Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jeden pokój nad garażem 36m2(po podłodze) podłogówka + kaloryfer,

Mam podobnie jak Ty pomieszczenie nad garażem ( u mnie jest to pralnia - suszarnia ) i jest to najzimniejszy pokój mimo że są tam 3 kaloryfery - niestety prawdopodobnie jest to najdłuższy obwód grzewczy i z stąd problemy. Zwróć uwagę na to co napisałem na etapie wykonywania tam instalacji - ja np nie wiem czy nie będę zmuszony dołożyć dodatkowej pompki obiegowej by dogrzać pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiec zapytanie moje dotyczy naturalnie kotła nie pieca :)

 

Co do pokoju nad garazem dlatego mam tam ociepliny sufit po stronie garazu, 3 pętle w podłogówce i kaloryfer na szczycie mam nadz ze wystarczy obiegi tez nie sa zbyt długie.

 

Ale wracajac do mocy kotła bo to dla mnie jest obecnie najistotniejsze. Czy kociol 25kw pracujacy na malych mocach bedzie spalac wiecej niz np 15kw tez na malych mocach? Czy to bardzo zalezy od jakosci wegla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy przede wszystkim od sprawności obu jednostek na małych mocach(przy założeniu jednakowej jakości opału)

większy kocioł na małej mocy spali więcej niż mniejszy, jeśli masz 190m2 do ogrzania to 15KW w zupełności wystarczy na Twoje potrzeby. 19 to gdybyś nie miał izolacji termicznej. poza tym tych 15KW będziesz potrzebował może przez tydzień do 3 tygodni w zależności od tego w której strefie mieszkasz. przez resztę sezonu grzewczego będziesz potrzebować jej znacznie mniej. oznacza to że kocioł będzie pracował z niższą sprawnością. im niższa sprawność tym więcej paliwa potrzeba do uzupełnienia strat. skoro zatem kocioł mniejszy nie będzie pracował z pełnią możliwości to większy będzie to robił jeszcze gorzej.

 

a w temacie podłogówki moje zdanie jest takie że należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji aby nie zajechać kotła niskim powrotem i żeby móc ją właściwie wyregulować. pisano już o tym wiele.

jeśli dom potrzebuje 12KW np to nie ma znaczenia czy dostarczymy mu ich przez petle w podłodze czy przez żeberka w ścianach. w obu przypadkach musimy wyprodukować 12KW więc większy kocioł będzie zbędny.

kocioł na miarę jak garnitur a nie jak T-shirt rapera.

 

A instalator dostaje kasę za to co wy chcecie żeby zrobił a nie za to co on by chciał zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem zamontowałem ciepłomierz i muszę zrobić jeszcze trochę poprawek [np. pomiar temp. czujnikiem montowanym przylgowo przekłamuje i muszę kupić zawór kulowy 1" z gniazdem na czujnik PT500 - szuka i szukam i znaleźć nie mogę takiego nigdzie a na pewno takie są].

 

Więcej informacji na temat ciepłomierza do kotła w nowym wątku - zapraszam do komentowania - a może nawet kolejni użytkownicy także zamontują sobie takie usprawnienie ;) - link:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?206728-Ciep%C5%82omierz-do-kot%C5%82a-do%C5%9Bwiadczenia&p=5505974#post5505974

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady itd. Prawde mówiąc mam trochę mętlik. Bo lokalnie instalatorzy na taka powierzchnie i wode bez wnikania sugerują 25kw ale czy oni będą kupować mi węgiel na zime? Tak na chłopski rozum skoro piec pracuje 85% czasu na niskich mocach to po co jakieś 25kw nie można mieć np 10KW, skoro przez kilak dni przy wielkich mrozach ma pracować na 50% ten 25kw czyli 12 kw wiec i ten 10 tez by dał rade.

Czy dobrze myślę? Pewnie czegos nie wiem. Zaczynam się zastanawiać po sugestii jednego z Guru tego forum nad 17 Skam-P premium 17kw czy lepiej Sztoker 15 lub 25KW?

 

Czas upływa nieubłaganie do podjęcia decyzji.

Edytowane przez kloskak
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie cytat tego "Guru" z 2009r.

 

Żeby nie Zawijan to zamiast 15kw kupiłbym większy kocioł i teraz byłby płacz, tak jak znajomi ogrzewają mały blok,(bez Cwu) 310m2 spalili 12,5t ekogroszku, mają sterownik, że nawet nie wiedzą jaka jest tem. powrotu nie wspominając o tem. spalin.

 

Następna kobitka(muzyk) kupuje piec na 110m2, nie wie jaka firma ale będzie 20kw. Bagatela piec plus wstawienie i odpalenie ok. 10tyś. "Głupich" się nie sieje, sami się rodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

...

Pewnie czegos nie wiem. Zaczynam się zastanawiać po sugestii jednego z Guru tego forum nad 17 Skam-P premium 17kw czy lepiej Sztoker 15 lub 25KW?

 

Czas upływa nieubłaganie do podjęcia decyzji.

Pewnie czegoś jeszcze nie wiesz :)

Jeżeli cię to zainteresuje jaki wielki kocioł ja mam i co nim grzeje to poszukaj w moich postach. Wiele razy pisałem, nietrudno znaleść :)

Decyzję podejmuj na spokojnie, ty za nią płacisz SWOIMI pieniędzmi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, którzy doradzają. Przeczytałem już setki stron i wiem ze można małym piecem 17KW ogrzać 320m2 ale do tego potrzebny spory bufor. U mnie nie mam tyle miejsca. Patrząc na to wszystko z boku to trochę to wygląda na wytykanie błędów innych kotłów niż zaznaczanie + swojego.

Powinny być tabele gdzie użytkownicy by wpisywali jakie maja piece jak ocieplone i ile poszło wegla. A tak każdy moze byc zadowolony mając piec 25kw i spalajac 10t groszku bo skąd taki user (np muzyk, bez obrazy dla muzyków) może wiedzieć ze mając piec np 12kw spaliłby 5t. I tego błędu staram sie popełnić.

Wszyscy guru - nie tylko jedna osoba polecają stosunkowo małe kotły nawet na 190m dobrze ocieplonego budynku.

Ciężka sprawa aby wybrać dobrze, niestety decyzja obecna ma wpływ pewnie na najbliższe 10lat wiec po co się męczyć.

A jak to jest z tym co sie zastanawiałem o 25kw i jego pracy tylko np 10% czyli teoretycznie1ok 2,5kw pewnie z niska sprawnością a 10kW grzałby to samo tylko z większą sprawnością - to poco przesadzać?

 

Piec powinien mieć wyjście spalin do gory i koszt po prawej stronie - taka kotłownia. Wiec sztoker 15 skamp 17kw ekoenergia sie łapie, ale tego jest tyle ze pewnie jeszcze jakiś może byłby lepszy. Chciałbym spędzać w kotłowni jak najmniej czasu - nigdy kotla nie miałem i nie chce miec problemow. Sąsiad ma minimalnie mniejszy dom i zamontował 15kw , ja mam większy ale lepiej ocieplony wiec moze i 15 kw tez by starczyło?

Edytowane przez kloskak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, którzy doradzają. Przeczytałem już setki stron i wiem ze można małym piecem 17KW ogrzać 320m2 ale do tego potrzebny spory bufor. U mnie nie mam tyle miejsca.

Tutaj jesteś w błędzie.

Ilość energii do pokrycia strat jakie generuje budynek trzeba pokryć i czy jest bufor czy nie to tą ilość ciepła kocioł musi wygenerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jesteś w błędzie.

Ilość energii do pokrycia strat jakie generuje budynek trzeba pokryć i czy jest bufor czy nie to tą ilość ciepła kocioł musi wygenerować.

 

Tak jak temperatura ujemna w dzień nie ponosi się w górę, a są w zimie takie dni ze temperatura prawie się nie waha to bufor nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...