Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Animus zawór 4d to zły pomysł, dla ochrony kotła wystarczy 3d ale termostatyczny, bez kręcenia sam dobierze wodę np. do 40st.

 

Piotrek dużo fajerwerków nie oznacza oszczędności, w pokojach tem. regulują zawory termostatyczne, szkoda kasy na dwie pompy.

 

Sterowniki mają obsługę nawet kilku pomp ale nie trzeba z tego korzystać :)

Dla darase zły a dla minertu dobry.Każdy ma inna instalację,inną ilość wody w układzie,inne grzejniki i ich ilość,inną temp komfortową ,tych inności może być wiele.Ciekawi mnie jak zabezpieczasz kocioł latem do grzania CWU? Polegasz na czujniku CO z termikiem przy odciętym układzie,kiedyś ci dojdzie do przegrzania kotła niepotrzebnie wywali alarm a tak sterownik uruchomi pompę CO (warunek układ otwarty na grzejniki) i wychłodzi wodę w kotle.I to jest ten komfort warty kosztu zaworu 4D i pompy CWU.

Pochwal się ile razy już zadziałał w lato termik u Ciebie bo podglądu nie ma z racji uboższej wersji sterowania w tamtych czasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież "nowoczesny automatyczny sterownik" będzie nadal sterował temperaturą CWU jak założysz czujnik .

.

 

Możesz mi wyjaśnić w jaki sposób? Powiedzmy, że mam zadaną temp. na CO 60 stopni, a na CWU 42 stopnie, jak na jednym układzie z jedną pompą ten warunek zostanie spełniony?

Edytowane przez bobwoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Robert, widzę,że cały czas sie gryziesz z pompką do cwu...

 

Zaletą jest możliwość osobnej regulacji temp., jest też opcja załączenia CWU+mieszająca, skoro masz tak a nie inaczej zrobiona podłogówkę.

 

Jak temat przetrawisz na osobna pompę, to polecam obecną przerzucić na CWU (bojler) a na dom kup sobie energooszczędną. Jak nie masz termostatów na grzejnikach, to może być LFP Efekta, a jak na grzejnikach są termostaty, to warto zainwestować np. w LFP Maxima

 

ps. u Ciebie bojler był na drugiej ścianie, zobacz, czy wystarczy czujnik od CWU, ale pewnie będziesz go musiał deko przedłużyć.

 

Cześć Jarek, nie chcę pchać się w dodatkowe koszty, jeżeli nie jest to konieczne, ale ta dodatkowa użyteczność przy drugiej pompie coraz bardziej mi się podoba. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale gdziesz czytałem, że pompa C.O nie powinna pracować w układzie CWU ponieważ materiały z jakich jest zbudowana nie są dostosowane do takiej pracy i zwyczajnie szybko zakończy ona życie.

 

Ta LFP Maxima trochę kosztuję :-). Mam termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bob napisał " wiem, czy

dobrze zrozumiałem, ale

gdziesz czytałem, że pompa

C.O nie powinna pracować w

układzie CWU ponieważ

materiały z jakich jest

zbudowana nie są

dostosowane do takiej pracy

i zwyczajnie szybko zakończy

ona życie."

 

Bzdura, mam Grundfosa 14lat i śmiga dalej :)

 

No nie wiem, czy bzdura, poniżej cyt.:

Nie moze Pan zamontowac pomy od CO do CWU.

Pompa CWU ma korpus z brazu, wirnik z brazu lub tworzywa,

pompa do CO ma korpus zeliwny, nieocynkowany.

Pompa od CO zamontowana w obiegu CWU szybko ulegnie zniszczeniu wskutek osadzania sie kamienia i korozji co spowoduje zablokowanie wirnika i w konsekwencji spalenie silnika.

(W CO krazy stale ta sama woda, ktora po krotkim czasie traci na agresywnosci, w CWU jest stale swieza woda ktora jest bardziej agresywna korozyjnie)

 

Źródło: http://www.forumbudowlane.pl/vt/3225/0/czym-sie-rozni-pompa-cwu-od-co

post użytkownika Paweł_Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może gość miał na myśli pompę do cyrkulacji CWU???

pompę do dogrzania CWU możesz założyć 15/40 lub 15/60 a może być na jednej pompie tej od CO albo bez pompy zupełnie jak blisko bojler i grawitacyjnie pociągnie- zależy od instalacji jak rozwiązana- przecież grzać zbiornik będzie cały czas ta sama woda z układu nic nowego się nie pojawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bob chyba odwrotnie :D

Do czego Ci tem. CO 50st.?

 

Minertu ma rację możesz nawet założyć 5pomp jeśli Ci to odpowiada. :)

Temp. wody aby wziąć szybki prysznic i pozmywać naczynie dla mnie jest wystarczająca na poziomie 42 stopni, natomiast do tej pory w nieocieplonym domu podczas minusowych temp. na zewnątrz przy temp. na kotle 42 w domu było chłodno. Stąd te wartości. Ale nie dostałem odpowiedzi jak to zrobić na jednej pompie w jednym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może gość miał na myśli pompę do cyrkulacji CWU???

pompę do dogrzania CWU możesz założyć 15/40 lub 15/60 a może być na jednej pompie tej od CO albo bez pompy zupełnie jak blisko bojler i grawitacyjnie pociągnie- zależy od instalacji jak rozwiązana- przecież grzać zbiornik będzie cały czas ta sama woda z układu nic nowego się nie pojawi

 

Teraz także to dostrzegłem myślę, że masz rację :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki się kłócą bo każdy jak to Polak uważa że jago sposób jest najlepszy - taka nasza natura. A Ty zrobisz tak żeby Tobie było dobrze.

Jak chcesz wiedzieć jak ja ma rozwiązane zajrzyj na mój watek- zrobiłem obieg kotłowy i powrót mam dogrzany niezależnie czy pompa CO lub CWU jest załączona. na początku miałem tylko jedną pompę - problem- jak na kotle 60 to i woda w kranie 60 - dla mnie nie kłopot ale jak żuki odkręcą kran to się poparzyć mogą- założyłem pompę do CWU- komfort i spokój miałem ale powrót zimny- dodałem obieg i po sprawie.

Musisz zrobić tak żeby Tobie było dobrze- koledzy opisali kilka sposobów a Ty wybierzesz najlepszy dla Ciebie. To Twój dom i ma być tak jak Ty chcesz a nie jak ktoś uważa że być powinno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wyjaśnić w jaki sposób? Powiedzmy, że mam zadaną temp. na CO 60 stopni, a na CWU 42 stopnie, jak na jednym układzie z jedną pompą ten warunek zostanie spełniony?

 

To za proste osiągasz to nawet bez mieszacza 4-drogowego,kryzując , a jeszcze wyższa temp zbiornika CWU, jest wskazana bo trzeba przegrzewać zbiornik z wiadomych powodów,w dodatku szybsze nagrzewanie wody do kąpieli, jest jej więcej (komfort) .Najważniejsze zasobnik pobiera ciepło w trakcie pracy kotła i oddaje go częściowo woda miesza się wraca do układu CO powrót powodując rzadsze odpalanie palnika ,dmuchawy ,podajnika płynniejsza praca bo pracuje jak bufor .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy bzdura, poniżej cyt.:

Nie moze Pan zamontowac pomy od CO do CWU.

Pompa CWU ma korpus z brazu, wirnik z brazu lub tworzywa,

pompa do CO ma korpus zeliwny, nieocynkowany.

Pompa od CO zamontowana w obiegu CWU szybko ulegnie zniszczeniu wskutek osadzania sie kamienia i korozji co spowoduje zablokowanie wirnika i w konsekwencji spalenie silnika.

(W CO krazy stale ta sama woda, ktora po krotkim czasie traci na agresywnosci, w CWU jest stale swieza woda ktora jest bardziej agresywna korozyjnie)

 

Źródło: http://www.forumbudowlane.pl/vt/3225/0/czym-sie-rozni-pompa-cwu-od-co

post użytkownika Paweł_Małek

 

Mylicie pompę do cyrkulacji , z pompą ładującą zasobnik CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki się kłócą

na początku miałem tylko jedną pompę - problem- jak na kotle 60 to i woda w kranie 60 - dla mnie nie kłopot ale jak żuki odkręcą kran to się poparzyć mogą- założyłem pompę do CWU- komfort i spokój miałem ale powrót zimny- dodałem obieg i po sprawie.

Nikt się tu nie kłuć tylko rozmawiamy nad wyższością Świąt Wielkiej Nocy nad.......

DO TEGO WYSTARCZĄ BATERIE TERMOSTATYCZNE ,NA WYJŚCIU Z BANIAKA JEDEN ZAWÓR TERMOSTATYCZNY TRÓJDROGOWY I NIKT NIE MA PRAWA SIĘ POPARZYĆ NAWET JAK ZAGOTUJESZ PRZEGRZEJESZ CO JAKIŚ CZAS WODĘ PRZECIW BAKTERIOM.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napalałem się na pompę Grundfos alpha 2 ale jeszcze mój stary Grundfos pracuje to szkoda kasy :) Na 1biegu bierze 30W i pracuje 24h dogrzewając powrót, CO i Cwu.

 

Bobwoj zapraszam na forum Bruli na stronie http://www.esterownik.pl

 

Moje widoczne wyżej na zdjęciu 4 pompy Grundfosa biorą chodząc naraz na I biegu 28W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...