Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to zapytam jeszcze o dni kiedy temp na zewnątrz jest między -5*C a 5 *C ile wtedy "zje" wungla ? Przepraszam że tak wypytuje ale próbuję oszacować faktyczne zurzycie groszku , domek dodatkowo z reku. Chciałbym wiedzieć ile "zje" orientacyjnie na sezon

 

przez 2-3 tygodnie masz prawdziwą zimę, reszta ok 180 dni to właśnie okolice 0C. Z ostatniego sezonu średnia mi wyszła +1

5900 kWh, sprawność średnioroczna ok 50% to ok 1600 kg na CO + 3000 kWh na CWU ze sprawnoscią ok 40%, to kolejne 1000 kg = 2600 kg razem na rok

Ale podkreślam te sprawnosci to bardzo optymistyczne przy tych mocach. Musiał byś mieć trochę pojęcia w paleniu i dobry kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mostek

a kto Ci broni mieć kociołek na eko z podajnikiem i bufor????

jeden z kolegów tak ma - niestety nie pamiętam który

skoro chcesz miec eko i nie puszczać ciepła w komin szukaj jakiegos malucha(może jest coś z zapalarką w opcji- nie czytam ostatnio o kociołkach to nie wiem) wtedy ładujesz buforek i korzystasz z zapasu i nie wyjdzie tak źle

możesz też jakiegoś malutkiego "śmieciuszka" do bufora podłączyć i też obsługa Ci się ograniczy do wizyty raz na kilka dni po to żeby rozpalić dac tyle paliwa aby bufor nagrzać a przy kolejnej wizycie wygarnąć i znów napalić-

to takie moje propozycje laika skoro musisz węglem działac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez 2-3 tygodnie masz prawdziwą zimę, reszta ok 180 dni to właśnie okolice 0C. Z ostatniego sezonu średnia mi wyszła +1

5900 kWh, sprawność średnioroczna ok 50% to ok 1600 kg na CO + 3000 kWh na CWU ze sprawnoscią ok 40%, to kolejne 1000 kg = 2600 kg razem na rok

Ale podkreślam te sprawnosci to bardzo optymistyczne przy tych mocach. Musiał byś mieć trochę pojęcia w paleniu i dobry kocioł.

 

 

czyli jak bede grzal cwu groszkiem tylko wtedy jak bede nim grzal co, a latem to cwu podgrzeje mi grzalka to zuzycie ekogroszku zejdzie okolo 500 kg ..??

czyli niewiele wiecej jak 2 tony na sezon .... w sumie to by sie zgadzalo, kumpel z domkiem o bardzo podobnych parametrach co moj spalil ostatnio 2,2 tony eko..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja dodam to co gdzieś tam wyczytałem :)

Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło (tak dobrym ociepleniu budynku) warto przemyśleć grzanie prądem.

Jest tylko jedno ale. Faktycznie w takim rozwiązaniu wydaje się to słuszne w połączeniu z buforem ciepła.

Drugie ale to zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego.

Przy ogrzewaniu podłogówką (niskotemperaturowe) będzie miało to sens, przy ogrzewaniu grzejnikami (wysokotemperaturowe) będzie to drożej.

To też powinno być brane pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info :) Mniej więcej wiem teraz czego się spodziewać :)

 

Jak dobrze pamiętam Kaszpir na ocieplonym domku Skam-Pem 12kW spalał ok. 10-12kg/24h jakiegoś ruskiego groszku. Kaszpir miał wersję z rusztem wodnym z ognikiem

 

TESEL na 12kW tez już zimę pociągnął na Coali na starym budownictwie

 

Jest tez tomaszziolkowski, on miał chyba większy domek ok.160m2, ma na małej ekoenergii z cobrą

 

Dalej jest Tatrzan, ale on jeszcze ma budowę i nie przepracował tego sezonu.

 

12kW jest u kolegi Andrew01 i chyba juz leciał 2gi sezon, jest na RT09pid z panelem domowym

 

Dalej ma to jeszcze z forum kolega z nickiem Gadzina83

Nie pamiętam jaki model ma kolega ART-E, ale chyba też 12kW i też sezon już pociągnął

Kolega Makaroni też ma 12kW i już pełen sezon na bank przepalił, chyba z Cobrą

Jest Kazik123, też na bank minimum jedną zimę przeleciał

 

Jest jeszcze kolega z dwoma kotłami i jeden to była 12-ka, ale zapomniałem, czy jest z forum

 

Ostatnio na świeżo po pierwszych odpaleniach Nemo5576, kolega, który zmienił jakiegoś tłoka 25kW na naszą 12-kę.

 

Można dopytać jak to im się z grubsza układało na ich obiektach.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No taki 6-7kW byłby dobry,biorąc pod uwagę sprawność także niech koledzy Ci zaproponują o takiej mocy ;)

 

Bufor nie byłby zły,raz palisz i tydzień lub ponad masz spokój :)

Rzuć wymiary kotlowni,bo na 110m2 to ciężko wygospodarować miejsce na piec z podajnikiem,zasobnikiem wg norm.

 

No ale przecież moc pieca/palnika jest modulowana w razie potrzeby. Ja swoim 35 KW bez problemu grzeje latem samą CWU. Ustawiam możliwie najmniejszą moc palnika i zero problemu. Arturo, trochę przesadzasz z tym dobieraniem mocy kotła węglowego co do 1KW. Nawet 30 KW możesz ustawić na 3 KW. Pełna elastyczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak bede grzal cwu groszkiem tylko wtedy jak bede nim grzal co, a latem to cwu podgrzeje mi grzalka to zuzycie ekogroszku zejdzie okolo 500 kg ..??

czyli niewiele wiecej jak 2 tony na sezon .... w sumie to by sie zgadzalo, kumpel z domkiem o bardzo podobnych parametrach co moj spalil ostatnio 2,2 tony eko..

Pozdrawiam

 

A czemu nie chcesz grzać CWU groszkiem? Przecież to dużo taniej wychodzi niż prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja dodam to co gdzieś tam wyczytałem :)

Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło (tak dobrym ociepleniu budynku) warto przemyśleć grzanie prądem.

Jest tylko jedno ale. Faktycznie w takim rozwiązaniu wydaje się to słuszne w połączeniu z buforem ciepła.

Drugie ale to zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego.

Przy ogrzewaniu podłogówką (niskotemperaturowe) będzie miało to sens, przy ogrzewaniu grzejnikami (wysokotemperaturowe) będzie to drożej.

To też powinno być brane pod uwagę.

 

Taaa jasne :D to mogłeś sobie chatę grzac prądem a nie rbr-em :) panowie, to jest nasz wybór cen i praw fizyki się nie zmieni albo palimy w kotłach,w domu mamy cieplutko i cenowo to nas nie dobija, albo przechodzimy na bezobsługowe ogrzewanie domu- zmiejszamy temp w domu ale mamy większy komfort, coś za coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa jasne :D to mogłeś sobie chatę grzac prądem a nie rbr-em :)

...

Poszukaj w moich postach :)

Grzałem :) 240m2 :) przez 4lata :)

A teraz mam rbr-a i nie zmieniam niczyich wyborów.

A co do prądu to napisałem "warto przemyśleć"

Jeżeli podajecie zapotrzebowanie w granicach 5-7kW i jak by to miało być bez bufora to piecyk 10-12kW będzie pracował w nieekonomicznie znaczy drożej. Piecyk z buforem będzie dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie idź w tą stronę. zaoszczędzisz w ten sposób na krótką metę

zrób 10-12KW z buforem jeśli musi to być kocioł węglowy zaoszczędzisz więcej na niższym zużyciu opału przez 8-10lat eksploatacji kotła jeśli dobrze o niego zadbasz i dobrze zrobią Ci lub sam zrobisz instalację . Jeden z kolegów grzeje sporą powierzchnię takim zestawem tylko chyba o mocy 17KW

jesli nie musi to być wegiel szukaj alternatyw.

na ociepleniu zaoszczędzisz na chwilę a opał niezależnie od tego czy gaz prąd czy węgiel będą drożały i żaden z nich nie wlezie Ci na ściany jako dodatkowa warstwa izolacji - szukaj oszczędności nadłuższą metę a nie na chwilę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mostek

fakt braku podłogówki nie stanowi problemu przy buforze. możesz dobrać moc grzejników do temperatury zbliżonej do tej przy której pracuję gazowe kondensaty czyli okolica 45stc - wtedy montujesz po prostu większe kalafiory i z bufora spokojnie je zasilisz a przy takiej izolacji spokojnie czynnik o temperaturze 45st ogrzeje dom i pozwoli korzystać z bufora dość długo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm jeszcze jeden powazny problem ... kotłownia ma 4,4 m2 ... czyli zmieszcze mały peicyk, powiesze zbiornik z woda na cwu , otworze drzwi ... i to wszystko ...;/

 

Ja aby zamontować bufor 1000L wykopałem dziurę na 65cm w posadzce aby go postawić. U mnie piwnica ma 193cm wysokości a bufor z ociepleniem 205cm i średnicę 105cm :) przez drzwi nie mogłem wnieść i wnosiłem przez okno 95x95cm. Dobrze że jakiś Goebbels jak budował zrobił talie duże :)

Całość (piec i bufor) stoi na prostokącie 3m x 1,20 i to ze ślimakiem w stronę bufora. Zresztą zdjęcie ustawienia pieca gdzieś tu wstawiałem. prowizoryczy schemat instalacji też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...