Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zamiast się durnie tłumaczyć można załatwić sprawę po męsku. Do starego profiliu dodać link do płatnego tak żeby nie było wątpliwości. Jak na razie żadnej urazy do niego nie mam.

 

a tak na marginesie

 

bieda to nie jest najlepszy czas do wchodzenia w spółkę, bo może być jeszcze większa .................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Zamiast się durnie tłumaczyć można załatwić sprawę po męsku. Do starego profiliu dodać link do płatnego tak żeby nie było wątpliwości. Jak na razie żadnej urazy do niego nie mam.

 

a tak na marginesie

 

bieda to nie jest najlepszy czas do wchodzenia w spółkę, bo może być jeszcze większa .................

O tym nie pomyślałem ale większość siedzących w temacie wie o tym,poza tym może to być potraktowane jako reklama a nie chcę tracić "normalnego" konta,bo trochę nerwów tu zjadłem ;)

 

być może...ale narazie innej perspektywy nie widać ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie mu już spokój zrobił zonka ale może się poprawi i zrehabilituje ,każdemu bieda może zajrzeć w oczy ,sami widzicie że zabrał się za żelazną porcję desek więc mu pewno ciężko, znam Arturo z innego forum ,był czas że pomagał bezinteresownie, tak jak jemu pomógł internet wcześniej,spłacił dług teraz czas na prywatkę ,wiem że jest tu więcej takich osób ,na innych portalach jest to samo ,niech postawi nam po browarze i już nie ściemnia :)

 

Wiesz niby tak. Ale ilu tu i na inych forach takich naganiaczy jest co to całkowicie "bezinteresownie" pomagają innym? Wiele razy już o tym pisałem. Arturo niejednokrotnie przekonywał o wyższości swoich rozwiązań (chociaż z nich nie korzysta jeszcze) , a dodatkowo okazuje sie że od jakiegoś czasu jest jednym z "nich". I to kiedy tak się stało nie ma dla mnie znaczenia. Nam się pokazuje że to od niedawna itd......... a kto to sprawdził?

 

Nie jestem z tych co to się lubią pastwić ale jak ktoś dupy daje to i w nią kopa powinien dostać. Ot co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, powoli staje mi... ;) problem wyboru źródła ogrzewania mojego domu. Osiągnąłem SSZ.

I teraz tak:

 

Dom to karmelita 2M o powierzchni 140m2 do tego 40m2 garażu i 40m2 strychu (oba pomieszczenia planuję dogrzewać).

 

Do wsi, w której buduję dom mają dostarczać gaz z Kopalni Gazu Ziemnego CZESZÓW, gaz zaazotowany Ln, GZ30. Nie wiem przez ile lat. Ciężko cokolwiek powiedzieć. Z tego co wiem, to tylko dwie firmy na rynku dają gwarancję na swoje kotły przy tym rodzaju gazu. Co prawda cena 1m3 gazu ma kosztować na razie 1,61zł ale i tak boję się jego jakości.

 

Pytam bo zastanawiam się czy gaz (oczywiście piec kondensacyjny będzie komfortowym rozwiązaniem) będzie również ekonomicznym rozwiązaniem? Coraz więcej wątpliwości mam w stosunku do tego rozwiązania.

 

Ekogroszek:

Licząc średnio w sezonie spalanie ekogroszku (przyjmuję worek dziennie) wychodzi mi miesiąc grzania za jakieś 550zł. nie wiem czy dobrze liczę nawet?

Z jednej strony pociąga wersja komfortowa, mam gaz i nic mnie nie obchodzi. Z drugiej minimalnie gorsze rozwiązanie, ekogroszek i zaglądanie do pieca ze dwa trzy razy w tygodniu. Przy tej opcji robię podłogówkę na dole oraz w łazience na górze a pokoje na górze oraz strych i garaż, grzeję grzejnikami żeby piec mógł się wykazać? (mądre to??)

Kolega forumowy, Asolt, wyliczył mi źródło ciepła na 6kW. Jednakże przy cąłościowej podłogówce. Przy wersji z grzejnikami na górze zastanawiam się nad zakupem RBR Ekouniwersal 11kW.

 

Trzecia opcja to śmieciuch na wszystko i regularne kilka razy dziennie spotkania w kotłowni.

 

DO CWU będęmiał pompę powietrzną Wolf Rickenbacher Ultrax HPW która będzie też zbiornikiem CWU ponieważ ma gotowe wyjścia na piec, któremu w zimie może ona służyć właśnie jako zbiornik 300l na ciepłą wodę. To także rozwiązanie na okresy między sezonem grzewczym (marzec-październik) z dodatkowym dogrzewaniem się kominkiem kiedy zajdzie potrzeba.

 

Co sądzicie? Czy olać gaz wątpliwej jakości i wziąć się porządnie za ekogroszek??

Edytowane przez ElwoodWroclaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tylko tyle ile się ja ostatnio dowiedziałem w temacie gazu

koszt przyłacza nie licząc dwolnie wybranego kotła w granicy 5000PLN - tyle w moim mieście nam ostatno powiedzieli podczas spotkania "zagazowującego" moje osiedle konsorcjum.

Pan nie owijał w bawełnę i powiedział jasno

Ja mam kocioł na eko i na gaz nie przejdę bo dużo drożej chociaż dużo większy komfort

 

mówił to w odniesieniu do kosztów grzania gazem wysokomenatowym czyli o kaloryczności 31MJ i cieple spalania nie mniejszym niż 34MJ

z tego co sam doczytałem gaz zaazotowany ma kaloryczność 27MJ- czyli tyle co dobry eko

cena jak piszesz 1,61zł to chyba dość dużo

 

musisz sobie policzyć czy jesteś w stanie zapłacić więcej i o ile wiecej za komfort grzania gazem

 

co do innych źródeł to jak masz do CWU pompę ciepła o mocy 3,6KW to jest ona w stanie ogarnąć ci i ciepło w domu przez sporą część sezonu jeśli masz maksymalne potrzeby 6KW

a na resztę sezonu kup miniaturkę od Jareckiego o mocy 7KW i masz z głowy - po co ci prawie dwa razy za duży kocioł ???(chociał dobry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak masz do CWU pompę ciepła o mocy 3,6KW to jest ona w stanie ogarnąć ci i ciepło w domu przez sporą część sezonu jeśli masz maksymalne potrzeby 6KW a na resztę sezonu kup miniaturkę od Jareckiego o mocy 7KW i masz z głowy - po co ci prawie dwa razy za duży kocioł ???(chociał dobry)

 

Ale taką pompę można podłączyć do zasilania podłogówki i grzejników?? Chyba nie? Za dzień dwa, będzie u mnie. Gośc w salonie mówił że ona grzeje CWU tylko. Sorry ale nigdy jeszcze nie miałem doczynienia z kotłowniami. Paliłem jedynie w kominku ;-)

Pozwoliłem sobie zapytać was, mających doświadczenie, bo juz jeden magik od kotłowni wyliczył mi (na oko w głowie) kocioł o mocy 21-25kW. "no bo skoro taki dom i tyle powierzchni - 242,1m2 i ok.584,1 m3 kubatury to kocioł musi przecież być duży).

A ja gdzie nie zapytam, to wszędzie mi podają inne wyliczenia. Jeden gość mówił ze skoro dla podłógówki wyliczono 5,9kW... to przy grzejnikach na piętrze i zbiorniku na wodę 300l lepiej wziąć sobie piecyk około 10kW, wręcz wskazał RBR'a 11kW jako najlepsze rozwiązanie.

Edytowane przez ElwoodWroclaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 242,1m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 584,1m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4761W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1145W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5902W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5902W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jak mówiłem,5,9kW to znaczy,że musisz posiadać źródło ciepła o minimalnie takiej mocy,niezależnie czy grzejniki czy podłogówka,żeby przy -20st.C osiągnąć +21st.C w domu.Tak to chyba asolt obliczał.

A jak tam zapotrzebowanie w kWh ?

 

8109 kWh (Eu bez cwu)

Temp zew. -18 oC (II strefa klimatyczna)

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym wszystkim trzeba pamiętać,że elektrownia już sobie to wszystko dobrze liczy.

Sprawnośc możesz liczyć na takim poziomie w domu, ale faktyczna od elektrowni jest pewnie na poziomie 30% biorąc pod uwagę wszelkie straty.

 

Dostawcy prądu odbijają to sobie w opłatach stałych, abonamentach, podziale stawek itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8109 kWh (Eu bez cwu)

Temp zew. -18 oC (II strefa klimatyczna)

 

:-) dzieki za rewolucyjną czujność i jeszcze raz za obliczenia. Są naprawdę profesjonalnie zrobione i mają chyba wszystkie możliwe 'ale..' wzięte pod uwagę. Ostatnio koledze robiono również OZC. Nie miał nawet połowy tych danych co od Ciebie. Jeszcze raz wielki szacunek i podziękowanie.

 

 

Na dzień dzisiejszy 1kWh=

- gazu ziemnego-0,27zł

-prądu w I taryfie-0,59zł

-prądu w II taryfach-0,4-0,42zł (średnia)

-ekogroszku-0,13-0,18zł (może koledzy poprawią)

-pelletu nie wiem

-z COP 2,5-0,16-0,2zł

Teraz możesz podstawić pod wyliczenia asolta i przeliczyć wszystko dokładnie wraz z kosztami inwestycji i wybierać wg własnego priorytetu :)

 

gaz ziemny 2 189,43 zł

 

prąd w I taryfie 4 784,31 zł

 

prąd w II taryfie 3 405,78 zł

 

ekogroszek 1 459,62 zł ;-)

Edytowane przez ElwoodWroclaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz masz prawie pełny obraz kosztów eksploatacyjnych,prawie bo nie policzyłeś copow ;) Przelicz teraz pod względem inwestycyjnym i możesz wybierać :)Dlatego powtarzam,że przed takimi decyzjami najważniejsze jest wyliczenie zapotrzebowania na ciepło w OZC ,wtedy mamy pełny obraz i łatwiej jest podjąć decyzję.

 

OK, wiem już że ekogroszek będzie realnie najtańszy.

Co prawda mogę się zastanowić nad włączeniem mojej pompy ciepła do systemu, tylko nie wiem czy to zagra wszystko. Jak sądzisz? Nie stać mnie na pompę z wymiennikiem żeby tylko ona zasilała dom. Skończy się wiec pewnie na ekogroszku z mieszanym systemem podłogówka/grzejniki i pompa jako zbiornik na wodę a w okresie marzec/październik przejmie grzanie CWU.

Zastanawia mnie jedno, jaki piec kupić. moc? (chyba chciałbym z eCoalem).

Ale....

Mogę przemyśliwać jak rozumiem jeszcze jedno rozwiązanie, wkomponowanie pompy ciepła tej którą mam w połączeniu z dogrzewaniem kominkiem dałoby ogrzewanie i CWU na okres niedużych przymrozków a jak przyciśnie włączyć piec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

U nas był instalator w sobotę i obecnie czekamy na wycenę. Okazało się ze w kotłowni zmieści się piec z podajnikiem - jedynie chyba trzeba będzie zrobić wlot do komina trochę wyżej niż mam. Prawdopodobbnie zdecyduję się na Skamp 12 - zastanawiam się czy nie poszukać kogoś kto obliczyłby dla mnie to zapotrzebowanie na energię czy jakoś tak - jak uważacie będzie to potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałeś jaki: RBR Ekouniwersal 11kW - popieram ten wybór.

 

gaz ziemny 2 189,43 zł

ekogroszek 1 459,62 zł

 

Przy tak małej różnicy to bezsens palić ekogrochem i ten popiół i węgiel zasuwać.

Wystarczy kominek przepalać jak duży mróz ,pompa na lato , i kocioł gazowy kondensacyjny .

Ja bym się nie pchał w ekogroch zwłaszcza że jego cena sporo idzie w górę a jakość leci na łeb .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...