Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kupuje dom,który jest nowy ale zbudowany od dwóch lat. Podwójnie ocieplony dach 30cm a ściany 12. Będziemy mieszkać w 3 osoby- jakieś sugestie co do wielkości bojlera? Zmywac będzie zmywarka więc to odpada ale kąpać sie lubimy. Kotlownia wielka nie jest. W salonie ok34m2 ogrzewania podlogowego plus 9m2 kuchnia a na górze w 3 sypialniach od10do 15m2 grzejniki plus na dole jeszcze mała łazienka z grzejnikiem... Mam nadzieje ze teraz lepiej przedstawiłem Wam dom pod piec. Nie wiem jakie są trwałe firmy i strasznie przerażają mnie te sterowniki:( Jakie najlepsze i co one dają...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kupuje dom,który jest nowy ale zbudowany od dwóch lat. Podwójnie ocieplony dach 30cm a ściany 12. Będziemy mieszkać w 3 osoby- jakieś sugestie co do wielkości bojlera? Zmywac będzie zmywarka więc to odpada ale kąpać sie lubimy. Kotlownia wielka nie jest. W salonie ok34m2 ogrzewania podlogowego plus 9m2 kuchnia a na górze w 3 sypialniach od10do 15m2 grzejniki plus na dole jeszcze mała łazienka z grzejnikiem... Mam nadzieje ze teraz lepiej przedstawiłem Wam dom pod piec. Nie wiem jakie są trwałe firmy i strasznie przerażają mnie te sterowniki:( Jakie najlepsze i co one dają...

 

A co Cię interesuje w sterowniku?

Prosty w obsłudze jak przysłowiowa budowa cepa jest Ognik PID-II, moim zdaniem co do obsługi prościej się nie da. Okrojony ze wszystkich wodotrysków, jedna nastawa na c.o., jedna na cwu, wyjście na termostat pokojowy i finał.

 

Ja lubię/preferuję/najwięcej wiem o Cobrze PID/ADC, automatyczny dobór paliwa, powietrza, automatyczny dobór pracy pomp.

Podstawowa obsługa to wybór temp. C.O., CWU i tyle.

 

Dalej jest Bruli, którego sam cenię - z opcją sterowania przez internet, jak potrzebne- ok

Dalej jest eCoal.

Oba tj. Bruli i ecoal sa mocno rozbudowane. eCoal ma taką zaletę,że nie trzeba wielce dobierać parametrów grzania (wybiera się softy z daną mocą), choc małe opcje korekty pracy istnieją.

 

Zapytam może tak - co Ci jest w sterowniku potrzebne?

Przy górnym wyjściu spalin

Skam-P Premium 12kW ma 62cm głębokości, szer korpusu 51cm, szer z koszem 107cm, z przekładnią na okrągło 115cm

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do Vid, jaki kocioł zaproponowałbyś na moje warunki:confused:

hmm pi x drzwi w najcięższe warunki za pomocą 6 kW spokojnie ogarniesz cały swój dom. Nie wiem jaką rzeczywistą eksploatacyjna sprawność będą miały kotły 10-11 kW Ogniwa i RBR, ale jak by miało być tak jak w OE+16 kW, to twoja średnioroczna sprawność była by poniżej 50% i rocznie na CO+CWU spalił byś trochę ponad 4t eko. Gdyby jednak te kotły pracowały trochę lepiej np ze średnioroczną sprawnoscią 55%, to spalił byś 3,4 t eko. Mniejszych kotłów z podajnikami jeszcze niestety nie wymyślono, ale wymyślono zapalarki i pelet. Gdybyś kupił coś jak minibio, to z pewnością mógłbyś liczyć na większą średnioroczną sprawność, tu mogę tylko zgadywać 65-70% i twoje spalanie wyniosło by ok 3,5-3,7t dobrego peletu w tej samej cenie co eko. Cena kotła będzie porównywalna, cena paliwa jest taka sama, czystość, bezosobowość i gabaryty nie porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np minibio 10 kW, lub inny mały paletowy z zapalarką i bez retorty fajkowej

 

dzieki za odp. ale raczej myslalem o piecyku na ekogroszek z mozliwoscia palenia pelletem ... ten minibio to troche drogi w porownaniu do kotłow na eko, a do tego w najblizszym czasie nie bede mial gdzie magazynowac pellet i co najgorsze nie znam zadnego producenta pelletu w okolicy, a te Berlinki to za drogie w porownaniu do eko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odp. ale raczej myslalem o piecyku na ekogroszek z mozliwoscia palenia pelletem ... ten minibio to troche drogi w porownaniu do kotłow na eko, a do tego w najblizszym czasie nie bede mial gdzie magazynowac pellet i co najgorsze nie znam zadnego producenta pelletu w okolicy, a te Berlinki to za drogie w porownaniu do eko

proszę :)

 

niemniej jednak pamiętaj o tej mojej radzie, być może po 2 latach będziesz miał już więcej doświadczenia i inne preferencje.

mi dwa lata temu niestety nikt nie doradził kotła 10-12 kW, a teraz chętnie bym przygarnął takiego mini bio. Węgla coraz bardziej zaczynam mieć dość

 

ps: dotarłem już do 146 strony :)

dużo jeszcze przede mną, ale mam nadzieje, że doczytam do momentu, w którym Jarecki przekona Zawijan, że dmuchawa i spręż to nie wszystko

Edytowane przez Vld
ps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie mi chodzi o kocial 10-12kW na ekogroszek ... chcialem sie zorientowac jakie sa dostepne modele itd ... -dobrze jakby ten kociolem spalal rowniez pellet, moze kkiedys (jak juz bede mial jakis domek gospodarczy i tam bede mial miejsce na pellet) bede nim palił

Nie znam pieca na ekogroszek, w którym można spalać sam pellet. Można palić mieszankami eko+pellet ,eko+ zboże(to niestety oburza niektórych)eko+ trociny,ale nie sam pellet.

Edytowane przez tesel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie mi chodzi o kocial 10-12kW na ekogroszek ... chcialem sie zorientowac jakie sa dostepne modele itd ... -dobrze jakby ten kociolem spalal rowniez pellet, moze kkiedys (jak juz bede mial jakis domek gospodarczy i tam bede mial miejsce na pellet) bede nim palił

 

1. Takie, co mają minimum jeden sezon grzewczy na swoim koncie:

a) Hef Eko Plus 12kW, palnik ekogroszkowy

b) Galmet EKO-GT KWP 12kW, palnik ekogroszkowy, sterownik typu Expert (teraz już w nowym wydaniu)

c) Heiztechnik HT EKO 10kW (praca 3-12kW), palnik ekogroszkowy, sterowanie HT Tronic 500, czyli menuet Fostera (obecnie Signum)

d) Skam-P Premium 12kW z małym palnikiem żeliwnym II-ej generacji na miały-groszki 0-32mm, można współspalać owies czy ziarno owsa, producent palnika teoretycznie wspomina o spalaniu samego pelletu, ale osobiście nie mam do tego za grosz przekonania. Sterowania RT09pid/Cobra/Puma/Bruli

 

2. Takie, które mają sezon dopiero przed sobą

a) Ogniwo Eko Plus 10kW ze swoim palnikiem żeliwnym z coalą

b) RBR 11-ka z małą Ekoenergią z coalą

c) Galmet EKO-GT KWPS 12kW z palnikiem skośnym miałowo-groszkowym, z nowym expertem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w garbate aniołki wierzysz. Było pisane o co chodzi, ale nie dociera/ło...

 

Niech sobie każdy pisze, co mu odpowiada

 

trzeba być dobrej myśli!

Generalnie nie zaprzecza, że potrzebna mniejsza powierzchnia, ale i też nie potwierdza tego. Mam już swoje przypuszczenia dlaczego, ale jeszcze o nich nie napisze. Dalej twardo czytam, może się okaże że są mylne.

Inym wrażeniem mogę już teraz się podzielić.

Jak to mówią 'dał cukierka, a mógł zastrzelić', to wydaje mi się że wcześniej więcej cukierków dawał, a mniej strzelał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jaki polecilibyscie mi piec dla domku 110m2 - domek dobrze ocieplony, (20cm styro - sciany podloga, 35 welny w dachu, okna 3 szybowe) powiedzialbym ze moze i lekko trąci o energooszczrdny,, chcialbym miec rekuperator - takze jeszcze bardziej enrgooszczdny... tylko zostaje mi pytanie jaki piec ..co i cwu - wszedzie grzejniki

Pozdrawiam

 

Do takiego domu PPC Hevalex z zasobnikiem 200 L - do CWU i CO wspomagana w największe mrozy grzałką elektryczną z 10-12 kW, żebyś nagrzał w 2 taryfie.

 

Do tego mocna pompa do CO i powinno być tanio i bez obsługowo.

 

Podpytaj jeszcze grzejących prądem o szczegóły i daj sobie spokój z węglem - ja na Twoim miejscu bym tak zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w garbate aniołki wierzysz. Było pisane o co chodzi, ale nie dociera/ło...

Niech sobie każdy pisze, co mu odpowiada

 

Ja piszę o tym, co jest.

Nie piszę o tym, co ja (lub kto inny) chciałby, aby było. Ani o tym, co mogłoby być.

Czekam na taki palnik, jaki się Wam marzy.

Zróbcie go wreszcie. Nie czekajcie na mnie. Ja jestem tylko taki przygłupawy teoretyk. To Wy jesteście praktycy co się zowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłeś się - tam będzie 200-300 W potrzebne :lol2:

 

A teraz na poważnie - przestań już tym teoretyzowaniem wprowadzać ludzi w błąd - idę o zakład z Tobą, że 3 kW nie wystarczy przy -20 st :p

 

To ile spali węgla taki kociołek 10-12kW jeżeli będzie pracował z mocą powiedzmy 5-6kW przez dobę ? (w kg) - z ciekawości pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłeś się - tam będzie 200-300 W potrzebne :lol2:

 

A teraz na poważnie - przestań już tym teoretyzowaniem wprowadzać ludzi w błąd - idę o zakład z Tobą, że 3 kW nie wystarczy przy -20 st :p

 

Na moje oko, przegrał byś

nawet licząc 0,6 Wm2/K dla raczej standardowego ocieplenia to przy delcie 43C i 110 m2 będzie potrzebował 2,84 kW na uzupełnienie strat.

biorąc pod uwagę jego ponad standardowe ocieplenie i planowany rekuperator mógł by zejść poniżej 0,4 Wm2/K czyli 1,9 kW przy - 20C i 23 w domu.

 

To ile spali węgla taki kociołek 10-12kW jeżeli będzie pracował z mocą powiedzmy 5-6kW przez dobę ? (w kg) - z ciekawości pytam

 

ok 26-27 kg

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko, przegrał byś

nawet licząc 0,6 Wm2/K dla raczej standardowego ocieplenia to przy delcie 43C i 110 m2 będzie potrzebował 2,84 kW na uzupełnienie strat.

biorąc pod uwagę jego ponad standardowe ocieplenie i planowany rekuperator mógł by zejść poniżej 0,4 Wm2/K czyli 1,9 kW przy - 20C i 23 w domu.

 

 

 

ok 26-27 kg

 

A w domku tak ocieplonym jak powyżej tylko powierzchnia 140m2 ? Kociołek 10-12kW z jaką mocą będzie pracował ? Ile spali przy założeniu -24*C na zewnątrz i 23*C wew. oraz jak będzie pracował ? nagrzeje do zadanej i się odstawi ? Ile wtedy spali na dobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w domku tak ocieplonym jak powyżej tylko powierzchnia 140m2 ? Kociołek 10-12kW z jaką mocą będzie pracował ? Ile spali przy założeniu -24*C na zewnątrz i 23*C wew. oraz jak będzie pracował ? nagrzeje do zadanej i się odstawi ? Ile wtedy spali na dobę ?

 

przy współczynniku trochę większym 0,5 Wm2/K bo bez rekuperatora, wychodzi ok 3,3 kW

gdyby to była zwykła mała retorta i dobry eko, to można by się pokusić i o 60-65% sprawności

to przez 24h spalił byś ok 17,6 kg

przy złym palniku i przewymiarowanym kotle sprawność była by ok 40% i spalanie ok 26 kg

 

 

Nie pchajcie się w węgiel z takimi domami, tu nawet wybierając droższe źróło energii koszty będą niewiele wyższe, a komfort i bezosobowość duużo wyższe.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...