Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kwitko

ja też co zresztą chwilę temu pisałem miałem w oferowanych mi projektach domów źrodło ciepła o mocy do 25KW na powierzchnię około 120m2 kupiłem dom na rynku wtórnym nieocieplony o powierzchni 142m2 po podłogach i wstawiłem (nie posiadając wtedy niezbędnego minimum wiedzy) kocioł 19KW po pierwszej zimie ociepliłem 10cm styro i dałem wełnę na podłogi na strychu nieużytkowym

obecnie jestem już świadomy że mój kocioł jest mocno przewymiarowany mimo że dom jest stary

kolejny kocioł jaki kupię będzie miał moc 10KW

dziwię się zatem że budując nowy dom który ma sporo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż stare konstrukcje masz wątpliwości co do potrzebnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w temacie pelletu i różnic cenowych oraz kaloryczności

 

Proponujemy Państwu zakup Ecopeletu w cenie 910 zł brutto/tona z dostawą w całej Polsce !!!

Regularna cena firmy BARLINEK SA wynosi obecnie 963,09 zł.

 

to jest cena z jednej z ofert internetowych nie allegro

jeszcze parametry:

[TABLE=class: tabelka]

[TR]

[TD]PARAMETRY

[/TD]

[TD]jednostka

[/TD]

[TD]wartość

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: center] średnica

[/TD]

[TD=align: left] mm

[/TD]

[TD=align: left] 6-8

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]długość

[/TD]

[TD]mm

[/TD]

[TD]10-38

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]wartość opałowa

[/TD]

[TD]MJ/kg

[/TD]

[TD]16-19

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]moc energetyczna

[/TD]

[TD]kWh/kg

[/TD]

[TD]4.7

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]gęstość nasypowa

[/TD]

[TD]kg/m3

[/TD]

[TD]630-750

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]wilgotność

[/TD]

[TD]%

[/TD]

[TD]6-12

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]zawartość popiołu

[/TD]

[TD]%

[/TD]

[TD]< 0.5

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]zawartość siarki

[/TD]

[TD]%

[/TD]

[TD]< 0.04

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]zawartość chloru

[/TD]

[TD]%

[/TD]

[TD]< 0.02

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]zawartość CO2

[/TD]

[TD]%

[/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]objętość

[/TD]

[TD]m3

[/TD]

[TD]1.5

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]miałkość

[/TD]

[TD]%

[/TD]

[TD=align: left]< 3%

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

myślę że różnice w cenie oraz kaloryczności są nadal mocno po stronie ekogroszku

u mnie cena 850zł/t kaloryczność deklarowana 24MJ

 

P.S.

poprawka zajrzałem w papiery deklarowana kalorycznośc tego co w mojej kotłowni leży to 26MJ

Edytowane przez timon120777
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timon120777 poczytałam dziś trochę i już nie mam wątpliwości. Wiem że nie potrzebuję takiej mocy, teraz szukam kotła o mocy góra 15 kw. Informacja w projekcie trochę mnie zmyliła. No ale od czego jest forum :)

 

karoka65, a mogę Cię prosić o prywatną wiadomość z informacją który kocioł masz i co z nim nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwitko

poczytaj jeszcze dokładniej to nadal za dużo jest

poszukaj kalkulatora OZC w sieci wpisz parametry budynku i będziesz mieć odpowiedź ile potrzebujesz a to będzie zapotrzebowanie maksymalne czyli dla temp zewnętrznej -20stC oraz wewnętrznej +20stC , tyle będziesz potrzebować prze maksymalnie 2-3 tygonie w zależności od tego w jakiej strefie temperaturowej mieszkasz. przez resztę sezonu będziesz potrzebować znacznie mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timon120777 poczytałam dziś trochę i już nie mam wątpliwości. Wiem że nie potrzebuję takiej mocy, teraz szukam kotła o mocy góra 15 kw. Informacja w projekcie trochę mnie zmyliła. No ale od czego jest forum :)

 

karoka65, a mogę Cię prosić o prywatną wiadomość z informacją który kocioł masz i co z nim nie tak?

Czyli jesteś zdecydowany kupić kocioł o podobnej mocy jak ja mam? Ja mam 320m2 i 17kW Czyli twój dom jast podobny do mojego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przeczytaj jeszcze poradnik o pelet do ktorego link wrzucił zawijan

tam sa podane wartości zapotrzebowania na ciepło róznego rodzaju budynków i dla przykładu stary dom 140m2 potrzebuje około 9KW(należy pamiętać że to jest ilość potrzebna do zaspokojenia 75% zapotrzebowania) zaś dla nowego domu jest to w okolicy 6KW a zatem maksymalne zapotrzebowanie dla nowego domu to jakieś 8KW

może to was przekona????

miłej lektury i wyciągania właściwych wniosków

 

a żeby nie było wątpliwości zapotrzebowanie jest podane oczywiście niezależnie od wyboru źródła które ma to ciepło dostarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwitko

ja też co zresztą chwilę temu pisałem miałem w oferowanych mi projektach domów źrodło ciepła o mocy do 25KW na powierzchnię około 120m2 kupiłem dom na rynku wtórnym nieocieplony o powierzchni 142m2 po podłogach i wstawiłem (nie posiadając wtedy niezbędnego minimum wiedzy) kocioł 19KW po pierwszej zimie ociepliłem 10cm styro i dałem wełnę na podłogi na strychu nieużytkowym

obecnie jestem już świadomy że mój kocioł jest mocno przewymiarowany mimo że dom jest stary

kolejny kocioł jaki kupię będzie miał moc 10KW

dziwię się zatem że budując nowy dom który ma sporo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż stare konstrukcje masz wątpliwości co do potrzebnej mocy.

 

Timon, widziałem Twój kocioł ostatnio w Castoramie. Słowa uznania. Ja bym go wyrzucił po pierwszym sezonie. Dla mnie nie do opanowania ta wyczystka. I po co tyle tych drzwiczek. Jedyny plus to mała ekoenergia bądź jakiś inny "mini brucer" w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czytasz, czytasz i kipesko Ci to idzie skoro chcesz na 115m2 kupić kocioł od 19 do 25kW...

Co prawda to prawda ;)

Na "bociankach" ja,R&K i inni nie raz pisali i uczulali przyszłych inwestorów na temat wykonania OZC swojego domu.

Koszt niewielki w stosunku do korzyści jakie otrzymujemy.

Po wykonaniu tegoż dowiesz się dokadnie jakiej mocy potrzebujesz do ogrzania domu.

Nie musisz przepłacać za przewymiarowany kocioł i poznasz przyszłe rachunki na ogrzewanie.

Oczywiście piszę o "poważnym" OZC a nie o certyfikatacie energetycznym z allegro do odbioru domu ;)

Moc cieplną 25kW wg mnie potrzebuje dom ok.300-400m2 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Węgli kamiennych mamy na 100 lat, brunatnych na kilkaset.

A wskaźnik zalesienia Polski jest bardzo, bardzo niski w porównaniu do Niemiec, czy Skandynawii.

 

Jeżeli produkcja pelletu będzie bardziej opłacalna to rolnicy się przestawią i będziesz miał pola wierzby energetycznej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak już zeszłam o całe 10 kw i to przez kilka godzin :D. Dajcie mi trochę czasu, muszę się oswoić (i męża) z tymi 15 kw, a potem będę myśleć dalej. Mam na to jeszcze kilka dni.

Uważacie że wszystkie kotły z Pleszewa są złe, czy akurat ja złe wybrałam?

 

To wygląda tak że ty laskę robisz bo już zeszłaś o całe 10 kw :D

W projekcie masz pewnie zasugerowany kocioł zasypowy i dlatego jest takie dużej mocy .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo tyczy się ropy itd.

Pieśń powraca...

 

 

Coś, co dzisiaj jest nieopłacalne ze względu na aktualne technologie,- nie musi być nieopłacalne za lat 20-ścia.

Pamiętam taki temat odnośnie bodajże złóż żelaza, są one w bardzo dobrym stanie na dnach oceanów i mórz (pod dnem morskim w takich a'la bochenach), ale był kłopot z opłacalnością ich wydobycia, trochę czasu minęło i okazuje się, że niektóre już się opłaca wydobywać....

Dochodzą też relacje pozostałych cen związanych z wydobyciem i ogólną sytuacją na rynku międzynarodowym.

 

Gdybanologia plus aktualne trendy

 

Myślę ze i tak przetwarzanie kopalin w energię w pojedynczych gospodarstwach to małe bandyctwo, już widać jakimi kotłami o jakiej sprawności spalano pół wieku temu węgle jakie to marnotrawstwo .Węgiel powinien być spalany w większych wysoko-wyspecjalizowanych spalarniach z filtrami a wytworzona energia np.prąd trafiać do pojedynczych gospodarstw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Węgiel powinien być spalany w większych wysoko-wyspecjalizowanych spalarniach z filtrami a wytworzona energia np.prąd trafiać do pojedynczych gospodarstw .

 

Tutaj Cię zaskoczę, sprawność końcowa dostarczonej energii elektrycznej z elektrociepłowni wynosi około 30% (sprawność elektrowni z uwzględnieniem start przesyłu i transformacji energii elektrycznej).

Najlepsza sprawność podobno dochodzi do 45% a w elektrowniach wodnych do 75%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon, widziałem Twój kocioł ostatnio w Castoramie. Słowa uznania. Ja bym go wyrzucił po pierwszym sezonie. Dla mnie nie do opanowania ta wyczystka. I po co tyle tych drzwiczek. Jedyny plus to mała ekoenergia bądź jakiś inny "mini brucer" w zestawie.

 

podejrzewam że widziałeś już coś innego raczej to:

te15.jpg

a ja mam to tylko z innym trochę zasobnikiem. u mnie wchodzi 100kg eko

 

 

te 19.jpg

 

palnik u mnie to pierwszy brucer i teraz leży korona na podłodze a ja zmniejszam wielkość otworu którym paliwo wychodzi do góry w strefę spalania i zatkam też część otworów w koronie - będzie 15X11cm a nie 19X11cm

myślę że to pomoże

co do samego kociołka to nie mam co narzekać

stwierdziłem już że nie ma potrzeby czyścić całości zbyt często i w tym sezonie zrobię to raz maksymalnie 2 razy. będę miał wyższą trochę temperaturę spalin a to na plus dla komina mojego. myslę że wytrzyma jeszcze jakieś 3-4 sezony bo nigdzie odpukać nic nie koroduje.

potem będzie wymiana na coś sporo mniejszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwitko

popieram słowa kolegi Arturo tym razem

koszt OZC zwróci się w pierwszym sezonie jeśli zastosujesz się do tego co z niego wyjdzie. zbyt duży kocioł to straty o czym na tym i innych wątkach pisali już wszyscy chyba i to wielokrotnie. zakup zbyt dużej jednostki to palenie z niższą sprawnością i problemy z obsługą kotła oraz zagrożenia uszkodzenia tegoż oraz komina i szybszego zużycia. to zakup który trzeba przemyśleć. kocioł jakiego potrzebujesz kupisz za rozsądne pieniądze i będziesz zadowolona. kupując zbyt duży grozi Ci np to co ja przechodziłem przez dwa sezony zanim odkryłem istnienie tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...