Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Animuss

Nie wiem czy trwałość będzie taka sama.

 

Z doświadczenia wiem jednak jedno:

Połączenie elementów stalowych ruchomych z żeliwem powoduje wycieranie żeliwa.

Na podstawie palników obrotowych wycierają sie pod spodem zęby a w pierwszych egzemplarzach palnika duo/ppsm także wycierało się kolano w miejscu, w którym przechodzi ślimak. W poprawionym modelu dodano tutaj tuleję stalową, na której opiera się i pracuje ślimak.

 

Teoretycznie żeliwo pracujące z żeliwem powinno nie ulegać takim procesom wycierania.

Żeliwo pracujące z żeliwem ma niby mieć efekt "smarowania"

Osobiście widziałem i znam jednak przypadek, gdzie palnik Brucer wytarł się na kotle 40kW po niecałych 2latach pracy (jeszcze na gwarancji został wymieniony)

Zaznaczam,że był to jeden przypadek, który widziałem osobiście a tego typu zdarzeń znam łącznie 5, nie jest to chyba dużo jak na palnik wychodzący od 2007r czy tam 2008r.

Czyli podajnik stalowo-żeliwny to niezbyt dobre połączenie .

Znalazłem ogromnaśne zejście z małym otworem palnika więc szeroki wlot opału ze zbiornika nie ma nic wspólnego z wyjściem z drugiej strony , ale ten palnik kwadratowy niezbyt mi się podoba .

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRhHgl5ZQ6Ine7wfpE8oZfrXDF_a16gY4yofCN1ZOzMf-9WdmJX

http://www.kotly-dragon.pl/_produkty/automatyka/palnik-ekopal-m.jpg

http://www.kotly-dragon.pl/podajniki

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy kotły Skam-P Premium lub Ogniwo Eko PLus radzą sobie z problemami typu

zacięcie w ślimaku np. kamienia - czy można wycofać kamień, czy też np. śrubę i poprzez jakieś miejsce wyciągnąć go, czy też trzeba opróżniać cały zbiornik i rozbierać ?

Jak wygląda kwestia czyszczenia obydwu kotłów ? Czy, gdy zrzucamy z górnych części do popielnika to syf nie spada po jego bokach ?

 

W palnikach retortowych wycofywanie ślimaka to nieporozumienie, można to robic w tłokach, ale nie ślimakach.

W Skam-P na dole kosza jest większa klapka rewizyjna od dłuższego już czasu

Czyszczenie, to od góry zgarniasz wszystko do dołu i spada do popielnika. Skrzynka popielnika jest większa jak wymiar płaszczy paleniska

np. przy 12kW palenisko wewn. ma 36 na 36cm a skrzynka popielnika 42cm na 47cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W palnikach retortowych wycofywanie ślimaka to nieporozumienie, można to robic w tłokach, ale nie ślimakach.

Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem ale ja dwa razy bez problemu cofnąłem u siebie ślimak kluczem i wyciągnąłem raz klucz oczkowy a raz kamień który przyblokował napęd.

Były to niespodzianki zawarte w węglu, wyciągnąłem przez klapkę rewizyjną na rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, to mój pierwszy wpis na tym forum. Chciałbym podziękować wszystkim specjalistom wypowiadających się w tym długi wątku - to wiele cennych informacji!

 

Mam pytanie o dobór pieca na ekogroszek z drugim paleniskiem, mój dom w akebiach (link) ma 105 użytkowej + garaż i kotłownia - razem tak:

Powierzchnia zabudowy 164,41 m2

Powierzchnia podłóg 127,44 m2

 

wykonany z porotherm + 15 cm styropianu, strych nieużytkowy docieplony 2x15cm

 

z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj czegoś o mocy nie wyższej jak 10 do 12kW.

 

Instalator doradził aby to było 20-25, ja szukałem 15-17, wole polegać na Waszych opiniach, bo widze jak bardzo znacie sie na rzeczy.

 

Dodam, że w domu jest ledwie 15mkw podłogówki, a w salonie zawisną dwa duże ozdobne kalafiory radsona wysokie na 210 a szerokie na 600. Instalator sugerował, że będą potrzebowały one dużo mocy aby dogrzać drzwi tarasowe szerokie na 3500 wysokie na 2200...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem ale ja dwa razy bez problemu cofnąłem u siebie ślimak kluczem i wyciągnąłem raz klucz oczkowy a raz kamień który przyblokował napęd.

Były to niespodzianki zawarte w węglu, wyciągnąłem przez klapkę rewizyjną na rurze.

 

Nie, to co piszesz to sprawa naturalna jak zetnie zawleczkę.

Sa jednak przy tłokach mechanizmy pozwalające na odwrócenie pracy tłoka, jak przy szczelinie coś przyblokuje, taki dwukierunkowy ruch tłoka obsługuje m.in. Tango i chyba menuet Fostera. Nie wiem, czy ta opcja nie jest też czasem przy titanicu. Jak jest blokada, to autmatycznie włączają się obroty wsteczne i jest kilka razy podejmowana próba ruchu w tył i przód, bo może element obcy ułoży się inaczej i przejdzie, w innym wypadku wywala alarm pozycjonowania tłoka.

 

Na podobna modłę w jednym typie palnika ślimakowego wymyślono przy konkretnej przekładni taki dynks, który blokuje się na mniejszej sile niż zerwanie zawleczki i piszczy, podchodzisz wówczas do silnika i przełączasz pstryczek na obroty wsteczne, sęk w tym,że to może chodzić do tyłu póki nie wyłączysz a to już jest szkodliwe przy retortach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, to mój pierwszy wpis na tym forum. Chciałbym podziękować wszystkim specjalistom wypowiadających się w tym długi wątku - to wiele cennych informacji!

 

Mam pytanie o dobór pieca na ekogroszek z drugim paleniskiem, mój dom w akebiach (link) ma 105 użytkowej + garaż i kotłownia - razem tak:

Powierzchnia zabudowy 164,41 m2

Powierzchnia podłóg 127,44 m2

 

wykonany z porotherm + 15 cm styropianu, strych nieużytkowy docieplony 2x15cm

 

z góry dziękuję!

 

Szukaj jak podpowiada Karoka mocy 10-12kW, to i tak będzie z dużym zapasem mocy.

Instalatora może tak drastycznie nie zmieniaj, bo na wykonaniu instalacji może się znać. Narzuć jednak swój wybór kotła i jego mocy a resztę niech Tobie wykona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to co piszesz to sprawa naturalna jak zetnie zawleczkę.

Sa jednak przy tłokach mechanizmy pozwalające na odwrócenie pracy tłoka, jak przy szczelinie coś przyblokuje, taki dwukierunkowy ruch tłoka obsługuje m.in. Tango i chyba menuet Fostera. Nie wiem, czy ta opcja nie jest też czasem przy titanicu. Jak jest blokada, to autmatycznie włączają się obroty wsteczne i jest kilka razy podejmowana próba ruchu w tył i przód, bo może element obcy ułoży się inaczej i przejdzie, w innym wypadku wywala alarm pozycjonowania tłoka.

 

Wiem o tym ale z tego co napisałeś można było wywnioskować przez osobę która nie wie o co chodzi że cofnięcie ślimaka nie jest możliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj jak podpowiada Karoka mocy 10-12kW, to i tak będzie z dużym zapasem mocy.

Instalatora może tak drastycznie nie zmieniaj, bo na wykonaniu instalacji może się znać. Narzuć jednak swój wybór kotła i jego mocy a resztę niech Tobie wykona.

 

Bardzo dziękuję za te porady. Przesłałem już do niego moje wymagania co do mocy kotła. Instalacja jest już rozprowadzona. Ktołownia jest troche słaba, bo w nominalnym projekcie jest na gaz i z tego powodu nie zmieścił się SAS tłokowy 15KW i dlatego szukam dalej, bo naciskają na mnie abym wziął HEIZTECHNIK, który wychodzi ponad 10k plnów.

 

Czy oprócz tego powinienem jeszcze zwrócić uwagę np na grzejniki? Czy radson faro v jest ok (bo to i tak drogi grzejnik około 3 tys zl szt, a mają być 2, a nawet 3 do łazienki, tylko węższy niż 600)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie to jest mój kaprys, a bardziej małżonki :) jesdyne co o tych grzejnikach wiem to ze sa drogie i ladne, a Was specjalistów lub użytkowników pytam czy są technicznie dobre lub złe? lub czy mają dobrych konkurentów w swojej kategorii grzejników ozdobnych? pozdrawiam, Ariel

 

PS.

 

Zostawiam komórkę, jakby ktoś chciał poza forum coś zaproponować 728985444

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...