Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kotłownia duża nie ma problemu z ustawieniem:) chodzi mi o jakość wykonania, nowoczesnosc rozwiązań technicznych, jakość napedówi sterowników i pytam co byś osobiscie wybrał?

 

ja ani jednego ani drugiego ale nie ze względów jakościowych tylko z powodu indywidualnych preferencji oraz przedziałów mocy oferowanyc przez obie konstrkcje. Tylko że ja nie muszę dokonywać wyboru mam nadzieję przez jakieś3-4 lata przynajmniej jeszcze i moze do tego czasu wymyślą coś lepszego.

chcesz móc mieć więcej zabawy(nie mylić z koniecznością siedzenia w kotłowni) weź sztokera z cobrą

chcesz aby sterownik sam zrobił wszystko lub prawie wszystko weź ogniwo z eCoalem

 

to ma być Twoja decyzja a nie moja

wybacz nie napiszę Ci jasno który bo potem będziesz się czepiał że źle doradzałem.

wiesz jakie to kotły.

Do dzieła i więcej odwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,jak będzie "działał" kocioł na ekogroszek o mocy 10kW w domu wysoce energooszczędnym o zapotrzebowaniu na moc cieplną 2-3kW ?

Jest sens takowego zestawienia ?

Widzę Arturo że jednak myślisz o tym hehe

A żeby zaspokoić twoją ciekawość to powiem ci że będzie działał praktycznie podobnie jak teraz u większości tych którzy podgrzewają CWU latem spalając około 3 do 4kg groszku na dobę.

I znowu czysty prąd wiesz gdzie został :)

Niech stracę, zasobnik na miesiąc z CWU, ścierpiałbym takie niedogodności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Widzę Arturo że jednak myślisz o tym hehe

A żeby zaspokoić twoją ciekawość to powiem ci że będzie działał praktycznie podobnie jak teraz u większości tych którzy podgrzewają CWU latem spalając około 3 do 4kg groszku na dobę.

I znowu czysty prąd wiesz gdzie został :)

Niech stracę, zasobnik na miesiąc z CWU, ścierpiałbym takie niedogodności :)

Podgrzewanie zasobnika latem a ogrzewanie domu w zimie to wg mnie różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, tak całkiem na poważnie to jak ktoś nie poskąpi na docieplenie i wybuduje taki domek to każde ogrzewanie ma sens i wyjdzie niedrogo, może sam wybrałbym prąd, kto to wie ale póki co buda stara to jedziem na wunglu :)

Znam takich co grzeją CWU ( zasobnik 120 czy 140L ) latem kotłami o mocy 23kW i większymi.

Grzali prądem i zrezygnowali, żeby nie być gołosłownym to też grzałem przed 16 lat i zrezygnowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a według mnie będzie gorzej działał niż przy CWU latem

bo latem zagrzeje swoje na większej mocy i idzie spać na pół dnia

a zimą będzie szarpany do pracy kilka razy na godzinę, będzie to stan permanentnego tlenia się na wpół rozgrzanego palnika.

Tu każde dodatkowe litry czegoś na podobieństwo bufora będą miały duże znaczenie, bo pozwolą na pracę zamiast 5 min - 20 min przerwa, na 15-20 min pracy i godzinę - półtorej przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a według mnie będzie gorzej działał niż przy CWU latem

bo latem zagrzeje swoje na większej mocy i idzie spać na pół dnia

a zimą będzie szarpany do pracy kilka razy na godzinę, będzie to stan permanentnego tlenia się na wpół rozgrzanego palnika.

Tu każde dodatkowe litry czegoś na podobieństwo bufora będą miały duże znaczenie, bo pozwolą na pracę zamiast 5 min - 20 min przerwa, na 15-20 min pracy i godzinę - półtorej przerwy.

Dokładnie o to mi chodziło :)

Arturo, tak całkiem na poważnie to jak ktoś nie poskąpi na docieplenie i wybuduje taki domek to każde ogrzewanie ma sens i wyjdzie niedrogo, może sam wybrałbym prąd, kto to wie ale póki co buda stara to jedziem na wunglu :)

Ja też na poważnie,ktoś kumuś zaproponował kocioł 10kW do domu 2kW i chciałbym się dowiedzieć czy jest sens i jak to bedzie działało w sensie praktycznym.

Że będzie działało to wiem,ale z jaką sprawnością,jak długo na podtrzymaniu itp.

P.S.

To nie u mnie,ja dalej PCi a w odwodzie prąd a poza tym nie mam komina :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewanie zasobnika latem a ogrzewanie domu w zimie to wg mnie różnica.

 

Srednio liczone chwilowe zapotrzebowanie zasobnika CWU to około 2 do 3kW, wg. mnie to to samo, może się mylę.

Kocioł pyknie na chwilę podgrzeje domek a skoro nie masz strat czy są niewielkie to tak jak przy bojlerze idzie w podtrzymanie i się opieprza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, u mnie ostatniej zimy dach można powiedzieć sito bo sama blachodachówka i folia a na sterowniku dwustanowym potrafił stać po 40 minut w mrozy.

Teraz dozbroiłem się :) ma stropie 15 wełny i w krokwie następne 15 bo więcej nie wlazło, ściana od strony gdzie najwięcej fuja oklejona styropianem 15-tką, nie wiem czy zdążę przed zimą okleić resztę.

Chyba złapię za kątówkę i ze swojego badziewiaczka zrobię dwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle się napisałem i poszło w pi....

teraz będzie w żołnierskich krótkich zdaniach: zależy jak jest to sterowane, najlepiej termostat pokojowy i duże przeregulowania temperatury wew, najgorzej pilnowanie stałej lub niestałej ( pogodowo) temperatury zasilania grzejników - bez przeregulowań. W pierwszym można by wyciągnąć nawet do 65-70% , w drugim 55% to będzie sukces, a może być i 35% co pokazały testy Zawijana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednio liczone chwilowe zapotrzebowanie zasobnika CWU to około 2 do 3kW, wg. mnie to to samo, może się mylę.

Kocioł pyknie na chwilę podgrzeje domek a skoro nie masz strat czy są niewielkie to tak jak przy bojlerze idzie w podtrzymanie i się opieprza :)

 

Bezwładność cieplna domu - nawet bardzo małego - jest chyba znacznie większa, niż zbiornika CWU - nawet bardzo dużego. Co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że to trochę herezja co napiszę, ale w świetle moich ostatnich eksperymentów przeregulowanie temperatury o 3C powoduje bardzo duży opór ze strony dudynku. Na pelnej mocy kotła i instalacji podnieść temperaturę o 2C dość łatwo 10-20 min, ale o 3C trzeba kotłować ponad godzinę.

Jak by komuś odpowiadały widelki 20-23C, to nawet w przewymiarowanym kotle uzyskał by bardzo przyzwoitą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...