Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po kolei

Mam kocioł Rakoczy Gigar tylko z koroną problem ,koronę dam do frezowania ale muszę mieć 2 podajnik na podstawkę .

Grzeję kilkanaście sezonów ale przedtem był śmieciuch.Przy nowych oglądam podajniki i inne możliwości związane z awaryjnym przejściem na inny opał.

Chciałem ulepszyć-zabezpieczyć trochę instalację pisaliście o zabezpieczeniach kotłów.Nie jakiej mocy kocioł chcę ustalić o ile mój kocioł jest przewymiarowany żeby założyć-kupić mniejszy palnik do niego .

A to wyliczenie to przypadkiem trafiłem w internecie zwróciłem uwagę na dobór kotła

a konkretnie na pomniejszenie mocy przez sprawność kotła .

sami zobaczcie :

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:yZIXZPRZMzQJ:bip.powiat.kielce.pl/bip_admin/zdjecia_art/6270/02technologia%2520kot%25B3owni.pdf+Grundfos+Pompa+UPS+25-60+ile+m3/h+przep%C5%82ywu&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESj6JmFYPouEnAKz2-ibPdRzPOmB8_XQN8rCZIFihhyt6rBbcq95zzA1UrkYeWpuN4LSlaUfC7QVdMy1LlzAU6cqqhgSD_qfWb0xESo1bWgTakoA8S9YiSKZbdvD83q3X1I7qeon&sig=AHIEtbQDIj0yZseWFUBPD75J0RF52Sab0A

 

to tyle ,jak jeszcze masz pytania to śmiało :yes:

 

co to tego opracowania, to ten fragment dobitnie świadczy o wiedzy autora

"Kocioł o wydajności nominalnej

Q = 150 kW

i sprawności n = 83,1% posiada wydajność efektywną

Q =150 x 0,831 = 124,6 kW

zapewnia pełne pokrycie potrzeb cieplnych."

 

jak on nie wie, że moc nominalna to moc już z uwzględnieniem sprawności - to niech lepiej zajmie się liczeniem czegoś innego

 

co do twojego przewymiarowania: podaj dwie wartości

- spalanie przy 0C , ew przy -20C

- deklarowaną wartość opałową spalanego paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co to tego opracowania, to ten fragment dobitnie świadczy o wiedzy autora

"Kocioł o wydajności nominalnej

Q = 150 kW

i sprawności n = 83,1% posiada wydajność efektywną

Q =150 x 0,831 = 124,6 kW

zapewnia pełne pokrycie potrzeb cieplnych."

 

jak on nie wie, że moc nominalna to moc już z uwzględnieniem sprawności - to niech lepiej zajmie się liczeniem czegoś innego

 

co do twojego przewymiarowania: podaj dwie wartości

- spalanie przy 0C , ew przy -20C

- deklarowaną wartość opałową spalanego paliwa

 

To projektant instalacji i urządzeń sanitarnych stary wyga uprawnienia z lat siedemdziesiątych

przy -20C 40-45 kg /24h

około 20-22 MJ/kg nie sądzę żeby był lepszy to młody węgiel miękki 589 zł tona .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy -20C 40-45 kg /24h

około 20-22 MJ/kg nie sądzę żeby był lepszy to młody węgiel miękki 589 zł tona .

wersja max 45 kg 22 MJ 60% sprawność = 6,88 kW

wersja min 40 kg 20 MJ 60% sprawność = 5,55 kW

 

to jest twoje spalanie przy 450m2 i 12 cm ociepleniu?

bo coś mi tu nie pasuje

zapotrzebowanie wyszło by ok 40W.m2, a U ok 0,38 W/m2K - tak jak w super ocieplonym domu

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja max 45 kg 22 MJ 60% sprawność = 6,88 kW

wersja min 40 kg 20 MJ 60% sprawność = 5,55 kW

 

to jest twoje spalanie przy 450m2 i 12 cm ociepleniu?

bo coś mi tu nie pasuje

Grzeję kocioł na niższych temperaturach w pomieszczeniach też jest różna temperatura ściany trójwarstwowe takie mam ,taka ściana ma przewagę nad 2 warstwową .

Może węgiel 26 MJ ?

Są pomieszczenia 15 /18 stopni jest wewnątrz -150m2

23/24 st . 40m2

21/23st .100 m2

18/20 st.100 m2

7/12 st 50 m2

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnia arytmetyczna będzie 20C wewnątrz czy mniej?

licząc 26 MJ i 70% sprawności, co już jest realne przy mocy 7-10 kW wychodzi 9,48 kW

tu było by jakieś 50W/m2, to i tak bardzo ciepły dom. Może komputerów masz z 10, po jednym w każdym pokoju i one ci tak grzeją :p

 

Dopisałem wyżej popatrz ,mam 2 kompy które chodzą non stop od 7 do 24h

 

Zapomniałem to dom szeregowiec 2 małe ściany przytulone sąsiednie domy.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisałem wyżej popatrz ,mam 2 kompy które chodzą non stop od 7 do 24h

 

Zapomniałem to dom szeregowiec 2 małe ściany przytulone sąsiednie domy.

 

te dwa komputery to ok 5-8 kWh / dobę, ale na cały sezon ok 1000-1600 kWh

średnia temp wychodzi ok 18C, ale z drugiej strony 10m2 powierzchni się zgubiło ( 440m2) :)

jak nie liczyć to zapotrzebowanie ok 50-53 W/m2

Jak byś chciał całość ogrzać do 22C to przy - 20C wyszło by ok 11,5 kW, wiec palnik 15 kW klasyczny, lub 18 kW obrotowy w zupełności ci wystarczy.

Jeszcze byś musiał zadbać o temp spalin by ci komina nie rozwaliło.

 

te ściany które ci sąsiedzi dogrzewają też mają nie bagatelny wpływ na bilans ciepła. Myślę, że głównie z tego powodu nie łapiesz się do tych uniwersalnych wskaźników.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej powierzchni pomyśl nad powietrzną pompą ciepła i podłogówkami - będzie sporo taniej skoro grzejniki po 3 tys zł/szt chcesz dać i będziesz miał nowoczesne, bezobsługowe ogrzewanie..

 

Tutaj niestety na podłogówki już za późno, podłogi wylane, ogrzewanie podłogowe rozprowadzone w łazience i kuchni.

 

Link do odpowiedniego wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page159

Zaoszczędzone pieniądze włóż w ładne meble do łazienki zamiast tracić je na grzejniki ;)

 

Faktycznie pieniądz by się przydał na granitowe blaty i wykończenia, ale cóż, muszę jakoś wyrobić z tym co jest.

 

Heiztechnik za 10k PLN - masakra.

 

Duża przesada 10k za piec, tym bardziej, że mam budżet 6k PLN.

 

Czy będziesz miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem ?

Jeśli tak to można wykombinować klimatyzowanie domu latem przy użyciu chłodu odpadowego z powietrznej pompy ciepła - wtedy grzejąc ciepłą wodę do mycia będziesz od razu chłodził dom.

 

Niestety nie planowałem takiej instalacji. Muszę chodzić do pracy, a później do drugiej i tak zabrakło mi czasu i siły na zajęcie się tematem. Zleciłem wszystko architektowi i wykonawcy, ale takich "cudów" oni nie poznali i zostałem bez. Może później uda się coś dorobić, teraz priorytet nr1 to się przeprowadzić i mieć dobry piec na zimowe pizgawice.

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, na dzień dzisiejszy najbardziej do mnie przemawia RBR, ale się nie poddaję i czytam tony informacji dalej, aby wybrać najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te dwa komputery to ok 5-8 kWh / dobę, ale na cały sezon ok 1000-1600 kWh

średnia temp wychodzi ok 18C, ale z drugiej strony 10m2 powierzchni się zgubiło ( 440m2) :)

jak nie liczyć to zapotrzebowanie ok 50-53 W/m2

Jak byś chciał całość ogrzać do 22C to przy - 20C wyszło by ok 11,5 kW, wiec palnik 15 kW klasyczny, lub 18 kW obrotowy w zupełności ci wystarczy.

Jeszcze byś musiał zadbać o temp spalin by ci komina nie rozwaliło.

 

te ściany które ci sąsiedzi dogrzewają też mają nie bagatelny wpływ na bilans ciepła. Myślę, że głównie z tego powodu nie łapiesz się do tych uniwersalnych wskaźników.

 

 

 

10 m2 to wiatrołap możesz dopisać 15 st Dom szeregowy ciekawa bryła 11 ścian elewacyjnych z czego 2 małe gdzieś z 18% elewacji przytulone do sąsiednich budynków

 

Co z tym kominem mam fi 160 stalowy kwaso/żaro 15m wysokości .

A ja to sąsiadom nie grzeję ścian? :p

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję dom z córką. Nie mamy doświadczenia i nie wiemy jaki piec byłby najlepszy do naszego domku. Powierzchnia domu to 110 m2, pewnie będę potrzebowała bojler na wodę ze 100 l. Polecają mi piec firmy Hef. Zależy mi na piecu wydajnym i niezbyt skompilikowanym w obsłudze. Bardzo proszę o odpowiedź. Kasia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję dom z córką. Nie mamy doświadczenia i nie wiemy jaki piec byłby najlepszy do naszego domku. Powierzchnia domu to 110 m2, pewnie będę potrzebowała bojler na wodę ze 100 l. Polecają mi piec firmy Hef. Zależy mi na piecu wydajnym i niezbyt skompilikowanym w obsłudze. Bardzo proszę o odpowiedź. Kasia

Jeśli dwie kobitki do obsługi to weźcie sobie coś z dobrym sterowaniem żeby na zmianę nie siedzieć w kotłowni.

Faceci mają jakoś więcej zacięcia w razie problemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co z tym kominem mam fi 160 stalowy kwaso/żaro 15m wysokości .

A ja to sąsiadom nie grzeję ścian? :p

 

komin masz zbójecki :D

według producentów dla węgla taka wysokość i średnica to miedzy 42 kW a 48 kW

zalecał bym RCK zamontować

można też, o ile jest czym zmierzyć ciąg np przy 150C temp spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo opiszę ci na szybko fajną historię. Był u mnie w sobotę jeden pan spod Wrocławia, naczytał się takich bredni jakie głosisz i wtopił kupę szmalu na PCi, nie dopytałem co tam ma ale chyba moc około 8,5kW przy pomyślnych wiatrach :)

Wiosną i jesienią było jako-tako, wiadomo od razu stali się zimnolubni :)

Mówi że gdyby nie kominek który miał być dla klimatu oczywiście to pozamarzali by w domu.

Rano czyszczenie kominka żeby dużo nałożyć nowego wsadu a po pracy na sygnale do domu żeby szybko nałożyć od nowa.

Właśnie zamówił już kociołek na eko groszek mimo tych wygód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin masz zbójecki :D

według producentów dla węgla taka wysokość i średnica to miedzy 42 kW a 48 kW

zalecał bym RCK zamontować

można też, o ile jest czym zmierzyć ciąg np przy 150C temp spalin

 

Jak zimny komin to latem nieraz zadymił ,a zimą przy 70 st na kotle jak otworzy się popielnik to komin wchodzi w rezonans i wydaje odgłosy jakby zajechała lokomotywa z XX wieku.

Przecież nie jest taki duży troszkę większy jak kanał 14X14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie szalej kol Arturo72

wcale nie było napisane, że zapotrzebowanie było większe i wynosiło 12-15 kW

 

z powietrzną to sprawa jest dość oczywista, ale najprawdopodobniej miął gruntową PCi

a z gruntową, jest taki problem, że nie wszędzie da się takie źródło dobrze wykonać i fachowce zamiast klienta poinformować, ze jego grunt nie dostarczy tyle ciepła ile potrzeba wzięli kasę i wpuścili go w maliny. Przyszły mrozy, zamroził dolne źródło i z pompy 8 kW zrobiło się 3,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zimny komin to latem nieraz zadymił ,a zimą przy 70 st na kotle jak otworzy się popielnik to komin wchodzi w rezonans i wydaje odgłosy jakby zajechała lokomotywa z XX wieku.

Przecież nie jest taki duży troszkę większy jak kanał 14X14

 

jest za duży niestety i czyni to nie średnica a jego wysokość

pobaw się http://askot.krakow.pl/systemyKominoweCalc.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest za duży niestety i czyni to nie średnica a jego wysokość

pobaw się http://askot.krakow.pl/systemyKominoweCalc.php

Nie jest źle nie czyściłem go od 2 lat a w tyn kalkulatorze wyliczyło 150 fi

Ja mam taki sposób na zimę jak palę węglem zostawiam uchyloną wyczystkę jak przepalam drewnem to zmykam na lato też zamykam .

przy wentylatorze powinna być dodatkowa klapka zamykająca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin masz zbójecki :D

według producentów dla węgla taka wysokość i średnica to miedzy 42 kW a 48 kW

zalecał bym RCK zamontować

można też, o ile jest czym zmierzyć ciąg np przy 150C temp spalin

A'propos wysokości komina.Mam za niski, to wiem bo jak się raz zrobiło niskie ciśnienie to przez 2 dni miałem dym w kotłowni.Czasem(raczej rzadko ale jednak-pewnie od wiatru) też się cofnie na chwilę.Chcę przed zimą podwyższyć, co zrozumiałe.Jaki powinien być wysoki? Komin systemowy z wkładem ceramicznym fi160. Kocioł 25kw z podajnikiem.Dzięki.

ps.a już spoko, zauważyłem ten kalkulator kominowy do którego dałeś linka.

Edytowane przez szoko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dwie kobitki do obsługi to weźcie sobie coś z dobrym sterowaniem żeby na zmianę nie siedzieć w kotłowni.

Faceci mają jakoś więcej zacięcia w razie problemów :)

 

To może poleć jakiś konkretny. Buduję dom na wsi, i tylko piec na ekogroszek biorę pod uwagę, Wiem, że jest problem z tym zasypywaniem ale jakoś sobie poradzimy. Zależy mi na piecu wydajnym, tanim w eksploatacji, nie musi być tani piec lepiej teraz zapłacić a później mniej wydać na ekogroszek. Bardzo proszę o konkretną odpowiedź. Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...