Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest niezależne zabezpieczenie termiczne - zintegrowany jest mechaniczny czujnik temp. w jednej obudowie z czujnikiem CO i odłącza elektrycznie tor dmuchawy nawet jak sterownik zwariuje to to zabezpieczenie odłączy dmuchawę.Jest w jednej obudowie czujnika CO .Są dwa elementy. Jeden pomiarowy, a drugi zabezpieczający ,który po zadziałaniu przerywa obwód toru dmuchawy czyli ta sama zasada działania co STB.

Piszę o zabezpieczeniu w sterownikach eCoal.pl oraz bruli.pl.

 

w jednym kablu do czujnika kotła idą 4 przewody, 2 od czujnika i 2 od termika do 230V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest niezależne zabezpieczenie termiczne - zintegrowany jest mechaniczny czujnik temp. w jednej obudowie z czujnikiem CO i odłącza elektrycznie tor dmuchawy nawet jak sterownik zwariuje to to zabezpieczenie odłączy dmuchawę.Jest w jednej obudowie czujnika CO .Są dwa elementy. Jeden pomiarowy, a drugi zabezpieczający ,który po zadziałaniu przerywa obwód toru dmuchawy czyli ta sama zasada działania co STB.

Piszę o zabezpieczeniu w sterownikach eCoal.pl oraz bruli.pl.

 

Jeśli tak jest to nie jest to STB a STW. Niby drobna różnica ale jest. Czy jest to właściwe zabezpieczenie może jedynie rozstrzygnąć ten, kto ma dostęp do normy PN-EN 303-5:2002. Ja nie mam więc dalej się nie wypowiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś robi nie tak jak ma robić jeżeli chodzi o zabezpieczenie?

 

Odpowiedź jak sądzę jest w tej, którą przywołałem normie. Nie mam do niej dostępu więc się nie wypowiadam. Napisałem jedynie, że nie jest to STB.

Wypada liczyć na kogoś, kto ma dostęp do tej normy. Jak sądzę z cytatów zamieszczanych na forum dostęp ma Zawijan, Jarecki może ktoś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenie powinno być niezależne i osobne.

 

W jednym czujniku jednak kilka firm to robi, najczęściej w tańszych modelach, jako przykład podaję RT04cPID

 

Powinno być w osobnym przewodzie, bo mówimy m.in. o sytuacji, gdy kobieta czyści szmatka kocioł i przez przypadek wysunie czujnik pomiarowy, jak będzie on razem z zabezpieczeniem, to zagotujemy wodę..... inny przykład to kociak w kotłowni skaczący po kotle, też może taki czujnik wysunąć.

 

W OTGiS symulowanie takiej awarii odbywa się poprzez wyjęcie głównego czujnika pomiarowego ze studzienki kotła.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka w tym różnica jakim sposobem odłączysz dmuchawę?

Sterownik ma sterować wszystkimi urządzeniami jakie są do niego podłączone.

Czy coś robi nie tak jak ma robić jeżeli chodzi o zabezpieczenie?

 

- czujnik wysunął się z tulei, obszczał go kot i pogryzł kabel

- sterownik wisi w funkcji praca

 

 

Odpowiedź jak sądzę jest w tej, którą przywołałem normie. Nie mam do niej dostępu więc się nie wypowiadam. Napisałem jedynie, że nie jest to STB.

Wypada liczyć na kogoś, kto ma dostęp do tej normy. Jak sądzę z cytatów zamieszczanych na forum dostęp ma Zawijan, Jarecki może ktoś jeszcze.

 

takie coś znalazłem w googlach

 

"4.1.5.11.2 Regulator temperatury i ogranicznik temperatury bezpieczeństwa w zamkniętych układach grzewczych.

Jeśli instalacje grzewcze zabezpieczone są termostatycznie, a system spalania jest szybko całkowicie wyłączony, to zabezpieczający wymiennik ciepła lub/i inne niezawodne urządzenia powinny zapewnić odprowadzenie ciepła przy pełnej lub szczątkowej mocy nie przejętej przez system grzewczy.

W tym przypadku przewiduje się następujące wyposażenie:

a) w przypadku systemu spalania szybko wyłączanego wymagane wyposażenie powinny stanowić:

– regulator temperatury;

– ogranicznik temperatury bezpieczeństwa z ręcznym powrotem do pozycji wyjściowej;

b) w przypadku systemu spalania częściowo wyłączanego wymagane wyposażenie powinny stanowić:

– regulator temperatury;

– ogranicznik temperatury bezpieczeństwa z ręcznym powrotem do pozycji wyjściowej;

– niezawodne urządzenie do odprowadzania nadmiaru mocy cieplnej zgodnie z 4.1.5.11.3;

c) w przypadku gdy system spalania nie jest wyłączalny, a nominalna moc cieplna < 100 kW, wymagane wyposażenie powinny stanowić:

– regulator temperatury;

– niezawodne urządzenie (według 4.1.5.11.3) do odprowadzenia możliwie maksymalnej mocy cieplnej, w przypadku powstania zakłóceń;"

 

http://www.archiwum.polskiinstalator.com.pl/artyk/2004-01/kotly_przepisy.htm

 

według mnie "pisze jak byk"

 

pytanie do Jreckiego, czy STB jest obligatoryjne w Łodzi, a na życzenie w sprzedaży. Czy też w łodzi, jak jest STB to badają, a jak nie ma to nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"4.1.5.11.2 Regulator temperatury i ogranicznik temperatury bezpieczeństwa w zamkniętych układach grzewczych.

 

 

Jeśli już tak piszemy o Brulim. To czy w jego Instrukcji Obsługi jest zapis, że może pracować tylko z kotłami przyłączonymi do otwartej instalacji c.o?

Bo wygląda na to, ze jest różnica pomiędzy instalacją otwartą i zamkniętą. Jeśli byłby przyłączony do instalacji zamkniętej to zabezpieczenie w czujniku temperatury wody wychodzącej z kotła jest niewystarczające.

Dla układu otwartego potrzeba więcej cytatów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-

 

pytanie do Jreckiego, czy STB jest obligatoryjne w Łodzi, a na życzenie w sprzedaży. Czy też w łodzi, jak jest STB to badają, a jak nie ma to nie?

 

Jak zawozisz kocioł z danym wyposażeniem, to sprawdzą.

My zawozimy z STB oraz w miejsce mufy 3/4cala jest jeszcze zawór bezpieczeństwa 1,5bara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważacie ,że wystarczy zabezpieczyć owy czujnik przed wypadnięciem?

Lampa w salonie wisi wam na kablu czy na haku aby nie spadła?

To powinno być w gestii producenta kotła jak to zrobi.

Jak wypadnie kabel to raczej to świadczy o producencie kotła a nie sterownika!!!

Tak zabezpiecza np producent INSTALCO w kotle RBR EKOUNIWERSAL.

A do kotłowni najlepiej wpuścić jeszcze kury aby nam kocioł obe...ły.

Zaczynacie filozofować panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważacie ,że wystarczy zabezpieczyć owy czujnik przed wypadnięciem?

Lampa w salonie wisi wam na kablu czy na haku aby nie spadła?

To powinno być w gestii producenta kotła jak to zrobi.

Jak wypadnie kabel to raczej to świadczy o producencie kotła a nie sterownika!!!

Tak zabezpiecza np producent INSTALCO w kotle RBR EKOUNIWERSAL.

A do kotłowni najlepiej wpuścić jeszcze kury aby nam kocioł obe...ły.

Zaczynacie filozofować panowie.

 

dobrze, niech będzie że ja filozof

mimo iż może to czytać ktoś zainteresowany, napisze jak załatwiłem swój ster

 

do wyjścia na dmuchawę miałem podpięty poprzez diody prostownicze analogowy voltomierz. Leżał sobie w zasadzie luzem otarty o rurę zasilającą. Pech chciał, że z czasem izolacja puściła i jeden kabel dotknął tej rury. Stało się gdy używałem rusztu do spalania drewna i to nocą. W efekcie tego zwarcia, triak w sterowniku zaczął cały czas dawać 100% mocy bez możliwości sterowania. Rano zastałem kocioł z alarmem przegrzania, wybitym STB i niedopalonym drewnem.

 

czy filozof może przewidzieć, problem z dmuchawą, kablem, lub innym czynnikiem, który w taki sposób uwali triaka?

myślę, że nie trzeba do tego filozofa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze, niech będzie że ja filozof

mimo iż może to czytać ktoś zainteresowany, napisze jak załatwiłem swój ster

 

do wyjścia na dmuchawę miałem podpięty poprzez diody prostownicze analogowy voltomierz. Leżał sobie w zasadzie luzem otarty o rurę zasilającą. Pech chciał, że z czasem izolacja puściła i jeden kabel dotknął tej rury. Stało się gdy używałem rusztu do spalania drewna i to nocą. W efekcie tego zwarcia, triak w sterowniku zaczął cały czas dawać 100% mocy bez możliwości sterowania. Rano zastałem kocioł z alarmem przegrzania, wybitym STB i niedopalonym drewnem.

 

czy filozof może przewidzieć, problem z dmuchawą, kablem, lub innym czynnikiem, który w taki sposób uwali triaka?

myślę, że nie trzeba do tego filozofa

 

Nie chcę być dokuczliwy i nie mam takich zamiarów.

Gdyby filozof czytał instrukcję obsługi to by doczytał ,że "instrukcja obsługi bruli.pl strona 8 - 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być dokuczliwy i nie mam takich zamiarów.

Gdyby filozof czytał instrukcję obsługi to by doczytał ,że "instrukcja obsługi bruli.pl strona 8 - 10"

 

nie bądź :)

 

to jest dla mnie oczywiste, że w razie rozwalenia kotła lub instalacji powołasz się na strony 8-10

 

a ew nabywca dobrodziejstwa zostanie z ręką w nocniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bądź :)

 

to jest dla mnie oczywiste, że w razie rozwalenia kotła lub instalacji powołasz się na strony 8-10

 

a ew nabywca dobrodziejstwa zostanie z ręką w nocniku

 

A z czyjej winy z nią tam zostanie?

Wystarczy aby producent lub sam użytkownik jeżeli producent tego nie zrobi,zabezpieczy czujnik CO nawet przed jego wyrwaniem.

Naprawdę da się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czyjej winy z nią tam zostanie?

Wystarczy aby producent lub sam użytkownik jeżeli producent tego nie zrobi,zabezpieczy czujnik CO nawet przed jego wyrwaniem.

Naprawdę da się :)

 

jak zabezpieczysz triaka, lub cokolwiek innego co steruje dmuchawą?

jak zabezpieczysz ster przez zwiechą?

jak ...

jak ...

 

to nie ma sensu, bo ja cie nie przekonam

ale może ci co mają zakup kotła jeszcze przed sobą, zwrócą wierszą uwagę na zabezpieczania.

na allegro STB można kupić już za 30zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czyjej winy z nią tam zostanie?

Wystarczy aby producent lub sam użytkownik jeżeli producent tego nie zrobi,zabezpieczy czujnik CO nawet przed jego wyrwaniem.

Naprawdę da się :)

 

Tu nie chodzi o winę. Chodzi o zabezpieczenie - nawet zabezpieczenia

użytkownika przed nim samym. Miałem przypadki, że klient wyjął czujnik,

zapomniał i zostawił pod szmatą na kotle.

 

Ale miałem tez takie uszkodzenie czujnika, że pokazywał ok. 50'C

w każdej temperaturze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zona kiedyś prasowała i położyła włączone żelazko na desce.Co się stało opisywać nie muszę.

Na pewno żelazko nie zawiniło.

 

Jak ktoś chce i będzie czuł się bezpieczniej może sobie dodatkowo założyć STB...

Po to właśnie jest zabezpieczenie termiczne, niezależne aby wszelkie zwiechy sterownika, uszkodzenia triaka itp wyeliminować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...