Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o

- RBR Ekouniwersal 11kw;

- Ogniwo Eko Plus 10 kw

już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o

- RBR Ekouniwersal 11kw;

- Ogniwo Eko Plus 10 kw

już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D

 

Ja też w przyszłym tygodniu muszę już zamówić kociołek :)

U mnie na placu boju pozostał OE+ i RBR.

Pytanie do speców w temacie...

Jak wiadomo im większa różnica temp. na piecu i temp. powrotu, tym większa sprawność pieca a zatem mniejsze spalanie, zwłaszcza że połowa domu chodzi u mnie na podłogówce.

Niska temp powrotu koliduje ponoć z żywotnością pieca, bo skropliny, rdza itp.

Która konstrukcja OE+ czy RBR jest bardziej trwała pod względem katowania jej niskim powrotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o

- RBR Ekouniwersal 11kw;

- Ogniwo Eko Plus 10 kw

już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D

 

Oba spalą bez problemów groszek i czeski groszek. Nie wiem, jak z "ewentualnie innym paliwem", bo nie wiem co to takiego.

Oba nie są przystosowane do spalania "tylko peletu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem nad tym jeziorem na niezapomnianych wakacjach za dobrych czasów....

Znajomy mieszkał w Czersku :)

 

 

Wcześniej też inny kolega pytał o dobór palników, już kiedyś o tym pisałem.

Z tzw. konwencjonalnych, klasycznych, fajkowych mamy na przykładzie pancerpola:

10-15kW (max. do 11kW kotła, drobny i tzw miękki groszek, bardzo ciężki w usterowaniu, albo sa kłopoty z niedopałem albo gaśnie)

następny to 17kW i jego producenci wsadzają najczęściej do kotłów ok.14-19kW

następny to 25kW i jego montuje się najczęściej do kotłów 15-28kW

dalej jest duży przeskok na palnik 50kW jak dobrze pamiętam...., więc ten obsługuje kotły od 30 do 50kW

 

z ardeo jest np.:

-15kW

-25kW

-38kW

-50kW itd.

w opcji strikte ekogroszek,

dalej groszek-miał z przeciwzwojem i wielkim zejściem na paliwo z kosza z odpowiednimi zadziorami na ślimaku po stronie kosza

dalej opcja obrotowa na miały-groszki

 

brucer jest tylko jeden o mocy znamionowej 40kW z zapisem w instrukcji o zakresie pracy 15-40kW, plus indywidualny projekt minertu na mniejszą głowicę

ekoenergia jest w dwóch mocach:

25kW z zakresem mocy 10-25kW (sprawdzając pierwszy jej model w laboratorium mogę powiedzieć, że dla niego dobra praca była z zakresu 7-18,5kW)

oraz 35kW z zakresem mocy 15-40kW

appm-1 o mocy znamionowej 20kW

appm-2 o mocy znamionowej 30kW

 

Czyli tak jak wcześniej pisałem, palniki te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też w przyszłym tygodniu muszę już zamówić kociołek :)

U mnie na placu boju pozostał OE+ i RBR.

Pytanie do speców w temacie...

Jak wiadomo im większa różnica temp. na piecu i temp. powrotu, tym większa sprawność pieca a zatem mniejsze spalanie, zwłaszcza że połowa domu chodzi u mnie na podłogówce.

Niska temp powrotu koliduje ponoć z żywotnością pieca, bo skropliny, rdza itp.

Która konstrukcja OE+ czy RBR jest bardziej trwała pod względem katowania jej niskim powrotem?

Na temat RBR i zimnego powrotu wypowiedział się producent w poscie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=5303571&viewfull=1#post5303571
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o

- RBR Ekouniwersal 11kw;

- Ogniwo Eko Plus 10 kw

już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D

Tak jak napisał zawijan, obydwa spalą czarny groszek, brązowy groszek, miał, mieszanki tych paliw z pelletami, ziarnem zbóż, pestki i nie wiadomo co przyjdzie jeszcze użytkownikom do głowy spróbować. Sam pellet nie bardzo ale na targach w Sosnowcu był pokazywany naocznie RBR odpalony na samym owsie.

Mówiłem juz że masz niedaleko i możesz sobie obejrzeć kociołki.

Zapraszałem innego kolegę z okolic wrocka, nie skorzystał i namówiono go na tłoka. już pisze co ma teraz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wam pisze jak

wybiera sobie potrzeaną moc palnika np 10-12kW, waży i wylicza sobie średnią wagę 1 dawki paliwa, wylicza ile takich dawek potrzeba na h, by uzyskać tę zakładaną moc, z uwględnieniem np 60-65 prc sprawności, dzieli 3600s przez liczbę dawek, a od wyniku odejmuje czas cyklu podawania. Otrzymuje tzw przerwę podawania. Nastepnie rozpala kocioł, odkręca wszystkie możliwe odbiorniki ciepła tak by przez dłuższy czas nie osiągał zadanej. Po rozpaleniu dobiera nadmuch, tak by niezależnie od czasu pracy, żar pokrywał niemal cały palnik i nie spadał do popielnika.

Aż tyle! Trudne?

Banał, ale być może nie dla ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I OE+ i RBR są przystosowane do spalania tego samego paliwa.

Inne konstrukcje,inne wymienniki,podobne palniki te same sterowniki.

Ceny zbliżone pozostaje więc tylko decyzja ,który :)

 

A może Sztoker? Ma palnik rynnowy, więc spali każdy opał.

I ma podajnik ślimakowy, więc nie gasnie latem.

I ma znakomity sterownik... :yes:

 

U kolegi teraz latem pali 3kg / dobę na nastawach fabrycznych

bez wyłączania funkcji CWU strefą czasową. (3 osoby - kaczki).

Wiem, że koledzy spalają mniej, ale trochę pomaga im wyłączenie

CWU w pewnych godzinach i zmiana nastaw.

 

Jeszcze raz podkreślam - pracuje tak na nastawach fabrycznych,

na których pracował przy -20'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wam pisze jak

wybiera sobie potrzeaną moc palnika np 10-12kW, waży i wylicza sobie średnią wagę 1 dawki paliwa, wylicza ile takich dawek potrzeba na h, by uzyskać tę zakładaną moc, z uwględnieniem np 60-65 prc sprawności, dzieli 3600s przez liczbę dawek, a od wyniku odejmuje czas cyklu podawania. Otrzymuje tzw przerwę podawania. Nastepnie rozpala kocioł, odkręca wszystkie możliwe odbiorniki ciepła tak by przez dłuższy czas nie osiągał zadanej. Po rozpaleniu dobiera nadmuch, tak by niezależnie od czasu pracy, żar pokrywał niemal cały palnik i nie spadał do popielnika.

Aż tyle! Trudne?

Banał, ale być może nie dla ...

 

uważasz że skoro ten kolega już prosi o pomoc to tyle mu wystarczy aby okiełznać bestię???

jeśli nie umiał sam podjąć decyzji i zdał się na czyjąś opinię to raczej niewiele wie o procesach jakie w kociołku zachodzą i może temu nie podołać, chociaż życzę mu jak najlepiej.

jednak różnica między nim a Tobą jest ogromna i to niestety stawia go na przegranej pozycji w tej nierównej walce. sam wiesz dobrze ile czeka walki niewprawnego palacza ze zwykłym ślimakiem a co dopiero z tłokiem i pewnie przewymiarowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Sztoker? Ma palnik rynnowy, więc spali każdy opał.

I ma podajnik ślimakowy, więc nie gasnie latem.

I ma znakomity sterownik... :yes:

 

U kolegi teraz latem pali 3kg / dobę na nastawach fabrycznych

bez wyłączania funkcji CWU strefą czasową. (3 osoby - kaczki).

Wiem, że koledzy spalają mniej, ale trochę pomaga im wyłączenie

CWU w pewnych godzinach i zmiana nastaw.

 

Jeszcze raz podkreślam - pracuje tak na nastawach fabrycznych,

na których pracował przy -20'C.

 

Nie chcę wystawiać opinii rynnie bo jej nie testowałem.

Wiem kto ją testował i stwierdził,że to najgorszy palnik jaki istnieje.

Nie pytajcie kto bo i tak nie powiem.Nie ja ją oceniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wystawiać opinii rynnie bo jej nie testowałem.

Wiem kto ją testował i stwierdził,że to najgorszy palnik jaki istnieje.

Nie pytajcie kto bo i tak nie powiem.Nie ja ją oceniałem.

 

Znam takiego, co to samo pisze o moim sterowniku.

Trudno wszystkich zadowolić - nie wystarcza potencji... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz że skoro ten kolega już prosi o pomoc to tyle mu wystarczy aby okiełznać bestię???

jeśli nie umiał sam podjąć decyzji i zdał się na czyjąś opinię to raczej niewiele wie o procesach jakie w kociołku zachodzą i może temu nie podołać, chociaż życzę mu jak najlepiej.

jednak różnica między nim a Tobą jest ogromna i to niestety stawia go na przegranej pozycji w tej nierównej walce. sam wiesz dobrze ile czeka walki niewprawnego palacza ze zwykłym ślimakiem a co dopiero z tłokiem i pewnie przewymiarowanym.

 

tak uważam, że jemu to w zupełności wystarczy.

jedyne czego mu może brakować, to przekonania, że te ustawienia są dobre i nie należy 3 razy dziennie ich zmieniać, bo wiatr, bo słońce, bo coś tam.

Najczęstszym błędem podczas ustawiana dwustana jest jego dopieszczanie, przy znikomym zapotrzebowaniu i ogromnym przewymiarowaniu. W efekcie jak go ustawi na cykle krótkie 10-20 min, to przy zwiększonym zapotrzebowaniu wszystko się rozjeżdża. Powtórzę jeszcze raz proporcje paliwo/powietrze ustawiać tylko w trybie ciągłej pracy.

A na lato już pisałem, żadne krotności i przedmuchy, to tylko wasza strata paliwa w konsekwencji racjonalizowania kosztów producenta. Ocieplić porządnie palnik, by nie tracił ciepła, to i nie będzie gasł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam takiego, co to samo pisze o moim sterowniku.

Trudno wszystkich zadowolić - nie wystarcza potencji... :-)

 

TY, wiesz co?? ja chyba elektro-miz sobie odwiedzę i zweryfikuje twoje opowieści ze sprzedawanym stanem faktycznym :) a że wprawe mam (spytaj Jareckiego czy remont zrobił ;) ) więc jedna wycieczka turystyczna więcej jedna mniej nie robi róznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - skoro są tak tanie a dzięki niemu będę wiedział ile kW generuje mój kocioł to czemu nie.

 

Będzie tylko trochę roboty z zamontowaniem, ale dam radę ;)

 

cieszę się, że będziesz kolejnym oświeconym :)

 

zwróć szczególną uwagę na jego montaż, nie pomyl, bo są na zasilanie i za powrót. Przetwornik zamontuj na prostym odcinku rurki, najlepiej w poziomie. Do czujnika powrotu dokup albo specjalny trójnik z gniazdem, albo kup przejściówkę z 1/2' na M10x1. Czujnik musi być zanurzony w strumieniu wody nie może być przylgowo. No i kup ten z większym przepływem 1,5 m3/h, by stwarzał mniejsze opory dla pompy. możesz też go zainstalować na bypassie jak pompę co, tylko zamiast zaworu różnicowego zwykły kulowy większej średnicy. Na czas pomiarów zamykasz i całość leci przez przetwornik.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...