Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam kocioł z pionowymi kanałami a przedtem miałem śmieciucha z poziomymi kanałami i na poziomych kanałach więcej odkładało się sadzy .W smieciuchu paliłem tylko groszkiem .

http://www.ekogroszekcentrum.pl/uploads/images/kotly_c_o_na_ekogroszek_rakoczy_gigar.gif

 

Czy poziome MUSIAŁEŚ częściej czyścić, czy CHCIAŁEŚ bo było to łatwiejsze.

 

Poza tym porównywanie śmieciucha z kotłem stałopalnym [z podajnikiem] też nie jest najszczęśliwsze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Zawijanie masz racje że kanały pionowe czyści się dużo lepiej i dokładniej i mniej wymagają czyszczenia jak poziome sam mam piec robiony na zamuwienie -taki chciałem z pionowymi kanałami ktury morze iść na oko 5kv a morzna z niego wycisnąc nawet 50kv -wystarczy jeden ruch-wajchą -regulujesz obieg spalin w kanałach i mam zamontowany tzw czyszczak z łancuchów z prawdziwego zdarzenia wszyskie kanały są czyszczone paroma ruchami a dodatkowo są pokrywy do bardzo dokładnego czyszczenia prawie całego pieca-ręcznie -jak czyszczę zamykam czopuch żeby osad-pył nie szedł w komin-na dach a wszystko idzie do skrzynki z popiołem przez puł roku raz w tygodniu czysciłem u brata piec z kanałami poziomymi -zrezygnowałem napisze krutko to jest nieporozumienie że elita forum dalej pisze takie brednie że w bindże i białej koszuli czyści piec lepiej z poziomymi kanałami pozdr

 

W OE+ takiego systemu czyszczaków nie ma.

 

Co do łatwości czyszczenia poziomych wrzuciłem kiedyś link do filmiku, który sam nakręciłem, a inny forumowicz wrzucił z czyszczeniem pionowych i ewidentnie było widać co łatwiej, czyściej dla otoczenia i szybciej idzie.

 

Jeśli nie wierzysz zapraszam do mnie na pokaz czyszczenia w białej koszuli - tu zresztą nie o koszulę chodzi a o łatwość, szybkość i czystość kotłowni [u mnie jest to czyste, wykafelkowane pomieszczenie].

 

Miałem do czynienia z kotłem z pionowymi i poza trudnym czyszczeniem jest niebezpieczeństwo, że gdy użytkownik na dłużej zapomni o czyszczeniu to kanał nawrotny się zapcha, dym pójdzie zasobnikiem i skończy się to zapaleniem opału w zasobniku - takie zdarzenie miało miejsce u znajomego.

 

Dla porównania u znajomej pracuje kocioł z poziomymi i dopiero gdy po ponad 2 latach użytkowania kotła [wylot czopucha wprost do komina] poprosiła mnie o pomoc w ustawieniu sterownika okazało się, że nigdy nawet nie otworzyli drzwiczek do czyszczenia wymiennika [były pod osłoną a sprzedawca nie powiedział, że tam są i trzeba tam czyścić] - dziwili się tylko, że komin się często zabrudza i muszą wybierać popiół z wyczystki.

 

Fakt, że to są skrajne przypadki, ale jak widać przy wylocie czopucha wprost do komina można w ogóle nie czyścić wymiennika poziomego i nic złego [poza spadkiem sprawności i brudzeniem komina] się nie dzieje - przy pionowych nawet nie ma co próbować - znajomy już to "testował".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu to samo.... i po co?

Były filmy, były zdjęcia i od nowa Polska Ludowa...

 

Kwestia konstrukcji konkretnego kotła, palnika, jakości spalania z uwzględnieniem na jakiej mocy to głównie pracuje.

 

Można mieć taki kocioł z kanałami pionowymi, że kogoś szlag na miejscu trafi, bo będzie wymiennik wysoki, trzeba odkręcić izolację, dalej jakies klapki-srapki, dalej wyjąć pierdy w stylu łańcuchy lub inne zawirowacze, dalej wyczyścić, robić w ciasnej kotłowni gimnastykę, aby dostać się do dolnej wyczystki za kosz zasypowy... a jeszcze na złość przy złym puszczeniu instalacji część rur utrudni dostęp do czyszczenia kanałów pionowych.

 

Będzie lepiej, jak trafimy na niższy wymiennik, z lepszym dostępem do czyszczenia kanałów pionowych i jak to co spadnie- wybierzemy z przodu, tutaj podoba mi się pod tym względem rozwiązanie taurusa żubra, protecha trio czy OE+

 

Z drugiej mańki można mieć układ poziomy, gdzie ktoś zapoda sito z małej średnicy rur i też się idzie zabić z częstym czyszczeniem dużej ilości rurek.

Można też lepiej, odpowiednia budowa kanałów, jakieś żeliwo, ceramika....

 

Nie ma co ukrywać, że dostęp do poziomych na wysokości klatki piersiowej jest wygodny i nie trzeba na kolanach klękać, aby syf z dołu i danego boku wybierać

Kwestia wyboru co komu odpowiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać - ciągle to samo.

Właśnie dlatego, że nie ma badań wskazujących na wymierne różnice. Więc tylko piszemy sobie, jak nam się wydaje. I Tobie, i mnie.

Tobie się wydaje, że poziome kanały czyści się... Mnie się wydaje, że pionowe kanały czyści się...

A jeśli się ze mną nie zgadzasz - przekonaj mnie.

 

Ok gdy piszesz, że tak Ci się wydaje to jest w porządku, ale gdy piszesz, że:

"http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał zawijan http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png

 

Natomiast zdecydowanie pionowe kanały wymiennika można czyścić rzadziej, niż poziome - o czym kilkakrotnie pisałem i z czym większość się zgadza."

 

to już brzmi w ustach kierownika poważnego instytutu jak rzecz potwierdzona badaniami - a tak nie jest - i to o ten "szczegół" mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jest atest z badań tej mocy

 

- Wyniki osiąga następujące: praca z nadmiarem mocy 15kW - 2,49kg/h, praca z mocą 12kW - 2,01kg/h, 2gi pomiar 1,98kg/h, praca z moca 3,6kW 1pomiar 0,61kg/h, 3,4kW 0,58kg/h 2pomiar

 

Jaka wyszła sprawność na tych mocach [policzyłbym sam, ale nie wiem jakiego węgla użyto] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja to pisze bo to przeżyłem ten koszmar z piecym z kanałami poziomymi musiałem raz w tygodniu jechac dziesiad km bo piec wymaga czyszczenia po tygodniu palenia a własciciele są niepełnosprawni -wystarczy ruszyc gurny kanal i zgarnac pył-sadza na niższy kanał i tak dalej snieg na dachu czarny nie muwiąc o tym czym sie oddycha piec z poziomymi kanałami 2 razy szybciej zarasta jak z pionowymi kanałami i spada sprawność wiem jest wygogniejszy bo nie trzeba sie schylać klękac odkręcać pokryw ale coś za coś pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pionowe kanały wymiennika można czyścić rzadziej, niż poziome...

to już brzmi w ustach kierownika poważnego instytutu jak rzecz potwierdzona badaniami - a tak nie jest...

 

Stwierdzenie, że kanały poziome w wymienniku zarastają szybciej, niż pionowe wymaga udowadniania badaniami w takim samym stopniu, jak stwierdzenie, że ze spadkiem temperatury człowiekowi jest chłodniej.

Można badać, czy dwa razy szybciej, czy trzy razy... itd. Jednak sam fakt szybszego zarastania jest zdecydowanie oczywisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poziome MUSIAŁEŚ częściej czyścić, czy CHCIAŁEŚ bo było to łatwiejsze.

 

Poza tym porównywanie śmieciucha z kotłem stałopalnym [z podajnikiem] też nie jest najszczęśliwsze ...

 

Nie jest to prawda ,ale zasada jest podobna nawet bardziej uwidoczniona ,nie potrzeba tu żadnych badań przeprowadzać samo prawo powszechnego ciążenia powoduje że to co pojawi się w kanale poziomym a nie może utrzymać się na jego górnej powierzchni kanału opada na powierzchnię dolną i zaczyna ją izolować i spada sprawność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opada na powierzchnię dolną i zaczyna ją izolować i spada sprawność .

 

prawda też jest taka, że ta dolna powierzchnia praktycznie nie bierze udziału w całej zabawie, bo większość ciepła przemieszcza się pod górną powierzchnią.

w pionowych głównie środkiem stąd te zawirowywacze spiralne, na których z kolei już dużo łatwiej osadza się się pyły i sadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda też jest taka, że ta dolna powierzchnia praktycznie nie bierze udziału w całej zabawie, bo większość ciepła przemieszcza się pod górną powierzchnią.

w pionowych głównie środkiem stąd te zawirowywacze spiralne, na których z kolei już dużo łatwiej osadza się się pyły i sadze.

Podczas grawitacyjnego przepływu szerokim strumieniem owszem będzie spora różnica temperatur powietrze zdąży się "przegrupować" i ciepło przemieszcza się pod górną powierzchnią ,ale w czasie szybszego ciągu kominowego powstałego wskutek ruchu ogrzanych gazów spalinowych w węższych szczelinach kotła przenoszenie energii przez przewodzenie ciepła polega na przenoszeniu energii wewnątrz ośrodka materialnego lub z jednego ośrodka do drugiego przy ich bezpośrednim zetknięciu z miejsc o temperaturze wyższej do miejsc o temperaturze niższej, przy czym poszczególne cząstki nie wykazują większych zmian położenia. ciepłe powietrze znajduje się w środku strumienia ,zawirowywacze rozwarstwiają-mieszają ten strumień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w pionowych głównie środkiem stąd te zawirowywacze spiralne, na których z kolei już dużo łatwiej osadza się się pyły i sadze.

 

Zgadza się. Powierzchnie zawirowywaczy nie są jednak powierzchniami wymiany ciepła. Osadzony na nich pył nie pogarsza wymiany ciepła między spalinami i wodą, która zachodzi poprzez ścianki kanałów spalinowych. A nawet polepsza, bo zmniejszenie przekroju kanałów spalinowych zwiększa prędkość spalin.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Powierzchnie zawirowywaczy nie są jednak powierzchniami wymiany ciepła. Osadzony na nich pył nie pogarsza wymiany ciepła między spalinami i wodą, która zachodzi poprzez ścianki kanałów spalinowych. A nawet polepsza, bo zmniejszenie przekroju kanałów spalinowych zwiększa prędkość spalin.

 

no to mamy odpowiedź na pytanie:

Dlaczego po miesiącu nie czyszczenia OE+16 kW na mocy 3 kW osiągnął zawrotną sprawność 50%?

Dziękuje! Normalnie spać po nocach nie mogłem, ciągle o tym rozmyślając! Uff...!

ps: ale ja ja widzę, znów ze mną dyskutujesz?! już ci się cierpliwość skończyła?!

cytowałem cie? obraziłem cie? napisałem nieprawdę o (twoim, nie twoim)* produkcje?

 

* różne wersje krążą w necie, raz piszesz mój, innym razem się wyrzekasz, ze nie mój

 

bez podrowień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mamy odpowiedź na pytanie:

Dlaczego po miesiącu nie czyszczenia OE+16 kW na mocy 3 kW osiągnął zawrotną sprawność 50%?

Dziękuje! Normalnie spać po nocach nie mogłem, ciągle o tym rozmyślając! Uff...!

ps: ale ja ja widzę, znów ze mną dyskutujesz?! już ci się cierpliwość skończyła?!

cytowałem cie? obraziłem cie? napisałem nieprawdę o (twoim, nie twoim)* produkcje?

 

* różne wersje krążą w necie, raz piszesz mój, innym razem się wyrzekasz, ze nie mój

 

bez podrowień

 

Tyle ze post zawijana coś zawiera.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze prosił bym byś mnie nie cytował, bo mi ciśnienie skacze

prawda też jest taka, że ta dolna powierzchnia praktycznie nie bierze udziału w całej zabawie.

 

Pisząc tak od razu wykazujesz że "poziomaki" mają mniejszą powierzchnię wymiany czyli mniejszą sprawność. zastanawia.gif

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc tak od razu wykazujesz że "poziomaki" mają mniejszą powierzchnię wymiany czyli mniejszą sprawność. [ATTACH=CONFIG]122206[/ATTACH]

 

to jest bardziej złożone

patrząc z punktu widzenia mocy nominalnej np 25 kW, nie ma problemu, bo objętość i prędkość spalin są wystarczająco duże, by zjawisko nie powstawało, a powierzchnia wymiany się nie zmniejszała.

problem zaczynasz się w momencie jak nie potrzebujesz tak dużej mocy 25 kW i zaczynasz zmniejszać moc palnika. Wtedy maleje powierzchnia wymiany i sprawność, ale dobrą rzeczą jest fakt, że przez ten laminarny przepływ spalin sama temperatura spalin nie spada aż tak mocno jak wynikało by z obniżenia mocy palnika. Pomaga to w utrzymaniu ciągu i dobrej "kondycji" komina. W pionowym wymienniku potrzeba ingerencja, poprzez wyjecie turbulatorów lub zatykanie ciągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...