Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No tak. Powinienem był napisać, że ecoal jest "do sterowania jednym obiegiem". Bo to co piszesz jest prawdą. Jeśli ustawimy na stałe mieszacze to możemy mieć tych obiegów dużo. Ale dyskusja zaczęła sie od rozwiązań Pluma, który z regulatora kotła przewiduje sterowanie także jednym zaworem mieszającym a z paneli rozszerzających i dodatkowych modułów sterowaniem następnych dwóch obiegów (poprzez siłowniki zaworów). Innymi słowy rozwiązania Pluma pozwalają zmieniać temperatury w obiegach niezależnie z poziomu elektroniki a ecoal takiej funkcji nie udostępnia. temperatury w poszczególnych obiegach nalezy zmieniać ręcznie (regulując mieszacze).

VID. Doskonale mnie teraz zrozumiałeś. I cieszę się, że potwierdzasz , że w instrukcji napisano DWA stopnie dokładności pomiaru.

Edytowane przez Wojtek_mazury
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego tylko jedno?

Przecież każdy może pisać o sterowaniu jakim tylko chce.Nikt nikomu niczego nie broni pisać.

Tak działa większość nowoczesnych sterowników opartych o fuzzy logic

 

Tak działa bruli.pl

 

 

:) to fakt

dwa eCoal i bruli, czasem tylko przebije się cobra z pumą, ale szybko znikną w bazarowej nawalance

 

do tej pory rozmawialiśmy o sterowaniu obiegami grzewczymi, a bruli czy eCoal prócz temperatury kotła i cyklicznej pracy pompy nie ma żadnego innego wpływu na te obiegi.

 

jak chcesz porozmawiać o sterowaniu spalaniem w obu sterownikach, to napisz cos więcej o tej funkcji ograniczania temperatury spalin ...

 

 

w plumie działa to na zasadzie automatu, dobierane jest podawanie i nadmuch skorygowany o "korektę nadmuchu". Proces dobierania mocy jest w miarę spokojny i odbywa się o 1-2 kroki w jednym cyklu podawania, w każdym razie nagłe włączenie dużego obciążenia z CWU nie powoduje natychmiastowego wyprowadzenia automatu z równowagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sądzisz ,że eCoal.pl jest dla jednego obiegu?

Oczywiście są sterowania nawet dla 8 obiegów,tylko pytanie czy je wykorzystamy?

Dla kilku obiegów najlepiej zastosować rozdzielacz z termostatami , mieszalnikiem i po sprawie.

Teraz praktycznie najczęściej stosowany w nowym budownictwie.

 

pisząc obieg, nie mam namyśli jednej pętli ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego

tylko np jedno pięterko lub jedno mieszkanie w domu wielorodzinnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mój dom ma powierzchnie 110 m2 ściana Ytong 30 +15 styropian, poddasze nieużytkowe (strop ocieplony 15 cm styropianem) + wełna na dachu 25 cm.

110m2 ? ;)

Jakie masz zapotrzebowanie domu na ciepło ?

Lazar Uni Komfort to mój faworyt,u mnie na pierwszym miejscu w rankingu wg wyglądu :)

 

Nie w temacie ale powiem,że ocieplanie połaci dachu dla myszek na poddaszu jest wyrzuceniem pieniędzy na przyszłe rachunki za ogrzewanie bo ogrzewamy nie tylko parter ale też i poddasze.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCoal.pl steruje trzema obiegami.

CO,CWU oraz do wykorzystania obieg dla pompy mieszającej zmieniając tylko jej funkcję.Robimy to programowo.

Wystarczy zagłębić się w możliwości programowe tego regulatora.

Co się tyczy siłownika na zaworze mieszającym to każdy ma swoje upodobania.Ja go ustawiłem raz (fakt trochę czasu mu poświęciłem)

i już nim nie kręcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluma pozwalają zmieniać temperatury w obiegach niezależnie z poziomu elektroniki a ecoal takiej funkcji nie udostępnia. temperatury w poszczególnych obiegach nalezy zmieniać ręcznie (regulując mieszacze).

 

najlepiej to działa w automacie, każdy obieg (mieszkanie czy pięterko), ma swoją niezależną krzywą grzewczą w zależności od temperatury zewnętrznej.

Na tej podstawie siłownik w mieszaczu dobiera nam odpowiednią temperaturę czynnika, do utrzymania komfortowej temperatury.

Czujnik wewnętrzny z kolei działa jako sprzężenie zwrotne i wprowadza odpowiednie korekty temperatury czynnika (przesunięcie krzywej krzewczej), tak by niezależnie od wietrzenia, wiatru czy nasłonecznienia była utrzymywana temperatura zadana. Im bardziej temperatura wew odbiega od zadanej tym większa korekta, im bliżej zadanej tym mniejsza.

 

W ecosterze też znajduje się opcja kalibracji czujnika temp wewnętrznej +/-3C z dokładnością 0,1C, żadne inne czujniki nie są kalibrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Jeden woli żonkę , drugi teściową:yes:. Żeby już zakończyć dyskusję napiszę, że Plum udostępnia mozliwość elektronicznej regulacji w obiegach grzewczych ale nie przekreśla to możliwości rezygnacji z tego typu rozwiązań ( budowa modułowa-nie dokupuje się modułów) i założenia zaworów termostatycznych. Czyba temat został wyczerpany ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCoal.pl steruje trzema obiegami.

CO,CWU oraz do wykorzystania obieg dla pompy mieszającej zmieniając tylko jej funkcję.Robimy to programowo.

.

to nie te same obiegi grzewcze o których ja pisze

 

w twoich panuje jedna i ta sama temperatura tzn kotła

w moich temperatury mogą być różne i nie zależne ob siebie nawzajem

 

dziwie się że tego nie rozumiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Jeden woli żonkę , drugi teściową:yes:. Żeby już zakończyć dyskusję napiszę, że Plum udostępnia mozliwość elektronicznej regulacji w obiegach grzewczych ale nie przekreśla to możliwości rezygnacji z tego typu rozwiązań ( budowa modułowa-nie dokupuje się modułów) i założenia zaworów termostatycznych. Czyba temat został wyczerpany ?

Tak ,będziemy powoli kończyć temat bo goście się zjadą a trochę roboty jeszcze jest.

 

Samo założenie głowic termostatycznych na grzejnikach (a praktycznie wszyscy w nowych domkach je zakładają) rozwiązuje nam utrzymanie odpowiedniej temp w danym pomieszczeniu.

Plum umożliwia elektroniczną regulację ale musi mieć czym sterować tak?Skoro będą załóżmy 4 obiegi niezależne (oczywiście na jednej pompie) musisz sterować nimi niezależnie a to wiąże się z kosztami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie te same obiegi grzewcze o których ja pisze

 

w twoich panuje jedna i ta sama temperatura tzn kotła

w moich temperatury mogą być różne i nie zależne ob siebie nawzajem

 

dziwie się że tego nie rozumiesz

Doskonale to rozumie.Tylko po co robić takie koszty instalacji?

Załatwi to głowica termostatyczna na grzejniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... założenia zaworów termostatycznych.

 

tak jak większość ja też jestem zdania że najlepsze jest sterowanie ilościowo-jakościowe

 

ale są różne przypadki, instalacje, upodobania

a sterownik powinien być na tyle uniwersalny by spełniać jak najwięcej różnych "zachcianek"

 

miło było

teraz trzeba się brać za robotę na sobotę :D

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plum umożliwia elektroniczną regulację ale musi mieć czym sterować tak?Skoro będą załóżmy 4 obiegi niezależne (oczywiście na jednej pompie) musisz sterować nimi niezależnie a to wiąże się z kosztami.

1 pompa kotłowa

4 pompy mieszaczy

4 siłowniki

4 zawory mieszające

moduł M1

ecoster200

3 czujniki wew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak większość ja też jestem zdania że najlepsze jest sterowanie ilościowo-jakościowe

 

ale są różne przypadki, instalacje, upodobania

a sterownik powinien być na tyle uniwersalny by spełniać jak najwięcej różnych "zachcianek"

 

miło było

teraz trzeba się brać za robotę na sobotę :D

pzdr

Dobrze to ująłeś :)

Przypadki,upodobania i najważniejsze ,kasa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,że tak można ale popatrz na koszta.

Kto ma kasę to może sobie pompę z mieszaczem założyć na każdy grzejnik tylko po co?

 

znów patrzysz ze swojej perspektywy, ja zresztą też nie potrzebuje 4 obiegów mi wystarcza jeden.

 

ale jak trafi się gagatek-bogatek i postawi sobie chatkę np 500-1000m2 z trzema podłogówkami powyżej 150m2 każda i instalacją grzejnikową w sypialniach i łazienkach ...

Chcąc niezależnie i automatycznie tym sterować, będzie musiał taki zestaw sobie sprawić :)

czy się skrzywi, bo drogo?

wątpię :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VLD, Wojtek - bardzo ciekawe uwagi.

 

Ja tylko dopiszę, co ja znam:

Cobra czy Puma z modułem Alligator (można podłączyć na chwilę obecną do dwóch modułów alligator dublując możliwości):

- Cobra - 2pompy C.O., CWU, programator tygodniowy z funkcja STOP grzania, obsługa termostatu

- Puma - 3pompy, C.O., CWU, cyrkulacyjna reszta to samo....

- Alligator - sterowanie zaworem bez programowania jego pracy - sam uczy się otwierania i zamykania dla stabilizacji temperatury za zaworem, obsługa kolejnych 2pomp, obsługa drugiego termostatu na obieg za zaworem z opcją albo zamknięcia zaworu i wyłączenia pompy albo z funkcja obniżeia nastawy za zaworem o dana temperaturę na czas utrzymania temp. w pomieszczeniu

 

lub przy RT09pid:

- moduł zaworu RT12 mieszacz z obsługą pompy za mieszaczem oraz termostatu na ten obieg. Kilka spraw z otwieraniem zaworu trzeba zaprogramować w przeciwieństwie do alligatora.

- panel RT09zs (SP1) - tutaj też w menu serwisowym jest opcja kalibracji wskazań czujnika wewnętrznego, tez bodajże o +,-3st.... są 3tryby pracy - echo, gdzie podglądamy temp. na c.o., cwu, pokojową, kocioł, gdzie możemy z pokoju zmieniać nastawę c.o. oraz pokój, gdzie ustawiamy temp. w pomieszczeniu także z wykorzystaniem stref czasowych.

 

To tylko dla pełniejszej informacji i zgadzam się, że każdy ma wybór, jeden buduje taką instalację a drugi inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld napisał "ale jak trafi się gagatek-bogatek

i postawi sobie chatkę np

500-1000m2 z trzema

podłogówkami powyżej 150m2

każda i instalacją grzejnikową w

sypialniach i łazienkach ...

Chcąc niezależnie i

automatycznie tym sterować,

będzie musiał taki zestaw sobie

sprawić

czy się skrzywi, bo drogo?

wątpię"

 

Wyobrażasz sobie takiego gagatka ładującego brudny ekogroszek, ludzie z taką kasą nie bawią się w palaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...