Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O czym ja mam z Tobą rozmawiać jak wszystkie rozumy pozjadałeś???Jak wspomniałem nie masz bladego pojęcia na temat komfortu Cieplnego w domu!!! u Ciebie bez róznicy czy w pomieszczeniu bedzie 22 czy 18 st( głowice termostayczne to nie wszystko-zresztą pewnie ich nie masz) czy ciepła woda będzie ciepła czy bedzie ciepła za 5h.... zrobiłeś wynalazek cieszysz się jak hmm (forma poprawna) afroamerykanin blaszką, że to chodzi na cyrkulacji i tyle...

 

No cóż nadal nie na temat i oczywiście same bzdury idę spać ,prześpij się i ty spokojnej nocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrej nocy Wszystkim, może jutro ktoś jeszcze podzieli się swoimi doświadczeniami, narazie mam 1 do 1 :-)

 

W moim przypadku mam tak :

 

- 1 pompę dla potrzeb CWU, która też czasami pracuje jako mieszająca,

- 2 pompki CO ładujące dwa obiegi grzejników,

- 1 pompka CO zasilająca do 4 podłogówek ( z tym, że chodzi tylko w duże mrozy bo podłogówki przebijają mi grawitacyjnie )

 

Na zasilaniu CWU trochę eksperymentuje i mam to w tej chwili zrobione tak http://czp.pl/foto/CWU/ .

 

Na forum ES http://esterownik.pl/forum poszukaj kolegi VERB to on zlikwidował wszystkie pompki na rzecz jednej to może udzieli Ci informacji.

 

Mój kocioł chodzi w zasadzie na niskich temperaturach bo to wystarcza i to dlatego potrzebna mi jest pompka CWU aby szybko dogrzać tą wodę użytkową w trybie priorytetu - to tyle w kwestii uzasadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku mam tak :

 

- 1 pompę dla potrzeb CWU, która też czasami pracuje jako mieszająca,

- 2 pompki CO ładujące dwa obiegi grzejników,

- 1 pompka CO zasilająca do 4 podłogówek ( z tym, że chodzi tylko w duże mrozy bo podłogówki przebijają mi grawitacyjnie )

 

Na zasilaniu CWU trochę eksperymentuje i mam to w tej chwili zrobione tak http://czp.pl/foto/CWU/ .

 

Na forum ES http://esterownik.pl/forum poszukaj kolegi VERB to on zlikwidował wszystkie pompki na rzecz jednej to może udzieli Ci informacji.

 

Mój kocioł chodzi w zasadzie na niskich temperaturach bo to wystarcza i to dlatego potrzebna mi jest pompka CWU aby szybko dogrzać tą wodę użytkową w trybie priorytetu - to tyle w kwestii uzasadnienia.

Wszystko było by dobrze gdybyś zachował proporcje przy budowie instalacji (średnice rur ) .Na zasilaniu masz 2 rury a na powrocie już tylko jedną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do średnic idzie się może doczepić. Na tych zdjęciach tego nie widać ale z tyłu za kotłem do głównego powrotu kotła dochodzi 3 powroty t.j. z 1 obiegu grzejników, z drugiego obiegu grzejników oraz z podłogówek. W tej chwili powrót z CWU mam wpięty do obiegu z podłogówek, ale to też zmienię ( bo są pewne ujemne skutki takiego rozwiązania) i obieg z CWU podprowadzę też pod kocioł ale to na wiosnę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do średnic idzie się może doczepić. Na tych zdjęciach tego nie widać ale z tyłu za kotłem do głównego powrotu kotła dochodzi 3 powroty t.j. z 1 obiegu grzejników, z drugiego obiegu grzejników oraz z podłogówek. W tej chwili powrót z CWU mam wpięty do obiegu z podłogówek, ale to też zmienię ( bo są pewne ujemne skutki takiego rozwiązania) i obieg z CWU podprowadzę też pod kocioł ale to na wiosnę :)

Właśnie o tym pisałem powrót z CWU masz wpięty do obiegu z podłogówek.

Trochę zainwestowałeś ,sporo niepotrzebstwa nawieszałeś też .Zawór termostatyczny mieszający ,który zamontowałeś przy podłogówce to przez niego masz te "wąskie gardło" przy większych mrozach .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poprawcie jeżeli się mylę. Rozumiem, że pompa CWU jest załączana przez sterownik tylko w momencie dogrzewania wody w bojlerze do zadanej temp., potem sterownik wyłącza pompę, następnie pompa jest cyklicznie załączana, aby uzupełnić straty ciepła w zbiorniku. Natomiast zwykła pompa do C.O pracuję cały czas. W instrukcji sterownika Bruli jest napisane, aby pompa C.O pracowała ciągle, ponieważ cykliczna jej praca zbytnio wychładza wodę w układzie co jest niekorzystne dla kotła (zbyt chłodna woda na powrocie). Więc wzrost kosztów za prąd w przypadku dodatkowej pompy powinien być nie znaczny. Edytowane przez bobwoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poprawcie jeżeli się mylę. Rozumiem, że pompa CWU jest załączana przez sterownik tylko w momencie dogrzewania wody w bojlerze do zadanej temp., potem sterownik wyłącza pompę, następnie pompa jest cyklicznie załączana, aby uzupełnić straty ciepła w zbiorniku. Natomiast zwykła pompa do C.O pracuję cały czas. W instrukcji sterownika Bruli jest napisane, aby pompa C.O pracowała ciągle, ponieważ cykliczna jej praca zbytnio wychładza wodę w układzie co jest niekorzystne dla kotła (zbyt chłodna woda na powrocie). Więc wzrost kosztów za prąd w przypadku dodatkowej pompy powinien być nie znaczny.

Tak pompka CWU pracuje tylko wtedy jak jest tego potrzeba ( mam tak i sobie chwalę ), pompka CO w Bruli nie musi pracować cały czas zależy jakie sposób sterowania sobie wybierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy CWU to tak właśnie jest.

 

CO do pompy CO to ja prowadzę ją w trybie cyklicznym i w trybie regulatora pokojowego czyli.

 

- pompa CO pracuje aż do momentu uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniach ( u mnie to 23 st C i się wyłącza) i czeka aż temperatura w pomieszczeniu spadnie o wartość histerezy i wtedy znowu się włącza i pracuje,

 

- w czasie postoju pompy ustawione mam, że załącza się cyklicznie na 1 min co 30 min - a to po to aby nadmiernie nie wychłodzić instalacji,

 

- grzejniki przebijają mi też trochę grawitacyjnie ,

 

- aby podnieść temperaturę powrotu można założyć pompę mieszającą albo uzyć do tego celu tez pompy CWU albo zrobić jaki obieg kotłowy, który nam dogrzeje powrót,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompka CWU pracuje tylko wtedy jak jest tego potrzeba ( mam tak i sobie chwalę ), pompka CO w Bruli nie musi pracować cały czas zależy jakie sposób sterowania sobie wybierzesz.

 

Dlatego "Bobwoj" ma problem bo na schemacie jest pompka do CWU

https://esterownik.pl/remote/1047

a on jej nie posiada ,więc chce tak jak wszyscy bo czuje się nap. gorzej ,chociaż nie jest mu potrzebna .

To też jest pewnego rodzaju problem ,który leży w psychice człowieka .

 

Nawet pisze że :

aby pompa C.O pracowała ciągle, ponieważ cykliczna jej praca zbytnio wychładza wodę w układzie co jest niekorzystne dla kotła (zbyt chłodna woda na powrocie). Więc wzrost kosztów za prąd w przypadku dodatkowej pompy powinien być nie znaczny.

a wody w układzie CWU praca cykliczna pompy CWU nie wychładza? ktoś tu mówił o komforcie ?

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- grzejniki przebijają mi też trochę grawitacyjnie ,

,

 

U mnie w rurkach z miedzi woda z C.O. grawitacyjnie przechodzi przez zawór 4-drogowy następnie zawór 3-drogowy, wyłączoną pompę -jej wirnik następnie wpływa do grzejnika łazienkowego -drabinka na I piętrze wraca do kotła rurą powrotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś tu mówił o komforcie ?

 

Co Ty możesz wiedzieć o komforcie???? masz przykładowo zasobnik, noo powiedzmy 150l domownicy wybrali kąpiel w wannie, na dworze takie temp jak obecnie..czyli kocioł może sobie chodzić 45-50st, przy kąpieli 3 człokna rodziny zabrakło ciepłej wody.. dogrzej to szybko na jednej pomce, dogrzejesz? jasne ale musisz zwiększyć tem wody w kotle np do temp 60-65st co się robi przy jednej pompce??? ano zaczynasz tłoczyc goracą wode na dom-czyli przegrzewasz chałupę, ani to ekonomiczne.. ani praktyczne.. Poza tym denerwuje mnie twoje podejscie do tematu... wszyscy użytkownicy którzy mają osobne pompki na cwu (jakies 80-90% właścicieli kotłów) mają zle... jeden animuss który zrobił to na grawitacji ma zrobione najlepiej na świecie... Reasumując co jest dobre dla animuss-a, nikoniecznie jest dobre dla Piotrka42...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty możesz wiedzieć o komforcie???? masz przykładowo zasobnik, noo powiedzmy 150l domownicy wybrali kąpiel w wannie, na dworze takie temp jak obecnie..czyli kocioł może sobie chodzić 45-50st, przy kąpieli 3 człokna rodziny zabrakło ciepłej wody.. dogrzej to szybko na jednej pomce, dogrzejesz? jasne ale musisz zwiększyć tem wody w kotle np do temp 60-65st co się robi przy jednej pompce??? ano zaczynasz tłoczyc goracą wode na dom-czyli przegrzewasz chałupę, ani to ekonomiczne.. ani praktyczne.. Poza tym denerwuje mnie twoje podejscie do tematu... wszyscy użytkownicy którzy mają osobne pompki na cwu (jakies 80-90% właścicieli kotłów) mają zle... jeden animuss który zrobił to na grawitacji ma zrobione najlepiej na świecie... Reasumując co jest dobre dla animuss-a, nikoniecznie jest dobre dla Piotrka42...

 

No witaj fajnie że wpadłeś już robiło się nudno :)

A po co mam tłoczyć wodę na duży obieg czyli C.O. jeżeli mam podgrzać wodę w baniaku? A jak w lato chciałeś to ogarnąć ?

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witaj fajnie że wpadłeś już robiło się nudno :)

A po co mam tłoczyć wodę na duży obieg czyli C.O. jeżeli mam podgrzać wodę w baniaku?

 

Pewnie, że można to zrobić ręcznie, jednak wygodniej i dokładniej jest ze sterownika. Po co kupować nowoczesny automatyczny sterownik a następnie wszystko robić manualnie?

Jedyna rozsądna odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy to - bo taniej, ale tym sposobem po co kupować kocioł z podajniekiem, lepiej zwykłego śmieciucha - jest tańszy i wszytsko można robić manualnie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Robert, widzę,że cały czas sie gryziesz z pompką do cwu...

 

Zaletą jest możliwość osobnej regulacji temp., jest też opcja załączenia CWU+mieszająca, skoro masz tak a nie inaczej zrobiona podłogówkę.

 

Jak temat przetrawisz na osobna pompę, to polecam obecną przerzucić na CWU (bojler) a na dom kup sobie energooszczędną. Jak nie masz termostatów na grzejnikach, to może być LFP Efekta, a jak na grzejnikach są termostaty, to warto zainwestować np. w LFP Maxima

 

ps. u Ciebie bojler był na drugiej ścianie, zobacz, czy wystarczy czujnik od CWU, ale pewnie będziesz go musiał deko przedłużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że można to zrobić ręcznie, jednak wygodniej i dokładniej jest ze sterownika. Po co kupować nowoczesny automatyczny sterownik a następnie wszystko robić manualnie?

Jedyna rozsądna odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy to - bo taniej, ale tym sposobem po co kupować kocioł z podajniekiem, lepiej zwykłego śmieciucha - jest tańszy i wszytsko można robić manualnie ;-)

 

Czegoś nadal nie rozumiesz ustawia się raz przy rozruchu ,kto będzie tym kręcił co dziennie ? :)

Przecież "nowoczesny automatyczny sterownik" będzie nadal sterował temperaturą CWU jak założysz czujnik .

Tak tu się zgadzam śmieciuch jest tańszym kotłem paliwo do niego też tańsze ,ale pracy jest więcej.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus zawór 4d to zły pomysł, dla ochrony kotła wystarczy 3d ale termostatyczny, bez kręcenia sam dobierze wodę np. do 40st.

 

Piotrek dużo fajerwerków nie oznacza oszczędności, w pokojach tem. regulują zawory termostatyczne, szkoda kasy na dwie pompy.

 

Sterowniki mają obsługę nawet kilku pomp ale nie trzeba z tego korzystać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...