Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Czy ktoś posiada kocioł firmy PND. Wczoraj jeden ze znajomych bardzo sobie chwalił ze względu, że czyści go raz na sezon. Potrząsa tylko łańcuszkami od czasu do czasu i to wszystko. Nigdzie nie znalazłem opinii na jego temat. Czy rzeczywiście tak mało popularny?

 

W zasadzie nie spotkałem się z piecem który się czyści raz na sezon :) Znaczy można no ale.............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piotrek ja kupiłbym coś około 15 do 17kW maksymalnie. będzie jeszcze też bojler wiadomo ale niech cię jakiś instalator nie namówi na 25kW.

Byli już koledzy którym chcieli wcisnąć 25 na 150m2.

 

Za duży piec to też nie dobrze ja mam do ogrzania 180m kw bez piwnicy garażu i pralni mój piec to klimosz ling duo 25 a spokojnie wystarczyłby 15, zimą nie ma problemu natomiast latem jak palę na ciepłą wodę nie mogę zbić na piecu poniżej 60 stopni i pewnie dlatego plai mi trochę więcej niż powinien 100 kg na miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duży piec to też nie dobrze ja mam do ogrzania 180m kw bez piwnicy garażu i pralni mój piec to klimosz ling duo 25 a spokojnie wystarczyłby 15, zimą nie ma problemu natomiast latem jak palę na ciepłą wodę nie mogę zbić na piecu poniżej 60 stopni i pewnie dlatego plai mi trochę więcej niż powinien 100 kg na miesiąc

 

:) Ja na 280m2 mam kocioł 24kW i jest za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - no a ja na 240 m2 powierzchni ogrzewanej mam 35 kw z palnikiem 25 kw i też stanowczo za duży. :)

 

A u mnie 450m2 i 38 kw z palnikiem 50 kw też za duży. :)

ale mam zawór 4 drogowy i zasobnik -bufor.

http://img152.imageshack.us/img152/504/nowekolektory.png

przez te wasze pisanie o zabezpieczeniach kotłów chciałem dołożyć zawory różnicowe .

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197915-Czy-to-b%C4%99dzie-dzia%C5%82a%C4%87-poprawnie&p=5475626#post5475626

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie 450m2 i 38 kw z palnikiem 50 kw też za duży. :)

ale mam zawór 4 drogowy i zasobnik -bufor.

http://img152.imageshack.us/img152/504/nowekolektory.png

przez te wasze pisanie o zabezpieczeniach kotłów chciałem dołożyć zawory różnicowe .

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197915-Czy-to-będzie-działać-poprawnie&p=5475626#post5475626

A ja na 320 mam 17kW i w lecie jest za duży a w największe mrozy miał jeszcze rezerwę i to dużą aby chodzić pełną mocą :)

Wy nie macie ( i ja też) za dużych pieców :) Macie za małe domy (i ja też) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na 320 mam 17kW i w lecie jest za duży a w największe mrozy miał jeszcze rezerwę i to dużą aby chodzić pełną mocą :)

Wy nie macie ( i ja też) za dużych pieców :) Macie za małe domy (i ja też) :)

 

Mogę pogadać z sąsiadem mam budynek w zabudowie szeregowej - rury przez ścianę i ciepłomierz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek zrób jakąś małą dobudówkę ze 100m żeby RBRek się nie marnował, hehe.
Mam takie coś i nawet się zastanawiałem, jestem na etapie remontu tych pomieszczeń. A że mam pomieszczeń w domu dość to nie spieszy mi się tak bardzo.

Na pewno jak byś je zobaczył to by ci się spodobały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zużywacie wegla w sezonie letnim do podgrzewania wody? Zastanawiam sie nad solarami, ale cos mi sie wydaje ze bez doplaty z gminy bedzie to nie oplacalne.

 

A próbowałeś rozwiązania grzałka + taryfa W + zegar sterujący do grzałki - wychodzi w sezonie teoretycznie więcej od węgla ( od razu zastrzegam nie liczyłem więc nie mam danych ) ale nie trzeba pieca czyścić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - no a ja na 240 m2 powierzchni ogrzewanej mam 35 kw z palnikiem 25 kw i też stanowczo za duży. :)

 

Skoro za duży, to po co dorabiałeś dodatkowe ogniwo odbioru ciepła na czopuchu?

 

Zgodzę się,że palnik miałeś fabrycznie za duży, ale wymiennik, to już kwestia dyskusyjna w Twoim przypadku.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro za duży, to po co dorabiałeś dodatkowe ogniwo odbioru ciepła na czopuchu?

 

Zgodzę się,że palnik miałeś fabrycznie za duży, ale wymiennik, to już kwestia dyskusyjna w Twoim przypadku.....

 

A dlatego, że ten oryginalny żeliwny wymiennik nie jest przystosowany do spalania paliwa o dużej zawartości części lotnej.

 

ps.

Od razu poprawie się.

Nie jest przystosowany do efektywnego odbioru energii z spalin.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlatego, że ten oryginalny żeliwny wymiennik nie jest przystosowany do spalania paliwa o dużej zawartości części lotnej.

 

ps.

Od razu poprawie się.

Nie jest przystosowany do efektywnego odbioru energii z spalin.

 

Pytanie czy też wypowiedź czp01 była nieco inna.

 

No ale rozwińmy temat.....

Skoro mówisz, że wymiennik nie jest przystosowany do efektywnego odbioru energii ze spalin (w domyśle z retorty opalanej ekogroszkiem), to znaczy, że kocioł nie jest za duży, tylko wręcz przeciwnie - był za mały w przypadku CZP01 i dlatego dorobił dodatkowe ogniwo zwiększające pojemność wodną zestawu oraz wydłużające nieco drogę spalin. Za duży był jedynie oryginalnie zastosowany palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy też wypowiedź czp01 była nieco inna.

 

No ale rozwińmy temat.....

Skoro mówisz, że wymiennik nie jest przystosowany do efektywnego odbioru energii ze spalin (w domyśle z retorty opalanej ekogroszkiem), to znaczy, że kocioł nie jest za duży, tylko wręcz przeciwnie - był za mały w przypadku CZP01 i dlatego dorobił dodatkowe ogniwo zwiększające pojemność wodną zestawu oraz wydłużające nieco drogę spalin. Za duży był jedynie oryginalnie zastosowany palnik

 

Wymiennik żeliwny przystosowany jest przede wszystkim do odbioru energii w sposób bezpośredni od żaru. Przepuszczanie przez środek tego wymiennika strugi spalin to lekkie nieporozumienie.

 

Zwiększenie pojemności wodnej kotła przez dodatkowe ogniwo zamontowane przez kolegę CZP01 nie ma nic wspólnego z lepszym i efektywniejszym odbiorem energii z spalin. Wydłużenie drogi spalin, owszem zwiększa skuteczność odbioru energii.

 

Ja poszedłem w innym kierunku. Po prostu wskazałem spalinom, drogę w wymienniku, którędy mają podążać.

Zdaję sobie sprawę, że przez te moje modyfikacje w wymienniku kotła, prawdopodobnie nigdy nie uzyskam mocy znamionowej deklarowanej przez producenta tegoż kotła, ale efektywność odbioru energii gwałtownie się zwiększyła.

 

Świadczą o tym liczby z ciepłomierza i pomiaru temperatur w czopuchu.

W największe mrozy minionego sezonu grzewczego, ciepłomierz pokazywał maksymalny odbiór ciepła wielkości 7kW a w tym czasie temperatura strugi spalin w czopuchu rzadko przekraczała temperaturę 125*C (powyżej 130*C mój czujnik ulega trwałemu uszkodzeniu). Przy pracy z mocą około 3kW temperatura spalin w czopuchu w okolicach 90*C.

 

Kolega CZP01 zastosował także sugestie przekazane przez Zawijana_2, ale moim zdaniem nie jest to najlepszy sposób, ponieważ ta metoda wyłącza pewną część powierzchni czynnej wymiennika. (może sprostuje pomysł jest dobry, ale wykonanie w szczegółach jest złe).

 

Co do palnika, to moim zdaniem palnik ten jest tak elastyczny na wszelakie przeróbki i modyfikacje, że obeszło by się bez zbędnego zakupu nowego palnika o mniejszej mocy

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zużywacie wegla w sezonie letnim do podgrzewania wody? Zastanawiam sie nad solarami, ale cos mi sie wydaje ze bez doplaty z gminy bedzie to nie oplacalne.
U mnie możesz zobczyć i policzyć. Na minutę pracy podajnika wychodzi mi 0,36 kg groszku.

Zasyp węgla był 2012-07-28 07:14:12 i do dzisiaj podajnik pracował przez 88min czyli spalił 88 min x 0,36kg = 31,70 kg x 0,72 = 22,90zł przez 6,5 dnia czyli 3,50 na dzień :)

 

 

PS

A może źle liczę to proszę mnie poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...