Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

drożej to raz , dwa wcale nie wydaje mi się że paniom będzie lżej. trzeba jednak więcej worków po 15kg wsypać do zasobnika, mniejsza kaloryczność opału powoduje że zapewne będa to robić częściej niż w przypadku eko no i czyścić też trzeba a sterowania do pelletu z tego co czytałem ale mogę nie mieć racji są gorsze niż do ekogroszku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

drożej to raz , dwa wcale nie wydaje mi się że paniom będzie lżej. trzeba jednak więcej worków po 15kg wsypać do zasobnika, mniejsza kaloryczność opału powoduje że zapewne będa to robić częściej niż w przypadku eko no i czyścić też trzeba a sterowania do pelletu z tego co czytałem ale mogę nie mieć racji są gorsze niż do ekogroszku

 

No i co do sterowania tu raczej się mylisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...smykasianie wiem jaki konkretnie kociołek Hef-a Ci proponowano ale zerknąłem na ich stronę. ani to nie jest łatwe w czyszczeniu ani nie ma sensownych rozwiązań dla kogoś kto oczekuje minimalizacji obsługowości tego urządzenia.

poza tym namniejszy kociołek jaki oferują ma moc 12KW a dla Ciebie potrzebny jest mniejszy a najmniejsze jakie obecnie są produkowane to jednostki o mocy 10KW i były omawiane na tym wątku.

podejrzewam zresztą że już dostałaś ofertę

 

Timon w połowie się z Tobą zgodzę. Pierwsze konstrukcje Hefa - Eko Plusy były łatwe w obsłudze, czyszczeniu itd. Kolejne modele nie były już tak udane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie zastanawia, czy ten dziki atak jest z powodu osoby czy ew alternatywy dla ekogroszku.

Myślę że w obu przypadkach mocno nie uprawniony, forum jest publiczne i każdy ma prawo pisać co uważa na dany temat. A eko też nie jest ani jedynym źródłem ciepła, ani najtańszym, ani najmniej obsługowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za udzielone rady. W moim przypadku tylko ekogroszek biorę pod uwagę. Dowiedziałam się u Was na forum więcej niż na wszystkich stronach poświęconym piecom:). Z Hef-a już zrezygnowałam, bo jest wiele lepszych pieców:)))). Pozdrawiam Kasia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie zastanawia, czy ten dziki atak jest z powodu osoby czy ew alternatywy dla ekogroszku.

Myślę że w obu przypadkach mocno nie uprawniony, forum jest publiczne i każdy ma prawo pisać co uważa na dany temat. A eko też nie jest ani jedynym źródłem ciepła, ani najtańszym, ani najmniej obsługowym.

Myślę że raczej co do osoby bo dla niektórych wpisy kolegi są już irytujące.

Czy TY, ja czy inni którzy palą węglem skaczą po innych wątkach i zachwycają się tym co mają, czy wyzywasz kolegów od zacofańców, śmierdzieli, brudasów jak to miało nie raz miejsce.

Nie jest to jedyne źródło ani najtańsze czy najmniej bezobsługowe ale jednak to wybraliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pochwalam i nikogo nie zachęcam do obrażania innych, choć sam dziewicą nie jestem :p

 

ale w sprawach merytorycznych kolega Arturo ma dużo racji

nie ma kotłów do małych ciepłych domków, a różnice w kosztach ogrzewania przy niewielkim zapotrzebowaniu zmniejszają się do śmiesznych kwot np 500 zł rocznie.

Ogrzewanie prądem w takich domach nie jest bluźnierstwem, a pompa ciepła gruntowa czy powietrzna nie jest czarna magią.

Tanie niestety można odnieść wrażenie czytając posty niektórych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pochwalam i nikogo nie zachęcam do obrażania innych, choć sam dziewicą nie jestem :p

 

ale w sprawach merytorycznych kolega Arturo ma dużo racji

nie ma kotłów do małych ciepłych domków, a różnice w kosztach ogrzewania przy niewielkim zapotrzebowaniu zmniejszają się do śmiesznych kwot np 500 zł rocznie.

Ogrzewanie prądem w takich domach nie jest bluźnierstwem, a pompa ciepła gruntowa czy powietrzna nie jest czarna magią.

Tanie niestety można odnieść wrażenie czytając posty niektórych kolegów.

W pełni się z tobą zgadzam :)

Ale zawsze jest jakieś ale :)

Jeżeli przychodzi forumowicz zdecydowany na ekogroszek to po co mu wciskać naukę o PC?

Jeżeli taki klient ma starą chałupę słabo ocieploną to po co mu wywody o docieplaniu i PC?

Nie każdego stać na docieplanie, nie każdego stać na kredyt, no i nie każdego stać na PC.

Jeden się cieszy że buduje, wyliczył że tyle będzie płacił, drugi już ogrzewał i wie ile go to kosztowało czyli zna przelicznik na tony węgla. Czy zamiast kupić następny kocioł na ekogroszek kupi PC? Wydaje mi się że na pewno nie.

Inna sprawa jak ktoś buduje. Tu jest sprawa docieplenia i jakości wykonania.

Ludzie się cieszą że stawiają swój pierwszy dom, dla nich było ważne to że już budują. Ale jak zawsze jest jakieś ale :)

Czy myśleli o tym aby to był dom pasywny? Czy wszyscy którzy stawiają wiedzą co to jest, czy słyszeli o tym? Myślę że 35% nie słyszało a następne 35% nie brało tego pod uwagę. Dla nich był najważniejszy projekt i to że kredyt który zaciągnęli wystarczy aby to jakoś wykończyć a reszta jakoś będzie.

Nie uszczęśliwiajmy ludzi na siłę bo nikt tego nie lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze:

weźmy konkretny przykąłd od którego się zaczęło

" Napisał smykasia

 

Buduję dom z córką. Nie mamy doświadczenia i nie wiemy jaki piec byłby najlepszy do naszego domku. Powierzchnia domu to 110 m2, pewnie będę potrzebowała bojler na wodę ze 100 l. Polecają mi piec firmy Hef. Zależy mi na piecu wydajnym i niezbyt skompilikowanym w obsłudze. Bardzo proszę o odpowiedź. Kasia"

 

będąc obiektywnym i bezstronnym, należało by dopytać o ocieplenie i poinformować Kasię o jej max i nominalnym zapotrzebowaniu na ciepło. Poinformować, że kupowanie choć by i najmniejszego kotła na groszki nie jest najlepszym wyjściem, bo nadal będzie on za duży. Napisać jakie z tym będą wiązać się niedogodności.

Przedstawić alternatywę do ekogroszków i podać mniej więcej jaki koszt instalacji i roczny na ogrzewanie.

To ze ktoś pyta o węgiel nie znaczy, że jest w pełni świadomy swojej decyzji. Często bywa tak, że po prostu nie zna innych możliwości, bo wszyscy na około pałą węglem, a on nie ma czasu łazić po forach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VLD wypytałem koleżankę o to wszystko i poinformowałem o wszystkim, nie tylko to co chciałaby usłyszeć.

Że przy dosypywaniu węgla nosek się przykurzy ( dosłownie ), że kociołek trzeba przeczyścić, że trzeba wybrać popiół.

Największy dylemat koleżanka ma w tym że my napisaliśmy najmniejszy kocioł a instalator bodajże zasugerował 25kW i czy ten mały nie będzie za mały.

Także widzisz jak to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

to jak koleżanka ma taką alternatywę przed sobą

to mi pozostaje wam tylko kibicować

To jeszcze pozostaje technologia budowy, grubość docieplenia nie tylko ścian ale i fundamentów lub płyty, wentylacja, usytuowanie domu w kierunkach ..... I tak jeszcze by można długo.

Wszystko zależy od kasy podczas budowania.

Na zyski trzeba poczekać ale nie wszystkim to pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będąc obiektywnym i bezstronnym, należało by dopytać o ocieplenie i poinformować Kasię o jej max i nominalnym zapotrzebowaniu na ciepło.

 

Chyba raczej o projektowym obciązeniu cieplnym budynku, które nieco rożni się od zapotrzebowania na ciepło, niby podobnie a znaczy co innego. Co nie zmienia faktu ze dla opisywanego domu nawet przy srednim ociepleniu to obciązenie nie przekroczy 6-7 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pozostaje technologia budowy, grubość docieplenia nie tylko ścian ale i fundamentów lub płyty, wentylacja, usytuowanie domu w kierunkach ..... I tak jeszcze by można długo.

Wszystko zależy od kasy podczas budowania.

Na zyski trzeba poczekać ale nie wszystkim to pasuje.

 

te szczegóły o których wspominasz zadecydują czy zapotrzebowanie będzie bliższe 40W/m2 czy 60W/m2, ale nie spowodują wzrostu do 250 W/m2 co było by odpowiednikiem dla kotła 11 kW.

Dla 25 kW nawet nie chce mi się liczyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom,nawet dom 110m2 wg obowiązujących norm musi spełniać warunki dot.przenikania ciepła przez ściany <30W/m2K a co się z tym wiąże siłą rzeczy,że zapotrzebowanie takiego domu na moc cieplną będzie ok.5-6kW.

Proponowanie kotła o 100% przewymiarowanego czyli 11kW to wpakowanie delikwentów na minę i spore rachunki.

 

Mylisz się bo kocioł będzie osiągał pełną moc na określonym węglu - mając jej zapas można zastosować inny, tańszy.

 

Poza tym ten kocioł ma zakres regulacji mocy, ludzie lubią różne temperatury w domu itp., więc ten 11 kW będzie akurat.

 

A co Ty zaproponujesz - może PPC przy grzejnikach albo piec elektryczny [sam wiesz, że niewiele tańszy od PPC bo z niego zrezygnowałeś] ?

 

Napisz więc jakie jest wg Ciebie najlepsze źródło ciepła w tym przypadku i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom,nawet dom 110m2 wg obowiązujących norm musi spełniać warunki dot.przenikania ciepła przez ściany <30W/m2K a co się z tym wiąże siłą rzeczy,że zapotrzebowanie takiego domu na moc cieplną będzie ok.5-6kW.

 

Normy mówią przenikalności maksymalnej przez sciany zewnetrzne 0,3 W/m2K, skąd ty wziąłeś taką wartość. Odnoszenie jej do powierzchni domu to pomieszanie z poplątaniem. Jezeli mowimy o powierzchni to w tym przypadku tylko scian zewnętrznych. Nie można tej wartości przełozyć bezposrednio na moc strat całego budynku, mamy przecież jescze straty od podłog, okien, stropów, wentylacji itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałam,że w momencie przejścia z ekogroszku na miał sam sobie programuje?(prosze czytać uważnie)

Wyjaśniam:miałam na myśli sam sobie reguluje czas podawania,czas przedmuchu i moc przedmuchu:)

Jeszcze jedno -gdy jestem zadowolona z jakiegoś produktu,to ten produkt chwalę,tak jest i w tym przypadku,a jak to Pan odbiera,to już nie moja sprawa:)

No widzę,że też paru kotlarzy się tutaj odezwało-toteż,żeby faktycznie nie "drażnić lwa" kończę ten temat,pozdrawiam

 

Ok rozumiem - jestem jednak wyczulony na wpisy "kilkupostowców" którzy pojawiają się i reklamują jakiś produkt pisząc jaki jest doskonały - często niestety są to jego sprzedawcy.

 

Sterownik z PID reguluje te parametry nie mierząc bezpośrednio żadnego parametru procesu spalania co powoduje, że na starcie "zostaje z tyłu" za sterownikami, które mierzą choćby jeden z tych parametrów.

 

W każdym razie dobrze, że jesteś zadowolona ze swojego kotła , lecz dla mnie jest to wyrób dobry, ale nie najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożej to raz , dwa wcale nie wydaje mi się że paniom będzie lżej. trzeba jednak więcej worków po 15kg wsypać do zasobnika, mniejsza kaloryczność opału powoduje że zapewne będa to robić częściej niż w przypadku eko no i czyścić też trzeba a sterowania do pelletu z tego co czytałem ale mogę nie mieć racji są gorsze niż do ekogroszku

 

Ekogroszek też już jest dostępny w workach 15 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...