Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To fajnie, tylko że to i wiele innych rzeczy od dawna działa w naszych i nie tylko

w naszych sterownikach (np. sterowanie grupowe od 6 lat...).

 

Fajnie - że coraz więcej firm produkuje coraz lepsze i coraz to bardziej dopasowane dla potrzeb użytkowników sterowniki - pozostaje tylko się cieszyć i wybierać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To fajnie, tylko że to i wiele innych rzeczy od dawna działa w naszych i nie tylko

w naszych sterownikach (np. sterowanie grupowe od 6 lat...).

 

Zastanawiam się czy wiesz o czym piszesz.

Nie chodzi o grupowe sterowanie dmuchawą czyli to co do tej pory stosuje większość producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie grupowe dmuchawą i procesem spalania to dwie różne rzeczy

 

Przepraszam, myślałem że chodzi o sterowanie dmuchawą. Z terminem

"grupowe sterowanie procesem spalania" nigdy się nie zetknąłem.

 

EDIT

 

Wpisałem to w Google i... Google nie wie! To rzeczywiście nowość.

Edytowane przez Wlodek_PID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, myślałem że chodzi o sterowanie dmuchawą. Z terminem

"grupowe sterowanie procesem spalania" nigdy się nie zetknąłem.

 

EDIT

 

Wpisałem to w Google i... Google nie wie! To rzeczywiście nowość.

 

To jest właśnie to o czym pisaliśmy jakiś czas temu,że bruli.pl zaskoczy nie jednego.Myślę,że to zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji zapytam, jak to jest, że producent tej kupy skleconej razem ze sobą blachy , musi obligatoryjnie poddać tę kupę blachy badaniom, po to aby ta kupa blachy dostąpiła zaszczytu obcowania z znanym sterownikiem adaptacyjnym.

 

Tak było kiedyś. Pisałem już, dlaczego tak musiało być. Widocznie przegapiłeś. Nie będę powtarzał, bo mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Minertu, poprawiłem, myślę,że wiesz o co chodzi.

 

Co do przełomów itd.

Nowy soft Bruli cieszy, miał być po świętach wielkanocnych, ale i tak bardzo dobry czas, przełomem bym natomiast nie nazwał funkcji rusztu awaryjnego.

Doszło, ok, dobra funkcjonalność, już sprawdzona na innych urządzeniach i słusznie,że dopisana.

 

Przełom to będzie, oczywiście moim zdaniem, jak dojdą rzeczy o których minertu mówiłeś. Na to myślę,że sporo osób aktualnie czeka.

Jak wejdzie, to będziemy rozmawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełom to będzie, oczywiście moim zdaniem, jak dojdą rzeczy o których minertu mówiłeś. Na to myślę,że sporo osób aktualnie czeka.

Jak wejdzie, to będziemy rozmawiać

 

 

Czy zamiast czekać na wejście nowych rzeczy już teraz ktoś mógłby w kilku słowach rozszerzyć pojęcie sterowania grupowego?

Jak każda nowinka ta też mnie zaciekawiła. Nie interesuje mnie algorytm (który ma być szerzej opisany "później") a samo wyjaśnienie pojęcia sterowanie grupowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Jak każda nowinka ta też mnie zaciekawiła. Nie interesuje mnie algorytm (który ma być szerzej opisany "później") a samo wyjaśnienie pojęcia sterowanie grupowe.

 

Zawijan podał chyba niewłaściwy adres.

Wkleję poniżej cały tekst, który ukazał się dzisiaj, widać w nim niewątpliwie Styl Zawijana.

 

Spalanie grupowe w kotłach centralnego ogrzewania z palnikiem automatycznym zasilanym paliwem stałym

 

Spalanie paliw stałych w kotle z palnikiem automatycznym jest procesem bardzo trudnym, zarówno ze względu na niejednorodność paliwa pod względem fizycznym np. wielkość cząstek - uziarnienie, jak i zmienność parametrów fizykochemicznych istotnych dla procesów spalania.

 

Szczególnie trudnym paliwem jest paliwo węglowe, którego właściwości zależą nie tylko od źródła pochodzenia – kopalni, ale nawet od pokładu z którego jest wydobywane. Proces spalania paliwa węglowego w automatycznych kotłach jest procesem stochastycznym.

 

W znanych rozwiązaniach w kotłach automatycznych na paliwo stałe dawkowanie paliwa a przez to i spalanie traktowane jest jako proces ciągły. Oznacza to, że podajnik pracuje w regularnych i powtarzalnych cyklach pracy i postoju, a zmiana mocy odbywa się wyłącznie przez zmianę proporcji czasu pracy i czasu postoju podajnika co w żadnym wypadku nie wpływa na regularność powtórzeń.

 

Wadą podejścia do procesu dawkowania paliwa jako procesu ciągłego – a przez to i spalania – są potężne problemy z dobieraniem proporcji paliwa i powietrza ze względu na procesy stochastyczne procesu spalania oraz to, że podawane są kolejne porcje paliwa w tak niewielkiej odległości czasowej od siebie, że nie można ocenić czy poprzednia dawka uległa dopaleniu. Znaczące wydłużanie czasu między podawaniami zawsze musi się wiązać, dla uzyskania odpowiedniej mocy kotła, ze znaczącym wydłużeniem czasu podawania dawki co powoduje chwilową stratę niezupełnego spalania widoczną w postaci dymu.

 

W wyniku badań procesów spalania w kotle automatycznym na paliwo stałe nieoczekiwanie stwierdzono, że podejście do procesu dawkowania paliwa – a przez to i spalania – jako procesu impulsowego (dyskretnego) pozwala dokonać oceny, czy poprzednia dawka uległa dopaleniu.

 

Zmiana traktowania procesu dawkowania paliwa – a przez to i spalania – nie jako procesu ciągłego tylko impulsowego jest zmianą rewolucyjną.

 

Realizacja nowego sposobu sterowania polega na grupowym powtarzaniu cykli podawania i krótkiego postoju podajnika, po których następuje długa przerwa pozwalająca na dopalenie dostarczonego wcześniej paliwa a moment dopalenia określany zostaje na podstawie analizy trendów temperatury spalin.

 

spalanie_grupowe.png

 

Fig.1 – klasyczny sposób podawania paliwa

Fig.2 – grupowe podawanie paliwa

 

Dla ułatwienia obsługi zostało zdefiniowanych 5 mocy (8 kW, 12 kW, 16 kW, 20 kW i 25kW) z jakimi może pracować kocioł. Każdą z mocy charakteryzuje odpowiednia ilość podawanego paliwa cyklu. Użytkownik musi jedynie dobrać obroty dmuchawy dla wybranych przez siebie mocy.

 

Algorytm regulatora przełącza kocioł pomiędzy dwoma zdefiniowanymi mocami (między minimalną i maksymalną mocą) w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Wybór dwóch (pary) mocy należy do użytkownika. Jeśli kocioł ma pracować z jedną mocą należy ustawić moc min i max na tą samą moc.

 

Parametry podtrzymania pozostają standardowe.

 

Zaletą nowego podejścia jest optymalizacja procesu spalania paliw stałych dla różnych typów kotłów, różnych podajników i dmuchaw.

 

 

https://esterownik.pl/sterowniki#spalanie-grupowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy chodzi o coś takiego?

 

sterowanie pulsacyjne.jpg

 

Testujemy to od kilku miesięcy...

 

EDIT

 

Szary wykres to moc kotła. Widać grupy impulsów.

Nazywam to sterowanie pulsacyjnym...

Edytowane przez Wlodek_PID
dodanie opisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...