Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie idź tą drogą ;)

Zrobisz największy błąd jaki można popełnić.

Za chwilę będziesz musiał docieplać tego ytonga i to nie ze względu na przenikalność ale ze względu nawet nie na mostki a mosty termiczne.

Ile zaoszczędzisz na ociepleniu w takim domku ? 3-4tys.zł ? Toż to nawet kosztu komina z wykończeniem nie pokrywa ;)

Wydasz 1tys.zł więcej na ogrzewanie.

 

Poniższe jaśniejsze spoiny to kg węgla uciekające na zewnątrz...i to nie przez komin :)

[ATTACH=CONFIG]122688[/ATTACH]

 

Szukam takich zdjęć (termowizja) tyle że z poddaszy , masz więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na moje oko, przegrał byś

nawet licząc 0,6 Wm2/K dla raczej standardowego ocieplenia to przy delcie 43C i 110 m2 będzie potrzebował 2,84 kW na uzupełnienie strat.

biorąc pod uwagę jego ponad standardowe ocieplenie i planowany rekuperator mógł by zejść poniżej 0,4 Wm2/K czyli 1,9 kW przy - 20C i 23 w domu.

 

Ja mam wysokiej klasy rekuperator, i przy powierzchni 150 m2 + garaż maksymalne zapotrzebowanie to ok. 7 kW - może w teorii powinno być mniej, ale w praktyce tyle wychodzi.

 

 

ok 26-27 kg

 

Nie zgadza się:

 

przy kaloryczności węgla 28MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:

przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 77kg/dobę

przy zapotrzebowaniu mocy 10kW - 38kg/dobę

przy zapotrzebowaniu mocy 5kW - 19kg/dobę

 

W tym sezonie od Października 2011 do dzisiaj na CO+CWU poszło mi około 2,5 tony ekogroszku - opis domu i ocieplenia w stopce, więc nie strasz kolegi, że spaliłby tyle w mniejszym i lepiej ocieplonym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja dodam to co gdzieś tam wyczytałem :)

Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło (tak dobrym ociepleniu budynku) warto przemyśleć grzanie prądem.

Jest tylko jedno ale. Faktycznie w takim rozwiązaniu wydaje się to słuszne w połączeniu z buforem ciepła.

Drugie ale to zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego.

Przy ogrzewaniu podłogówką (niskotemperaturowe) będzie miało to sens, przy ogrzewaniu grzejnikami (wysokotemperaturowe) będzie to drożej.

To też powinno być brane pod uwagę.

 

Dlaczego grzanie prądem ma być droższe przy grzejnikach niż podłogówce - przecież to nie PC przy której ma to znaczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wysokiej klasy rekuperator, i przy powierzchni 150 m2 + garaż maksymalne zapotrzebowanie to ok. 7 kW - może w teorii powinno być mniej, ale w praktyce tyle wychodzi.

 

 

 

 

Nie zgadza się:

 

przy kaloryczności węgla 28MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:

przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 77kg/dobę

przy zapotrzebowaniu mocy 10kW - 38kg/dobę

przy zapotrzebowaniu mocy 5kW - 19kg/dobę

 

W tym sezonie od Października 2011 do dzisiaj na CO+CWU poszło mi około 2,5 tony ekogroszku - opis domu i ocieplenia w stopce, więc nie strasz kolegi, że spaliłby tyle w mniejszym i lepiej ocieplonym domu.

 

1 skąd wiesz, że twoje maksymalne zapotrzebowanie wynosiło 7 kW?

2 czy masz takie samo ocieplenie jak kolega do którego swój dom porównujesz

3 jaki kocioł masz na myśli i jaką on osiąga rzeczywistą eksploatacyjną sprawność przy 20 - 10 - 5 kW?, a jaką sprawność będzie osiągał przy zapotrzebowaniu 1,5 kW średnio przez 180 dni w roku?

4 znając swoje zużycie ekogroszku, podaj jeszcze ile ciepła w GJ lub kWh z tej ilości groszku uzyskałeś z podziałem na CO i CWU.

5 będąc na forum od 2006r i mając na koncie ponad 3000 postów nadal wierzysz w 80% sprawnosc swojego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego grzanie prądem ma być droższe przy grzejnikach niż podłogówce - przecież to nie PC przy której ma to znaczenie ?

Na grzejniki grzejesz i utrzymujesz wodę o wyższej temperaturze, wtedy i straty na przesyle i zbiorniku będą trochę wyższe. Wiem że to nie przekonuje ale u mnie tak wychodziło. Łatwiej utrzymać niższą temp. w zbiorniku i do przesyłu do podłogówki niż wyższą o jakieś 15-20*C do grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejniki grzejesz i utrzymujesz wodę o wyższej temperaturze, wtedy i straty na przesyle i zbiorniku będą trochę wyższe. Wiem że to nie przekonuje ale u mnie tak wychodziło. Łatwiej utrzymać niższą temp. w zbiorniku i do przesyłu do podłogówki niż wyższą o jakieś 15-20*C do grzejników.

 

myślę w tą sama stronę i dlatego proponowałem koledze mostek aby przewymiarował lekko kalafiory aby grzać temperaturą zbliżona do podłogówki i minimalizować straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kochani Panowie powiedźcie mi ile płaciliście za ogrzewanie i kanalizację ? Mam domek 136 m2 i dzisiaj przyszli fachowcy i zaśpiewali za sam materiał ( w Aluplex-ie) min.30 tys + robocizna, którą mają mi na pojutrze wyliczyć. Już sama kwota za materiał przyprawiła mnie o ból głowy :( a jeszce jak dołożą z 15 tys za robociznę to zejdę śmiertelnie czy robią mnie w konia czy ja biedna blondyna się delikatnie mówiąc przeliczyłam ? Piec wyliczyli na ok 4 tys. no to raczej norma ale ta reszta .... za całość 45 tys ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie,weź przestudiuj forum,neta,zdobądź trochę wiedzy bo czytam,że będziesz biedny podczas budowy ;)

Jeśli podobają Ci się przewymiarowane grzejniki to znaczy,że nie myślisz o węglu,groszkowi nie podszebne są do szczęścia grzejniki niskotemperaturowe...no chyba,ze z buforem.

Dalej Ci się podobają ?

A dlaczego nie wejdziesz w ogrzewanie podłogowe ?

Podłogówka sama w sobie jest buforem ciepła.

 

 

ee bo grzejniki o wiele taniej wychodza i do tego wole panele a nie płytki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ee bo grzejniki o wiele taniej wychodza i do tego wole panele a nie płytki
A co masz przciwko panelom na podłogówce? Są takie do podłogówki i wcale nie różnią się ceną :)

 

Grzejniki może i taniej wychodzą ale niewiele. Nie jest to tylko grzejnik ale i instalacja. Taniej wychodzi ogrzewanie i to nie w jednym roku ale przez długi czas, oszczędności długofalowe.

Edytowane przez zbigmaz01
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kochani Panowie powiedźcie mi ile płaciliście za ogrzewanie i kanalizację ? Mam domek 136 m2 i dzisiaj przyszli fachowcy i zaśpiewali za sam materiał ( w Aluplex-ie) min.30 tys + robocizna, którą mają mi na pojutrze wyliczyć. Już sama kwota za materiał przyprawiła mnie o ból głowy :( a jeszce jak dołożą z 15 tys za robociznę to zejdę śmiertelnie czy robią mnie w konia czy ja biedna blondyna się delikatnie mówiąc przeliczyłam ? Piec wyliczyli na ok 4 tys. no to raczej norma ale ta reszta .... za całość 45 tys ?

 

A co to za piec jeśli można wiedzieć za 4 tyś ?

Niestety materiał instalacyjny jest coraz droższy.

Moi klienci tez się dziwią,ale niestety taka jest rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie,weź przestudiuj forum,neta,zdobądź trochę wiedzy bo czytam,że będziesz biedny podczas budowy ;)

Jeśli podobają Ci się przewymiarowane grzejniki to znaczy,że nie myślisz o węglu,groszkowi nie podszebne są do szczęścia grzejniki niskotemperaturowe...no chyba,ze z buforem.

Dalej Ci się podobają ?

A dlaczego nie wejdziesz w ogrzewanie podłogowe ?

Podłogówka sama w sobie jest buforem ciepła.

 

arturo czytaj ze zrozumieniem

ja mu właśnie do bufora przewymiarowane prponuję bo nie ma podłogówki żeby mógł na niższej temperaturze i mniejszych stratach pracować.

czasem warto poza ostatnim postem cofnąć się odrobinę aby poznać kontekst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mostek

zbigmaz01 ma rację

może inwestycja droższa ale potem eksploatacja taniej

ja myślałem że już kalafiory założyłeś i wsiadłem na arturo

jeśli jeszcze ich nie masz to słuchaj tych co zrobili i wiedzą że można

czasem trafić sę może instalator co gotów bajki nowe wymyślać byle tylko czegoś co Ty chcesz nie zrobić bo za dużo dłubania albo nie potrafi

warto utopić tysiaka lub dwa na starcie żeby potem zaoszczędzić po tysiaku co sezon

jeśli nie popełniłeś jeszcze instalacji to nic straconego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegi Jareckiego, inni też mogą odpowiedzieć jak chcą

 

akcja dzieje się na płytce palnika tłokowego, paliwo miał + drobny grysik który gromadzi się pod płytką palnika i pod podajnikiem mniej więcej 0-5 mm.

Tak się złożyło, że grubsze kawałki 5-30 mm ułożyły się po lewej stronie płytki, a ten drobny grysik po prawej. Nadmuch nie duży w sterowniku 24%, spręż ok 30 Pa.

A zapytać chciałem, dlaczego te grubsze kawałki po lewej mają czerwono żółtą barwę, są luźnie nie sklejają się i spalają niemal na pył, a ten grysik po prawej ma barwę żółto białą, konsystencję półplastyczną, wyraźnie skleja się w 4-5 cm kalafiory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec 17KW Żywiec ale czy faktycznie takie ceny za resztę - i ile może kosztować robocizna za ogrzewanie za kanalizację i wodę ?

 

W Żywcu produkuje się wiele kotłów.

Pytanie tylko czy ten kocioł ma palnik pierwszej czy drugiej generacji?

Możesz wrzucić foto tego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegi Jareckiego, inni też mogą odpowiedzieć jak chcą

 

akcja dzieje się na płytce palnika tłokowego, paliwo miał + drobny grysik który gromadzi się pod płytką palnika i pod podajnikiem mniej więcej 0-5 mm.

Tak się złożyło, że grubsze kawałki 5-30 mm ułożyły się po lewej stronie płytki, a ten drobny grysik po prawej. Nadmuch nie duży w sterowniku 24%, spręż ok 30 Pa.

A zapytać chciałem, dlaczego te grubsze kawałki po lewej mają czerwono żółtą barwę, są luźnie nie sklejają się i spalają niemal na pył, a ten grysik po prawej ma barwę żółto białą, konsystencję półplastyczną, wyraźnie skleja się w 4-5 cm kalafiory?

Może Polsko -Czeski "wungiel".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Żywcu produkuje się wiele kotłów.

Pytanie tylko czy ten kocioł ma palnik pierwszej czy drugiej generacji?

Możesz wrzucić foto tego kotła?

 

no niestety nie mam zdjęcia - miałby to być kocioł bez podajnika - moje jedyne zastrzeżenie, które zgłosiłam to aby m musiała go zasypywać nie częściej niż raz na 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...