Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Od wynalezienia pierwszej retorty powstały też piece na olej, na gaz, pompy ciepła, solary itd.

Jakiegoś przełomu w retortach i podajnikach raczej bym się nie spodziewał. Trzeba dostarczyć węgiel od dołu, co by się paliło od góry. Tak jak co roku są super nowe mega nowoczesne silniki spalinowe w nowych autach, ale zasada ich działania jest ciągle taka sama: wdech-sprężanie-spalanie i wydech.

Twoje dodatkowe ogniwo to jest jakiś przełom, tak jak kers w formule 1. Szkoda, że temat nie jest kontynuowany, bo moim zdaniem to jest dobra droga.

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponad 80 lat rozwoju myśli technicznej w dziedzinie spalania węgla w retorcie i okazuje się, że w sumie nic nowego nie wymyślono :(

 

Jak to nic nie wymyślono a sterowanie tym urządzeniem tam pewnie typowo mechaniczne a teraz jest elektroniczne.

Swoją drogą ciekawe jest, jak poradzono sobie z dozowaniem odpowiednich porcji paliwa wtedy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie to całą komorę spalania wyłożył dookoła szamotem czy czymś podobnym ( z przodu też zrobił do paleniska takie wkładane drzwiczki - z okienkiem do podglądu paleniska ) czyli stworzył lepsze warunki do spalania eko i dopalania gazów. :)

 

Jestem już po.. zrobiłem komorę spalania w szamocie ale jeszcze nie uruchomiłem podajnika za to ładnie się teraz wypala zwykły groszek

na ruszcie awaryjnym w tej komorze .

Kupiłem gotowe płyty szamotowe 30 mm docięli mi je tam na wymiar i przysłali netem podałem tylko wymiary .

Gdzie jest ten rysunek Andrzeja_M na forum zalinkujesz ?

Mam dodatkowy element kotła bo miałem to szczęście że mój kocioł dzieli się na 2 połowy przełożone sznurem ,ta z wodą u góry i ta na dole gdzie wchodzi podajnik .

 

Mam nawet zdjęcia :

to dół kotła

http://img28.imageshack.us/img28/4494/p1130324u.jpg

a to góra odwrócona do góry nogami.

http://img837.imageshack.us/img837/8310/p1130325z.jpg

a to nowa częśc jeszcze przed wyłożeniem szamotem

http://img231.imageshack.us/img231/8042/p1130329s.jpg

 

http://muratordom.pl/galerie/budowa/modernizacja-kota-rakoczy-gigar,2029/

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to nowy kocioł - własna konstrukcja ? :)

 

Tak ,blacha komory paleniska 1/2 arkusza 6 mm kupiona 150zł i pocięta plazmowo 50 zł tył z odzysku ze starego mojego śmieciucha blacha 4 mm z płaszcza zewnętrznego, była jak nowa, cięte kątówką ,drzwiczki przeróbka ze starego kotła ,szamot 4 sztuki 150 z przesyłką ,kolega spawacz z papierami 2 wieczory to spawał ,gorzała w butelkach nie napiszę ile :) , minia, śruby,silikon wysokotemperaturowy itd ,ja to budowałem koło tygodnia i spawałem spawem montażowym . bez mojej robocizny kosztowało gdzieś około 500 zł.

http://img28.imageshack.us/img28/466/p1130335.jpg

drzwiczki na zdjęciu jeszcze bez szamotu .

tu już z szamotem

http://img440.imageshack.us/img440/4488/p1130470a.jpg

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa i czemu te kotły u producentów są takie drogie - palisz już w nim eko no i jaki sterownik ?

palę zwykłym grochem i tym co w ręce wpadnie na ruszcie awaryjnym raz na dobę trzeba wsypać trochę węgla ,podajnik stoi jeszcze na zewnątrz , po przeróbkach był walnięty , ale już po testach z węglem bez ognia pracował 4 godziny non stop- pozytywnie, jeszcze próbę z ogniem na zewnątrz zrobię ale pogody nie było u mnie .

 

http://img801.imageshack.us/img801/8719/p1130479.jpg

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wynalezienia pierwszej retorty powstały też piece na olej, na gaz, pompy ciepła, solary itd.

Jakiegoś przełomu w retortach i podajnikach raczej bym się nie spodziewał. Trzeba dostarczyć węgiel od dołu, co by się paliło od góry. Tak jak co roku są super nowe mega nowoczesne silniki spalinowe w nowych autach, ale zasada ich działania jest ciągle taka sama: wdech-sprężanie-spalanie i wydech.

 

Co do silników to jest wiele nowoczesnych rozwiązań - tyle, że w "szufladach".

 

Ciekawym pomysłem jest np. silnik kanonierka - link:

 

http://gun-engine.pl/ge_as_alternative.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się jednak na forum dzieje !!!

 

W ostatnim sezonie czyli parę miesięcy temu utworzyłem tutaj na forum wątek na temat kotłów żeliwnych - było ich tam chyba z 12 sztuk począwszy od Reco Kielara itd.

Chciałem dopisać kocioł to szukam swojego wątku i go nie ma - przejrzałem swoje posty i też nie ma.

 

Może ktoś wie co się mogło stać ??? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam 2 pokojowe mieszkanie o powierzchni 41 m2 w budynku przedwojennym. Mury ceglane o grubości ok 43 cm. Mieszkanie usytuowane jest na 1 piętrze i nie jest narożne. Okna PCV nowe. Wysokość pomieszczeń 2,5m. Nad mieszkaniem strop betonowy i nieocieplony strych, ale w czasie remontu zamontowałem pod stropem 5 cm wełny mineralnej, 5 cm pustki i k/g. Spółdzielnia realizuje plan termoizolacji swoich zasobów i w przyszłości budek ma zostać ocieplony. Pomieszczenia:

 

  1. pokój dzienny, pow. 13m2 grzejnik stalowy, 2 płytowy, 120x60cm, głowica termostatyczna
  2. sypialnia, pow. 9,5m2 grzejnik stalowy, 2 płytowy, 100x60cm, głowica termostatyczna
  3. kuchnia, pow. 14,7m2 grzejnik stalowy, 2 płytowy, 120x60cm, głowica termostatyczna
  4. łazienka, pow. 3,7m2 grznijk drabinkowy, 53x157cm, zawór termostatyczny bez głowicy

 

Kocioł zainstalowany w piwnicy, przewody poprowadzone przez klatkę schodową w otulinie i dodatkowo zawinięte w "rękawie" z wełny mineralnej, obudowane k/g. Zbiornik c.w.u. pionowy z spiralną wężownicą o pojemności 100l.

Aktualnie posiadam kocioł SAS UWG 9 , ale moim zdaniem jest bardzo mocno przewymiarowany. Miarkownik praktycznie cały czas zamyka powietrze, a ustawienie śrubą szczeliny w klapce popielnika choćby na 2mm powoduje wzrost temperatury do prawie 90 st. W skutek tego spalanie węgla następuję z niewielką ilością powietrza, w kotle masa sadzy i smoły. Kocioł bardzo szybko zarasta i czyszczę go co kilka dni. Postanowiłem wymienić kocioł na mniejszy i zastanawiam się nad Zębcem KU 6 lub PER-EKO KSW 5. Bardzie przemawia do mnie KSW ze względu na większą komorę, ruchomy ruszt i zainstalowaną przepustnicę powietrza wtórnego ale obawiam się, że może mieć za małą moc.

W mieszkaniu preferuję temperaturę 21 -22 st. C. Na super bez obsługowość i stałopalność powyżej 12h w tych warunkach nie liczę ale przy niewielkich mrozach chciałbym osiągać 9-10h. Ważne jest również możliwie czyste spalanie i najmniejsze oddziaływanie na środowisko. Proszę o radę forumowiczów albo polecenie innych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w twojej sytuacji to żaden- nawet najmniejszy jaki znam będzie za duży- jak będzie termoodernizacja to zapotrzebowanie na ciepło jeszcze spadnie i te 40kilka metrów czajnikiem ogrzejesz praktycznie. jedyne co mozesz spróbować to jakieś maleństwo i bufor ale przy grzejnikach będzie szybko opróżniany- tutaj się kłaniają alternatywne do węgla źródła energii. gazu tam nie masz przypadkiem???

jak chcesz mniejszą ilość czasu na obsługę a musi być węglowy to kocioł z podajnikiem o mocy 7KW. nic mniejszego nie ma a nie będziesz musiał biegać do niego codziennie i będzie chyba ciut łatwiej go ustawić niż zasypówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...