Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z tą zimą stulecia może być ciężko, takie porównanie byłoby ciekawe również dla mnie, nie wiem czy są normy określające wielkość pieca w stosunku do ilości wody i powierzchni grzewczej. Mój szwagier kupił garażowca którego powierzchnia grzewcza ma 2.5m2 a pojemność wodna to 48 litrów, czyli tyle ile ma mój piec 15kw przy powierzchni 1.6m2. Jestem ciekaw czy zmniejszenie odstępu blachy zewnętrznej i wewnętrznej jest zgodne z normami. Powierzchnia grzewcza pieca 2.5m2 mieści przeważnie ok 80litr np. wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój szwagier kupił garażowca którego powierzchnia grzewcza ma 2.5m2 a pojemność wodna to 48 litrów, czyli tyle ile ma mój piec 15kw przy powierzchni 1.6m2. Jestem ciekaw czy zmniejszenie odstępu blachy zewnętrznej i wewnętrznej jest zgodne z normami. Powierzchnia grzewcza pieca 2.5m2 mieści przeważnie ok 80litr np. wody.

 

To faktycznie mało tych litrów, u mnie piec 25kW ma powierzchnię 3 m2 a pojemność 110 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak to jest konkretnie z tą mocą kotła??

17KW czy 25KW? bo jak się czyta o tych czynnikach powodujących spadek mocy.. to jak weźmie się mniejszy .. to po 2 - 3 latach może jej zabraknąć.. a przecież 25 KW może pracować w pewnym zakresie mocy.. chyb 18 - 30KW.. skoro na początek okaże się, że moc jest zawyżona.. więc powiedzmy że realnie w przedziale 15 - 27KW.. to wówczas pasuje idealnie... i co tu zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie. Czy ktoś z forumowiczów posiada kocioł Skam-p premium? Bardzo proszę o opinie.

W ciągu kilku dni musze kupić kocioł a nie moge się zdecydować. Galmet, Sekom, Ekocentr, czy może coś innego? :confused:

 

Pozdrawiaam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie przemc reasumując Twoje rozumowanie to najlepiej wziąć 30kw lub 50kw i wtedy mocy Ci nie zabraknie przez 30 lat, widzę że masz ''stracha'' więc: niech MOC będzie z Tobą. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Wybierając kocioł patrzyłem ile wody lub innej cieczy muszę ogrzać żeby kocioł ruszył. Ekonomiczne spalanie to spalanie ciągłe.

 

P.S. Jestem tylko człowiekiem i mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie przemc reasumując Twoje rozumowanie to najlepiej wziąć 30kw lub 50kw i wtedy mocy Ci nie zabraknie przez 30 lat, widzę że masz ''stracha'' więc: niech MOC będzie z Tobą. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Wybierając kocioł patrzyłem ile wody lub innej cieczy muszę ogrzać żeby kocioł ruszył. Ekonomiczne spalanie to spalanie ciągłe.

 

P.S. Jestem tylko człowiekiem i mogę się mylić.

 

nie przesadzaj z tą mocą... ponad 25KW to już jest zbyt wiele... a powierzchnia u mnie 185m2 plus 36 m2 garażu dlatego waham się pomiędzy 17 a 25KW bo dla każdego z tych pieców teoretycznie ten przedział jest w zasięgu i albo masz jakiś zapas albo go nie masz w zależności od wybranej mocy.... W czystej teorii dla tej powierzchni nadaje się jedynie 25KW i stąd moje wahania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorpion-76? To jesteś w moim wieku, w firmie Sekom masz wsparcie w osobie JARECKIEGO, zawsze Ci pomoże, jeśli Sekom to z pumą, mam ogniwo z podobnym adaptacyjnym sterownikiem ecoal (na sekom miałem zbyt mało kasy), sterownik który sam wszystko ustawia jest superowy. Teraz spalam mało kaloryczne żyto bo na dworze jest ciepło, potem ekogroszek i też nic nie ustawiam. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorpion-76? To jesteś w moim wieku, w firmie Sekom masz wsparcie w osobie JARECKIEGO, zawsze Ci pomoże, jeśli Sekom to z pumą, mam ogniwo z podobnym adaptacyjnym sterownikiem ecoal (na sekom miałem zbyt mało kasy), sterownik który sam wszystko ustawia jest superowy. Teraz spalam mało kaloryczne żyto bo na dworze jest ciepło, potem ekogroszek i też nic nie ustawiam. Pozdro.

 

Tak wiem że Jarecki jest bardzo dobrze poinformowany jeśli chodzi o Sekom, czytałem jego wpisy i innych forumowiczów. Jednak interesuje mnie jak sie sprawują kotły z tej firmy. Szczerze mówiąc im wiecej czytam tym wiekszy mętlik w głowie niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy dwóch panów ma piec sekom ze starszymi sterownikami, jeden na rok spala 5 ton ekogroszku drugi spalił 8ton, tak więc ustawienia są bardzo ważne, ja ''strzeliłem'' sobie ogniwo eko 15kw i jestem wstępnie zadowolony, firma internetowa fuego ma najlepsze ceny nawet na transporcie utargowałem ok 100zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj z tą mocą... ponad 25KW to już jest zbyt wiele... a powierzchnia u mnie 185m2 plus 36 m2 garażu dlatego waham się pomiędzy 17 a 25KW bo dla każdego z tych pieców teoretycznie ten przedział jest w zasięgu i albo masz jakiś zapas albo go nie masz w zależności od wybranej mocy.... W czystej teorii dla tej powierzchni nadaje się jedynie 25KW i stąd moje wahania...

 

Powtarzam po raz kolejny.

Pow. ok. 200m2

Dobra będzie jeszcze moc 17kW

Dobre będzie już także moc 25kW

 

Moc 25kW na tej powierzchni spali na dobę mniej opału.

 

 

To ile spala się na dobę czy na sezon grzewczy zależy głównie od jakości izolacji budynku i przykłąd kolegi,że ktoś spala 5 czy 8ton nic nie wnosi, bo nie wiadomo jaką te osoby mają izoalcję i straty ciepła. Czy w ich wypadku kocioł pracuje bliżej mocy max., wówczas spala więcej opału, czy raczej na mniejszej mocy, wówczas spalają mniej.

 

Powtarzam tez po raz n-ty.

W/g badań i wyliczeń Instytutu Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi kotły podczas zimy pracują:

do 80%dni zimowych do 30%mocy, właśnie z tego powodu Łódź bada 100% oraz 30%mocy

Owe 100%mocy potrzebne jest na pierwsze wygrzanie domu, później tylko uzupełnianie strat ciepła.

Większość obecnych domów to praca kotła na 30%mocy, ok. 6-8kW głównie...

 

Po to jest algorytm PID czy u innego producenta Fuzzy Logic, aby kocioł modulował mocą przy możliwie stałej pracy dmuchawy.

To robi różnicę, tym charakteryzują się sterowania nowej generacji typu:

Ognik PID-II, PUMA, RT09pid, eCoal, Expert pid, Perfekt PID, PLUM z serią ecoMAX 700 oraz 800

wspólną cechą tych sterowań jest idea ciągłego nadmuchu, wpływa na żywotność kotła, daje możliwość płynnej modulacji mocy.

 

Jak ktoś chce zobaczyć jak pracuje kocioł Sekom, poczytajcie wątek Trocia, użytkownik Karoka właśnie opisał jak pracuje model Skam-P Premium 17kW wyposażony w sterownik Ognik PID-II, nic tam nie trzeba ustawiać.

Jeszcze raz podaję link do tego wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika/page2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie. Czy ktoś z forumowiczów posiada kocioł Skam-p premium? Bardzo proszę o opinie.

W ciągu kilku dni musze kupić kocioł a nie moge się zdecydować. Galmet, Sekom, Ekocentr, czy może coś innego? :confused:

 

Pozdrawiaam

 

Zobacz na wątek załączony przez Trocia

 

użytkownik Karoka opisuje działanie kotła Skam-P Premium z palnikiem II-ej generacji Ekoenergia oraz sterowaniem Ognik PID-II

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika/page2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym taki pewny ,że przewymiarowany kocioł więcej spali,co prawda będzie miał mniejszą sprawność,ale przewymiarowany kocioł ma za to większą powierzchnię grzewczą więc paradoksalnie może nawet mniej spalić.

 

Właśnie podkreślam,że dla pow. 200m2 25kW kocioł spali mniej paliwa jak 17kW

 

Dla tej powierzchni obie moce są dobre. Ciężko tutaj mówić o jakimś wielkim przewymiarowaniu przy wyborze 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jorgensen- przewymiarowanie kotła na ekogroszek to nie plus a minus, co innego z piecem na miał tam nawet jest wskazane przewymiarowanie, jeżeli sprzedawca poleca mi kocioł większy bo więcej na mnie zarobi to ja dziękuję takiemu sprzedawcy.

Większa powierzchnia kotła to też więcej wody do ogrzania, chyba że taki piec pionierski jaki kupił szwagier.

 

Panie jarecki szkoda że wcześniej się nie zmówiliśmy, wypożyczyłbym panu sterownik ecoal z brucerem do testów. Muszę pana pochwalić, za chęć wprowadzenia do państwa firmy sterownika ecoal, to jest tak jak w firmie telefonów komórkowych, samsung ma swój system BADA, ale jest popyt na androida to są samsungi z tym systemem. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko,że opcja z eCoal nie zależy od mojej osoby.

Firma produkująca ten sterownik plus jeszcze 2 inne strony muszą taką decyzję przemyśleć.

Może odpowiedź na tak lub nie dostaniemy za 2tygodnie.

Producent bardzo miły i rzeczowy, nie owijał w bawełnę, że mieli z eCoal problemy, mówił,że sobie z nimi poradzili.

Podobnie było przy debiucie Ognika czy zaraz po wyjściu PUMY, również wyszło sporo poprawek softu.

To naturalna sprawa jak programy mają po 30tys. linijek, nie ma siły, aby błędu nie było.

To bardzo się chwali, nie cierpię jak ktoś puszcza kity,że coś jest idealne i żadnych poprawek nie potrzeba. Świadczy to o braku wiedzy i doświadczenia.

 

Testy u siebie to mogę zrobić bez problemu jeżeli dojdziemy do porozumienia w jego stosowaniu.

Mieliśmy zamówione laboratorium i chcieliśmy termin wykorzystać do przebadania eCoala z Brucerem, atest byłby już na takim zestawie, z różnych przyczyn nie udało się, mówi się trudno. Może pojawi się jeszcze taka okazja na wiosnę, zobaczymy.

 

Nie mniej jeżeli chodzi o działanie to PUMA czy eCoal mają osiągać ten sam cel.

PUMA technologicznie jest mniejszym sterownikiem, bardzo zaawansowanym, eCoal ma trochę duże wymiary gabarytowe.

eCoal ma czujnik spalin typu PT-100, przy PUMIE dla pellet jest PT-1000 (za 1czujnik spalin typu PT-1000 można kupić ok. 6-7szt. PT-100)

Czy PT-100 jest wystarczający - tak w 100%, czy PT-1000 jest lepszy - tak jest dużo lepszy. Oba jednak mają za zadanie pomiary temp. spalin i oba się z tego wywiązują.

 

W Łodzi model Skam-P Premium 12kW jest badany na zestawie nowa Ekoenergia- PUMA i nie jest to pierwszy model kotła z PUMĄ w tym instytucie, jestem 3cim producentem, który tam przywiózł kocioł z PUMĄ.

 

 

ps.kotły na miał dobiera się w/g średniej eksploatacyjnej

podajniki do mocy znamionowej...

to drobna różnica.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że ilość wody nie ma znaczenia.Woda to tylko nośnik energi.Załóżmy że mały kocioł i instalacja ma 10 l wody, a duży kocioł z instalacją ma 100 l wody to potrzeba 10 razy większej energi żeby ogrzać dużą instalację, ale nie można zapomnieć że trzeba też 10 razy większą energię żeby schłodzić dużą instalację a schładzanie to nic innego jak oddawanie energi grzejnikom.Instalacja jest zamknięta i cała energia którą wytworzy kocioł zostaje w mieszkaniu i nigdzie nie zniknie niezależnie od ilości wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że ilość wody nie ma znaczenia.Woda to tylko nośnik energi.Załóżmy że mały kocioł i instalacja ma 10 l wody, a duży kocioł z instalacją ma 100 l wody to potrzeba 10 razy większej energi żeby ogrzać dużą instalację, ale nie można zapomnieć że trzeba też 10 razy większą energię żeby schłodzić dużą instalację a schładzanie to nic innego jak oddawanie energi grzejnikom.Instalacja jest zamknięta i cała energia którą wytworzy kocioł zostaje w mieszkaniu i nigdzie nie zniknie niezależnie od ilości wody.

 

To łatwo widać.

Szybko nagrzejemy szklankę wody, ale równie szybko po nagrzaniu ta szklanka ostygnie.

Nagrzanie wody w wannie wymaga czasu, ale równie długo później ta woda stygnie.

 

Nowe instalacje z mniejsza ilością wody nagrzewają się szybko.

Jak dom dobrze izolowany, to starty ciepła mniejsze.

Jak w kotle więcej wody, to dla danej powierzchni w zasadzie wymiennik kotła staje się czymś w rodzaju bufora- takiej wanny.

25kW wolniej będzie oddawał ciepło, sterownik i kocioł może dla 200m2 pracować na mniejszej mocy jak 17kW.

25kW przy 200m2 nie jest jakimś wybitnie przewymiarowanym kotłem, będzie pracował bardzo poprawnie. Przy pid powinien i tak utrzymywać się w fazie ciągłego nadmuchu i grzania.

Kijowo to byłoby jakby to 25kW miało grzać nowo budowany domek o pow. grzewczej 120 czy 150m2. Tutaj się zgadzam- mocno przewymiarowane.

 

Dla 200m2 decyzja do wyboru mocy powinna należeć do inwestora czy jego instalatora. Zakres mocy 17-25kW jest poprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podkreślam,że dla pow. 200m2 25kW kocioł spali mniej paliwa jak 17kW

 

Domyślam się, że z powodu mniejszych strat kominowych ?

 

Ja dodatkowo "odzyskuję" część ciepła z komina bo po pierwsze jest on murowany z cegieł (i jest w centrum domu) i grzeje zimą jako największy grzejnik w domu, a po drugie powietrze z zewnątrz [z kratki] kieruję rurą spiro wprost na rurę spalinową wychodzącą z czopucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami decydują pieniądze, towar na wyłączność to zła praktyka handlowa, czytałem jak to było z tymi testami i tak jest do tanga trzeba dwojga. Od pt1000 jest pewnie lepsza sonda lambda. Tak na marginesie cena końcowa ma również znaczenie.

P.S. Nie jestem ekspertem w dziedzinie kotlarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...