Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Porozmawiaj ze swoim instalatorem, przedstaw mu o co Tobie chodzi w kwestii sterowania, zapisz co proponuje.

Wówczas tutaj wspólnie coś można pomyśleć.

 

VLD ma pluma i on ma swoje rozwiązania do sterowania zaworem mieszającym

Moduł zaworu i osobną temp. za zaworem zapewni także Expert z firmy Elster

Moduł zaworu i osobną temp. za zaworem zapewni także Cobra z jej modułem o nazwie Alligator

 

Taki moduł pozwala na osobne wysterowanie drugiego układu z inną temperaturą (a także osobna pompą) niż ta wysterowana i wychodząca z wyjścia podstawowego sterownika - pompy c.o. (czyli np. z wyjścia sterownika c.o. góra domu a z modułu i jego pompy dół domu)

 

To mogą być wstępne rozdziały a precyzyjną regulację to już np. indywidualne termostaty na grzejnikach, mogą być takie elektroniczne, jak poleca kol.pawelo...

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Porozmawiaj ze swoim instalatorem, przedstaw mu o co Tobie chodzi w kwestii sterowania, zapisz co proponuje.

Wówczas tutaj wspólnie coś można pomyśleć.

 

To mogą być wstępne rozdziały a precyzyjną regulację to już np. indywidualne termostaty na grzejnikach, mogą być takie elektroniczne, jak poleca kol.pawelo...

 

Wczoraj rozmawiałem z instalatorem. On mówi abym wybrał sobie piec ze sterownikiem, on się do niego dostosuje... błędne kolo, bo jak mam wybrać piec.

Wy mi w tym nie pomagacie, nadal nie padły żadne nazwy kotła, jakie polecacie ;)

Czy ja za wiele wymagam? ;)

Kocioł ma być 16-18kW, uniwersalny na miał i na ekogroch, za normalne pieniądze ale w miarę dobry, abym nie musiał lutować dziur za 5 lat :)

I nadal nie mam przykładowej koncepcji, jak rozgryźć sterowanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vasko

cofnij się o kilka stron tego wątku

VLD pisał o sterowaniu kilkoma obiegami przy wykorzystaniu możliwości sterownika tylko nie pamiętam nazwy

niestety jest to kosztowne rozwiązanie

mozesz też regulować oddzielnie temperaturą podłogówki a na kaloryferach założyć głowice i wtedy jak pisałem nie tylko na górze i na dole ale w każdym pomieszczeniu w którym będzie kalafior wisiał możesz decydować jaką chcesz temperaturę.

Ja korzystam tylko z termostatów na kaloryferach i u mnie się to sprawdza co nie oznacza że Ty będziesz zadowolony. musisz zrobić instalację pod siebie i swoje oczekiwania.

jeśli to nowy domek to powinieneś mieć policzone zapotrzebowanie na ciepło a jak ne ma to inwestuj w obliczenia OZC koszt niewielki a dobierzesz kocioł na miarę i będziesz spał spokojnie

ja się już cofałem, i przez to całkowicie zgłupiałem ;)

Mówisz że to kosztowne, a jakiego rzędu są to koszty? 500pln- 3000pln?

Masz rację, dom nowy, zapotrzebowanie na ciepło policzone. Oprócz tego instalator chce to obliczać jeszcze raz po swojemu, bo dałem więcej ocieplenia niż było w planie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dole mam kominek, więc jak go napalę, to nie chciałbym aby mi jeszcze cały dom odcięło od ogrzewania, zwłaszcza górny jego poziom.

Czyli dochodzi jeszcze jeden element o którym nie wspomniałeś - kominek - pytanie czy z płaszczem wodnym czy zwykły. Tak czy siak uwzględnij że tenże podłączony jest do komina - który nagrzany przez kominek działa jak kaloryfer i przynajmniej przedpokój i jeden z pokoi masz grzane dodatkowo przez komin ( plus ciepło które uleci do góry z dołu ) . Jeśli dodatkowo jest płaszcz wodny to i grzejniki czyli powraca temat termostatów na grzejnikach . Co by nie kombinować chyba najtaniej a dobrze sprawdzą się te termostaty elektroniczne na grzejnikach.

 

I nadal nie mam zielonego pojęcia jakiej firmy piec wybrać i jakie sterownik :) Ani pojęcia jak tym wszystkim sterować... a fachowcy przychodzą w sobotę, a ja muszę kupić górę części... i nawet nie wiem jakich ;(

 

Co do sterownika na piecu to możesz mieć mały wybór w zależności od tego jakiego producenta pieca wybierzesz. Bo może się okazać że ten stosuje jeden lub góra dwa sterowniki i nie ma w czym wybierać. Generalnie tej zimy najmodniejszy był sterownik eCoal i zdaje się że Puma - ale tu najlepiej popytać się sprzedawców na forum .

Kolejno może :

1. Wymieńcie proszę 3 rodzaje pieca jakie byście mi z czystym sumieniem polecili.

Ja mam Tilgnera

2. Jaki sterownik dobralibyście do tego pieca. (jak na razie słyszałem co nieco o jakimś Plumie)

Ja mam RT09PID ale marzyłby mi się eCoal - tylko na razie jest wciąż jak dla mnie za drogi

3. jaką koncepcję sterowania temperaturą w domu byście wybrali u siebie? Poprzez siłowniki termostaty na grzejnikach czy ....?

Ja mam termostaty plus sterownik pokojowy Euroster 2006 i sobie chwalę - nawet jak napalę w kominku z płaszczem mam stabilną temperaturę - choć jest cieplej o 2 stopnie w całym domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozmawiałem z instalatorem. On mówi abym wybrał sobie piec ze sterownikiem, on się do niego dostosuje... błędne kolo, bo jak mam wybrać piec.

Wy mi w tym nie pomagacie, nadal nie padły żadne nazwy kotła, jakie polecacie ;)

Czy ja za wiele wymagam? ;)

Kocioł ma być 16-18kW, uniwersalny na miał i na ekogroch, za normalne pieniądze ale w miarę dobry, abym nie musiał lutować dziur za 5 lat :)

I nadal nie mam przykładowej koncepcji, jak rozgryźć sterowanie....

 

Coś Ci powiem. Nie tak dawno ja tez szukałem kotła do swojego domu. Generalnie pewnie już dostałes na priva pare opcji do zakupu. Jesli chcesz sobie znaleść jakąś nazwę pieca - 100 stron wstecz spora na ten temat była dyskusja. Kocioł większy niz 16 KW może być za duży dla Ciebie. Na tym forum preferuje się rozwiązania z kilkoma piecami - zależy kto co dystrybuuje. Jak się cofniesz poczytasz o piecu Ogniwo, Skam-p, czy RBR-Ekouniwersal (sorki jesli któryś pominąłem :p). Nie wiem czy jest sens aby koledzy po raz kolejny wypisywali posty który lepszy:)- bo i tak nic z tego nie wyniknie. Poświęć troche czasu na czytanie i dopytaj ewentualnie o różnice - już pod katem Twojej kotłowni - czasami na wybór pieca bedzie wpływała np wysokość wlotu do komina lub ustawienie pieca względem komina etc. Nie dołuj się przy czytaniu - bo pewnie będziesz miał wiekszy mętlik niż teraz. Ale jakis pogląd sobie zrobisz.

 

O sterowaniu już Ci koledzy pisali - na rozdzielaczach w skrzynce powinieneś miec zamontowane głowice - nimi ustawisz temperature podłogi - na pokojach również głowica. I wystarczy. Nie napalaj się na cudowanie ze strefami czasowymi -w których to raz temperatura 15 raz 20 stopni - bo nie wiem czy Ci się to opłaci.

 

Tyle ode mnie. Specem od kotłów nie jestem - ot taki mój mały wywód filozoficzny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotły z góry tego rankingu to

OE+

RBR ekouniwersal

Skam-premium

kolejność przypadkowa

mają dobre sterowniki i są od kilku sezonów na rynku

Skam ma Cobrę o której możliwościach sterowania dwoma ukladami ciut już Jarecki napisał

 

Ja mam wyrób firmy stąporków (patrz stopka) a ostatnią zimę pracowałem właśnie na Cobrze.

uważam że przyzwoity kocioł=wykonanie + sprawność w połączeniu ze sterownikiem który spełni Twoje oczekiwania to najlepszy mariaż

skoro masz zapotrzebowanie na ciepło to ile go potrzebujesz??? na tej podstawie dobierz kocioł - nawet trochę mniejszy skoro masz kominek i większą warstwę ocieplenia

sterowanie jeśli ma być proste i w miarę tanie to termostaty na kaloryferach sugeruję. elektroniczne w pomieszczeniach rzadko używanych żebyś nie musiał latać kilka razy dziennie zmienać nastaw zaś zwykłe w tych co przebywać będziesz dłużej- podejrzewam że w nich nie będziesz zmieniał temperatur w ciągu doby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się już cofałem, i przez to całkowicie zgłupiałem ;)

Mówisz że to kosztowne, a jakiego rzędu są to koszty? 500pln- 3000pln?

Masz rację, dom nowy, zapotrzebowanie na ciepło policzone. Oprócz tego instalator chce to obliczać jeszcze raz po swojemu, bo dałem więcej ocieplenia niż było w planie :)

 

Zależy ile pomp, jakie pompy.... pompę można kupić za ok.100zł a równie dobrze za 700zł

 

Jak mówimy tylko o zaworze mieszającym, jego automatyzacji i module do danego sterownika, to z grubsza będzie to koszt:

Zawór 3D np. womix ok.135, Zawór 4D ok. 165zł

Napęd do zaworu womix MP-06 ok. 320zł

 

Moduł obsługi i sterowania zaworem mieszającym, do Experta dawno nie zamawiałem, nie pamiętam ile kosztuje, osobny moduł RT-12 Tatarek to ok. 290zł w hurcie, detal, jakbyś sam zamawiał u producenta ok.350zł.

Alligator, moduł zaworu do sterownika Cobra to koszt 369zł

 

Kotły znajdziesz m.in. obok mojego podpisu, link do wątku jest w moim podpisie

ale także np. u kolegi Karoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam coś od siebie jeżeli chodzi o kotły.

Do wymienionych już Ogniwo Eko Plus,RBR EKOUNIWERSAL i Skam-P

dodaję

Tilgner EKR sterownik do wyboru Cobra ,eCoal.pl, bruli.pl

EG DUO firmy GREŃ sterownik ESTYMA z tego co wiem to obsługuje do 8 obiegów pompowych.

No i kotły CHT Cichewicz

Wszystkie znajdziesz tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem są głowice termostatyczne na grzejnikach i tyle. Podłogówka nie potrzebuje regulacji, zresztą czujnikiem temp. wewnętrznej jej nie wysterujesz - za duża bezwładność. To się robi właśnie za pomocą temp. zewnętrznej i krzywych grzewczych.

Ja mam głowice (elektroniczne) na grzejnikach i tyle - żadnych stref na piecu (cały czas ta sama temp. zadana), nic na podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorado ma rację, wiecie ile jest obiegów w bloku 10cio piętrowym?

Może zamiast mieszacza i siłownika na podłogówkę lepszy będzie zawór termostatyczny i na wyjściu zawsze np. 30st.

 

Dalej polecam sterownik eCoal, działa drugi sezon bezproblemowo, ma różne opcje ustawień, programator dzienny i tygodniowy, regulator tem. wewnętrznej, funkcję autolato, dostęp do sterownika przez internet, telefon. Działa u mnie w automacie i nic nie zmieniam przy zmianie ekogroszku.

 

Teraz spalam eko najtańsze retopal po 665zł i aż jestem zdziwiony bo świetnie się spala na brucerze, nawet płomień jest idealnie na środku, wadą taniego paliwa jest duża ilość popiołu. Na zimę kupiłem 2t Boruty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorado ma rację, wiecie ile jest obiegów w bloku 10cio piętrowym?

Może zamiast mieszacza i siłownika na podłogówkę lepszy będzie zawór termostatyczny i na wyjściu zawsze np. 30st.

 

Dalej polecam sterownik eCoal, działa drugi sezon bezproblemowo, ma różne opcje ustawień, programator dzienny i tygodniowy, regulator tem. wewnętrznej, funkcję autolato, dostęp do sterownika przez internet, telefon. Działa u mnie w automacie i nic nie zmieniam przy zmianie ekogroszku.

 

Teraz spalam eko najtańsze retopal po 665zł i aż jestem zdziwiony bo świetnie się spala na brucerze, nawet płomień jest idealnie na środku, wadą taniego paliwa jest duża ilość popiołu. Na zimę kupiłem 2t Boruty.

 

A tak pro po ekogroszku - Jaki jest najbardziej wskazany jeslichodzi o kaloryczność - jakies nazwy kopalni ?Co warto kupić bo będe musiał sie juz na tą zime zaopatrzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od kilku tygodni przeczesuje fora w celu znalezienia odpowiedniego kotła dla mojego nowego domu. Powierzchnia użytkowa to 200 m2, przy czym 30m2 stanowi garaż i kotłownia których nie zamierzam ogrzewać. Technologia wykonania domu to Max Kozłowicki 30 cm + Styropian 12 cm. Dach docieplony wełną mineralną 25 cm. Okna 3 szybowe, 6 komorowe o całkowitym średnim współczynniku przenikalności cieplnej 0,8 - 0,9 w zależności od wymiaru danego okna. Parter chce ogrzewać podłogówką około 90m2, natomiast górę grzejnikami oraz częściowo podłogówka (łazienka + pralnio-szuszarnia).

 

Po przeczytaniu kilkuset stron z tego oraz innych wątków skłaniam się ku 2 opcjom:

1. RBR Ekouniwersal 17kW ( nie wiem jaki tu palnik wybrać Brucer, Ekoenergia czy Burner -S)

2. Ogniwo Eko Plus 16kW (tu nie ma problemu gdyż w standardzie jest Burner-S)

 

Mam jeden problem, nie wiadomo czemu murarze wymurowali komin tak że wysokości od posadzki do środka otworu czopucha jest równa 110 cm.

 

Z tego co wyczytałem, Ogniwo Eko Plus da rade podłączyć bezproblemowo gdyż ma wyjście spalin z tyłu a środek otworu wylotu spalin jest na wysokości 96 cm.

Wyczytałem również że nie ma problemu aby zamówić RBR Ekouniwersal z wylotem spalin z tyłu zamiast z góry który jest na wysokości wyższej niż środek otworu w kominie. Czy taka przeróbka nie wpływa negatywnie sam kocioł i nie dyskwalifikuje go już na wstępie ?

 

Pytanie co będzie lepszym wyborem ?

Edytowane przez bembol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od kilku tygodni przeczesuje fora w celu znalezienia odpowiedniego kotła dla mojego nowego domu. Powierzchnia użytkowa to 200 m2, przy czym 30m2 stanowi garaż i kotłownia których nie zamierzam ogrzewać. Technologia wykonania domu to Max Kozłowicki 30 cm + Styropian 12 cm. Dach docieplony wełną mineralną 25 cm. Okna 3 szybowe, 6 komorowe o całkowitym średnim współczynniku przenikalności cieplnej 0,8 - 0,9 w zależności od wymiaru danego okna. Parter chce ogrzewać podłogówką około 90m2, natomiast górę grzejnikami oraz częściowo podłogówka (łazienka + pralnio-szuszarnia).

 

Po przeczytaniu kilkuset stron z tego oraz innych wątków skłaniam się ku 2 opcjom:

1. RBR Ekouniwersal 17kW ( nie wiem jaki tu palnik wybrać Brucer, Ekoenergia czy Burner -S)

2. Ogniwo Eko Plus 16kW (tu nie ma problemu gdyż w standardzie jest Burner-S)

 

Mam jeden problem, nie wiadomo czemu murarze wymurowali komin tak że wysokości od posadzki do środka otworu czopucha jest równa 110 cm.

 

Z tego co wyczytałem, Ogniwo Eko Plus da rade podłączyć bezproblemowo gdyż ma wyjście spalin z tyłu na środek otworu wylotu spalin jest na wysokości 96 cm.

Wyczytałem również że nie ma problemu aby zamówić RBR Ekouniwersal z wylotem spalin z tyłu zamiast z góry który jest na wysokości wyższej niż środek otworu w kominie. Czy taka przeróbka nie wpływa negatywnie sam kocioł i nie dyskwalifikuje go już na wstępie ?

 

Pytanie co będzie lepszym wyborem ?

 

Obawiam się że na tak postawione pytanie będziesz musiał sobie odpowiedziec sam:)

Myślę że który bys nie wybrał - bedzie to dobry zakup.

Co do przeróbki - raczej nie. Wiele firm zwłaszcza nie robiących seryjnie kotlów- ma mozliwość ustawienia otworu z różnej strony. Piece Tilgnera - które kiedys też brałem pod uwage zdaje się robione na zamówienie - maja otwór z dowolnie wybranej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...