dobry pomysł i mógłby wyjść z tego naprawdę dobry kociołek.

Tylko jak kolegę zawijana posadzić w jednym pomieszczeniu z kolegą jareckim ?

Ich potyczki słowne, chociaż czasami za ostre ale też dają dużo do myślenia i dużo uczą.

 

Nie da się nas posadzić w jednym pomieszczeniu.

Jarecki jest pracownikiem konkretnej firmy kotlarskiej SEKOM, a ja jestem pracownikiem Instytutu, który pracuje z różnymi firmami (chciałby ze wszystkimi).

Celem jego firmy są jak najlepsze wyniki TEJ firmy. Celem mojego Instytutu są jak najlepsze wyniki całej branży kotlarskiej, niezależnie od tego, które firmy będą dominować. To jest bardzo istotna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się nas posadzić w jednym pomieszczeniu.

Jarecki jest pracownikiem konkretnej firmy kotlarskiej SEKOM, a ja jestem pracownikiem Instytutu, który pracuje z różnymi firmami (chciałby ze wszystkimi).

Celem jego firmy są jak najlepsze wyniki TEJ firmy. Celem mojego Instytutu są jak najlepsze wyniki całej branży kotlarskiej, niezależnie od tego, które firmy będą dominować. To jest bardzo istotna różnica.

 

Nie to, żebym się czepiał, ale z tego co wiem to ten instytut nie jest jedynym w Polsce wykonującym badania kotłów, więc także jego celem jest jak najlepszy wynik wśród innych.

 

Co do posadzenia w jednym pomieszczeniu to teoretycznie wszystko się da gdy się mocno chce ;-D

 

Wg mnie dość już offtopów - wyjaśniliśmy sobie (i innym) to co nas nurtowało (teraz już każdy wie co kim kieruje itd.) i proponuję powrócić do meritum tematu wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Mam pytanie do znawców tematu, co przerabiają podobne problemy jako "chleb powszedni" z praktyki, a nie ze słyszenia.

Jestem posiadaczem domu za rogiem C110a

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-za-rogiem-wariant-i,427,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=C110a&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=31&y=8&nr=0

 

Teraz kilka niezbędnych danych

Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2

Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.

Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.

Pytania to:

1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,

2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,

3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Mam pytanie do znawców tematu, co przerabiają podobne problemy jako "chleb powszedni" z praktyki, a nie ze słyszenia.

Jestem posiadaczem domu za rogiem C110a

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-za-rogiem-wariant-i,427,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=C110a&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=31&y=8&nr=0

 

Teraz kilka niezbędnych danych

Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2

Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.

Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.

Pytania to:

1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,

2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,

3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kilka niezbędnych danych

Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2

Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.

U mnie przy podobnych parametrach zamontowany jest piec 25KW .

Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.

Pytania to:

1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,

2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,

3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW

Poczytaj było niedawno :

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4270080&viewfull=1#post4270080

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4257546&viewfull=1#post4257546

i tego : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4257606&viewfull=1#post4257606

Dodam od Siebie że w moim piecu z bardzo dobrym skutkiem palę mieszanką : ekogroszek + miał + owies - pisałem gdzieś o tym w innym wątku .

Edytowane przez pawelo_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Mam pytanie do znawców tematu, co przerabiają podobne problemy jako "chleb powszedni" z praktyki, a nie ze słyszenia.

Jestem posiadaczem domu za rogiem C110a

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-za-rogiem-wariant-i,427,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=C110a&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=31&y=8&nr=0

 

Teraz kilka niezbędnych danych

Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2

Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.

Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.

Pytania to:

1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,

2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,

3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW

 

Wystarczy przy nowym budownictwie 25kW

Ja polecam z palnikiem II-ej generacji, model SKAM-P Premium

Może być z wodnym rusztem awaryjnym, jeżeli ktos na bieżąco podczas pracy automatu chce dorzucac jakieś drewno z budowy czy spalić jakies papiery.

Może być z żeliwnym rusztem awaryjnym, jeżeli ma to byc ruszt do korzystania od tzw wielkiego dzwonu np. raz na 2miesiące w sobote czy niedzielę przepalić sobie na bojler drewnem.

 

Sterowanie z PID w standardzie.

 

Co ważne:

ślimaka łatwiej zaprogramowac do współpracy z samym bojlerem a palnik II-ej generacji spala takie same paliwa jak tłok.

 

Nowy palnik Ekoenergia pracuje rewelacyjnie, właśnie wróciłem z obiektu, gdzie przeprowadzamy testy, otwory antyspalinowe sprawdziły się doskonale a samo spalanie jest dużo lepsze. Co ważniejsze zmieniona konstrukcja ślimaka w strefie paleniska wykazała bardzo małe opory podawania, brak dźwieków kruszenia opału przy stosowaniu groszku.

 

ps. współpraca z Zawijanem na kilku polach jest możliwa i byc może będzie w przyszłym roku realizowana, pokaże to bieżący sezon. Zawijan zgodziłbym się,że ogólnie zależy Ci na współpracy z wszystkimi firmami, ale biznes masz z promowania kotłów Ogniwo a czasami wspominasz o innych producentach. Masz do tego prawo, ale nie stawiaj się tak idealnie bezstronnie.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. współpraca z Zawijanem na kilku polach jest możliwa i byc może będzie w przyszłym roku realizowana, pokaże to bieżący sezon. Zawijan zgodziłbym się,że ogólnie zależy Ci na współpracy z wszystkimi firmami, ale biznes masz z promowania kotłów Ogniwo a czasami wspominasz o innych producentach. Masz do tego prawo, ale nie stawiaj się tak idealnie bezstronnie.

 

Jeszcze raz powtarzam.

KAŻDY producent, który przedstawi mi kocioł do badań eksploatacyjnych, może być pewien. że opiszę dokładnie ( nie tylko - wspomnę) jego produkt i zaprezentuję wyniki tych badań (za jego zgodą - oczywiście). Czekam na takich.

I przestańcie już wreszcie pieprzyć o tej mojej stronniczości.

KAŻDA firma - nie tylko OGNIWO - ma takie same szanse na współpracę ze mną i moim instytutem. Jasne?

Postarajcie się, zamiast bić pianę!

Chyba, że uważacie nas za niedorastających do współpracy z Wami. Wtedy też przestańcie pieprzyć. Tylko udowodnijcie, że jesteście tacy dobrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten nowy palnik Ekoenergia pasował będzie w miejsce Brucera bez zbędnych przeróbek ?

 

Ramka palnika Ekoenergia jest minimalnie węższa. Jedyny możliwy kłopot to jak masz wykonane śruby do przykręcenia Brucera.

W palnikach Brucer producenci dostawali gołe odlewy bez wierceń. U nas w firmie obcinalismy górną ramkę o 4 czy 5cm i wykonywaliśmy wiercenia do przykręcenia palnika. Przy Ekoenergii dostajemy juz palnik przygotowany do montażu z wierceniami.

 

Mogę przesłać na maila rysunek techniczny z wymiarami, sam Pan sprawdzi, czy palnik będzie pasował bez większych kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...