Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ponieważ Twoje wpisy są bardzo humorystyczne (coraz bardziej), więc odpowiadam na nie również w tym duchu, aby podkreślić, że doceniam Twoje poczucie humoru. Przestań już, bo szkoda... gdyby to było trochę dawniej, powiedziałbym, że szkoda papieru.

Merytorycznie się nie dogadamy, bo pochodzimy z innych światów.

Poinformuję Cię tylko, że jednak pracujemy nad sterownikiem dla kotłów nieautomatycznych, aby były automatyczne. Bo z PID-em jednak nie są. Przy okazji coś tam trochę pomajstrujemy przy konstrukcji kotła, ale tylko trochę.

Bywaj

Spotkamy się na rynku

 

Każdy postęp cieszy, do dobrze, że pracujecie.

Nie jestem w temacie, ale słyszałem, że Unia Europejska ma zakazać

produkcji kotłów o dużej emisji zanieczyszczeń.

 

Zdaje się, że są klasy 1...5 i kotły w 2 najgorszych klasach mają być

zakazane. Nie wiem czy najgorsze to 1..2, czy 4..5.

 

Czy Ty lub ktoś z forumowiczów coś o tym wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

prawdopodobnie masz te konstrukcję co na zdjęciu

jeśli tak to nie mam dobrych wrażeń widząc ją i to z trzech powodów:

za dużą drogę musi przebyć popiół zanim spadnie do popielnika, a to powoduje spiętrzanie opału na palniku

za dużą drogę musi przebyć opał zanim trafi na płytkę palnika, nawet na mocy nominalnej i idealnie ustawionym palniku odgazowujący opał przed płytką będzie dymił

brak płyt ceramicznych podnoszących temperaturę w komorze spalania i kierujących produkty wstępnego odgazowywania paliwa przed palnikiem poprzez płomień wychodzący z palnika. tylko w ten sposób można te sadze tam powstałe dopalić.

Moim zdaniem ten palnik będzie dymił w podtrzymaniu i nie ma na to skutecznego rozwiązania.

 

By ustawić moc palnika musisz zważyć jednostkową dawkę twojego paliwa. Podaj w trybie ręcznym 10 dawek zważ całość. i podziel przez 10 dla lepszej dokładności. Jak będziesz wiedział jaką masz dawkę to wyliczaj ilość dawek w czasie i deklarowanej kaloryczności opału wyliczysz moc palnika. Celuj w 12 kW, czyli 2,5 kg/h opału o kaloryczności 25 MJ

 

Nadmuch ustaw tak, by w czasie godzinnej lub dłuższej pracy żar pokrywał 3/4 płyty palnika, a pojedyncze koksiki nie spadały do popielnika. Granica żar/ popiół musi się utrzymywać w tym czasie w jednym miejscu, jak będzie się cofać - nadmuch za duży, jak przesypywać - za mały. Większa cześć płyty pokryta popiołem, to duży nadmiar tlenu w spalinach i wysoka strata kominowa.

lipiec 2012 147.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mają wejść klasy 4 i 5 one maja być najwyższe.

Zobaczymy kiedy to jednak nastąpi, bo pierwsze wzmianki oraz wartości graniczne były rozesłane do krajów UE, do jednostek posiadających akredytacje europejskie (w Polsce UDT o IE) do dalszych konsultacji w roku 2010.

 

Śrubę dokręcono z emisją pyłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By ustawić moc palnika musisz zważyć jednostkową dawkę twojego paliwa. Podaj w trybie ręcznym 10 dawek zważ całość. i podziel przez 10 dla lepszej dokładności. Jak będziesz wiedział jaką masz dawkę to wyliczaj ilość dawek w czasie i deklarowanej kaloryczności opału wyliczysz moc palnika. Celuj w 12 kW, czyli 2,5 kg/h opału o kaloryczności 25 MJ

 

Nadmuch ustaw tak, by w czasie godzinnej lub dłuższej pracy żar pokrywał 3/4 płyty palnika, a pojedyncze koksiki nie spadały do popielnika. Granica żar/ popiół musi się utrzymywać w tym czasie w jednym miejscu, jak będzie się cofać - nadmuch za duży, jak przesypywać - za mały. Większa cześć płyty pokryta popiołem, to duży nadmiar tlenu w spalinach i wysoka strata kominowa.

 

Tak zrobię. Czy dobrze myślę, że paliwo o słabszej kaloryczności niweluje w jakimś stopniu przewymiarowanie kotła?

 

Na zdjęciu wygląda to podobnie jak u mnie, z tą różnicą,że nie ma tej blachy która przebiega ukośnie wzdłuż palnika. Palnik jest szerszy, a płytka z dziurkami krótsza ale szersza-nie ograniczona tą blachą.

 

 

Co do dopalania gazów które wydzielają się przed płytką zamierzam zamontować deflektor w postaci literki "L" podwieszonej za "plecy" do rusztu wodnego, aby wyłapywał i dopalał gazy. Czy jego planowana szerokość 22cm to nie za dużo przy szerokości komory 30cm?Mogę zrobić go z blachy kotłowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno stwierdzić, że mniej kaloryczny jest lepszy, bo on zazwyczaj ma więcej części lotnych. Z nim będzie mniej koksu w popiele, ale więcej sadzy, z kolei ten bardziej kaloryczny ma więcej węgla, co kończy się poważnymi stratami niedopału. Najlepiej kupować kocioł na miarę, a nawet min za mały, zawsze to lepiej przez dwa tygodnie pogonić go powyżej nominalnej, niż przez 180-200 dni męczyć poniżej 30% nominalnej.

Płyta deflektora musi być na całą szerokość palnika, by gazy nie miały innego ujścia jak tylko przez płomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Drodzy

 

Kocioł to tylko kupa blachy (czasem żeliwa). Nic więcej. Prawie każdy potrafi wykonać kocioł, który będzie przyzwoicie pracował. Toteż kotły konkurują ze sobą głównie cenami. Można tu wyróżnić dwa główne kierunki tej konkurencji:

-Jedni doskonalą konstrukcje kotłów tak, aby bez pogorszenia jego walorów eksploatacyjnych zużyć na jego wytworzenie mniej blachy i tym samym obniżyć jego cenę.

-Drudzy kupują wybrakowane tańsze blachy (czasem na lewo, bo wtedy są jeszcze tańsze).

To wszystko, co można powiedzieć o konkurencji pomiędzy kotłami.

 

Prawdziwa konkurencja techniczno-technologiczna jest dopiero w sterowaniu. To sterowniki decydują o tym, jak dobrze i z jakim wysiłkiem użytkownicy eksploatują swoje kotły. Tak będzie również przy kotłach tzw. zasypowych. To tylko kwestia czasu.

 

Taka jest prawda.

 

Jak mówiłem o tym 3-4 lata temu to chciano mnie ukrzyżowac :)) a teraz proszę.....i macie odpowiedz dlaczego po jednych sterownikach jadę inne chwalę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No nareszcie coś dla mnie, nie wierzyłem że doczekam takiej chwili. To jeszcze górniaki nie do likwidacji. Już mnie zżera ciekawość, ale poczekam, sam dla siebie zmajstrowałem taki se „automat” i poza wątpliwościami co jakości spalania reszta działa bez zarzutu.

Niestety cała moja wiedza o spalaniu pochodzi z forów więc się nie porywam na jakieś specjalne algorytmy, ale jak się pokażą, jak w przypadku eCoala i bruli, (bo teraz sterowniki stosowane do takich kotłów maja ograniczone możliwości wizualizacji) użytkownicy, wykresy, będzie można coś podejrzeć, porównać, dopasować do zawodowców.

Zatem proszę zintensyfikować działania na tym polu i skierować dzieło do handlu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem o tym 3-4 lata temu to chciano mnie ukrzyżowac :)) a teraz proszę.....i macie odpowiedz dlaczego po jednych sterownikach jadę inne chwalę...

 

Pierdu,pierdu... Żaden nawet najlepszy sterownik nie przesłoni wad kotła, które codzienną jego eksploatację mogą zamienić w katorgę. Myślę tu o niewygodnej wyczystce, niewygodnym zasypie itd.. Inna sprawa, że dobre kotły idą zazwyczaj w parze z dobrym sterowaniem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Drodzy

,,,, Kocioł to tylko kupa blachy (czasem żeliwa). Nic więcej. Prawie każdy potrafi wykonać kocioł, który będzie przyzwoicie pracował. ,,,,

,,,,To sterowniki decydują o tym, jak dobrze i z jakim wysiłkiem użytkownicy eksploatują swoje kotły. ,,,,

,,,, Taka jest prawda.

 

Nie godzien jestem aby Twoją wypowiedź nazwać pleceniem głupot, ale myślę, że jak napiszę iż udzielił Ci się jakiś niezidentyfikowany stan podwyższonego humoru, to się raczej nie obrazisz.

 

A przy okazji zapytam, jak to jest, że producent tej kupy skleconej razem ze sobą blachy , musi obligatoryjnie poddać tę kupę blachy badaniom, po to aby ta kupa blachy dostąpiła zaszczytu obcowania z znanym sterownikiem adaptacyjnym.

 

ps.

Trochę uszczypliwie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem o tym 3-4 lata temu to chciano mnie ukrzyżowac :)) a teraz proszę.....i macie odpowiedz dlaczego po jednych sterownikach jadę inne chwalę...

 

Chwalisz te, które lubisz, a krytykujesz pozostałe. Ale o tym, jak to

powinno działać, nie masz pojęcia... Tym niemniej, masz święte

prawo do krytyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwalisz te, które lubisz, a krytykujesz pozostałe. Ale o tym, jak to

powinno działać, nie masz pojęcia... Tym niemniej, masz święte

prawo do krytyki.

 

NO cóż ty masz pojęcię.... miliony sprzedanch pum.... cobra w KAŻDYM kotle... normalnie twoje sterownik są niczym windows w laptopach czy komputerach...

 

:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdu,pierdu... Żaden nawet najlepszy sterownik nie przesłoni wad kotła, które codzienną jego eksploatację mogą zamienić w katorgę. Myślę tu o niewygodnej wyczystce, niewygodnym zasypie itd.. Inna sprawa, że dobre kotły idą zazwyczaj w parze z dobrym sterowaniem:)

 

hehe jestes trochę na forum... pamiętasz nasze wymiany zdań odnośnie eksplatacji czy czyszczenia kotłów??toż to szła walka na noże :D masz przykład ogniwa: boczna wyczystka-po walkach już jej nie ma,kiepskie otwieranie klapy górnej-dorobione zawiasy i wiele innych pierdół,krzyczymy głośno... a wytwórcy czytają... i wolno bo wolno ale reagują... tak samo z brulim czy ecoalem po co net krzyczeli co niektórzy, a zobacz taki moloch jak tech czy ecomax robi już stery z netem (pełnym) przykłady można mnożyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruli..

Wersja testowa: 0.1.17.10

Data: 2012-09-18

Link do aktualizacji: http://bruli.pl/download/NightlyBuilds/bruliUpdater_0.1.17.10.exe

 

Opis zmian:

- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła retortowego (Retortowy-auto)

- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła tłokowego (Tłokowy-auto)

- Obsługa kotła zasypowego (spalanie na ruszcie awaryjnym)

- Dodano parametr Ustawienia/Zaawansowane/Algorytm wygaszenia kotła (Nieaktywny, tylko grzanie, tylko podt. aktywny). Parametr ten określa kiedy będzie analizowane wygaszenie kotła.

- Dodano parametr Ustawienia/Użytkownika/Priorytet CWU - rozdzielono funkcję priorytetu CWU - usunięto ten tryb z parametru Tryb pracy CWU

- Dodano awaryjne załączenie pompy CO powyżej temperatury określonej parametrem: Ustawienia/Zaawansowane/Maksymalna temperatura CO

- Dodano nowy alarm - Wysoka temp. podajnika - aktywuje się 5 deg poniżej temp. Max temp.podajnika

- Dodano nowy parametr - Programatory/Programator p.cyrkulacyjnej/Temp. zał. pompy cyrkulacyjnej

- Dodano nowy parametr - Ustawienia/Zaawansowane/Temp. zał. pompy mieszającej

- Wyłączono pompę podłogową w trybie LATO

- Dodano nowe parametry dla pracy cyklicznej pompy podłogowej - Programatory/Programator p.podłogowej/Czas pracy i Czas postoju

- Dodano na wyświetlaczu LCD pole statusu z temp.czujnika podłogowego - T.PODL

 

Wkrótce opublikujemy szerszy opis nowego algorytmu spalania grupowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruli..

Wersja testowa: 0.1.17.10

Data: 2012-09-18

Link do aktualizacji: http://bruli.pl/download/NightlyBuilds/bruliUpdater_0.1.17.10.exe

 

Opis zmian:

- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła retortowego (Retortowy-auto)

- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła tłokowego (Tłokowy-auto)

- Obsługa kotła zasypowego (spalanie na ruszcie awaryjnym)

- Dodano parametr Ustawienia/Zaawansowane/Algorytm wygaszenia kotła (Nieaktywny, tylko grzanie, tylko podt. aktywny). Parametr ten określa kiedy będzie analizowane wygaszenie kotła.

- Dodano parametr Ustawienia/Użytkownika/Priorytet CWU - rozdzielono funkcję priorytetu CWU - usunięto ten tryb z parametru Tryb pracy CWU

- Dodano awaryjne załączenie pompy CO powyżej temperatury określonej parametrem: Ustawienia/Zaawansowane/Maksymalna temperatura CO

- Dodano nowy alarm - Wysoka temp. podajnika - aktywuje się 5 deg poniżej temp. Max temp.podajnika

- Dodano nowy parametr - Programatory/Programator p.cyrkulacyjnej/Temp. zał. pompy cyrkulacyjnej

- Dodano nowy parametr - Ustawienia/Zaawansowane/Temp. zał. pompy mieszającej

- Wyłączono pompę podłogową w trybie LATO

- Dodano nowe parametry dla pracy cyklicznej pompy podłogowej - Programatory/Programator p.podłogowej/Czas pracy i Czas postoju

- Dodano na wyświetlaczu LCD pole statusu z temp.czujnika podłogowego - T.PODL

 

Wkrótce opublikujemy szerszy opis nowego algorytmu spalania grupowego.

 

To fajnie, tylko że to i wiele innych rzeczy od dawna działa w naszych i nie tylko

w naszych sterownikach (np. sterowanie grupowe od 6 lat...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...