Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

wiem ze moze napisze nie na temat mam dylemat podlogowka czy grzejniki,zaraz ktos powie bym uzyl google wiem jest wiele informacji na ten temat lecz tu jest wiele fachowcow i uzytkownikow podlogowki wiec najlepiej zapytac sie u zrodla .W podłogowce nie podoba mi sie i gdyby nie to to nanapewno bym taka instalacje zalozyl ze trzeba zakladac raczej na calosci plytki w salonie plytki choc teraz jest naprawde wielki wybor raczej mi nie odpowiedaja.Wiem ze mozna tez klasc drewno trafilem na kilka takich artykulow ale z czystego rozumowania połozmy stope na ceramice a na drewnie.drewno kojazy mi sie bardziej z izolatorem a nie przewodnikiem jak ceramika.Isc na ustepstwo rezygnowac z podlogi drewnianej w salonie?Pisza ze podlogowka jest bardziej ekonomiczna?moze ma tos jakies porownanie o ile ?co o tym myslicie.sory za ta zmiane tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. kamil777

 

Miałem podobny dylemat - ale ponieważ u mnie priorytetem było wyposażenie domu w parkiet dębowy to zrezygnowałem z podłogówki pod parkietem bo wydawało mi się, że z czasem parkiet może się zbytnio rozeschnąć. Dlatego też w salonie i pozostałych pokojach mam grzejniki , a podłogówka jest w kuchni, łazienkach i garderobie czyli tam gdzie mam płytki. Nie narzekam na to rozwiązanie - ale nie wiem co jest bardziej ekonomiczne. Musze jednak przyznać, że ta sama temperatura w pomieszczeniu przy samej podłogówce jest odczuwalna jako wyższa niż ta sama temperatura przy grzejnikach, ale ma to pewnie związek ze sposobem bezpośredniego przekazywania ciepła przy podłogówce. Mam jeszcze jedno spostrzeżenie, że całodniowe przebywanie i chodzenie po podłogówce (po ciepłej podłodze) daje w sumie jakiś dyskomfort - ale to już moje subiektywne odczucie.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiliśmy Skam-P Premium 17KW ze sterownikiem Puma, czas oczekiwania ok 2-3 tygodnie. Dziękujemy wszystkim za porady, na pewno zdamy relację jak się sprawuje po uruchomieniu. Możecie jeszcze napisać gdzie zaopatrujecie się w ekogroszek. Jesteśmy laikami w tym temacie, a nie chcemy kupić jakiegoś badziewia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym też myślałem, bo nie widzę jakoś ciągłego uruchamiania kotła na nowo, po wygaśnięciu...

 

Jak nie bedzie prądu to po prostu nie poda paliwa i wszystko samo zgaśnie - tam masz garść rozpalonego węgla nie rozwali to układu. Moim zdaniem dobre jest wpięcie bojlera tak by mógł być grzany grawitacyjnie wtedy odbierze nadmiar ciepła. A co do rozruchu po braku prądu to np ecoal startuje automatycznie i próbuje rozpalić (rozdmuchać) od nowa Do ok 8-10 godzin od zatrzymania pracy pieca jest to możliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ten dokument w sieci do DBV. Zawór w górnej części wyglądał jakby miał pokrętło, stąd moje pytanie ;) Otwieranie awaryjne przy 100 stopniach wydaje mi się zbyt wysoką granicą - wolałbym nie doprowadzić do wrzenia wody, tym bardziej, że taki układ na pewno będzie miał swoją bezwładność. Wyczytałem na stronie kotly.eu, że zaworek jest dla kotłów o większej mocy, a dla mniejszych to wężownica.

 

Wydaje mi sie, ze troche żle zinterpretowales podana na stronie kotly.eu. informacje. Tam raczej chodzilo o to, ze wezownica nie da sobie rady z kotlami o wiekszej mocy i trzeba zastosowac Regulusa, natomiast sam Regulus moze wspolpracowac z kotlami o malej jak i wiekszej mocy. W ustawie jest jakies ograniczenie dla jakich maksymalnie mocy mozna stosowac uklad zamkniety.( link do pozwolenia PER-EKO gdzie podany jest numer Dziennika Ustaw http://per-eko.pl/files/schemat.pdf). Temp. otwarcia zaworu to 100C +0, -5; czyli zawor otworzy sie prawdopodobnie przy temp. ok.95C. Pokretlo na zaworze sluzy do testu i jest na kazdym zaworze bezpieczenstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie na taki piec się zdecydowałem. Ponoć nowe rozwiązania i ponoć całkiem sympatyczny kociołek . Jak go juz zamówię (za jakieś 2 miesiące), to zainteresowanym mogę coś więcej napisać. Co mnie przekonało? Serwis, w miare cena, wersja DUO, dość dobre opcje sterownika i wogóle całego pieca.

Z tego co sie orientowałem, to model ten sprzedaje sie całkiem dobrze. Nie polecam osobiście kotłów tzw. Pleszewskich, bo taka marka istniała kiedyś. A teraz, to każdy mieszkaniec Pleszewa i okolic rzeźbi cos w swoim garażu i nazywa swój piec kotłem z tradycja pleszewską. Dobre, prawda? A wogóle to o jakim serwisie mówić do pieca od p. Kazika. Ponoć dobre też są piece DEFRO. One są chyba najładniejsze, tyle, że w piec, to nie modelka. Piec ma grzać i być funkcjonalny, a nie musi porażać urodą. Według mnie rewelacyjny jest RETO DUO firmy WEBER z Trzebiatowa, ale wogóle firma nie ma rozbudowanego serwisu....i dlatego się nie zdecydowałem.

Brałem też pod uwagę Klimosza, no ale jakoś ostatecznie padło na Zębca. Zobaczymy jak będzie...

Edytowane przez marekwu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wiem ze moze napisze nie na temat mam dylemat podlogowka czy grzejniki,zaraz ktos powie bym uzyl google wiem jest wiele informacji na ten temat lecz tu jest wiele fachowcow i uzytkownikow podlogowki wiec najlepiej zapytac sie u zrodla .W podłogowce nie podoba mi sie i gdyby nie to to nanapewno bym taka instalacje zalozyl ze trzeba zakladac raczej na calosci plytki w salonie plytki choc teraz jest naprawde wielki wybor raczej mi nie odpowiedaja.Wiem ze mozna tez klasc drewno trafilem na kilka takich artykulow ale z czystego rozumowania połozmy stope na ceramice a na drewnie.drewno kojazy mi sie bardziej z izolatorem a nie przewodnikiem jak ceramika.Isc na ustepstwo rezygnowac z podlogi drewnianej w salonie?Pisza ze podlogowka jest bardziej ekonomiczna?moze ma tos jakies porownanie o ile ?co o tym myslicie.sory za ta zmiane tematu.

 

Ja mam tylko podłogówkę i płytki tylko tam gdzie trzeba, reszta to panele. W drugim bliźniaku jest jeszcze więcej paneli (salon 40 m2 tylko podłogówka) wszędzie jakieś tanie panele z pierwszego lepszego sklepu. Na ten temat bylo już na forum dużo dyskusji - przeważa pogląd że drewno na podłogówce w niczym nie przeszkadza - co i ja potwierdzam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko podłogówkę i płytki tylko tam gdzie trzeba, reszta to panele. W drugim bliźniaku jest jeszcze więcej paneli (salon 40 m2 tylko podłogówka) wszędzie jakieś tanie panele z pierwszego lepszego sklepu. Na ten temat bylo już na forum dużo dyskusji - przeważa pogląd że drewno na podłogówce w niczym nie przeszkadza - co i ja potwierdzam!

dziekuje za odpowiedz.

Ja raczej jesli nie zrobie podlogowki to zdecyduje sie na deske barlinecka polecam wszystkim zastanawiajacym sie nad pokryciem podlogi cena nie mala ale efekt niesamowity i 20 lat gwarancji,panele moze i w czesci beda przewodzily cieplo ale nie sadze ze tak samo jak plytki,jesli podlogowka to napewno plytki tylko pytam uzytkownikow o wady i zalety podlogowki o ekonomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobra wiadomość. A jak jest z PUMĄ?

 

Sterownik będzie próbował powrócić do trybu grzania w zalezności od temperatury.

tj. jak będzie poniżej zadanej, ale powyżej progu wyłączenia (z tego co pamiętam 30st.C) to próbuje rozpalać

jak będzie powyżej zadanej o więcej jak 5st.c to przejdzie na najniższą mozliwa moc

jak spadnie poniżej 30st.c uzna palenisko za wygaszone i nie będzie niepotrzebnie przerzucał węgla i ruszał dmuchawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczow. Ppietrz, zwroc uwage na dwufunkcyjny zawor bezpieczenstwa Regulus DBV-1. Firma PER-EKO ktorej kociolek kupilem dopuszcza montaz swoich kotlow w ukladzie zamknietym pod warunkiem zamontowania tego zaworu, oraz naczynia przeponowego i zaworu bezpieczenstwa. Regulus w momencie wzrostu temperatury w kotle zrzuca goraca wode do kanalizacji i dobiera zimna z wodociagu schladzajac uklad. Mysle ze jest to dosyc bezpieczny uklad.

 

Jestem wrogiem takiego rozwiązania, zimna woda dopuszczana jest bezpośrednio do płaszczy wodnych, nie uważam tego za dobre rozwiązanie.

 

Przy wężownicy jest montowany ten sam zawór, ale nie wpuszcza zimnej wody do kotła, tylko zimna woda krąży w wężownicy miedzianej i wylatując do przelewu odbiera ciepło z gorącej wody przekazywanej przez kocioł.

Jest to duzo lepsze funkcjonalnie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o naszej próbie i prosze innych użytkowników o wklejenie zdjeć popiołu z eCoal+Brucer oraz Suspensera czy Karokę o fotki popiołu z Ekoenergii przy modelu Skam-P a także innych użytkowników RT09pid.....

 

chyba, że uznajemy,że dotychczasowe fotki wystarczą.....

 

Na razie nie mam czasu żeby podjechać do kuzynki, do 18-ej w pracy i jeszcze nawarstwiło mi się wiele innych prac. Jeśli się trochę obrobię to zadzwonię do niej żeby nie wysypywała popiołu to coś pstryknę i wrzucę. Mogę powiedzieć że na tych fotkach które są niema jeszcze takiego popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam czasu żeby podjechać do kuzynki, do 18-ej w pracy i jeszcze nawarstwiło mi się wiele innych prac. Jeśli się trochę obrobię to zadzwonię do niej żeby nie wysypywała popiołu to coś pstryknę i wrzucę. Mogę powiedzieć że na tych fotkach które są niema jeszcze takiego popiołu.

 

ps. dzwonil Pana kuzyn i zamówil Ognika PID, nie zdąrzyłem go dzisiaj wysłać, wyjdzie jutro, także w piątek będzie na miejscu.

Może mu Pan druknąc tę sama skrócona instrukcję.

Parametry wgrałem pod klasyczna retortę dla mocy kotła z przedziału 20-25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o naszej próbie i prosze innych użytkowników o wklejenie zdjeć popiołu z eCoal+Brucer oraz Suspensera czy Karokę o fotki popiołu z Ekoenergii przy modelu Skam-P a także innych użytkowników RT09pid.....

 

chyba, że uznajemy,że dotychczasowe fotki wystarczą.....

 

W najbliższym czasie będę późno wracał, więc nie mam możliwości zrobienia fotek popiołu u sąsiada ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiliśmy Skam-P Premium 17KW ze sterownikiem Puma, czas oczekiwania ok 2-3 tygodnie. Dziękujemy wszystkim za porady, na pewno zdamy relację jak się sprawuje po uruchomieniu. Możecie jeszcze napisać gdzie zaopatrujecie się w ekogroszek. Jesteśmy laikami w tym temacie, a nie chcemy kupić jakiegoś badziewia.

 

Polecam odpowiedni wątek:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. dzwonil Pana kuzyn i zamówil Ognika PID, nie zdąrzyłem go dzisiaj wysłać, wyjdzie jutro, także w piątek będzie na miejscu.

Może mu Pan druknąc tę sama skrócona instrukcję.

Parametry wgrałem pod klasyczna retortę dla mocy kotła z przedziału 20-25kW.

 

Dzięki za informację, instrukcję mu wyślę, jego kocioł ma 18,5 KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby jeszcze usystematyzować swoją wiedzę proszę o pomoc w uporządkowaniu mojego rankingu kotłów (trochę odbiegam od bieżącej dyskusji ale z tematem wątku się zgadza). Wytypowałem kilka kotłów (i powodów dla których warto go kupić):

 

SKAM-P premium z PUMĄ 25KW ,

+ tu oczywiście pomoc fachowca z forum,

+ palnik,

+sterownik puma,

- wygląda tragicznie

OGNIWO EKO 25KW

+ BRUCER

+ eCoal

+ pomoc na forum,

+ ładnie wygląda,

DEFRO DUO PLUS ze sterownikiem ST 57 25KW

+ świetnie wygląda (polecą zaraz gromy ale nie oszukujmy się- kocioł też ma cieszyć oko),

+ bliskość dystrybutora (500m),

- palnik obrotowy

- sterownik ST 57 (nie wiem czy to plus czy minus ale nie znalazłem wielu info o nim)

HEF MASTER M-UNI 25KW

+ opinia na forum, że jest extra

- ale po telefonie do producenta mina mi zbladła- nie ma BRUCERA ani sterownika PUMA,

CICHEWICZ FUTURA ECONO 25KW

+ opnia o producencie,

KLIMOSZ LING DUO 25KW

+ pozytywna opinia na forum.

 

To są kotły, które wpadły mi w oko i po przewertowaniu forum uznałem, że będą najlepszym wyborem. Teraz tylko pozostaje wybór konkretnego modelu. Zdaję sobie sprawę,że wszystkie mają wady i zalety ale może ktoś z Was pokusi się o przypisanie plusów i minusów danego producenta i modelu. Na 100% mój post pomoże nie tylko mi ale jeszcze kilku osobom.

 

Czekam na odpowiedzi i dopisywanie + i -

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd kwestia gustu.

 

Moje kryteria:

- ma być łatwy w obsłudze, dostęp do wyczystek ma byc prosty, nie wymagający gimnastyki czy rozbierania izolacji, aby dostać się do otworów wyczystnych a jeden z kotlów, które Pan wymienia jako ładne tak właśnie ma......

- wysokiej klasy palnik, za taki uważam w kolejności 1. Nowa ekoenergia 10-25 z bardzo małymi oporami podawania (minimalizacja ryzyka zerwania zawleczki), rozbieralna w połowie, łatwa w transporcie do kotłowni 2. Ekoenergia wczesniejsza 15-35, plus to rozbieralna w połowie, ślimak z żeliwa sferoidlanego, lepsze mocowanie dmuchawy jak w brucerze, reszta to w zasadzie brucer 3. Brucer, palnik od juz prawie 3lat na rynku, małe poprawki, brakuje mi rozbierania w połowie, narzekam na mocowanie dmuchawy, na plus poprawiono palenisko,

- wysokiej klasy sterowanie z ciągłą praca nadmuchu, do dobrych zaliczam PUMA, Ognik PID-II marka Elektro-Miz, RT09pid marka TATAREK, Expert marka Elster, prawdopodobnie eCoal, ale nie miałem okazji testować, kilka minusów widzę, ale to zawsze można poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...