Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To jak to jest w końcu? Czy to STB wyłącza podajnik i dmuchawę czy sterownik na sygnał z STB?

 

w ecomaxie jest oddzielne wejście na podpięcie STB, ten bezpiecznik termiczny w pozycji załączonej zamyka obwód zasilania podajnika i dmuchawy.

Po przekroczeniu temperatury i zadziałaniu bezpiecznika, nie działa tylko dmuchawa i podajnik, reszta sterownika funkcjonuje By ponownie włączyć trzeba odkręcić nakrętkę zabezpieczającą na panelu i wcisnąć przycisk.

 

ps: by nie było watpliwości, nie mam 100% pewności, że wymienione produkty tego nie posiadają, jedynie nie znalazłem w necie żadnej informacji o tym że posiadają.

Najlepiej jak by ich użytkownicy się wypowiedzieli, jak jest w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Fabryczne STB ma sterownik typu RT09pid

Fabryczne STB ma także sterownik Titanic i tutaj mogę wybrać jak ma działać. Wyjściowo jest zgodnie z normą, czyli rozłącza podajnik oraz nadmuch i samoczynnie wróci do pracy po schłodzeniu kotła. Na kostce mogę jednak przestawić, aby rozłączył tylko układ nadmuchu. W prostszym Argonie rozłączy tylko nadmuch.

.

 

czy to zabezpieczenie jest niezależne od sterownika z własną kapilarą, czy jest zrobione programowo na podstawie wskazań tego samego czujnika co temperatury kotła?

 

edit: już doczytałem, że ma osobny niezależny od głównego czujnika

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Włodku odrobinę koloryzujesz.

 

Do Ognika, Cobry, Pumy nie ma w standardzie STB, jest to element osobny, który trzeba dokupić. Przez lata w których korzystam z modeli sterowań E-M łącznie 5klientów zdecydowało się na taki dodatkowy zakup. Plus sterowniki, które miałem na badaniach.

 

Owszem Instytut Energetyki, jedna z dwóch obok UDT jednostek w Polsce z notyfikacją europejską bada sytuację dotyczącą przegrzania kotła oraz zabezpieczeń sterownika, ale zastosowany przez Ciebie STB tych wymogów nie spełnia.

Piszę z pamięci, bo nie chce mi się grzebać w papierach.

STB powinno wyłączyć zarówno podajnik jak też dmuchawę i samoczynnie wrócić do pracy po ostudzeniu kotła.

STB, które stosujesz odcina (przynajmniej na sterach, które miałem w laboratorium) sam układ dmuchawy i wymaga ręcznego skasowania błędu przyciskiem na puszce STB, aby sterownik wrócił do pracy.

Mimo,że osobiście uważam,że lepiej jest rozłączyć nadmuch i wypchnąć żar oraz zostawić aktywny alarm, to jednak wymogi mówią co innego.

 

Co ja koloryzuję?? Rzeczywiście u mnie STB rozłącza sprzętowo tylko dmuchawę.

A to dlatego, że zawsze istnieje ryzyko cofania się ognia po ślimaku do zasobnika

z opałem, co jest również bardzo groźną sytuacją.

 

Wtedy muszę mieć możliwość włączenia podajnika. Być może nie spełnia to

normy, ale ma sens.

 

Wg. normy, na którą się powołujesz, po ostygnięciu kocioł powinien powrócić

do pracy. W Danii jest odwrotnie - kocioł nie może samoczynnie (bez ingerencji

człowieka) powrócić do pracy. STB musi mieć przycisk kasujący alarm.

Wg mnie jeśli kocioł o mało się nie zagotował, coś jest źle w instalacji (np.

uszkodzona pompa) i nie wolno dalej grzać.

 

Nie twierdzę, że robię wszystko zgodnie z każdą normą Ale twierdzę, że robię

wszystko tak, żeby wg. mojej wiedzy uchronić użytkownika przed awarią.

 

STB może pochodzić od różnych producentów i działać na różne temperatury.

Dlatego dajemy możliwość wyboru - nasze STB lub inne.

 

Obowiązek założenia takiego czy innego STB spoczywa na producencie kotła.

Powtarzam - obowiązek.

Edytowane przez Wlodek_PID
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja koloryzuję?? Rzeczywiście u mnie STB rozłącza sprzętowo tylko dmuchawę.

A to dlatego, że zawsze istnieje ryzyko cofania się ognia po ślimaku do zasobnika

z opałem, co jest również bardzo groźną sytuacją.

 

[/b]

 

pomijając już czujnik temperatury podajnika

co sądzisz o parafinowym bezpieczniku w koszu i 5L wody w śmiesznym baniaku do zalewania cofki?

Czemu jedni producenci "ośmieszają" się tymi kanisterkami, a inni "godnie" prezentują się na zdjęciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek założenia takiego czy innego STB spoczywa na producencie kotła.

Powtarzam - obowiązek.

 

Nie to, żebym się czepiał, ale ciekawi mnie jedna sytuacja.Jeśli dostawca kotła zamontuje STB to co ten STB rozłączy jeśli dmuchawą i podajnikiem steruje jakiś sterownik?

 

Czy jest więc tak, że przewody ze sterownika nie idą bezpośrednio do dmuchawy i wentylatora a poprzez styki STB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie kotła na rynek skandynawski odbywa się na mocy 100% i 30%.

 

Widziałem może 2, może 3 instalacje, gdzie kocioł pracował na 100%.

I może ze 100 instalacji, gdzie kocioł pracuje w okolicy 20...30% mocy.

Naprawdę nie warto tego badać?

 

A na rynek polski - nie.

 

O rany! Czy Ty naprawdę masz mnie i innych za idiotów?

Setki razy pisałem, że kocioł powinno się badać nie na100% i nie na 30% i nie na nowym kotle, specjalnie przygotowanym pod badania. Setki razy pisałem, że powinno się wykonywać porządne badania eksploatacyjne kotła. A Ty i paru innych - ciągle swoje. Do znudzenia.

 

Do d... z taką dyskusją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, zapomniałem - bada się również bezpieczeństwo użytkowania - czyli

przegrzanie kotła - czy zadziała bezpiecznik termiczny, sytuacje związane

z zanikiem i powrotem napięcia i inne.

 

Wg. mnie Łódź bada to tak, jak widziałem na Zachodzie.

Każdy inny sposób jest wg. mnie gorszy.

 

Ależ mi badanie. "Czy zadziała bezpiecznik termiczny?"

I co? Wszystkie kotły - całe 100% produkcji - tak badają? To badania bezpieczników przez inne specjalistyczne instytuty (takie od bezpieczników) są nic nie warte?

Ależ pleciesz. Zastanów się trochę, co wypisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STB jest sprawdzane w Łodzi. Jeśli Zawijan tego nie sprawdza, nie bada kotła na 30%, nie sprawdza innych zabezpieczeń - po co mu zawracać głowę? Niech pracuje nad palnikami X generacji, a kotły niech bada profesjonalne laboratorium!

 

Ty jesteś chyba chory.

Zawijan bada to, co potrzebuje Zawijan.

Natomiast IChPW wykonuje badania energetyczno-emisyjne kotła - i na to wydaje świadectwa. Nie bada jakości kotła, jakości materiałów, elektroniki itp. itp.

Nie twierdzę, że takie badania są niepotrzebne, ani że są potrzebne - bo nie mam kompetencji do takich stwierdzeń.

Czy to tak trudno zrozumieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to, żebym się czepiał, ale ciekawi mnie jedna sytuacja.Jeśli dostawca kotła zamontuje STB to co ten STB rozłączy jeśli dmuchawą i podajnikiem steruje jakiś sterownik?

 

Czy jest więc tak, że przewody ze sterownika nie idą bezpośrednio do dmuchawy i wentylatora a poprzez styki STB?

 

STB, które można dokupić w E-M montowane jest:

- skrzyneczka z kasownikiem oraz czujnikiem mocowana na rurze zasilającej wychodzącej z kotła za pomocą sprężynki

- przewód zakończony jest dwustronnym wtykiem komputerowym damsko-męskim, jedna końcówka wpinana jest w gniazdo dmuchawy w sterowniku a w druga końcówkę wpina się dmuchawę

- zadziałanie STB w E-M powoduje odcięcie obwodu dmuchawy

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... to czemu nie kupiłeś pompy 2,8KW???:o a z drugiej strony... w celu minimalizacji kosztów mogłeś sobie kupić grzejnik olejowy z castoramy ma 2KW( przed chwlą właśnie sprawdziłem ) a resztę ogrzejesz czajnikiem!!! jak będziesz wode na kawę/herbatę gotował...:p

 

No albo oddechem, albo czymś o czym nie wypada mówić na tym forum.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to zabezpieczenie jest niezależne od sterownika z własną kapilarą, czy jest zrobione programowo na podstawie wskazań tego samego czujnika co temperatury kotła?

 

edit: już doczytałem, że ma osobny niezależny od głównego czujnika

 

Tak osobne, niezależne.

 

Sterowniki Plum widziałem kilka razy na testach w OTGiS i jak widze oni robią podobnie jak Włodek tj. po alarmie trzeba ręcznie skasować alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki Plum widziałem kilka razy na testach w OTGiS i jak widze oni robią podobnie jak Włodek tj. po alarmie trzeba ręcznie skasować alarm.

W dokumentacji piszą, że STB rozłącza obwód wentylatora. Ale jak się wydaje sterowniki Plum są jedynie do zabudowy do kotła więc producent kotła ma gdzie podłączyć styki STB. I z wyjścia sterownika sygnał do wentylatora biegnie przez styki STB.W Brulim zdaje się tak się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to palnika BURNER-S ? bo są podobne i tak samo się nazywają .

 

dtr_eko_plus.pdf%20BURNER-S&docid=d4f8153c6c454dfd5ab623482217a492&a=bi&pagenumber=22&w=717http://zawijan.files.wordpress.com/2011/04/wymiary.png?w=630

 

Jaka średnica jest rury w której chodzi ślimak ?

W pancerpolu jest 85mm a w żeliwniakach ślimak jest masywniejszy odlewany grubszy większe węgielki się nie przecisną zostaną skruszone.

http://img444.imageshack.us/img444/1213/rura.png

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to, żebym się czepiał, ale ciekawi mnie jedna sytuacja.Jeśli dostawca kotła zamontuje STB to co ten STB rozłączy jeśli dmuchawą i podajnikiem steruje jakiś sterownik?

 

Czy jest więc tak, że przewody ze sterownika nie idą bezpośrednio do dmuchawy i wentylatora a poprzez styki STB?

 

Tak jest. Dzięki temu jeśli STB rozłączy, nie dochodzi napięcie

do dmuchawy, niezależnie od tego, co chce zrobić sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając już czujnik temperatury podajnika

co sądzisz o parafinowym bezpieczniku w koszu i 5L wody w śmiesznym baniaku do zalewania cofki?

Czemu jedni producenci "ośmieszają" się tymi kanisterkami, a inni "godnie" prezentują się na zdjęciach?

 

Takie zabezpieczenie musi być na kotle pelletowym z podajnikiem

ślimakowym lub tłokowym. Nie trzeba go stosować przy podajnikach

wrzutkowych, bo plastikowa rura takiego podajnika ma wtopioną

sprężynę, która w razie pożaru rozrywa plastik i płonący pellet wypada

na podłogę - ogień nie dociera do zasobnika.

 

Jeśli chodzi o kotły węglowe, nie widzę niczego śmiesznego w takim

zabezpieczeniu. Popieram każde dodatkowe zabezpieczenie. Są

podajniki tłokowe, które mają separację między płonącym węglem

a zasobnikiem w każdym położeniu tłoka i pewnie tam takie zabezpieczenie

nie jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo już miał pomysł aby pompą ciepła ustawioną na strychu ogrzewać dom. A teraz ma pomysł aby ogrzewać dom w nocy (wtedy gdy jest II taryfa) .Czyli w czasie gdy inni obniżają temperatury w domu (lepszy komfort spania) Arturo będzie grzał. Szkoda czasu na polemikę.

 

W sypialni temperaturę można zawsze utrzymywać niższą od pomieszczeń reszty domu - i to, w jakich godzinach źródło ciepła pracuje nie ma tu nic do rzeczy, wystarczy skręcenie tej pętli podłogówki.

Jeśli ciepło jest oddawane przez niskotemperaturową podłogówkę umieszczoną w 30cm warstwie żelbetu i jastrychu, to posiana ona na tyle dużą bezwładność, ze jak zaczyna pracować o 22, to i tak efekt daje nad ranem i później, kiedy juz nie pracuje.

A przy takiej płycie, dodatkowo ścianach z silikatu i 20cm styropianu na ścianach, wahania temperatury przy cieple produkowanym w godzinach 22-6 i 13-15 jest niewielkie.

Ewentualne wahania (wzrosty temperatury) mogą nastąpić w przypadku b.dużych, południowych przeszkleń i słonecznej pogody, ale jeśli podłogówka będzie pracowała z naprawdę niską temp zasilania (28-30C) to płyta jest w stanie częściowo zakumulować i tą energię.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...