Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Koledzy Drodzy

 

Kocioł to tylko kupa blachy (czasem żeliwa). Nic więcej. Prawie każdy potrafi wykonać kocioł, który będzie przyzwoicie pracował. Toteż kotły konkurują ze sobą głównie cenami. Można tu wyróżnić dwa główne kierunki tej konkurencji:

-Jedni doskonalą konstrukcje kotłów tak, aby bez pogorszenia jego walorów eksploatacyjnych zużyć na jego wytworzenie mniej blachy i tym samym obniżyć jego cenę.

-Drudzy kupują wybrakowane tańsze blachy (czasem na lewo, bo wtedy są jeszcze tańsze).

To wszystko, co można powiedzieć o konkurencji pomiędzy kotłami.

 

Prawdziwa konkurencja techniczno-technologiczna jest dopiero w sterowaniu. To sterowniki decydują o tym, jak dobrze i z jakim wysiłkiem użytkownicy eksploatują swoje kotły. Tak będzie również przy kotłach tzw. zasypowych. To tylko kwestia czasu.

 

Taka jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiele rzeczy jeszcze nie rozumiesz.

Trochę cierpliwości. Poczekaj trochę i nie odkładaj głowy na półkę - to może zrozumiesz.

A może nie...

 

Drogi Jacku,

 

Czekam cierpliwie. Już w kwietniu zapowiadałeś przełom, który

się dokona za kilka tygodni i "zadziwi".

 

Przyznaję się bez bicia - zupełnie w to nie wierzyłem.

Teraz biję się w piersi - ze zdziwienia wręcz osłupiałem... :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie zaśmiecać to tylko krótko - tak się zastanawiam ile taka pompa ciepła np. ten wymieniony Buderus pobierze dziennie prądu czyli KW dla potrzeb CWU dla 4 osobowej rodziny czyli 8 razy prysznic plus inne zwykłe używanie ciepłej wody użytkowej. Jak ktoś to wyliczał to proszę o krótką odpowiedź :)

3,5 - 4 razy mniej niż podczas grzania tej samej ilości czystym prądem

 

8 pryszniców po 5 min x 6 l/min = 240L + pozostałe czynności = 300L x 4200 x 25K = 8,75 kWh / COP 3,5 = 2,5 kWh prądu lub inaczej 1,76 kg ekogroszku po 850 zł/t w relacji cenowej, bo porównując do 8,75 kWh trzeba spalić 3,5 kg za niecałe 3 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czytając to forum dochodzę do wniosku, że mój kocioł jest przewymiarowany.Dom powierzchnia użytkowa 190+garaż 28 którego nie ogrzewam, kocioł szuflada 25kw. W związku z tym chcę się upewnić, jak prawidłowo go użytkować. Grzejniki mam dobrane tak aby przy minus 20 na zewnątrz ogrzewały dom do + 20 przy temp. pracy 70 stopni. Jest też około 20m2 podłogówki.

Użytkownik VLD pisał,że należy kocioł utrzymywać jak najdłużej w "pracy", porównując to do auta na autostradzie: mniej spalimy jeśli będziemy jechać ze stałą prędkością niż przyśpieszając i zwalniając cały czas. Rozumiem,że powinienem temp. idącą na grzejniki ustawić na np. 50stopni i niech kocioł będzie przez pół dnia "pracował" zamiast na 70 stopni i "praca" przez 2godz, potem wychłodzenie domu i znowu praca przez 2godz?

I drugie pytanie: czy przy dochodzeniu do zadanej temperatury na kotle ważne jest jak szybko następuje wzrost temperatury o przykładowy 1 stopień? Czy robi to różnicę, jeśli będę paliwa podawał rzadziej i skok temp. o 1 stopień będzie trwał 2min, lub podawał paliwo częściej tak , aby skok był co np.50 sekund? Mój sterownik to Tango prosty jak drut-wszystko ustawiam sobie ręcznie-żadnego PID czy pogodówki.Mam też do niego podłączony sterownik pokojowy. To będzie mój 2gi sezon palacza i chcę się do niego przygotować teoretycznie :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Vld - z tym że u mnie na śląsku eko wychodził mi po 706 zł z transportem to cenowo pompa do eko wychodzi i tak b. ekonomicznie bo ok 42 do 148 zł miesięcznie (około) :)

 

tu w mazowieckim nie mamy tak dobrze

eko po 850-1000

kostka 870

orzech II 680 i tym będę w tym roku palił

miał 580 ale jest tragiczny 30% popiół w tym połowa skały

 

a pompkę na przyszły rok sam sobie wystrugam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki Vld - z tym że u mnie na śląsku eko wychodził mi po 706 zł z transportem to cenowo pompa do eko wychodzi i tak b. ekonomicznie bo ok 42 do 148 zł miesięcznie (około) :)

Ciekawe gdzie,szwagier kupował najtaniej po 780zł i to taki badziew,że od razu wypieprzył go,dobrego ekogrocha kupował po 820zł/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik VLD pisał.

teraz użytkownik Vld jest bardziej świadom ograniczeń palników co do pracy na mocy min i poniżej niej.

Praca ciągła jest dobra, a nawet najlepsza, ale nie na 5-12% mocy nominalnej. Staraj się unikać sytuacji częstego taktowania kotła włącz/wyłącz, ustawiaj palnik na 30-50% mocy nominalnej i przy minimalnym zapotrzebowaniu staraj się jak najbardziej rozhuśtać instalację, by praca palnika była jak najdłuższa. Jak masz jakiś zawór 3-4d to daj histerezę kotła na 5C, jak korzystasz z termostatu pokojowego tak samo im większa histereza tym lepiej dla kotła.

Nie wiem co to za kocioł i jaki tam jest palnik, ale zmniejszenie go poprzez zaklejenie części otworów w płytce i obudowanie go ceramika zawsze będzie korzystne.

Pamiętaj, że taki palnik (nawet najlepiej ustawiony) potrzebuje 10-20 min pracy by dojść do swoich optymalnych parametrów pracy (temperatury i nawęglenia), jak go zmusisz do pracy po 5 min, na dobre to i tobie i jemu nie wyjdzie.

 

tu robiłem mały test z grzejnikiem 1,5 kW zasilanym 70/55C w pokoju 22m2

https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5781074566473425665/5786607566840084770?hl=pl&tab=wq

zwróćcie uwagę, że przy tej mocy temp powietrza wzrosła o 2C w zaledwie 15 min, a o ten trzeci stopień grzejnik musiał się namęczyć ponad godzinę.

podobny test robiłem klimatyzatorem 3,3 kW - moc dwa razy większa

https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5781074566473425665/5788142837692090338?hl=pl&tab=wq

tu temperatura w 15 min wzrosła o 4C i dopiero przy 5C trend się załamał

Mój wniosek z tego jest taki: ze jak zasilimy grzejnik mocą 0,75 kW to histereza na termostacie 2C już powinna nam dać pracę w fazie grzania ponad godzinę.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Jacku,

 

Czekam cierpliwie. Już w kwietniu zapowiadałeś przełom, który

się dokona za kilka tygodni i "zadziwi".

 

Przyznaję się bez bicia - zupełnie w to nie wierzyłem.

Teraz biję się w piersi - ze zdziwienia wręcz osłupiałem... :yes:

 

Ponieważ Twoje wpisy są bardzo humorystyczne (coraz bardziej), więc odpowiadam na nie również w tym duchu, aby podkreślić, że doceniam Twoje poczucie humoru. Przestań już, bo szkoda... gdyby to było trochę dawniej, powiedziałbym, że szkoda papieru.

Merytorycznie się nie dogadamy, bo pochodzimy z innych światów.

Poinformuję Cię tylko, że jednak pracujemy nad sterownikiem dla kotłów nieautomatycznych, aby były automatyczne. Bo z PID-em jednak nie są. Przy okazji coś tam trochę pomajstrujemy przy konstrukcji kotła, ale tylko trochę.

Bywaj

Spotkamy się na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szoko tango do tłoka to dobre rozwiązanie.

Kwestia, aby go trochę ogarnąć.

 

Nie wiem, którą masz wersję softu, ale w menu serwisowym były dwa tryby obsługi tłoka do wyboru.

Chodzi o sposób pracy w podtrzymaniu i dawki paliwa zabezpieczające przed wygaszeniem.

 

Generalnie dobierasz do tłoka:

- przerwę podawania, aby dojść do t.zadanej, do tego ustawiasz odpowiednią moc dmuchawy w biegach (kiedys było w tango biegów 12, od dłuższego czasu jest więcej, ale zapomniałem ile) Tutaj parametry PAu oraz OFS

 

- jak uzyskasz t.zadaną. to dla tłoka, który chodzi z tango ustawiasz:

a) co ile minut dmuchnąć (Coc)

b) jak długo dmuchnąć (CdP)

c) co które dmuchnięcie dodac paliwa, aby nie zgasło, tzw krotność. (PPo)

Krotność x przerwa w podtrzymaniu = dawka paliwa przed wygaszeniem np. jak przedmuch co 10minut a krotnośc = 5, to dawka w podtrzymaniu 10x5 = co 50minut

d) do trybu podtrzymania masz też osobną wydajność nadmuchu (bPo)

Edytowane przez Jarecki79
dopisanie nazw parametrów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz użytkownik Vld jest bardziej świadom ograniczeń palników co do pracy na mocy min i poniżej niej.

:)

 

 

ustawiaj palnik na 30-50% mocy nominalnej

mój sterownik nie oferuje takiej możliwości-nie wiem czy inne oferują, bo to jedyny z jakim miałem styczność.domyślam się, że moc palnika mogę regulować poprzez zmianę częstości podawania paliwa? i tu wracam do pytania z czasem wzrostu temperatury na kotle. jak szybko powinna rosnąć temperatura w czasie pracy aby przyjąć,że palnik działa na te 30-50%, czy jak inaczej to stwierdzić?

 

Nie wiem co to za kocioł i jaki tam jest palnik,

kocioł Stalmir ktm25-już szukałeś-nie ma go na necie rozrysowanego. palnik jest po prostu płytą 30cm szeroką x40cm długą, lekko pochyłą w stronę popielnika.Mniej więcej na 15tym cm długości tej płyty wstawiona jest przez całą szerokość płytka szeroka na 30cm, długa na 6,5cm, podziurkowana 4 rzędami dziurek w odległości 1cm od siebie.Paliwo jest podawane z prawej strony na całą szerokość płyty w niezmiennych dawkach i spychane w stronę podziurkowanej płyty.Przez dziurki od spodu dmuchawa o regulowanej sile nadmuchu (1-36) bez przysłony podaje powietrze. Popiół na końcu spada do popielnika.Palnik zajmuje całą wewnętrzną szerokość komory spalania, tzn. paliwo leży od scianki do ścianki pieca, podawane jest z prawej a spada z lewej.Jeśli opis jest zbyt mało obrazowy, zrobię zdjęcie, ale dziurek z nadmuchem nie ma wielu patrząc na to jak duża jest płyta na której może leżeć żar.

Darase pisze,że dom nie powinien się wychładać. Jaką histerezę na sterowniku pokojowym zalecasz?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szoko

Moc w trybie grzania to PAU, czyli pauza podawania oraz siła nadmuchu, czyli OFs.

Musisz dobrać odpowiedni stosunek tych parametrów. Za dużo powietrza- spieki. Za mało - kopcenie

Odpowiednia przerwa, aby dopalało i odpowiednia siła nadmuchu, aby nie kopciło, ale też nie szlakowało. Wartości zależne od palnika i skoku tłoka.

Pewnie styknie coś koło 12biegu, ale musisz się pobawić.

 

Z takimi danymi dojdziesz do podtrzymania.

a w nim dobrac musisz Coc, CdP, PPo oraz bPo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szoko tango do tłoka to dobre rozwiązanie.

Kwestia, aby go trochę ogarnąć.

Mam go ogarniętego na tyle,że wiem dokładnie za co odpowiadają poszczególne parametry, próbowałem też różnych ustawień-spędziłem z nim całą zimę, choć przyznaję mogłem z braku wiedzy nie wyciągać odpowiednich wniosków. Natomiast zacząłem drążyć temat z 3 powodów:uniknąć nadmiernego zasadzania,wydłużyć żywotność kotła, osiągnąć optymalne spalanie.Problem nadmiernego zasadzania mam nadzieję rozwiązałem dzięki VLD-zobaczę w pratkyce,jak zacznie się sezon.

Pozdrawiam i dzięki za słowa otuchy co do sterownika Tango:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe gdzie,szwagier kupował najtaniej po 780zł i to taki badziew,że od razu wypieprzył go,dobrego ekogrocha kupował po 820zł/t.

 

706 zł z transportem to w czerwcu 2011 r. prosto z KWK Bobrek - luzem ( znajomy kierowca mi przywozi) - aktualnie na dzisiaj to z KWK Bobrek bierze prawie po 700 zł - bez transportu. Zostało mi sporo bobrka z ubiegłego roku ( prawie na całą zimę) to tylko dokupuję trochę byłego eko z kwk Chwałowice - też prosto z kopalni bo najbliżej i z transportem chyba 700 zł za tonę - ale zobaczymy jak przywiezie może jutro. :) - no ale nie wiem jak eko z KWK Chwałowice się pali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...