Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wizyta w firmie Elektro-System

Jak co roku firma Elektro-System zaprosiła użytkowników i testerów sterownika ecoal/bruli w celu wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i uwag dotyczacych ich wyrobów,( to sie staje powoli taką ''Swiecką Tradycją:D) otrzymałem zaproszenie i skorzystałem z niego,poznałem również osobiście kilka osób które korzystają z z tych sterowników( również z forum muratora-nie piszę ników bo może te osoby tego sobie nie życzą) Domyslam się również ze osoby czytające wątek są zainteresowane co zobaczyliśmy? czego nowego się dowiedzieliśmy? to może jak zwykle opiszę co się tam działo.Po przyjezdzie do Kutna miałem ciekawą niespodziankę i przygodę, firma zaprosiła producenta kotłów Tilgnera ( był własciciel firmy i osoba zajmująca się również sprzedażą i konstrukcją tych kotłów,jak pewnie wiecie ok miesiac temu byłem w tej fabryce i udawałem zainteresowanego kupnem kotła z minimalną wiedzą dotyczących kotłów, ( po prostu musieli mi tłumaczyc dosłownie wszystko ) a od mojej wizyty, nagle moj poziom wiedzy podniósł się dośc znaczaco:lol2:.i była zabawa :) po przywitaniiu się i zapoznaniiu z pozostałymi uczestnikami,obejrzeliśmy sobie w akcji nowy kocioł Ogniwo eko plus 10 kw,( końcu firma dorobiła zawiasy do klapy od czyszczenia- nie ma równiez bocznej wyczystki) ,pozniej zobaczyliśmy RBR-a z palnikiem rynnowym i Tilgnera na miał, następnie ,zostaliśmy zapoznani z nowym softem do bruliego,zostały nam pokazane zmiany, pokazano nam dodatkowe funkcje ooooo coś dla Vld-a np wstawiasz na powrót wodomierz z radiem i sterownik wylicza.... wiesz pewnie co ??:D pokazano automatyczne algorytmy, zmieniono sposób podtrzymania,zapoznano nas z nowym sterowniem grupowym ,generalnie masą zmian.następnie dowiedzieliśmy się o konstrukcji i przygotowaniach całkiem nowego sterownika o nazwie roboczej ecoal 3.0.Ma to być sterownik automatyczny z możliwością ręcznych ustawień,obsłógujący dodatkowe urządzenia i całkiem nowe funkcje ( kurcze, firma nie była mocno wylewna jeżeli chodzi o te nowe funkcje ;) ) Następnie przedstawiono nam produkt który bardzo mnie zaintrygował a mianowicie multi-sterownik monitorujący pracę WSZYSTKICH urzadzeń w domu, np zmiana centralki alarmu, sterownie roletami, otwieranie bram, monitorowanie solarów,kotła, i mase dodatkowych rzeczy coś jak sterownik do domu inteligentnego ale cena powaliła mnie na kolana ok 700-800zł brutto !!!gdzie za samą centralkę do alarmu dałem 1300zł!! Podejrzewam ze to bedzie strzał w dziesiątkę, za małe pieniądze będzie mozna zrobic w domu to, co teraz oglądamy na amerykańskich filmach :D.Oczywiście atmosfera była bardzo fajna, ( w elektro-system pracują praktycznie sami młodzi ludzie ) Chciałem podziękowac firmie za zaproszenie a jeżeli czytelnicy maja pytania- proszę pisać uzupełnie relację.

Edytowane przez Piotrek42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo są różne typy STB. Producent kotła ma wybór, który kupić

i za jaką cenę.

 

Prawda jest taka, że sporo sterowań ma to w opcji, a wszystkie, jeżeli chodzi o E-M

Od płomyka startując a na pumie kończąc.

 

Standardem jest to w firmie Prond, Foster, więc tłumaczenie, że są różne typy STB jest dla mnie dziwne.

Skoro Włodku uważasz, że to musi być, to niech producent, czyli E-M zadba o to, aby to było standardem.

Jak coś jest standardem, to nie ma już dyskusji. Tym bardziej,że STB oferowane w E-M jest proste do podłączenia.

 

W każdej instrukcji sterownika E-M jest informacja o możliwości dokupienia STB, więc każdy kupujący może to sobie samodzielnie zamówić/domówić.

Tutaj już chyba pośredników nie potrzeba.

 

Za podłączenie odpowiada oczywiście instalator i dobry instalator założy grupę bezpieczeństwa oraz może także domówić owe STB, skoro jest opcją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś dla Vld-a np wstawiasz na powrót wodomierz z radiem i sterownik wylicza.... wiesz pewnie co ??.

 

pewnie dzięki temu chcą wyeliminować bezwładność kotła w procesie dobierania mocy palnika do zapotrzebowania. Tak by palnik reagował, zanim zmieni się temperatura wskazywana przez czujnik kotła. Chwali się!

ale co do wskazań: wodomierz to jeszcze nie ciepłomierz, w kwestii rocznego zapotrzebowania na ciepło, bym na nim nie polegał. Trochę inna klasa czujników temperatury.

Może on wcale nie zliczać ciepła, a ja tu tylko się wygłupiam :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za podłączenie odpowiada oczywiście instalator i dobry instalator założy grupę bezpieczeństwa oraz może także domówić owe STB, skoro jest opcją

 

Jarecki. Masz dużą wiedzę na temat instalacji kotłów. Ale czy uważasz, że są instalatorzy, którzy zadadzą sobie pytanie :"Jak ta instalacja jest zabezpieczona przed wzrostem temperatury powyżej 100 stopni?" Czyli sprawdzą, czy albo :

1. kocioł ma zabezpieczenie?

albo

2. czy sterownik ma wymagane zabezpieczenie?

 

Czy jeśli znajdzie zabezpieczenie ( w realu lub po przeczytaniu instrukcji) będzie znał różnicę pomiędzy STB a STW?

 

Dlaczego piszę, że instalator ma szukać zabezpieczenia jedynie w kotle albo w sterowniku? Bo jeśli jakiekolwiek zabezpieczenie zostanie zamontowane w instalacji to po wzroście temperatury i tak musiało by oddziaływać na kocioł lub sterownik w celu wyłączenia wentylatora i podajnika. W tym akurat fragmencie chyba najlepiej opisuje to instrukcja do Pumy. I chyba najlepiej jest do odpowiedzi na to pytanie przygotowany producent sterownika. Oferuje STB. Jeśli instalator stwierdzi, że niema go na kotle - powinien zmusić inwestora do jego zakupu. Nawet w instalacji otwartej (choć jak rozumiem nie wynika to literalnie z normy).Bez bicia przyznaję się jednak, że normę dopiero dziś zamówię i po przeczytaniu będę mądrzejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano tutaj wiele zdań w celu ochrony i dla bezpieczeństwa użytkownika kotłów z podajnikiem, a ja próbuję z całego zamętu jaki przy okazji powstał wyłuskać dwie jasne odpowiedzi, czy ktoś może jednoznacznie stwierdzić: .

1. sterowniki nie pozwalają na uruchomienie i podjęcie pracy przez kocioł bez zabudowanego w odpowiednie miejsce czujnika temperatury wody, jeżeli jest inaczej to czy ktoś może wytłumaczyć dlaczego.

2. sterowniki zatrzymują pracę podajnika i dmuchawy oraz uruchomiają pompy w sytuacji uszkodzenia tegoż czujnika, a jeżeli tak nie jest to dlaczego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak słusznie ktoś napisał równie dobrze może odpiąć się przypadkowo czujnik STB.

Od głupoty i nierozwagi nie ma skutecznego zabezpieczenia.

Najlepiej jak mamy kumatego instalatora i zabezpieczy popranie instalację.

Przy instalacji zamkniętej zawór przelewowy bądź wężownica schładzająca a przy otwartej odpowiednio zamontowane naczynie.

Nie może być to tylko naczynie które utrzymuje poziom cieczy w układzie ale połączone jest z kotłem.w taki sposób że po zagotowaniu wody, woda z naczynia wraca do kotła a fajką uchodzi tylko powietrze.

Fajny wykład na ten temat zrobił nam pan Jerzy Tilgner na spotkaniu w Elektro-System.

Jak się okazało żaden z uczestników spotkania nawet tych którzy mają nowe domki nie miał zrobione tego poprawnie, ja również ( mam stary dom )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy instalacji zamkniętej zawór przelewowy bądź wężownica schładzająca

 

To jest zabezpieczenie na wypadek zaniku zasilania nie awarii sterownika. Może działać w sytuacji awarii sterownika ale nie jest tym, które powinno być podstawowym zabezpieczeniem. Podstawowym jest właśnie w takiej instalacji STB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano tutaj wiele zdań w celu ochrony i dla bezpieczeństwa użytkownika kotłów z podajnikiem, a ja próbuję z całego zamętu jaki przy okazji powstał wyłuskać dwie jasne odpowiedzi, czy ktoś może jednoznacznie stwierdzić: .

1. sterowniki nie pozwalają na uruchomienie i podjęcie pracy przez kocioł bez zabudowanego w odpowiednie miejsce czujnika temperatury wody, jeżeli jest inaczej to czy ktoś może wytłumaczyć dlaczego.

2. sterowniki zatrzymują pracę podajnika i dmuchawy oraz uruchomiają pompy w sytuacji uszkodzenia tegoż czujnika, a jeżeli tak nie jest to dlaczego.

 

Pozdrawiam

 

tak zachowuje się mój ster w przypadku zwarcia lub przerwania obwodu czujnika kotła

http://youtu.be/gjRBUnw0z9U

 

blokuje się z alarmem i buzerem, jednocześnie otwiera mieszacz i włącza pompy CO i CWU

 

ale gdy czujnik zacznie pokazywać na stale np 50C, to uratuje już tylko stb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiści rozumiem, że może dojść do opisywanych przez Was sytuacji, dlatego w podtekście pytam, czemu nie jest to zrobione programowo, przecież sterownik obserwuje pracę kotła, przyjmuje bez przerwy informacje z wejść, spaliny, woda i nie umie zareagować na brak zmian w tych parametrach, nawet jeżeli czasem nastąpiło by przypadkowe uruchomienia zbędnego alarmu i zatrzymania pracy kotła to priorytet bezpieczeństwa powinien być bezwzględny. Jeżeli można jeszcze dopytać, czy to aż taki problem programowy, że sterownik nie może sobie z tym poradzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiści rozumiem, że może dojść do opisywanych przez Was sytuacji, dlatego w podtekście pytam, czemu nie jest to zrobione programowo, .

 

i po co powtarzać te same sytuacje w kółko?

wysunięty czujnik, to nie uszkodzony czujnik, zwarty triak i paliwo na ruszcie awaryjnym, zawieszony sterownik ...

a żadnej z tych sytuacji programowo sobie ster nie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy instalacji zamkniętej zawór przelewowy bądź wężownica schładzająca a przy otwartej odpowiednio zamontowane naczynie.

Nie może być to tylko naczynie które utrzymuje poziom cieczy w układzie ale połączone jest z kotłem.w taki sposób że po zagotowaniu wody, woda z naczynia wraca do kotła a fajką uchodzi tylko powietrze.

 

Dokładniej - nie powietrze, tylko para wodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i po co powtarzać te same sytuacje w kółko?

wysunięty czujnik, to nie uszkodzony czujnik, zwarty triak i paliwo na ruszcie awaryjnym, zawieszony sterownik ...

a żadnej z tych sytuacji programowo sobie ster nie poradzi.

 

A co z kotłami, które nie mają sterowników elektronicznych?

Widzieliście takie?

I co? Wszystkie wybuchają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kotłami, które nie mają sterowników elektronicznych?

Widzieliście takie?

I co? Wszystkie wybuchają?

 

nie wszystkie, ale przynajmniej połowa :p

 

 

Wiesz, a mi się wydaje, że u Jreckiego teraz wszystkie kotły będą miał STB

A wasze najpóźniej za miesiąc :D

42075684-c394-11e1-a560-0025b511226e.jpg

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...