Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pierwszy post więc witam wszystkich użytkowników ;)

Potrzebuję rady jaki kocioł wybrać bo 20letni olsztynek odmawia już posłuszeństwa ;) w domu po namysłach postanowiliśmy iść w stronę kotła na eko groszek ze względu na koszt opału podobny do obecnego ogrzewania węglem i to że będzie to mniej obsługowe ;) Dom wybudowany w 90roku, ma ok 270m2 powierzchni mieszkalnej+ 90m2 garażu, wszędzie nowe okna oknoplastu, ściany ocieplone styropianem 10cm, dach ocieplony wełną.

Kocioł o mocy 25kw będzie odpowiedni? Poszukujemy kotła jak najmniej awaryjnego z dodatkowym paleniskiem tak żeby palić od czasu do czasu zapasami drzewa i żeby był jak najmniej obsługowy- jak raz na 2dni będzie trzeba zejść do kotłowni to spoko ;) W wakacje wodę ogrzewamy za pomocą kolektorów także w okresie wakacyjnym kocioł będzie odpoczywał.

W moim mieście najbardziej znane chyba są kotły Defro, będzie to dobry wybór? mają w ofercie kocioł z podajnikiem tłokowym - to chyba dobra opcja?

Proszę o rady, każda wskazówka będzie cenna ;)

I my Ciebie witamy.

Mogę trochę pomóc jak będziesz zainteresowany. Nie dalej jak w czwartek wysłałem tam kociołek do Białej Podlaskiej, dotarł do klienta w piątek.

Mogę Cię umówić na oględziny, chyba nie będzie miał nic przeciwko.

Pomogę dobrać moc ale jeszcze trochę musiałbym Cię wypytać.

Jak coś odezwij się na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1 jak zakładałeś w obliczeniach 80% sprawność, pomyliłeś się o 20-25%

2 wiec porównywanie było nie uprawnione, szczególnie, że ja do jego rocznego zużycia wliczałem granie CWU latem przy sprawnosci ok 30%, a ty zapewne podałeś tylko zużycie na CO i CWU w sezonie grzewczym. Jego zapotrzebowanie na CO szacowałem na 1500 kg.

3 Nie wiem czy zauważyłeś, ale np OE+16 ma wg producenta ponad 90%, a wg Zawijana przy 3 kW niecałe 40%. Mój MK21 wg producenta 85%, a moja pomiary nie przekraczają 65%, średnio 58% po wielkich bojach w kotłowni i z analizatorem.

4 w celu oszacowania rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło twojego budynku, ilości ciepła zużywanego na CWU i rzeczywistej sprawności całego procesu

5 w związku z tym co napisałem wyżej powiem tak: nie wypada

 

Pozdrawiam

 

Ad.1. Skąt to wiesz skoro nie robiłeś u mnie pomiarów ?

 

Ad.2. Dlaczego latem tylko 30% skoro przy Bruli kocioł rusza z pełną mocą a nie z 3kW przy których jest niska sprawność ?

 

Ad.3. Dlatego przy Bruli, który nie będzie go ograniczał do 3 kW powinno być lepiej

 

Ad.4. Bez ciepłomierza nie jestem w stanie tego podać

 

Ad.5. Kocioł w sezonie na pewno osiąga te 80%, ale z jaką średnią sprawnością pracuje tego nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Skąt to wiesz skoro nie robiłeś u mnie pomiarów ?

 

Ad.2. Dlaczego latem tylko 30% skoro przy Bruli kocioł rusza z pełną mocą a nie z 3kW przy których jest niska sprawność ?

 

Ad.3. Dlatego przy Bruli, który nie będzie go ograniczał do 3 kW powinno być lepiej

 

Ad.4. Bez ciepłomierza nie jestem w stanie tego podać

 

Ad.5. Kocioł w sezonie na pewno osiąga te 80%, ale z jaką średnią sprawnością pracuje tego nie wiem

 

 

3s podawania

50s przerwy

29% nadmuch

 

to są twoje parametry dla 18 kW?

 

poddaje się, nie jestem w stanie i brak mi już chęci, by cie przekonać

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo.Taki cwaniak,na początku pisał,że tylko prąd.Potem napisał,że buduje kominek.Niby tylko dla ozdoby.Ciekawe.

 

Ja wiem, że komuś, kto obarczony jest obowiązkami zasypywania groszkiem, wybierania popiołu, czyszczenia pieca trudno jest sobie wyobrazić, ze kominek w salonie (dokładanie drewna, wybieranie popiołu, czyszczenie szyby) stawia się tylko dla klimatu i palenia w weekend.

No - ale tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że komuś, kto obarczony jest obowiązkami zasypywania groszkiem, wybierania popiołu, czyszczenia pieca trudno jest sobie wyobrazić, ze kominek w salonie (dokładanie drewna, wybieranie popiołu, czyszczenie szyby) stawia się tylko dla klimatu i palenia w weekend.

No - ale tak jest.

 

Wyobraźnię to ja mam.Tylko,że ja bałbym się,żeby salon nie stał się kotłownią.Ale dość o tym.Jego cyrk,jego małpy.Życzę mu powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Większość moich znajomych z gazem, prądem czy węglem ma kominki i przepala w nich okazjonalnie niektrzy praktycznie to zarzucili. Rodzaj żródła ciepła w kotłowni nie ma tu znaczenia.

 

no niby tak

ale arturo jeszcze nie ma on tylko dużo czytał i zna jedną stronę medalu- teorię a jak będzie w praktyce to on bardzo chce wierzyć że dokładnia tak jak sobie założył. chodzi o to żeby otworzyć mu oczy zanim z bardzo wysoka spadnie na ziemię wraz z pierwszymi rachunkami. już to pisałem obym się mylił bo źle chłopaowi nie życzę ale ..... jeden z kolegów ma taki Fajny cytat w stopce.

oby się nie okazało że arturo też nie wie dlaczego i żeby jego kominek dla klimatu nie stał się kominkiem jako podstawowe źródło ciepła

tak z Twojego podwórka porównując- czasem zdjęcie po którym sobie dużo obiecujesz jako pierwsze ląduje w koszu po wizycie w ciemni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem chciał wstawić rekuperator na strych, żeby mu zimą dom ogrzewał ciepłem ze strychu :rotfl:

 

Tu akurat obronię kolegę Artura : Nie ogrzewał a "dogrzewał" czerpnię w reku , taki DWC - odpowiednik GWC.

 

Inna sprawa że to ma sens tyko i wyłącznie na dachu krytym czarną blachą i to od strony połódniowej , przy dachówce słabo lub wogóle to nie działa.

To taki bieda GWC , ja mam blachę czarną na dachu i spróbuję - czy będzie działać ? Się okaże, mierzyłem pirometrem pod kalenicą w zimie i była temp plusowa , jaka wydajność też się okaże :) Ciepło z połódniowej połaci (prawie spod kalenicy) i tak jest spisane na straty więc dlaczego nie spróbować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oby się nie okazało że arturo też nie wie dlaczego i żeby jego kominek dla klimatu nie stał się kominkiem jako podstawowe źródło ciepła

i.

Trochę zbyt czarny scenariusz. Zważ, że Arturo 72 posiada powietrzną pompą ciepła i dwie taryfy. Zakładając pesymistycznie , ze przez 2-3 zimowe miesiące pompa popracuje z COP=2, z czego 3/4 w taniej taryfie, to faktycznie palenie drewnem staje się drogim hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3s podawania

50s przerwy

29% nadmuch

 

to są twoje parametry dla 18 kW?

 

poddaje się, nie jestem w stanie i brak mi już chęci, by cie przekonać

Pozdrawiam

 

Do tego zawirowywacze i zmniejszony palnik - to wszystko dla ok. 8-9 kW - już dawno ograniczyłem moc maksymalną kotła bo była o dużo za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zbyt czarny scenariusz. Zważ, że Arturo 72 posiada powietrzną pompą ciepła i dwie taryfy. Zakładając pesymistycznie , ze przez 2-3 zimowe miesiące pompa popracuje z COP=2, z czego 3/4 w taniej taryfie, to faktycznie palenie drewnem staje się drogim hobby.

 

wolę założyć czarny scenariusz i się mile zaskoczyć że nie wystąpił niż pałać hurra optymizmem i dostać kopa w d....od życia.

swego czasu zanim podjąłem się samodzielnego ocieplenia swojego poddasza dużo czytałem wątków w dziale izolacje. tam jest mnóstwo takich optymistów co płaczą że miało być tak dobrze a ktoś coś spieprzył i co teraz. gdyby nawet arturo sam "tymi ręcami" wszystko to i tak nie uniknie błędów zwłaszcza że to jego pierwsza inwestycja. trzeba brać poprawki na błędy a te mogą się wydawać na pozór błache ale podczas użytkowania życie zweryfikuje czy takie pozostaną.

 

arturo

ja nie patrzę na grzanie kominkiem u Ciebie pod kątem opłacalności

patrzę pod kątem życiowej konieczności- mam nadzieję że jednak nie ale pożyjemy....(uwolnienie cen energii elektrycznej od stycznia 2013r dla odbiorcow indywidualnych- wzrost cen prognozowany na poziomie pomiędzy 10 a 20%)

cena węgla w moim regionie wzrosła w ciągu roku o 6% zaś faktury za prąd płacę 10% wyższe przy zbliżonym zużyciu.

ta tania taryfa wcale za chwilę nie będzie taka tania

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:rotfl:

Już pisałem wcześniej,żebyście przeliczyli 1m3 dębiny na kWh to może przestaniecie pisać głupoty o paleniu w kominku jako baaardzo opłacalnym ;)

 

to przeczytaj mój post ze zrouzmieniem

gdzie tam jest słowo opłacalny?????

napisałem podstawowy poniewaz za chwilę prąd do Twojej pompy będzie za drogi albo błędy konstrukcyjne sprawią że będziesz miał zbyt duże straty aby Twój plan się powiódł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zbyt czarny scenariusz. Zważ, że Arturo 72 posiada powietrzną pompą ciepła i dwie taryfy. Zakładając pesymistycznie , ze przez 2-3 zimowe miesiące pompa popracuje z COP=2, z czego 3/4 w taniej taryfie, to faktycznie palenie drewnem staje się drogim hobby.

 

Znaczy się co masz na myśli pisząc "wariant pesymistyczny" ? Ja bym powiedział że to o czym piszesz to optymistyczny wariant. Po pierwsze powietrzna pompa - jak sama nazwa mówi pobiera "ciepło, energie" z powietrza - im zimniej tym mniejsza wydajność, przy -20C prawie żadna - dane ze stron producenta do sprawdzenia. Że wrzuce cytat "...posiada wysoki współczynnik efektywności (COP) 3,63 przy temperaturze powietrza 15°C a wody w zasobniku 45°C (co przy poborze energii 0,44 kW daje nam 1,6 kW energii cieplnej do podgrzania c.w.u.). Zakładając dobowe zużycie ciepłej wody na poziomie 300 l., jednorazowy koszt podgrzania takiej ilości wody wynosi ok. 1,4 zł brutto (w skali miesiąca jest to koszt ok. 40 zł brutto)...." - uwzględniam to tylko do ciepłej wody. Po drugie z osiagnięciem maksymalnego wsp. COP może być problem, a zimą........ no cóż......... sam sobie odpowiedz ile pradu weźmie. Po trzecie dlaczego wychodzicie wszyscy z założenia że prąd będzie wykorzystywany w II taryfie? Po czwarte napisane jest jednorazowy koszt podgrzania - a gdzie jest koszt podtrzymania tej temperatury? I po piąte skończcie w końcu z tym pisaniem jakie to jest zajebiste rozwiązanie - bynajmniej na tym wątku - bo nie jest. Jak masz nadmiar kasy - prosze bardzo - w przeciwnym wypadku wątpliwa inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę założyć czarny scenariusz i się mile zaskoczyć że nie wystąpił niż pałać hurra optymizmem i dostać kopa w d....od życia.

swego czasu zanim podjąłem się samodzielnego ocieplenia swojego poddasza dużo czytałem wątków w dziale izolacje. tam jest mnóstwo takich optymistów co płaczą że miało być tak dobrze a ktoś coś spieprzył i co teraz. gdyby nawet arturo sam "tymi ręcami" wszystko to i tak nie uniknie błędów zwłaszcza że to jego pierwsza inwestycja. trzeba brać poprawki na błędy a te mogą się wydawać na pozór błache ale podczas użytkowania życie zweryfikuje czy takie pozostaną.

 

arturo

ja nie patrzę na grzanie kominkiem u Ciebie pod kątem opłacalności

patrzę pod kątem życiowej konieczności- mam nadzieję że jednak nie ale pożyjemy....(uwolnienie cen energii elektrycznej od stycznia 2013r dla odbiorcow indywidualnych- wzrost cen prognozowany na poziomie pomiędzy 10 a 20%)

cena węgla w moim regionie wzrosła w ciągu roku o 6% zaś faktury za prąd płacę 10% wyższe przy zbliżonym zużyciu.

ta tania taryfa wcale za chwilę nie będzie taka tania

 

chłopaku na watkach z izolacjami jest wielu takich co to piszą jakie zajebiste OCZ im ktoś policzył, jak mało prądu na ogrzanie zużyją a tak naprawde połowa krzykaczy jeszcze nie mieszka, nie korzysta , nie użytkuje. Poza tym bardzo często te wyliczenia co do rachunków - w przyszłości - sa liczone dla małych domków. O wykonawstwie nie wspominam. Ale to odbiega od głównego wątku tego forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...