Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej Angela007!

Cóż, może głos kompletnego laika z podobnym dylematem.

Cóż może być alternatywą??? Kominek z dystrybucją gorącego powietrza i piec na gaz. W moim domu kolega Asolt policzył mi źródło ciepła na 5,9kW.:

 

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 242,1m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 584,1m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4761W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1145 W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5902W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5902W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 24,4W/m2

Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 10,1W/m3

 

Większość ogólnodostępnych pieców na ekogroszek będzie więc przewymiarowana i ich praca na 30% to dla nich masakra (jak piszą koledzy na forum), problemy z wysterowaniem itp.

W swoich rozważaniach powoli dojrzewam do opcji gaz + kominek.

Gdybym miał kupować piec to moim ulubieńcem w kwestiach ekogroszku jest RBREkouniwersal 11kW ze sterownikiem eCoal ale nie wiem czy nie będzie za duży na mój dom. :confused:

Zastnanówcie się, jak piszą koledzy nad jakąś alternatywą. Najlepiej mieć dwa źródła, które będą się wzajemnie uzupełniały.

 

Pozdrawiam

No żeby się kolega nie przeliczył, nie wiadomo czy wszystko wyjdzie w "praniu" tak jakie były założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może mały kociołek na pellety z zapalarką ?

 

Są też takie krzyżówki ale nie mam pojęcia jak się sprawują ,nie polecam tylko poszerzam horyzonty .

 

Jakby kominek ,albo koza , może piec , to jednak automatyczny kocioł z płaszczem wodnym i z szybą :

http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/9462/piec-wolnostojacy-na-pelet-la-nordica-extraflame-3-6-12kw-duchessa-idro-z-plaszczem-wodnym.jpg

http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/piec-wolnostojacy-na-pelet-la-nordica-extraflame-3-6-12kw-duchessa-idro-z-plaszczem-wodnym.html?utm_medium=partner&utm_source=http%3A%2F%2Fwww.sklepy24.pl&utm_campaign=sklepy24

Ten też automat na pelet z płaszczem wodnym pilotem do rozpalania ciekawe ,którędy się ten pellet wsypuje ,jaka jest uciążliwość posiadania urządzenia w salonie , niby kotłownię można wykorzystać do innych celów.

http://piecepolska.pl/image.php?c/1/w/300/h/300/woh/0/data/offer/1/00000491/1049/TBJEMUebKVjVBAWCCcYC.jpg

 

Ktoś to ma w domu ? może niech coś napisze .

nabyłem coś w tym guście (pierwsza fotka) jeszcze nie zamontowane

mówia na to kominek wolnostojący a konkretny model to invicta chamane podlacze za jakis tydzien to napisze co i jak . koles ma

cos podobnego i fajnie to dziala w okresach przejsciowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, wiec wcale nie trzeba mieszkac na polnocy. . . . nie zazdroszcze u mnie -1,8

Wczoraj dopieprzyło śniegu że myślałem jak do domu zjechać, dzisiaj piękna słoneczna pogoda z temp. poniżej zera cały dzień a jak tylko słoneczko zgasło zaczęło cisnąć momentalnie. Widać to na wykresie mojego Bruli.

Ważne że docieplenie mojego "kamieniaczka" odniosło zamierzony skutek, zasyp groszku ( 130kg ) było 27 listopada a następne jutro 8-go grudnia wieczorem.

Ostatnio wyszło jeszcze dłużej ale ostatnie kilka dni temp. spadły trochę nocami i za dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dopieprzyło śniegu że myślałem jak do domu zjechać, dzisiaj piękna słoneczna pogoda z temp. poniżej zera cały dzień a jak tylko słoneczko zgasło zaczęło cisnąć momentalnie. Widać to na wykresie mojego Bruli.

Ważne że docieplenie mojego "kamieniaczka" odniosło zamierzony skutek, zasyp groszku ( 130kg ) było 27 listopada a następne jutro 8-go grudnia wieczorem.

Ostatnio wyszło jeszcze dłużej ale ostatnie kilka dni temp. spadły trochę nocami i za dnia.

a czym palisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym paskudnym, brudnym wunglem hehe

no nie mow naprawde sie brudzisz tym paskudztwem

:) fe

zdaje sie ze wiesz o co pytalem

u mnie najnizej co widzialem to -5

pale jeszcze czechem z komoran co sie pozostal po

lecie styka poki co na 9-10 dni a moze i w naszym kraju bedziemy spalac to (legalnie ;))

http://frazeo.pl/search.jsp?query=&offset=0&limit=5&findSim=true&dch=e7757f2675d10524e9742c3fac08d149&date_hour_from=2012120700&date_hour_to=2012120723&last_period=0&postSortByDate=false&dummystring=%C4%85%C4%84%C4%87%C4%86%C4%99%C4%98%C5%82%C5%81%C5%84%C5%83%C3%B3%C3%93%C5%9B%C5%9A%C5%BA%C5%B9%C5%BC%C5%BB&Submit=Submit :)))))

Edytowane przez TomiAyomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardziej praktyczny niż teoretyczny i moja rada to: niech kolega zamontuje ciepłomierz bo tylko on prawdę mu powie ;)

Mało używany można kupić za około 100 zł w Aledrogo, wystarczy dobrze poszukać i nie spieszyć się.

Cały czas o tym myślę, ale przeróbki instalacji się nie podejmę, to po 1. Po drugie odpada w sezonie. Po trzecie ja chcę coś, co można podłączyć do komputera. Po czwarte mam już w zasadzie wszystko do obliczeń, tylko chciałem się upewnić. Potrzebuję tego jedynie do oszacowania sprawności - z ciekawości.

 

Zrobiłem na szybko obliczenia. Przyjąłem ciepło właściwe 4200 i gęstość właściwą 985. Przepływ jako 0,5l/s.

Podstawiając do wzoru mam:

Q = 4200*985*(0,001*0,5)*dt = 2068,5 * dt

 

Średnia różnica zasilania i powrotu dla ostatniej doby to 2,23 st. C, czyli daje to 4612,76W, czyli średnio przez ostatnią dobę piec dostarczał 4,6kW.

Brzmi sensownie, ale czy te obliczenia są poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas o tym myślę, ale przeróbki instalacji się nie podejmę, to po 1. Po drugie odpada w sezonie. Po trzecie ja chcę coś, co można podłączyć do komputera. Po czwarte mam już w zasadzie wszystko do obliczeń, tylko chciałem się upewnić. Potrzebuję tego jedynie do oszacowania sprawności - z ciekawości.

 

Zrobiłem na szybko obliczenia. Przyjąłem ciepło właściwe 4200 i gęstość właściwą 985. Przepływ jako 0,5l/s.

Podstawiając do wzoru mam:

Q = 4200*985*(0,001*0,5)*dt = 2068,5 * dt

 

Średnia różnica zasilania i powrotu dla ostatniej doby to 2,23 st. C, czyli daje to 4612,76W, czyli średnio przez ostatnią dobę piec dostarczał 4,6kW.

Brzmi sensownie, ale czy te obliczenia są poprawne?

 

Żeby jakoś uwiarygodnić twoje obliczenia ,spróbuj obliczyć to dla kol. SUSPENSERA .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas o tym myślę, ale przeróbki instalacji się nie podejmę, to po 1. Po drugie odpada w sezonie. Po trzecie ja chcę coś, co można podłączyć do komputera.

 

Do komputera to ciepłomierz z impulsatorem - ja mam właśnie taki, ale nie korzystam z tej funkcji.

 

Porównaj swój wynik ze zużyciem węgla - nie wiem jakim palisz, ale może któreś z moich wyników dopasujesz i będziesz wiedział czy dobrze szacujesz tą moc.

 

U mnie przepływ jest zmienny [zależy ile termostatów na grzejnikach się otworzy], więc obliczyć raczej się nie da.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komputera to ciepłomierz z impulsatorem - ja mam właśnie taki, ale nie korzystam z tej funkcji.

 

Porównaj swój wynik ze zużyciem węgla - nie wiem jakim palisz, ale może któreś z moich wyników dopasujesz i będziesz wiedział czy dobrze szacujesz tą moc.

No właśnie tak też zrobiłem. Np. dla ostatniej doby średnia różnica temp. to 2,65, czyli 5,5kW. Spalanie za ostatnią dobę to 24kg. Węgiel retopal, zakładam 24MJ/kg, co daje 6,7kW. Z tym że jeszcze podajnika nie skalibrowałem, więc tego nie jestem pewien ile dokładnie poszło. No i kaloryczność to wielka niewiadoma. W każdym razie z tych obliczeń wychodzi sprawność 82%. Wszystko wygląda w miarę sensownie, ale może tylko przez przypadek? :)

 

U mnie przepływ jest zmienny [zależy ile termostatów na grzejnikach się otworzy], więc obliczyć raczej się nie da.

No tak, czyli nic z tego. "Na szczęście" u mnie w instalacji jest wymiennik, dzięki temu przepływ powinien być stały i możliwe są takie obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za te podpowiedzi. Wydaje mi się więc że skoro nie będzie u mnie takiego dużego zapotrzebowania na moc to jak założymy piec na ekogroszek lub miał bo u mnie na podkarpaciu trudno o dobry ekogroszek lub pellet, powiedzmy moc 7 kW lub 10 k/w lub max 12 kW - to myśle ze wystarczy i nie bedziemy musieć za częst dosypywać tego miału. Dzięki waszym podpowiedziom i zainteresowaniu -za co muszę podziękować drodzy forumowicze- jesteśmy umówieni na poniedziałek oglądnąć w naszej okolicy piecyki z podajnikam - myślę ze to wiele nam wyjaśni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za te podpowiedzi. Wydaje mi się więc że skoro nie będzie u mnie takiego dużego zapotrzebowania na moc to jak założymy piec na ekogroszek lub miał bo u mnie na podkarpaciu trudno o dobry ekogroszek lub pellet, powiedzmy moc 7 kW lub 10 k/w lub max 12 kW - to myśle ze wystarczy i nie bedziemy musieć za częst dosypywać tego miału. Dzięki waszym podpowiedziom i zainteresowaniu -za co muszę podziękować drodzy forumowicze- jesteśmy umówieni na poniedziałek oglądnąć w naszej okolicy piecyki z podajnikam - myślę ze to wiele nam wyjaśni.

 

Na miał dobre podajniki robi Ardeo nawet lekko wilgotny zejdzie z komory zasypu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...