Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przewymiarowany kocioł będzie zawsze pracował na niższej sprawności, bo będziesz go musiał sztucznie dusić . Brdzie zasmolony od sadzy wymiennik i zimne spaliny w kominie . A powierzchnia wymiany ciepła to nic innego jak styk ciepła wytworzonego przez kocioł poprzez blachy wymiennika z woda która to ciepło ma odebrać...właściwie było o tym już tu pisane nie raz i nie dwa. Nie będę wymieniał reszty skutków ubocznych, a wierz mi ze sa.Pozdrawiam.

Jacku - nie do końca prawda. Zasmolonego wymiennika nigdy nie widziałem w moim 38kW kotle. Wręcz przeciwnie - w sezonie grzewczym czyszczę piec nie częściej niż raz na 6-7 tygodni. Wielkiej różnicy w pracy pieca nie zauważam. Zgodzę się w temacie niskich temperatur i niebezpieczeństw z tego wynikających zarówno dla kotła jak i komina, Pozdrawiam

Edytowane przez sebsa
interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym już nie wspomnę.

A o cenie też nie napisałeś :)

A jeszcze jedno pytanie jaki jest lepszy podajnik ślimakowy czy tłokowy ?? bo mogę sobie wybrać opcję przy zamówieniu

Z tego co tu wyczytałem, parę stron do tyłu (warto czytać) to jest gorsze sterowanie kotłem w okresie letnim, kiedy piec powinien przechodzić w podtrzymanie. Jest kłopot w dozowaniu paliwa, albo przegrzewa albo gaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja troche z innej beczki .. kotlownie bede mial niewielka 4.4m2 - w niej maly kociol na eko 10kw - w domku wentylacja z odzyskiem ciepla, ale nie wiem co z kotlownia zrobic - w kotlowni bedzie komin, ale czy robic ten komin z wentylacja do kotlowni ...?? czy doprowadzic nawiew z rekuperatora ...???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym różnią się kotły 15 kw, od 20kw, 25, 30 i 35 KW??? Pytanie do znawców.

Na przykładzie swojego klimosza 35kw, mogę powiedzieć, że to tylko pojemność wodna wymiennika, która wynosi 65 litrów, a przy 15kw to 30 litrów. Ten sam palnik, ta sama retorta i zasobnik, trochę większe rozmiary ze względu na pojemność wodną wymiennika. Czy to są wielkie różnice? konstrukcja wszystkich tych kotłów ta sama, tylko cena inna.

 

Ciekawa teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanie jaki jest lepszy podajnik ślimakowy czy tłokowy ?? bo mogę sobie wybrać opcję przy zamówieniu

 

Kolego

Nie podajnik jest istotny, tylko palnik.

Są palniki retortowe, do których stosuje się wyłącznie podajniki ślimakowe.

Są palniki szufladowe, rynnowe, rusztowe i różne inne, do których można stosować podajniki tłokowe lub ślimakowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CUT - i nie będę tu rzucał modelami kotłów, które miałem okazje widzieć w pracy, bo znów jakiś kiep weźmie mnie za sprzedawcę. CUT.

 

Do mnie to było kolego ? Mam nadzieję że znasz etymologie słowa którego użyłeś ? Jeżeli to było specjanie to pewnie trzeba będzie wyjaśnić to osobiście wtedy będziesz miał okazje sprawdzić jakim jestem "zniewieściałym głupkiem" :)

 

Gdybyś nie zachowywał się jak ewangelista prądu i pomp ciepła nikt by Ci nie zarzucał że pomagasz w sprzedaży - nawet w żartach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli piszesz że "Szamotem się obkłada, żeby zatrzymać to ciepło" czyli zatrzymując to ciepło zmniejszasz oddawanie .Więc i będzie potrzebny mniejszy odbiornik

Ale szamot ma pewną granicę "pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji". Uwierz, że w czasie postoju pieca gorący szamot oddaje skumulowane wcześniej ciepło. Ja po wyłożeniu komory spalani szamotem widzę dużo plusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale szamot ma pewną granicę "pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji". Uwierz, że w czasie postoju pieca gorący szamot oddaje skumulowane wcześniej ciepło. Ja po wyłożeniu komory spalani szamotem widzę dużo plusów.

 

Jeżeli szamot ma pewną granicę pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji to cześć ciepła przyczynia się do podniesienia temperatury spalania ,oraz spalin czyli wymiana w tym samym kotle jest mniejsza a dopalając to czego nie da się spalić w niższych temperaturach nie tracimy na sprawności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szamot ma pewną granicę pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji to cześć ciepła przyczynia się do podniesienia temperatury spalania ,oraz spalin czyli wymiana w tym samym kotle jest mniejsza a dopalając to czego nie da się spalić w niższych temperaturach nie tracimy na sprawności .

Właśnie po to wykłada się szamotem komorę spalania w przewymiarowanych kotłach. Zmniejszasz jej wymiary i zwiększasz temperaturę spalin. Oczywiście dzieje się to kosztem sprawności. W warunkach domowych - dalekich od laboratoryjnych ten spadek nie jest moim zdaniem znaczący. Na plus szamotu w komorze lepsze dopalanie, mniej sadzy i brudu w wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdecydowałam się na zakup Ogniwa Eko Plus i teraz pozostała mi jeszcze do wyboru moc kotła 10 KW czy 16 KW? Dom nowy ściana 24 porotherm 15 styropian, poddasze ocieplone 30 cm wełny, okna trzyszybowe. Powierzchnia domu 143 m2. Piec ma także slużyć do CWU całorocznie, Bojler planuję 140 l - 180 l. 70 m2 podłogówki i 10 grzejników stalowych+ 2 drabinki w łazienkach, woj. mazowieckie. Proszę o podpowiedz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdecydowałam się na zakup Ogniwa Eko Plus i teraz pozostała mi jeszcze do wyboru moc kotła 10 KW czy 16 KW? Dom nowy ściana 24 porotherm 15 styropian, poddasze ocieplone 30 cm wełny, okna trzyszybowe. Powierzchnia domu 143 m2. Piec ma także slużyć do CWU całorocznie, Bojler planuję 140 l - 180 l. 70 m2 podłogówki i 10 grzejników stalowych+ 2 drabinki w łazienkach, woj. mazowieckie. Proszę o podpowiedz.

 

Jeżeli będziesz palić niskokalorycznym opałem - "Czesiem" to 16 KW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki79 tak to ten skromny Czersk koło Wiela :) a Ty też z tych okolic ?

 

Byłem nad tym jeziorem na niezapomnianych wakacjach za dobrych czasów....

Znajomy mieszkał w Czersku :)

 

 

Wcześniej też inny kolega pytał o dobór palników, już kiedyś o tym pisałem.

Z tzw. konwencjonalnych, klasycznych, fajkowych mamy na przykładzie pancerpola:

10-15kW (max. do 11kW kotła, drobny i tzw miękki groszek, bardzo ciężki w usterowaniu, albo sa kłopoty z niedopałem albo gaśnie)

następny to 17kW i jego producenci wsadzają najczęściej do kotłów ok.14-19kW

następny to 25kW i jego montuje się najczęściej do kotłów 15-28kW

dalej jest duży przeskok na palnik 50kW jak dobrze pamiętam...., więc ten obsługuje kotły od 30 do 50kW

 

z ardeo jest np.:

-15kW

-25kW

-38kW

-50kW itd.

w opcji strikte ekogroszek,

dalej groszek-miał z przeciwzwojem i wielkim zejściem na paliwo z kosza z odpowiednimi zadziorami na ślimaku po stronie kosza

dalej opcja obrotowa na miały-groszki

 

brucer jest tylko jeden o mocy znamionowej 40kW z zapisem w instrukcji o zakresie pracy 15-40kW, plus indywidualny projekt minertu na mniejszą głowicę

ekoenergia jest w dwóch mocach:

25kW z zakresem mocy 10-25kW (sprawdzając pierwszy jej model w laboratorium mogę powiedzieć, że dla niego dobra praca była z zakresu 7-18,5kW)

oraz 35kW z zakresem mocy 15-40kW

appm-1 o mocy znamionowej 20kW

appm-2 o mocy znamionowej 30kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważny jest komplet a najważniejszy poza wymiennikiem jest moim zdaniem palnik i odpowiednio dobrane palenisko, na końcu sterownik i w zależności od niego dmuchawa.

Generalnie zestaw sterownik+palnik zależy od konstrukcji palnika.......

 

 

Ponieważ dobrych kilka rozwiązań w różnych kombinacjach próbowałem.... widze to obecnie w sposób następujący:

 

Tłok - darować sobie pid/fl. Dla mnie najlepiej wychodzi sterowanie klasyczne, modyfikowane z algorytmem przejścia oraz parametrem krotności/cyklów podajnika w trybie podtrzymania. W takim zestawie nie ma takich jajec z wygaszaniem, szczególnie w trybie letnim.

 

Palnik klasyczny - zdecydowanie jakaś forma PID, FL czy jeszcze innej adaptacji jak to dany producent stera nazwie...

 

Palnik obrotowy a w szczególności z koronka wewnętrzną - dla mnie tylko i wyłącznie dobry dwustanowy a pid tylko z opcją korekcji pracy dla wprawnego operatora, który wie, gdzie i kiedy zareagować.

Tutaj uzupełnienie: ze znanych mi sterowań dla obrotówki kilka razy bym się zastanowił dla laika nad rt09pid (w przeciwieństwie do brucera, gdzie śmiga naprawdę ok), ale ognika czy cobrę mogę polecić

 

Palnik rynnowy, zwany korytowym - mam mieszane uczucia, w zależności od konstrukcji raczej klasyczny sterownik z małymi sugestiami do pid-a dla lepszej konstrukcji z odpowiednim napowietrzeniem i podziałem na powietrze główne oraz wtórne.

 

Dobrany palnik żeliwny pod względem wielkości dziury paleniskowej - pid, adaptacja, fl.

Jak ktoś ma kłopoty z dużym brucerem z pracą na małej mocy, polecam przejść w cieplejszym okresie na sterowanie dwustanowe (wyłączyć pid-a, fl-a czy adaptacje)

Na niektórych sterach idzie sprawę obejść w automacie....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...