Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Podobnie jak poprzednicy stoję przed wyborem pieca na paliwo stałe:

Mam dom o bryle 7,3X9,5+6,40X3,20 z piwnicą i poddaszem użytkowym.

Planuję ogrzewać powierzchnię ok 160m^2 (pom. mieszkalne) w pozostałych (garaże, piwnice)

utrzymywac temeraturę ok 10 st. Piwnicę mam ocieploną styrodurem 5cm. Resztę planuję ocieplic

styropianem 15cm, sciany mam z MAXa 220 (~29cm).

Korzystając z kalkulatorów wyliczyłem że potrzebuję pieca o mocy ok 15KW.

 

Moje wymagania są następujące:

 

Piec w miarę uniwersalny, utrzymanie temperatury ekogroszek (podajnik, automatyka),

gdy użytkownicy w domu węgiel, drewno (mam spory stary sad).

 

Moje pytania są następujące:

 

1. Czy piec 15 KW na pewno wystarczy?

2. Jaki piec możecie polecić (z średniej półki cenowej, o możliwie najlepszym współczynniku

cena/jakość(parametry) taka 'Toyota corolla' wśród kotłów.

3. Czy jest tu jakaś osoba z małopolski mająca podobne rozwiązanie (metraż, półka cenowa kotła) która

mogłaby dać namiary na sklepy gdzie można by obejrzeć/kupić taki kocioł.

4. Z jakim zużyciem opału powinienem się liczyć przy wspomnianej powierzchni zakładając srogą zimę?

 

 

Pozdrawiam,

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeśli zmniejszyłeś nadmuch i jednocześnie wydłużyłeś przerwę to się wcale nie dziwię

zszedłeś poniżej mocy minimalnej potrzebnej na takie straty jak w dniu dzisiejszym

zmniejszenie ilosci otworów w palniku sprawi że spadnie jego moc maksymalna

będziesz musiał dmuchać mocniej dla tego samego efektu.

lepiej wróć do poprzednich ustawień czyli ta sama ilość opału w tym samym czasie i z tym samym nadmuchem i zrób korektę tylko jednego parametru.

jeśli miałeś spieki to zamiast obniżać moc nadmuchu skróć o sekundę lub 2 przerwę podawania- w ten sposób będzie łagodniejsza zmiana niż korekta nadmuchu o jeden bieg.

pisząc o dmuchawie 14 masz na myśli RV14??

 

Dokładnie nie osiągnął nominalnej

Myślałem raczej o uszczelnieniu talerza od spodu bo jest tylko w pancerpolu włożony w blachę i może połączyć razem talerz z koronką tam tez spora szpara po obwodzie .

Dmuchawa została już na nowych nastawach serwisowych czyli słabszych ,jest ciepło na zewnątrz ,dzięki temu gmeraniu w w serwisówce mam możliwość 20 nastaw dmuchawy zamiast 10 z dmuchawą RV14 już jest tylko 17 nastaw .

Tak pisałem o RV14 że powina być dodana do bestii .

Zbliżyłem się z nastawami do pierwowzoru ale dmuchawka nastawiona troszkę delikatniej zobaczę jak to w ogóle wyjdzie.Znowu idzie oc i nie chcę za mocno gmerać jutro od rana lepiej :)

Animuss, na połowie mocy dmuchawa radziła sobie nieźle , a na około 60% ekspresowo, to raczej na pewno się wyrobi. Zawsze jeszcze możesz zwiększyć ilość powietrza odsłaniając przesłonę. Albo w serwisowych z powrotem na te wyższe nastawy dać i przy 6 biegu węgiel Ci przez komin będzie wydmuchiwać :p. Da se radę, tylko cierpliwością się musisz trochę wykazać. Na noc sobie ustaw tak, jak wczoraj miałeś, po co się stresować. Jeżeli dzisiejszy 6 bieg dmuchawy jest mniej więcej taki sam, jak wczorajszy 2 ( zanim zmieniłeś w serwisowych), to czasy daj też z wczoraj i dla spokoju przed spankiem jeszcze raz zajrzyj, czy kopiec dobry. Rano efekty ocenisz i ewentualnie przerwą podregulujesz, żeby ładniej spalał. Pozdrawiam - Jacek

 

Tak zrobiłem pewnie ze nie będę ryzykował dmuchawa na 6 została .Ten palnik 50KW jest dziurawy jak sito to co się dziwić że mała dmuchawka nie daje rady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podobnie jak poprzednicy stoję przed wyborem pieca na paliwo stałe:

Mam dom o bryle 7,3X9,5+6,40X3,20 z piwnicą i poddaszem użytkowym.

Planuję ogrzewać powierzchnię ok 160m^2 (pom. mieszkalne) w pozostałych (garaże, piwnice)

utrzymywac temeraturę ok 10 st. Piwnicę mam ocieploną styrodurem 5cm. Resztę planuję ocieplic

styropianem 15cm, sciany mam z MAXa 220 (~29cm).

Korzystając z kalkulatorów wyliczyłem że potrzebuję pieca o mocy ok 15KW.

 

Moje wymagania są następujące:

 

Piec w miarę uniwersalny, utrzymanie temperatury ekogroszek (podajnik, automatyka),

gdy użytkownicy w domu węgiel, drewno (mam spory stary sad).

 

Moje pytania są następujące:

 

1. Czy piec 15 KW na pewno wystarczy?

2. Jaki piec możecie polecić (z średniej półki cenowej, o możliwie najlepszym współczynniku

cena/jakość(parametry) taka 'Toyota corolla' wśród kotłów.

3. Czy jest tu jakaś osoba z małopolski mająca podobne rozwiązanie (metraż, półka cenowa kotła) która

mogłaby dać namiary na sklepy gdzie można by obejrzeć/kupić taki kocioł.

4. Z jakim zużyciem opału powinienem się liczyć przy wspomnianej powierzchni zakładając srogą zimę?

 

 

Pozdrawiam,

 

Robert

 

Jak chcesz uniknąć takich kłopotów jak opisane tu powyżej na 3 stronach, to tylko ecoal :) Jak czytam o problemach animussa to żal mi się go robi...... no chyba że ten jego ekogroszek to totalny jakościowy szajs. Z ecoalem wsypujesz eko, odpalasz kociołem i nie obchodzą Cię nastawy, nadmuchy, przerwy, czasy, problemy z retortą itp..... masz po prostu święty spokój.

Ja mam OE+ 16 kW ogrzewam 150 m kw. i jest spoko...najwyżej z jaką mocą mój kocioł pracował, to jak Zawijan_2 wyliczał forumowiczom w te duże mrozy sezonu 2011/2012 to było coś koło 8 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss

to CIę zmartwię chłopie

jeśli masz RV12 to ma ona wydajność 240m3 zaś RV14 mimo wyższego numeru ma mniejszą wydajność -200m3

w serwisowówce którą ja mam jest to dość dziwnie opisane że program 0 jest mocniejszy ale to pewnie chodzi o to że gdyby załączyć dmuchawę o mniejszej wydajności na 1-ym programie to na niskich biegach będzie buczeć- zaś na programie 0 dostaje więcej napięcia od dołu i jest w stanie wytworzyć odpowiedni spręż już z niskich biegów- potem im wyższe biegi tym wzrost napięcia mniejszy i stąd masz różne poziomy dla różnych wiatraków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz uniknąć takich kłopotów jak opisane tu powyżej na 3 stronach, to tylko ecoal :) Jak czytam o problemach animussa to żal mi się go robi...... no chyba że ten jego ekogroszek to totalny jakościowy szajs. Z ecoalem wsypujesz eko, odpalasz kociołem i nie obchodzą Cię nastawy, nadmuchy, przerwy, czasy, problemy z retortą itp..... masz po prostu święty spokój.

Ja mam OE+ 16 kW ogrzewam 150 m kw. i jest spoko...najwyżej z jaką mocą mój kocioł pracował, to jak Zawijan_2 wyliczał forumowiczom w te duże mrozy sezonu 2011/2012 to było coś koło 8 kW.

 

Jorguś co ty tu piszesz jakie kłopoty nie mam żadnych kłopotów na razie jest ciepło na dworze :lol2: a nastawy jakie zrobiłem na początku na oko przy 1 rozruchu i teraz w tą noc nie były złe na moje 450m2 powierzchni ogrzewania kopczyk ładny ;) do sterownika Techa nie mam zastrzeżeń łatwo i przejrzyście można tam gmerać i ustawić proces spalania dzisiaj o 16 określę ile mi zżarło na dobę węgla (zasypałem 25 kg ) bo dopiero pomierzyłem zasyp.Większy problem sprawia mi niedziałający podajnik pancerpola to przyczyna niedomagań .

animuss

to CIę zmartwię chłopie

jeśli masz RV12 to ma ona wydajność 240m3 zaś RV14 mimo wyższego numeru ma mniejszą wydajność -200m3

w serwisowówce którą ja mam jest to dość dziwnie opisane że program 0 jest mocniejszy ale to pewnie chodzi o to że gdyby załączyć dmuchawę o mniejszej wydajności na 1-ym programie to na niskich biegach będzie buczeć- zaś na programie 0 dostaje więcej napięcia od dołu i jest w stanie wytworzyć odpowiedni spręż już z niskich biegów- potem im wyższe biegi tym wzrost napięcia mniejszy i stąd masz różne poziomy dla różnych wiatraków

No to b. dobrze że mam taką myślałem że to całkowita lipa ,rano wyglądało wszystko w porządku podajnik pracuje w domu ciepło węgla poszło na razie nie za wiele w domu 23*C na zewnątrz +3 *C

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy sobie poradzi z takimi problemami lub też nie chce sobie z nimi radzić ( patrz Ja ;p). Dla takiej osoby to będą kłopoty, problemy, będzie się zawodnik wkur....i poświęcał czas w necie na rozwiązanie co i rusz nowego problemu. Natomiast zdaję sobie sprawę, że są tu hobbyści co będą ulepszać, mierzyć, warzyć, siedzieć przy piecu ( bo i takie przypadki też są znane ;) ) i dla nich nie ma żadnego problemu. Jeśli dla Cieboe jest wszystko ok, to spoko. Nie mój czas ani pieniądze. :wiggle:

Najważniejsze to robić to co się lubi, bo jak później się żałuje swoich decyzji..... to szlag człowieka trafia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy sobie poradzi z takimi problemami lub też nie chce sobie z nimi radzić ( patrz Ja ;p). Dla takiej osoby to będą kłopoty, problemy, będzie się zawodnik wkur....i poświęcał czas w necie na rozwiązanie co i rusz nowego problemu. Natomiast zdaję sobie sprawę, że są tu hobbyści co będą ulepszać, mierzyć, warzyć, siedzieć przy piecu ( bo i takie przypadki też są znane ;) ) i dla nich nie ma żadnego problemu. Jeśli dla Cieboe jest wszystko ok, to spoko. Nie mój czas ani pieniądze. :wiggle:

Najważniejsze to robić to co się lubi, bo jak później się żałuje swoich decyzji..... to szlag człowieka trafia.

 

Wkur ...... mnie tylko ten podajnik reszta w porządku trzeba przecież się przyuczyć troszkę prawda tym sterować ,przynajmniej na razie traktuję to jak zabawę ,podajnik mi coraz bardziej podpada jak mnie doprowadzi do białej gorączki to kupię inny ,nie obrotowy tylko ze ślimakiem żeliwnym czym mniej części obrotowych tym mniej psujące urządzenie.A na sterownik trzeba niestety czekać do nowego sezonu grzewczego bo nie chcę kupować z E-S Bruli przestarzały model jak w przyszłym roku będzie nowy ładniejszy :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Animuss, a jak po nocy popiół oceniasz? Widać poprawę? Jorgo, koledze Rayden, który pisze że chce uniwersalny kociołek wszystkopalny, doradzasz zakup OE+ z koalą? Nie sądzę, żeby spełnił jego oczekiwania, chociaż i kocioł i sterownik fajne. Rayden, jak rzeczywiście chcesz tak palić jak piszesz, to najlepiej za jakimś tłokiem się rozejrzyj. Albo za rynną ze stałym rusztem awaryjnym, już nawet niechby i był wodny.Najlepiej, żeby sterownik obsługiwał palenie na tym ruszcie. Pozdrawiam - Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Animuss, a jak po nocy popiół oceniasz? Widać poprawę?

Popiól wygląda trochę lepiej ale kocioł stał się łakomy na węgiel ledwo starczy go do 17h czyli 25 kg wziął na 25 godzin pracy klęska na całej linii 1kg/h.

Teraz zasypię znowu 25 kg jak dojdzie do dna i ustawię te wcześniejsze nastawy zobaczę jutro w zasobniku co będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kg wziął na 25 godzin pracy klęska na całej linii 1kg/h.

 

No przed zmianą dmuchawy w serwisowych to mi na 20kg/doba bardziej wyglądało, ale z drugiej strony przy tym metrażu i ruskim grochu to już wielkich cudów bym się nie spodziewał.No i pewnie wieczorem jakieś duże pobory CWU tez mu trochę pomogły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytania są następujące:

 

1. Czy piec 15 KW na pewno wystarczy?

2. Jaki piec możecie polecić (z średniej półki cenowej, o możliwie najlepszym współczynniku

cena/jakość(parametry) taka 'Toyota corolla' wśród kotłów.

3. Czy jest tu jakaś osoba z małopolski mająca podobne rozwiązanie (metraż, półka cenowa kotła) która

mogłaby dać namiary na sklepy gdzie można by obejrzeć/kupić taki kocioł.

4. Z jakim zużyciem opału powinienem się liczyć przy wspomnianej powierzchni zakładając srogą zimę?

 

Ad.1. Tak, ale lepiej mieć lekki zapas niż brać na styk, więc np. Skam-P Premium 17 kW na pewno da radę nawet przy czeskim ekogroszku [ogrzewanie nim wychodzi najtaniej - patrz testy pod linkiem w stopce].

 

Ad.2. Tu działa to trochę inaczej tj. możesz kupić w tej samej cenie kocioł bardzo dobry lub bardzo kiepski, więc lepiej poczytać o najlepszych w rankingu i wybrać pomiędzy nimi - mój ranking wygląda tak: Skam-P Premium 17 kW [poleciłem go dwóm sąsiadom kilka lat temu i obaj są zadowoleni - nie wiedzą nawet co to są "problemy z kotłem"] , Ogniwo Eko 15 kW, RBR Ekouniwersal 17 kW, każdy ze sterownikiem Bruli co pozwoli na pracę ręczną i spalanie drewna wprost na palniku.

 

Ad.4. Zależnie od zapotrzebowania na ciepło oraz węgla od 25 do 60 kg/dobę przy -25 na zewnątrz i +22 wewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rayden, jak rzeczywiście chcesz tak palić jak piszesz, to najlepiej za jakimś tłokiem się rozejrzyj. Albo za rynną ze stałym rusztem awaryjnym, już nawet niechby i był wodny.Najlepiej, żeby sterownik obsługiwał palenie na tym ruszcie. Pozdrawiam - Jacek

 

Szanuję Twoją wiedzę o węglu, a siedzę "w węglu" nieprzerwanie od 1969r.

Jednak to, co napisałeś powyżej o kotłach jest - nazwę to łagodnie - błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuję Twoją wiedzę o węglu, a siedzę "w węglu" nieprzerwanie od 1969r.

Jednak to, co napisałeś powyżej o kotłach jest - nazwę to łagodnie - błędne.

Witam. Nie będę się z Tobą spierał, ale widziałem wiele kotłów, które pracowały tak, jak opisuje kolega Rayden.U mnie niebogata okolica. Zazwyczaj najlepiej radziły sobie tłoki. W retortach najczęściej po kilku próbach ludzie zarzucają pomysły palenia na ruszcie awaryjnym. Wygasić, ruszt ułożyć...Zrozumiałem z jego wypowiedzi, że nie chodzi o okazjonalne spalenie 2 kawałków drewna, ale o stałe używanie alternatywnego paleniska. Poradziłem mu tak również dlatego, że najpewniej do tłoka bez trudu dobierze sobie jakiś fajny kaloryczny ale o niebo tańszy od ekogroszku opał, którego już nie będzie się mu opłacać zastępować jakimś orzechem czy groszkiem i częściej będzie pracował w trybie automatycznym. Mogę się oczywiście mylić i chętnie poznam Twoje argumenty, lubię się dowiadywać czegoś nowego. Pozdrawiam - Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomogę ci w dyskusji swoim argumentem

tłok ma tę małą zaletę przy korzystaniu z rusztu awaryjnego, że żar cofając się odsłania niemal całą plytkę napowietrzającą, a sam sobie czycha godzinami przed nią czekając na swoją kolej. Dzieki temu bez otwierania drzwiczek, aninspecjalnych klapek mamy zdecydowanie lepszy dostęp powietrza niż przy retortach i bruceropodobnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zrozumiałem z jego wypowiedzi, że nie chodzi o okazjonalne spalenie 2 kawałków drewna, ale o stałe używanie alternatywnego paleniska.

 

Jacku.

Bez urazy.

Stale używane palenisko alternatywne przestaje być paleniskiem alternatywnym.

Nie mam nic przeciwko użytkowaniu dobrych kotłów nieautomatycznych na drewno, tzn. przeciwko świadomemu użytkowaniu takich kotłów. Natomiast kupowanie kotła automatycznego na węgiel po to, aby palić w nim stale drewnem na ruszcie awaryjnym, jest głupotą ekonomiczną - czy będzie to retorta, czy tłok, wszystko jedno. Tyle.

 

Komentarze vlada pozostawię bez komentarza, gdyż są one po prostu bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej konstrukcje tłokowe miały mikroskopijne ruszta awaryjne.

Większe mają te, które sa na wymienniku od ślimaka... sęk w tym,że jak był to ruszt wodny, to tłok mocowany jest ze względu na napęd wyżej a więc płomien bliżej rusztu wodnego a to niesie za soba konsekwencje bardziej brudnego spalania... które i tak juz cierpi ze względu na sinusoidalny charakter pracy dawkowania tłoka

 

Ja mam kobra w domu kocioł z podajnikiem ślimakowym, kwestię palnika zostawiam na póxniej. Mam ruszt dwupoziomowy, jest stale na górnym mocowaniu, dostepny podczas pracy automatu, często spalam papiery i zwyczajnie wówczas na chwile stop sterownik, wrzucam papiery i jak mam czas to uchylam drzwiczki pilnując, aby nie bujnąc spalin powyżej 270st.C albo jak nie mam czasu, to zamykam wrota i spala się to wolniej w długim czasie, podchodze wówczas po 2-3h i uchylam drzwiczki, aby dopalić resztę i tyle... czasami spalam tez jakąs połamana paletę i nie ma żadnego kłopotu. Niczego nie demontuje jak piszesz.

 

Podobnie Ci pewnie napisze Odegree z innym kotłem... on tez nie pali zresztą ekogroszku, tylko coś znacznie tańszego

 

Co do palnika, dla tych małych mam swojego faworyta i wyjście na paliwo 10x14cm i szersze ranty to jest to..

 

Mastii, Czechu77 palą w naszych kotłach miałem i nie tylko oni, więc z tym kłopotu nie ma

Natomiast dla kotłów 25-35kW osobiście uważam,że lepszy od brucera czy dużej ekoenergii jest AZP-MŻ, duży brucerowaty sprawdzi się przy większej powierzchni i gorzej docieplonym domku a przy mniejszym zapotrzebowaniu to ja uważam,że dla tych zkaresów mocy lepszy jest azp-mż, zreszta do 17-ki czy 12-ki też go z czystym sumieniem moge polecić.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan, ja natomiast rozumiem kogoś, kto kupuje kocioł automatyczny, żeby zapewnić ciepło rodzinie w czasie, kiedy nie ma go w domu ( np. kilkudniowa delegacja) bez skazywania np. opiekującej się małymi dziećmi żony na codzienną harówkę w kotłowni. Rozumiem też, że może chcieć zaoszczędzić parę stówek za sezon grzewczy przepalając np. 2 razy dziennie znacznie tańszymi od ekogroszku sortami węgla lub drewnem na ruszcie awaryjnym, kiedy jest w domu. Może ma na te stówki plan ważniejszy dla niego od własnego komfortu. Handluję węglem w detalu od wielu lat, a od co najmniej kilku zdarza mi się również jeździć do klientów ustawiać im kotły automatyczne. Wierz mi, napatrzyłem się różnych sytuacji. No i o żadnej urazie nie ma mowy - mam nadzieję że z obu stron. Pozdrawiam - Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...