Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za bardzo sie nieznam

 

Dobrze, że się przyznałeś. Ja też się nie znam, wiem tyle, co przeczytam albo usłyszę.

Liczby nie kłamią- chyba, że ten kalkulator jest lewy...

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=102

Policz sobie tutaj, ile potrzebujesz maksymalnego zpaotrzebowania (czyli wielkie mrozy, np. -22 stopnie C), tak jak pisałem mnie wyszlo 8,9 kW, więc stwierdzenie, że kocioł mniejszy niż 15kW nie da sobie rady, niczym nie jest podparte skoro masz 140 m2. Też mi w to ciężko uwierzyć ale jest to prawda podparta kalkulatorem OZC, jak będzie zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi w to ciężko uwierzyć ale jest to prawda podparta kalkulatorem OZC, jak będzie zobaczymy.

 

możesz to policzyć z grubsza ze spalania dobowego w największe mrozy

zakładając 60% sprawności i kaloryczność opału 25 MJ wiele się nie pomylisz

 

bardziej dokładnie możesz zobaczyć swoje zapotrzebowanie montując ciepłomierz w swojej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć największe mrozy utrzymują się przez ok. 1 miesiąc w roku, reszte sezonu kocioł pracuje na pół gwizdka albo i mniej. Ja zaryzykowałem zobaczymy jak na tym wyjdę, na całości mam ogrzewanie podłogowe. Są to ogólne obliczenia, ale po coś ten kalkulator jest i od biedy nie pokazuje mi jakiegoś wyniku z kosmosu... Nawet będąc w pewnym sklepie, szef polecał mi 15kW albo 20kW, ja mu wypaliłem z tym OZC, że jest takie i takie zapotrzebowanie i że coś mniejszego by się zdało, pracownik żadnego interesu w tym nie miał i pokiwał głową twierdząco (stał za głową szefa), ale właściciel jak to właściciel zarobić musi z czegoś trzeba żyć i polecił mi ostatecznie kocioł 15 kW. Na targach jeszcze z nim gadałem pewnie mnie nie kojarzył i polecał mi 20kW, teraz 15 bo mniejszego nie mają. Nie wiadomo komu wierzyć, więc zawierzyłem liczbom :)

 

możesz to policzyć z grubsza ze spalania dobowego w największe mrozy

zakładając 60% sprawności i kaloryczność opału 25 MJ wiele się nie pomylisz

 

bardziej dokładnie możesz zobaczyć swoje zapotrzebowanie montując ciepłomierz w swojej kotłowni.

 

Nie policzę bo jestem na etapie robienia kotłowni, ale kocioł już zakupiłem tylko nie odebrałem go od kuriera.

Edytowane przez pawko_
blad orto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie kotła Weber Heiztechnik Reto duo lub reto uni duo. Czy ktoś z Państwa ma lub miał do czynienia z tym piecem, gdyż jestem zainteresowana jego kupnem. Z góry dziękuję

Witam.Niestety nie miałem z nim do czynienia,jednak dystrybutorem na śląsku jest INSTALBUD jeżeli jesteś z tego rejonu to warto do nich zajrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo sie nieznam ale piec wg mnie 10kw będzie dobry wiosną,wczesną jesienią i latem cwu ale na pewno nie da rady zimą w mrozy

 

To lepiej sobie poczytaj trochę wątków ludzi którzy kupili większe piece do nowych domów i piszą z jaką mocą ich piec pracuje w największe mrozy. Teraz tylko nadają że piec pracuje z połową mocy, przez to szybko się brudzi i sprawność pieca przy takiej mocy bardzo spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Niestety nie miałem z nim do czynienia,jednak dystrybutorem na śląsku jest INSTALBUD jeżeli jesteś z tego rejonu to warto do nich zajrzeć.

 

Witam.

nadeszła pora i na mnie.

Po przeczytaniu pierwszych 100 zakładek na tym forum zgłupiałem do reszty i wiem tylko jedno, nie tędy droga, więc zacznę normalnie, od pytania...

 

Mianowicie, interesuje mnie kocioł:

- uniwersalny na ekogroszek, miał i na pellet jednocześnie - z zasobnikiem

- Moc około 15-18kW

- sterowanie automatyczne najlepiej programowalne (czasówki)

 

Może coś więcej o instalacji dodam.

dom 160m2 z użytkowym poddaszem,

na dolnym poziomie głównie podłogówka ale jednocześnie będzie też 4 grzejniki (gabinet i łazienka) +( garaż i kotłownia- antyzamarzanie)

na górnym poziomie głownie grzejniki płytowe ale będą też dwa węże w podłogówce w łazienkach.

 

A swoją drogą, to po jakiego wała są jakieś tam krzywe grzewcze i czujki na zewnątrz, skoro wystarczyć powinny czujniki termiczne w pokojach? ;)

I czy dobrze pojmuję temat, że można sterować temperaturą w pokojach głowicami termicznymi w grzejnikach... a podłogówkę podpiąć pod zawory z siłownikami?

 

Kto mi wymieni producentów i ewentualnie model kotła, który spełni moje wymagania? Kto mi doradzi jaki ja potrzebuję sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

nadeszła pora i na mnie.

Po przeczytaniu pierwszych 100 zakładek na tym forum zgłupiałem do reszty i wiem tylko jedno, nie tędy droga, więc zacznę normalnie, od pytania...

 

Mianowicie, interesuje mnie kocioł:

- uniwersalny na ekogroszek, miał i na pellet jednocześnie - z zasobnikiem

- Moc około 15-18kW

- sterowanie automatyczne najlepiej programowalne (czasówki)

 

Może coś więcej o instalacji dodam.

dom 160m2 z użytkowym poddaszem,

na dolnym poziomie głównie podłogówka ale jednocześnie będzie też 4 grzejniki (gabinet i łazienka) +( garaż i kotłownia- antyzamarzanie)

na górnym poziomie głownie grzejniki płytowe ale będą też dwa węże w podłogówce w łazienkach.

 

A swoją drogą, to po jakiego wała są jakieś tam krzywe grzewcze i czujki na zewnątrz, skoro wystarczyć powinny czujniki termiczne w pokojach? ;)

I czy dobrze pojmuję temat, że można sterować temperaturą w pokojach głowicami termicznymi w grzejnikach... a podłogówkę podpiąć pod zawory z siłownikami?

 

Kto mi wymieni producentów i ewentualnie model kotła, który spełni moje wymagania? Kto mi doradzi jaki ja potrzebuję sterownik?

Sterowania są różne , każdy producent stosuje swoje opcje w sterowniku.

W eCoalu i bruli zastosowano krzywą grzania dla temp zewnętrznej i wg niej pracuje kocioł podnosi temp CO gdy na zewnątrz temp spada i odwrotnie ale nie trzeba z tego korzystać.Można samemu temp CO na kotle ustawiać bo takie możliwości są.

Jeżeli masz takie wymagania co do uniwersalności kotła to raczej z palnikiem II generacji.

Przy paleniu jednak samym pelletem byłbym ostrożny.

Temperaturą można sterować różnie ale to zależy tez od kieszeni inwestora.

Można sterować tanio i drogo.

A jaki sterownik? No cóż wybór jest duży a ja preferuję to co użytkuję.

Jestem zadowolony i nie mam z nim problemów.

Wybór kotłów masz min na mojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowania są różne , każdy producent stosuje swoje opcje w sterowniku.

W eCoalu i bruli zastosowano krzywą grzania dla temp zewnętrznej i wg niej pracuje kocioł podnosi temp CO gdy na zewnątrz temp spada i odwrotnie ale nie trzeba z tego korzystać.

Można samemu temp CO na kotle ustawiać bo takie możliwości są.

Jeżeli masz takie wymagania co do uniwersalności kotła to raczej z palnikiem II generacji.

Przy paleniu jednak samym pelletem byłbym ostrożny.

Temperaturą można sterować różnie ale to zależy tez od kieszeni inwestora.

Można sterować tanio i drogo.

A jaki sterownik? No cóż wybór jest duży a ja preferuję to co użytkuję.

Jestem zadowolony i nie mam z nim problemów.

Wybór kotłów masz min na mojej stronie.

 

1.No tak, co do krzywej grzewczej. Jeśli zadamy na piecu temp. załóżmy 65 C, a będziemy sterowali odbiorami, to chyba nie będzie zbyt drogie rozwiązanie? Sterownik i siłownik mógłby sterować na przykład pompkami na rozdzielaczach, a na grzejnikach płytowych zamontować termostaty.... czyli sterować odbiorami.

Poza tym jeśli głównym "grzejnikiem" w domu jest podłogówka, to po co podnosić temp. na piecu?

2. No właśnie chodzi mi o system, gdzie nie trzeba niczego samemu zmieniać na piecu. Ot po prostu chcę zamontować programator, który będzie działał tak, że w zadanych godzinach obniży nam temp w domu powiedzmy do 15c a później sam podniesie do 22c

3. a co daje palnik 2 generacji? Czy chodzi o palnik wielopaliwowy jak na przykład Metalteres model Eco Lux UM?

4. Owszem, można sterować tanio i drogo, ale można też sterować źle-drogo i tanio-dobrze :)

A wszystko tkwi w znajomości tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vasko

najważniejsze to sterować dobrze. a u Ciebie zacząłbym od mniejszego kotła niż przedział mocy o ktory pytasz

przy danych jakie podałeś skupiłbym się na czymś w okolicy do 12KW.

obecnie sterowniki pozwalają na obsługę procesu spalania w sposób ciągły i nie ma konieczności utrzymywania na kotle 65stC

zerknij na wykresy kolegów pracujących na eCoalu czu bruli z minionej zimy

reszta czyli sposób sterowania temperaturą w pomieszczeniach możesz rozwiązać różnie

albo termostaty na kaloryferach i masz w każdym pomieszczeniu taką temperaturę jaką chcesz alb sterujesz "pokojówką" wtedy układ dąży do utrzymania temperatury jaka została zaprogramowana w pomieszczeniu wzorcowym. moim zdaniem o tyle złe rozwiązanie że wymaga bardzo dokładnego dobrania mocy urządzeń grzewczych w każdym pomieszczeniu niezależnie kaloryfer czy podłogówka tak aby uniknąć przegrzewania lub niedogrzania któregoś z nich

jest kilka sterowników które bez potrzeby zakupu dodatkowego programatora mozesz ustawić na strefy czasowe zarówno do ogrzewania domu jak i CWU i to nie tylko w zakresie doby ale również na każdy dzień tygodnia

o palnikach napiszą koledzy co mają większą wiedzę

ja dodam tylko że jeśli chcesz mieć kocioł na wszystko to będzie to trudne. zwłaszcza pellet wymaga separacji opału ze względów bezpieczeństwa(ryzyko zapłonu opału w koszu)

 

szukaj kotła na miarę - 15KW to za dużo dla Ciebie

szukaj sterownika który spełni Twoje oczekiwania- o kilku jest tutaj dość sporo pisane(o co nawet z adminem już nawet wymiana zdań była)

udanego poszukiwania i dobrego wyboru

 

ps

zakładam że to nowy budynek więc po mojemu obniżenie w określonych godzinach temperatury z 22 do 15st może być bardzo trudne- małe straty ciepła spowodują że dom nie zdąży się wychłodzić

ale wolnoć tomku;)

możesz próbować

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vasko

najważniejsze to sterować dobrze. a u Ciebie zacząłbym od mniejszego kotła niż przedział mocy o ktory pytasz

przy danych jakie podałeś skupiłbym się na czymś w okolicy do 12KW.

obecnie sterowniki pozwalają na obsługę procesu spalania w sposób ciągły i nie ma konieczności utrzymywania na kotle 65stC

zerknij na wykresy kolegów pracujących na eCoalu czu bruli z minionej zimy

reszta czyli sposób sterowania temperaturą w pomieszczeniach możesz rozwiązać różnie

albo termostaty na kaloryferach i masz w każdym pomieszczeniu taką temperaturę jaką chcesz alb sterujesz "pokojówką" wtedy układ dąży do utrzymania temperatury jaka została zaprogramowana w pomieszczeniu wzorcowym. moim zdaniem o tyle złe rozwiązanie że wymaga bardzo dokładnego dobrania mocy urządzeń grzewczych w każdym pomieszczeniu niezależnie kaloryfer czy podłogówka tak aby uniknąć przegrzewania lub niedogrzania któregoś z nich

jest kilka sterowników które bez potrzeby zakupu dodatkowego programatora mozesz ustawić na strefy czasowe zarówno do ogrzewania domu jak i CWU i to nie tylko w zakresie doby ale również na każdy dzień tygodnia

o palnikach napiszą koledzy co mają większą wiedzę

ja dodam tylko że jeśli chcesz mieć kocioł na wszystko to będzie to trudne. zwłaszcza pellet wymaga separacji opału ze względów bezpieczeństwa(ryzyko zapłonu opału w koszu)

 

szukaj kotła na miarę - 15KW to za dużo dla Ciebie

szukaj sterownika który spełni Twoje oczekiwania- o kilku jest tutaj dość sporo pisane(o co nawet z adminem już nawet wymiana zdań była)

udanego poszukiwania i dobrego wyboru

 

ps

zakładam że to nowy budynek więc po mojemu obniżenie w określonych godzinach temperatury z 22 do 15st może być bardzo trudne- małe straty ciepła spowodują że dom nie zdąży się wychłodzić

ale wolnoć tomku;)

możesz próbować

 

Ogromne dzięki za porcję wiedzy.

Co do mocy... to duży dom, tyle ze metry użytkowe liczy się jakoś inaczej, a przy dachu kopertowym... :) Do tego mam ogromny garaż i kotłownię.

Użytkowe 160m2 oznacza u mnie w praktyce prawie 300m2 wylewek na podłodze ;) więc sądzę że coś około 16kW będzie odpowiednią mocą.

 

Jeśli chodzi o dobór mocy poszczególnych grzejników to co sądzisz o kryzowaniu na rozdzielaczu? Zawsze można podkręcić te grzejniki które zbyt mocno grzeją, chociaż termostaty na każdym z nich będą lepszą opcją.

I teraz pytanie za 100 punktów, bo ja tego nie ogarniam: jak sterować niezależnie dwoma strefami grzewczymi? Chodzi o parter i poddasze.

Przypomnę, że na dole mam głównie ogrzewanie podłogowe + 4grzejniki płytowe (garaż+kotłownia-"antyzamarzaniówka") + (gabinet i kibelek - płyty)

Na górze mam dwie łazienki z podłogówką+suszarki na ręczniki a w pozostałych pomieszczeniach mam płyty.

Czyli wychodzi na to że potrzebuję aż 4 listwy rozdzielacza., po dwie na każdy poziom domu... i dwie "pokojówki" tylko co i jak sterować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej będzie Ci ciężko sterować dwoma strefami jednym piecem - co byś nie robił gdy góra będzie chciała ciepło to siłą rzeczy pompa przepchnie też na dół. No chyba że jakieś dodatkowe zawory z siłownikami sterowane sterownikiem pokojowym - ale to strasznie komplikuje układ i podraża inwestycję. Musisz pamiętać że przynajmniej na grzejnikach łazienkowych nie powinno i chyba nawet nie wolno zakładać termostatów ( w razie gdy wszędzie się zamkną termostaty bo już jest ciepło - pompa musi mieć możliwość przepchnięcia wody gdzieś dalej - dlatego przynajmniej w łazienkach ich się nie montuje). Dobrym rozwiązaniem jest założenie w pokojach na grzejnikach termostatów elektronicznych ( ja mam Honneywella ) które można niezależnie programować i ustawiać dowolne strefy temperaturowe i czasowe w każdym pomieszczeniu. Przy czym koszt jest parę złotych wyższy od standardowych termostatów. Co do sterowania podłogówką to u mnie są zainstalowane na każdej odnodze termostaty ręczne ( zamontowane w skrzynce na rozdzielaczach ) i nimi ustawia się temperaturę podłogi. Przy czym nie mam zamontowanego żadnego wymiennika czy bufora ciepła - od tak wszystko wychodzi z pieca poprzez zawór cztero-drogowy ( dodatkowo podłączony kominek z płaszczem tu zawór trzy-drogowy ) na rozdzielacze podłogowe + kaloryfery ( dom 190 m z garażem 240 m po podłogach) . W holu zamontowany mam sterownik pokojowy Euroster 2006 który steruje piecem w połączeniu ze sterownikiem pieca RT09PID - dzięki temu w domu jest stała temperatura - układ się bardzo dobrze sprawdza. Poza tym wydaje mi się że lekko przesadzasz z tą temp 15 stopni - tak to chyba raczej bym ustawił jak wyjeżdża się na dłużej a do normalnego bytowania obniża się temperaturę o 2 ~3 stopnie - zanim dom by się nagrzał z tej temp do 22 minęła by cała wieczność . Pamiętaj też że piec nie powinien pracować w temperaturach niższych niż zaleca producent a jest to około 60 stopni czyli sterowanie temp na piecu raczej odpada .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej będzie Ci ciężko sterować dwoma strefami jednym piecem - co byś nie robił gdy góra będzie chciała ciepło to siłą rzeczy pompa przepchnie też na dół. No chyba że jakieś dodatkowe zawory z siłownikami sterowane sterownikiem pokojowym .

No kurde, jakoś musi się to dać zrobić :)

na dole mam kominek, więc jak go napalę, to nie chciałbym aby mi jeszcze cały dom odcięło od ogrzewania, zwłaszcza górny jego poziom.

 

I nadal nie mam zielonego pojęcia jakiej firmy piec wybrać i jakie sterownik :) Ani pojęcia jak tym wszystkim sterować... a fachowcy przychodzą w sobotę, a ja muszę kupić górę części... i nawet nie wiem jakich ;(

 

Kolejno może :

1. Wymieńcie proszę 3 rodzaje pieca jakie byście mi z czystym sumieniem polecili.

2. Jaki sterownik dobralibyście do tego pieca. (jak na razie słyszałem co nieco o jakimś Plumie)

3. jaką koncepcję sterowania temperaturą w domu byście wybrali u siebie? Poprzez siłowniki termostaty na grzejnikach czy ....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vasko

cofnij się o kilka stron tego wątku

VLD pisał o sterowaniu kilkoma obiegami przy wykorzystaniu możliwości sterownika tylko nie pamiętam nazwy

niestety jest to kosztowne rozwiązanie

mozesz też regulować oddzielnie temperaturą podłogówki a na kaloryferach założyć głowice i wtedy jak pisałem nie tylko na górze i na dole ale w każdym pomieszczeniu w którym będzie kalafior wisiał możesz decydować jaką chcesz temperaturę.

Ja korzystam tylko z termostatów na kaloryferach i u mnie się to sprawdza co nie oznacza że Ty będziesz zadowolony. musisz zrobić instalację pod siebie i swoje oczekiwania.

jeśli to nowy domek to powinieneś mieć policzone zapotrzebowanie na ciepło a jak ne ma to inwestuj w obliczenia OZC koszt niewielki a dobierzesz kocioł na miarę i będziesz spał spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...