Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisał damian88

witam.

 

mam pytanie .

 

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam

Najlepiej to policz OZC - kol Asolt z forum może pomóc. Będziesz wiedział dokładnie jakiego kociołka potrzebujesz

 

"Na oko" też można dobrać ale musisz podać więcej szczegółów :

15cm jakiego styro ? Jakie okna ? Jak ocieplony dach/strop/skosy ?

 

Wg mnie to 11kW powinien wystarczyć ...

 

 

Styropian EPS-100-038 Styropian Plus(Wejcherowo) Okna Vetrex (Tczew) V 90+ VEKA, 6-cio komorowe 90 mm, klasa A,2-komorowe zespolenie szyb U=0.5 lub U=0,7 W/m2*K wg EN 674 , dach ocieplony watą 20 cm i tak samo skosy . strop styropian 8 cm + 7cm wylewki na to jeszcze pójdzie pianka wyciszająca(3mm) i parkiet Barlinek 18 mm . dzięki za odp :)

 

11kW-12kW-10kW - wybierz któryś :) Będą działać

 

Wełna tylko między krokwiami w skosach , czy "nakrokwiowo" też ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czyli ma być 20 kW ?? też tak mi się wydaje bo 10-12 kW to chyba bardzo mały piec .

moja znajoma ma taki sam domek jak ja i ma tez 20 kW .

dzięki za odp :)

 

Kolego 20kW to stanowczo za dużo dla Ciebie. Kocioł na groszek to nie kopciuch. 10-12kW to jest max które jest Ci potrzebne

Ale skoro się upierasz i potrzebujesz tylko aprobaty to rób jak uważasz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem sobie trud... poświeciłem troszke czasu, starałem sie co nieco wyjasnić ale po co czytać???

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205085-Pierwszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek-jaki-kupi%C4%87

 

Następnie (bardzo ważna rzecz) dopasowujemy kocioł do wielkości naszego domu i poboru cwu (bardzo częstym błędem instalatorów i projektantów jest przewymiarowany (za duży ) kocioł jak to zrobić - w domach nowych dobrze ocieplonych> 10cm styropianu można przyjąć 50-70w na każdy metr kwadratowy powierzchni plus 20-30%na potrzeby cwu (np dom 150m2 x 70w=ok 10Kw + 2-3 kw na cwu razem 12-13KW) w domach słabiej ocieplonych od 70-120w/m2 20-30% na cwu). wtedy mamy kocioł ''szyty na miarę" co za tym idzie? nie mamy niepotrzebnego przegrzewania kotła,kocioł zużywa tyle opału ile jest mu potrzebne ( nie ma niepotrzebnych strat) jego praca jest optymalna czyli taka jaką przewidział konstruktor czy projektant kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał damian88

witam.

 

mam pytanie .

 

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam

Najlepiej to policz OZC - kol Asolt z forum może pomóc. Będziesz wiedział dokładnie jakiego kociołka potrzebujesz

 

"Na oko" też można dobrać ale musisz podać więcej szczegółów :

15cm jakiego styro ? Jakie okna ? Jak ocieplony dach/strop/skosy ?

 

Wg mnie to 11kW powinien wystarczyć ...

 

 

Styropian EPS-100-038 Styropian Plus(Wejcherowo) Okna Vetrex (Tczew) V 90+ VEKA, 6-cio komorowe 90 mm, klasa A,2-komorowe zespolenie szyb U=0.5 lub U=0,7 W/m2*K wg EN 674 , dach ocieplony watą 20 cm i tak samo skosy . strop styropian 8 cm + 7cm wylewki na to jeszcze pójdzie pianka wyciszająca(3mm) i parkiet Barlinek 18 mm . dzięki za odp :)

 

Szukaj coś ok 10-12kW

Daleko nie masz ...................................................................................>>>>>>>>>>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ma być 20 kW ?? też tak mi się wydaje bo 10-12 kW to chyba bardzo mały piec .

moja znajoma ma taki sam domek jak ja i ma tez 20 kW .

dzięki za odp :)

Jeżeli chcesz ogrzewać takie dwa domy jak twój to te 20kW ci wystarczy. Jeżeli tylko twój dom chcesz ogrzewać, to tak jak pisałem 10-12kW.

Nie słuchaj nerefolmowalnego arturo bo dopłacisz do spalanego groszku i będziesz miał problemy z ogrzewaniem CWU w cieplejsze dni. Jeżeli nie słuchasz podpowiedzi ludzi z tego forum którzy mają takie piece i wiedzą na co je stać, to nie wiem po co wchodziłeś na to forum? Tylko po to aby potwierdzić swój wybór, obojętnie jakie odpowiedzi dostaniesz? Sąsiadka jest mądrzejsza od ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprawność kotła będzie ok.50% z uwagi na różnie rzeczy to ten kocioł będzie odpowiedni dla zapotrzebowania na moc 10kW.

Nie wszyscy będą posiadali kobry,pumy,koale i inne ssaki tudzież super wydajny ekogroch :)

 

Co ma piernik do wiartaka ?

 

Kocioł na groch w przeciwieństwie do pompy ciepła ma wyższą wydajność im bliżej do jego maksymalnych mozliwości o 'oświecona góro rankingu - kompromitujesz się kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał damian88

witam.

 

mam pytanie .

 

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam

 

Dla nowego budownictwa polecam ok. 12kW

Czersk koło jeziorka Wiele? - piknie mieszkasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym różnią się kotły 15 kw, od 20kw, 25, 30 i 35 KW??? Pytanie do znawców.

Na przykładzie swojego klimosza 35kw, mogę powiedzieć, że to tylko pojemność wodna wymiennika, która wynosi 65 litrów, a przy 15kw to 30 litrów. Ten sam palnik, ta sama retorta i zasobnik, trochę większe rozmiary ze względu na pojemność wodną wymiennika. Czy to są wielkie różnice? konstrukcja wszystkich tych kotłów ta sama, tylko cena inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adkwapniewski Przecież ci od pomp to naganiacze i sprzedawcy...sprzedaż im nie idzie to tu smarują, nawet nie maja wstydu i piszą z ukrycia -niby jacy to wszyscy zadowoleni....

 

Tak, tak - trochętu dziś popisałem i już trzy pompy wpadły do montażu :)

A poważnie, z uwagi na awersję do gazu, to jedynym zamiennikiem pompy ciepła byłby kocioł na pellet (cały czas mówię o niewielkich, dobrze docieplonych domach) .

Koniecznie z buforem. Nadal pozostaje kwestia składowania opału, ale przynajmniej sam się rozpali, kiedy bufor się opróżnia, nie daje tyle popiołu i kurzu w kotłowni. Może inaczej - kurz jest, ale jakoś mniej dokuczliwy, niż z "eko"groszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym różnią się kotły 15 kw, od 20kw, 25, 30 i 35 KW??? Pytanie do znawców.

Na przykładzie swojego klimosza 35kw, mogę powiedzieć, że to tylko pojemność wodna wymiennika, która wynosi 65 litrów, a przy 15kw to 30 litrów. Ten sam palnik, ta sama retorta i zasobnik, trochę większe rozmiary ze względu na pojemność wodną wymiennika. Czy to są wielkie różnice? konstrukcja wszystkich tych kotłów ta sama, tylko cena inna.

 

Np powierzchnia wymiany ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poważnie, z uwagi na awersję do gazu, to jedynym zamiennikiem pompy ciepła byłby kocioł na pellet (cały czas mówię o niewielkich, dobrze docieplonych domach) .

Koniecznie z buforem. Nadal pozostaje kwestia składowania opału, ale przynajmniej sam się rozpali, kiedy bufor się opróżnia, nie daje tyle popiołu i kurzu w kotłowni. Może inaczej - kurz jest, ale jakoś mniej dokuczliwy, niż z "eko"groszku.

Przy składowaniu pelletów potrzebujesz jeszcze więcej miejsca do składowania ponieważ są mniej kaloryczne od groszku także automatycznie więcej musimy ich spalić, są lżejsze co za tym idzie zajmują więcej miejsca objętościowo, sterowania są bardziej awaryjne i z tą mniejszą ilością kurzu to gówno prawda wysoki sądzie.

Popiołu owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np powierzchnia wymiany ciepła...

 

Tak powierzchnia grzewcza ma tu niebagatelne znaczenie ,przy przewymiarowanych kotłach nie można osiągnąć wyższych temperatur ,ponieważ brak jest odpowiedniego odbiornika tego wyprodukowanego ciepła przez taki kocioł .Ostatecznie można zaizolować cześć powierzchni wymiany ciepła np.obłożyć szamotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy składowaniu pelletów potrzebujesz jeszcze więcej miejsca do składowania ponieważ są mniej kaloryczne od groszku także automatycznie więcej musimy ich spalić, są lżejsze co za tym idzie zajmują więcej miejsca objętościowo, sterowania są bardziej awaryjne i z tą mniejszą ilością kurzu to gówno prawda wysoki sądzie.

Popiołu owszem.

 

Do tego większe zagrożenie pożarowe w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powierzchnia grzewcza ma tu niebagatelne znaczenie ,przy przewymiarowanych kotłach nie można osiągnąć wyższych temperatur ,ponieważ brak jest odpowiedniego odbiornika tego wyprodukowanego ciepła przez taki kocioł .Ostatecznie można zaizolować cześć powierzchni wymiany ciepła np.obłożyć szamotem.

 

Szamotem się obkłada, żeby zatrzymać to ciepło, a nie ze względu na brak odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiarowany kocioł będzie zawsze pracował na niższej sprawności, bo będziesz go musiał sztucznie dusić . Brdzie zasmolony od sadzy wymiennik i zimne spaliny w kominie . A powierzchnia wymiany ciepła to nic innego jak styk ciepła wytworzonego przez kocioł poprzez blachy wymiennika z woda która to ciepło ma odebrać...właściwie było o tym już tu pisane nie raz i nie dwa. Nie będę wymieniał reszty skutków ubocznych, a wierz mi ze sa.Pozdrawiam. Edytowane przez jack18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy składowaniu pelletów potrzebujesz jeszcze więcej miejsca do składowania ponieważ są mniej kaloryczne od groszku także automatycznie więcej musimy ich spalić, są lżejsze co za tym idzie zajmują więcej miejsca objętościowo, sterowania są bardziej awaryjne i z tą mniejszą ilością kurzu to gówno prawda wysoki sądzie.

Popiołu owszem.

 

Co do objętości, to się zgadzam - główny minus i trzeba to przemyśleć jeszcze na etapie projektu.

Kurzu i syfu jest mniej bez porówniania - i nie będę tu rzucał modelami kotłów, które miałem okazje widzieć w pracy, bo znów jakiś kiep weźmie mnie za sprzedawcę.

Co do "sterowania są bardziej awaryjne" to nie wiem o co chodzi, bo były bezawaryjne, ale też sterowanie było niesamowicie proste - kotły uruchamiały się po spadku temp w buforze poniżej pewnej granicy, pracowały na 90% mocy (i pewnie z taką też sprawnością) aż do osiągnięcia temp zadanej i wygaszały się. Czysto, bez sadzy, zgorzelin na podajniku , skroplin i problemów.

W jednym przypadku pellet do zasobnika był podawany hydraulicznie zza ściany (z garażu). I tu właśnie prostota obsługi i czystość - przemyślany projekt kotłowni, zrobiły na mnie wrażenie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...