Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Super- dzięki za odpowiedź. Czekam na kolejnych użytkowników.

 

P.

 

P.S. Co do wyglądu- oczywiście nie chciałem urazić ale dla mnie wygląd ma znaczenie (choć nie jest to oczywiście główne kryterium wyboru :) ) i oglądając piece większości interesujących mnie producentów uważam, że trochę zapomnieli o wizualnej stronie produktu.

Abstrahując od wyboru pieca- dziwię się, że 90% producentów, w dobie Internetu, ma tak mało czytelne i okropne zaprojektowane strony www. Koszt niewielki a efekt potrafi powalić. Rozpoczynając przygodę z zakupem pieca chciałbym wejść na stronkę i tam znaleźć zdjęcia, opisy, dane bez konieczności szukania wielu info w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co do defro to wszystko mozna znalezc tutaj http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=6892&pid=55495&mode=threaded&start=&do=findComment&comment=55495

moj szwagier ma piec Defro zawleczki do tej pory nie zerwal tylko wydaje mi sie ma apetyt ,nowy dom okolo 180m dobrze ocieploy przy pomiarze byl ogrzewany tylko dol w tym garaz ok25m ogrzewany optymalnie piec spali przy temperaturze -3 na zewnatz 30kg na dobe,wydaje mi sie ze nie malo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierając wiedzę na temat kotłów tak jak np. Pitman, często pomija się niezwykle ważny aspekt jakim jest jakość i grubość blachy użytej do budowy kotła oraz jakość spawów. Nie zawsze informacje producenta pokrywają się ze stanem faktycznym, często brak takowych danych. Piszę o tym ponieważ ostatnio w rozmowie z kilkoma monterami w branży zwracali uwagę na kiepską jakość blachy i spawy tylko jednostronne z jakimi się spotykają wymieniając dziurawe kilkuletnie piece. Gdy dodać do tego nierzadko tylko 2, 3 czy nawet 4 letnią gwarancję to zapala się światełko ostrzegawcze i pytanie w jaki kocioł zainwestować sześć i więcej tysięcy plus koszt montażu aby za 3, 4 lata nie powrócić do stanu wyjściowego jak dziś :confused:

Dobry palnik, świetny sterownik, nowoczesny design i.t.d. to jak najbardziej ważne aspekty. Tylko co mnie po nich, gdy to czego nie widać okiem spowoduje, że bajery okażą się drogim złomem ? !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierając wiedzę na temat kotłów tak jak np. Pitman, często pomija się niezwykle ważny aspekt jakim jest jakość i grubość blachy użytej do budowy kotła oraz jakość spawów. Nie zawsze informacje producenta pokrywają się ze stanem faktycznym, często brak takowych danych. Piszę o tym ponieważ ostatnio w rozmowie z kilkoma monterami w branży zwracali uwagę na kiepską jakość blachy i spawy tylko jednostronne z jakimi się spotykają wymieniając dziurawe kilkuletnie piece. Gdy dodać do tego nierzadko tylko 2, 3 czy nawet 4 letnią gwarancję to zapala się światełko ostrzegawcze i pytanie w jaki kocioł zainwestować sześć i więcej tysięcy plus koszt montażu aby za 3, 4 lata nie powrócić do stanu wyjściowego jak dziś :confused:

Dobry palnik, świetny sterownik, nowoczesny design i.t.d. to jak najbardziej ważne aspekty. Tylko co mnie po nich, gdy to czego nie widać okiem spowoduje, że bajery okażą się drogim złomem ? !

 

Kupic samodzielnie blachę, kupić spawarke i samodzielnie uspawać kocioł, zrobić próbę wodną na 3 czy 4atm i dac sobie 10lat gwarancji i się cieszyć.

To oczywiście żart.

 

skoro wszyscy porównują kotły do samochodów, czemu tylko KIA daje 7lat gwarancji a cała reszta 2lata z co najwyżej płatna opcja przedłużenia do 4lat, a owo 10 czy 12lat dotyczy tylko perforacji blach. Od kotła natomiast oczekuje sie 10letnich gwarancji, cena bmw czy audi >100tys zł, cena kotła 6-7tys zł...

Chce Pan miec fikcyjną gwarancję 10letnią obwarowaną takimi podpunktami,że juz z chwila podłączenia może Pan sobie ten papier do kosza wyrzucić?

(twardość wody, wymóg otwartej instalacji bardzo szczegółowo sprawdzany (w/g normy zakaz instalacji zaworów i przewężeń od kotła do przelewu), zaworu 4D, płatnego odpalenia przez serwis producenta plus płatne przeglądy) a drobnym drukiem na końcu doczyta Pan,że 10lat to tylko na szczelność połączeń spawanych a na blachę jest 2lata.

 

Dobrego producenta rozpozna Pan między innymi po stażu na rynku, 20-30 czy więcej lat powinno dawac do myślenia.

Część spawów musi byc wykonywana jednostronnie bo zwyczajnie technologicznie nie ma dojścia aby to wykonac z obu stron. Troche wyobraźni tez by się przydało.

Oczywiście spawy muszą być solidne a materiały spawalnicze najlepszej jakości. Do tego celu zatrudnia się fachowców z 10 czy 15-letnim doświadczeniem a praca fachowca kosztuje, jak ktoś zapyla na uczniach to tez kocioł sprzedaje bez badań, rachunku za 5tys.zł.

 

Inwestowanie w wiedzę, w testy oraz badania, żądanie wydawania atestów dla danego wyrobu, jest to metoda na produkt? Proszę też wymagać np. referencji dostawcy stali.

 

Jak jednak chce się kupić za 4 czy 5tys zł to od Iksińskiego na allegro też mozna, tylko później prosze nie narzekać,że brak telefonu, że ktoś na tabliczce nie podał danych producenta a jedyna instrukcja to karta sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30kg to żarłok, do tej pory moje ogniwo eko 15 jadło 50kg żyta plus 10kg ekogroszku na 4dni ogrzewając 150m2 plus 150l cwu, racja wygląd to nie wszystko. Rozmawiałem dziś z producentem ecoal (fajny młody człowiek) za ok. dwa tygodnie upgrade softu, min. załączanie pompy c.o. pulsacyjnie bez dodatkowych czujników. Na tym forum widzę tylko dwóch godnych producentów: Ogniwo i Sekom. Ocena jakość/cena Ogniwo 5-tka, Sekom 4+. Ocena pawer/serwis Ogniwo 4+, Sekom 5.

Najbardziej zasmuciły mnie słowa Pana Jareckiego, że nie obchodzi go to, czy piec spala mało czy dużo a dla mnie to jest priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30kg to żarłok, do tej pory moje ogniwo eko 15 jadło 50kg żyta plus 10kg ekogroszku na 4dni ogrzewając 150m2 plus 150l cwu, racja wygląd to nie wszystko. Rozmawiałem dziś z producentem ecoal (fajny młody człowiek) za ok. dwa tygodnie upgrade softu, min. załączanie pompy c.o. pulsacyjnie bez dodatkowych czujników. Na tym forum widzę tylko dwóch godnych producentów: Ogniwo i Sekom. Ocena jakość/cena Ogniwo 5-tka, Sekom 4+. Ocena pawer/serwis Ogniwo 4+, Sekom 5.

Najbardziej zasmuciły mnie słowa Pana Jareckiego, że nie obchodzi go to, czy piec spala mało czy dużo a dla mnie to jest priorytet.

 

Źle mnie Pan zrozumiał.

Pana porównanie do jakiegoś sąsiada,że spala 8 ton czy 5ton na sezon nic nie wnosi.

Spalanie zalezy bezpośrednio od jakości i strat ciepła budynku, to jest główny czynnik decydujący o ilości spalanego węgla.

 

Oczywiście,że robione jest wszystko, aby kotły spalały mało.

Prosze zauważyć,że w SEKOM bardzo dokładnie podajemy ile kociol spala na 100%mocy, ile na 30%mocy (to moc eksploatacyjna z jaka większość kotłów różnych producentów pracuje ponad 80%dni zimowych), podajemy także zakres średniego dobowego spalania, które zależy właśnie od strat ciepła budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allegro to taki sklep jak każdy, firma np. fuego sprzedaje tam masę kotłów i ceny mają jedne z najniższych, porównanie: przedstawiciel w Toruniu chciał ok. 8tyś a ja w fuego zapłaciłem 6.5tyś plus 50zł przesyłka. Teraz gdy jest internet nikt mnie nie zrobi w bambuko. W naszym miasteczku za chińską pompę chcieli 200zł, kupiłem pomę niemiecką ''ulrich'' 160zł gwarancja dwa lata. Więc nie zgadzam się że allegro to byle co.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spalanie 5ton u jednego gościa i 8t a nawet więcej u drugiego, to też pan nie doczytał, obaj panowie mają piece Sekom, identyczne domy i ocieplenia, chodziło mi tylko oto, że jeden lepiej piec ustawił a drugi gorzej. Ten co lepiej sobie poradził bardzo Was chwali. Dlatego proponuję laikom kupować lepsze sterowniki, żeby z telefonem przy ustawieniach nie siedzieli 1/3zimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie robi róznicę, ale głównie to izolacja budynku, jest cała rzesza klientów, którym wystarcza ok.3ton na sezon.

 

Wcześniej były zwykłe sterowania i tam trzeba było się bawić, nie ma co zaprzeczać.

Przy tłoku jestem jednak zdania,że pid nie jest wyjściem idealnym, bardziej stawiam na model Titanic z algorytmem przejścia, lepiej to na tłoku funkcjonuje choć tak do końca nie jest zupełnie automatyczne. Taki jednak urok tłoka, mocny podajnik, wysoki poziom zabezpieczeń ale spory kłopot z wysterowaniem szczególnie dla trybu lato. Tłoki pod względem spalania to dość prymitywne konstrukcje, główna zaleta to mocny mechanizm podający, konia z kopytami zmieli a nie stanie, nie ma mowy o zrywaniu zawleczek.

 

Odkąd sa dostepne palniki Brucer/ekoenergia uważam,że jest to najlepszy wybór.

Prace nalezy koncentrować na zmniejszaniu oporów podawania, świetnie to wyszło w nowym, małym palniku Ekoenergia.

Alternatywa dla tłoka jest model Sztoker, podawanie na płasko z bardzo małymi oporami, ale malutkie porcje, palenisko klepsydorwe, czystośc spalania już bliższa modelom ślimakowym. Zero problemów z trybem lato, praktycznie zerowe ryzyko zerwania zawleczki. Pod względem ustawienia w kotłowni identycznie jak tłok, czyli wąsko (50cm szerokości), ale długo (120dcm plus miejsce na obsługę).

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kuzyn ma tłokowca Taurus Gaur 18,5 KW, i powiem że zawleczki często ścina, 2 do 3 na sezon. Problem z wygaszaniem kotła w trybie lato (czasami mu wygaśnie). Poza tym jest zadowolony. Byłem u niego pooglądać, ładnie się w tym pali, ładny popiół, mógłby mieć większy kosz zasypowy. Te zawleczki jakieś bardzo delikatne chyba fi 3 mm, w moim ślimaku 5 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierając wiedzę na temat kotłów tak jak np. Pitman, często pomija się niezwykle ważny aspekt jakim jest jakość i grubość blachy użytej do budowy kotła oraz jakość spawów. Nie zawsze informacje producenta pokrywają się ze stanem faktycznym, często brak takowych danych. Piszę o tym ponieważ ostatnio w rozmowie z kilkoma monterami w branży zwracali uwagę na kiepską jakość blachy i spawy tylko jednostronne z jakimi się spotykają wymieniając dziurawe kilkuletnie piece. Gdy dodać do tego nierzadko tylko 2, 3 czy nawet 4 letnią gwarancję to zapala się światełko ostrzegawcze i pytanie w jaki kocioł zainwestować sześć i więcej tysięcy plus koszt montażu aby za 3, 4 lata nie powrócić do stanu wyjściowego jak dziś :confused:

Dobry palnik, świetny sterownik, nowoczesny design i.t.d. to jak najbardziej ważne aspekty. Tylko co mnie po nich, gdy to czego nie widać okiem spowoduje, że bajery okażą się drogim złomem ? !

 

Nie no bez przesady. Doskonale wiem, że piec nie jest zbity z desek i kwestia wykonania jest jednym z głównych argumentów branych pod uwagę przed zakupem. Dlatego jestem tu na forum i proszę użytkowników o porady, opinie, bo nie mam możliwości obejrzeć na żywo wszystkich kotłów. Oglądnąłem jedynie DEFRO- ale pani sprzedająca wykazała się takim brakiem fachowości, czyt. nasz jest naaaaaaaaaaajlepszy i kropka. Więc nawet gdybym się zdecydował to raczej kupię w innym mieście.

Dlatego trochę przyczepiłem się do stron www producentów (mając na myśli nie tylko ich beznadziejną użyteczność ale przede wszystkim dane techniczne, zdjęcia nie tylko z zewnątrz ale także wew.)

 

I jeszcze zdanko co do wyglądu pieca. Tak jest ze wszystkimi urządzeniami- mikser ma miksować, odkurzacz ma odkurzać itd. A czy nie jest przyjemnie jeżeli oprócz prawidłowego działania, niezawodności, ładnie wyglądają?? I moim zdaniem tak samo jest z piecem- tym bardziej, że wydaję więcej kasy niż na jakiś odkurzacz i mam zamiar często zaglądać do kotłowni.

 

Pozdrawiam

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez przesady. Doskonale wiem, że piec nie jest zbity z desek i kwestia wykonania jest jednym z głównych argumentów branych pod uwagę przed zakupem. Dlatego jestem tu na forum i proszę użytkowników o porady, opinie, bo nie mam możliwości obejrzeć na żywo wszystkich kotłów. Oglądnąłem jedynie DEFRO- ale pani sprzedająca wykazała się takim brakiem fachowości, czyt. nasz jest naaaaaaaaaaajlepszy i kropka. Więc nawet gdybym się zdecydował to raczej kupię w innym mieście.

Dlatego trochę przyczepiłem się do stron www producentów (mając na myśli nie tylko ich beznadziejną użyteczność ale przede wszystkim dane techniczne, zdjęcia nie tylko z zewnątrz ale także wew.)

 

I jeszcze zdanko co do wyglądu pieca. Tak jest ze wszystkimi urządzeniami- mikser ma miksować, odkurzacz ma odkurzać itd. A czy nie jest przyjemnie jeżeli oprócz prawidłowego działania, niezawodności, ładnie wyglądają?? I moim zdaniem tak samo jest z piecem- tym bardziej, że wydaję więcej kasy niż na jakiś odkurzacz i mam zamiar często zaglądać do kotłowni.

 

Pozdrawiam

 

P.

 

Jeżeli chodzi o ostatnie zdanie to ja wolałbym do kotłowni zaglądać jak najrzadziej.Jak będzie okaże się jak już mój kociołek do mnie w końcu trafi.

Zamówiłem 7 września EKR tłok Grobelny.Niestety ale zamawiający nie zaznaczył ,że to ma być tłok i zrobili mi ślimak, którego nie odebrałem.Czekam na tłok.

Do tej pory przez 3 lata paliłem tylko i wyłącznie kominkiem.Nie jest piękny z zewnątrz ale działa nadzwyczaj dobrze.Ma przepustnicę automatyczną,wężownicę zabezpieczającą przed zagotowaniem itp.Niestety minus to kotłownia w salonie.Czas na drugie źródło ogrzewania.Jak mój kociołek dotrze nie omieszkam się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat tego piecyka.Może będę potrzebował pomocy w ustawieniach sterownika.Myślę ,że w razie czego Jarecki79 mi coś doradzi.

Czytam to forum od deski do deski a jednak zdecydowałem się na Grobelnego.Może to błąd?Zobaczymy.Okaże się w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jarecki79 wspomniał o gwarancjach i ciekawe czy mój producent dotrzyma terminu 10 letniej gwarancji i wymieni mi żeliwny wymiennik w moim Kielarze Eco2 35 kw gdyby pękł czy coś podobnego. Co prawda mój kocioł to relikt minionej epoki ( to moje subiektywne odczucie) ale dobrze byłoby wiedzieć, że chociaż ta gwarancja jest realna.

 

(muszę sprawdzić w gwarancji jakie tam są obwarowania)

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodek Grobelny to dobra firma.

Tłoki jeżeli chodzi o rynek pleszewski robią tylko trochę krócej od nas, coś koło 7lat.

Będziesz jednak miał z tego co kojarze jedną wyczystke pionową, których osobiście ze względu utrudnienia w czyszczeniu nie znoszę.

 

ps. karoka65 co to za tłok,że ma zawleczki zrywalne w dodatku 3mm??

Potwierdzam,że tłoka bardzo cięzko ustawic do trybu lato i w związku z tym zdarzają sie przypadki gaśnięcia paleniska

 

Tłoki nie mają generalnie zawleczek zrywalnych, przeciążenia pilnuje sterownik, do przekładni mocowane są czujniki krańcowe, jeżeli tłok z powodu blokady nie mieści się w czasie wyzwolenia lub powrotu to sterowanie wywala alarm blokady tłoka, ale nic sie nie ma prawa zrywać.

 

BODEK...

Przy obcym tłoku raczej Ci nie pomogę w nastawach, bo tłoki jeden od drugiego róznią lata świetlne. Inne czasy wyzwolenia, rózne długości skoku tłoka, różne zabezpieczenia przed cofaniem żaru, różne wielkości pojedynczych porcji. Za dużo róznic aby fachowo cos doradzić. Jedynie co do zasady programowania danego sterownika i to wszystko.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jarecki79 wspomniał o gwarancjach i ciekawe czy mój producent dotrzyma terminu 10 letniej gwarancji i wymieni mi żeliwny wymiennik w moim Kielarze Eco2 35 kw gdyby pękł czy coś podobnego. Co prawda mój kocioł to relikt minionej epoki ( to moje subiektywne odczucie) ale dobrze byłoby wiedzieć, że chociaż ta gwarancja jest realna.

 

(muszę sprawdzić w gwarancji jakie tam są obwarowania)

 

Nie wymieni Ci kotła, co najwyżej wymienią Ci dany człon. Tak awarie w kotłach żeliwnych też się zdarzają, podobnie jak w stalowych z powodu wady materiałowej może wypaśc dziurka gdzieś na środku materiału. W żeliwie jedyna opcja to wymiana danego członu. Nie wiem z ilu zbudowany jest Twój kocioł.

Tak, w żeliwnych gwarancje są dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodek ja bym się wstydził prosić pana Jareckiego o pomoc i dwa z jakiej paki ma Ci pomagać? Jarecki sprzedaje piece SEKOM i z tego żyje,a Tobie niech pomaga Twój serwis. Jak to mówią bezczelność nie zna granic.

 

Widzisz darase i tym się różnisz od Jareckiego,że ty pewnie byś nawet bratu pomógł odpłatnie.Ja jeszcze o nic nie prosiłem tylko kompletnie nie znam się na tych sterownikach i nie wiem czy sobie poradzę.Jak ktoś będzie chciał mi pomóc to mi pomoże bo po to jest to forum a nie po to ,żeby komuś zarzucać bezczelność.

Wydaje mi się ,że tu wolno prosić o pomoc.Pomagają oczywiście tylko ludzie uczynni (patrz Jarecki79) Inni zaglądają z nudów żeby się pozaczepiać.No ale nie będę pisał o pierdołach bo od tego są inni.

Poczekam na piec.Nabiorę doświadczenia.Może komuś się przydadzą potem i moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodek nie czuj się obrażony, ale jak kupujesz drogi kociołek zupełnie nie znając sterownika to słabo, mam nadzieję że chociaż znasz kogoś kto go ma i wiesz z drugiej ręki jak się sprawuje. Taka sytuacja na targowisku masz znajomego który sprzedaje jabłka, ale kupujesz jabłka obok u konkurencji bo są ładniejsze, okazuje się że jabłka w środku są popsute, to poprosisz znajomego żeby Ci pomógł wykroić zgniliznę. Handel to handel, jak zamówisz niepotrzebnie serwis bo coś namieszasz w ustawieniach to przyjadą skasują 400zł i Ci podziękują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...