Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak jak napisałem jeśli czyjnik teraz wyłączy pompę CO to kocioł idzie spać :)

do momentu kiedy nie trzeba będzie dogrzać CWU bądź temp. w pomieszczeniach i obecnie są ważne parametry podtrzymania.

Ile będzie stał to zależy jakie duże są straty czyli jak szybko wychłodzi się w domu na tyle że trzeba będzie dogrzać.

W tej chwili jak masz ustawione parametry podtrzymania będzie to wyglądało tak:

po wejściu w podtrzymanie kocioł stoi 40min ( postój podajnika w podtrzymaniu )następnie uruchamia się dmuchawa, podanie paliwa 6s ( czas pracy podajnika w podtrzymaniu ) dmucha dalej przez 40s ( krótka przerwa podajnika w podtrzymaniu ) znowu podanie paliwa 6s, przerwa 40s i trzecie podanie 6s ponieważ masz ustawioną

ilość powtórzeń w podtrzymaniu na 3.

następnie stoi znowu 40min i powtarza cykl żeby nie zgasnąć.

Jeśli stałby ci długo i temp. w czasie podtrzymania szybowała by mocno w górę od tego co nastawione to zmniejsz ilość powtórzeń na 2 i wydłuż czas postoju podajnika do 60 czy nawet 80min ale zależy to od wungla, jeden przechowuje żar dłużej inny krócej.

Jak ktoś tego nie rozumiał do tej pory to sobie skopiować bo nie będę znowu bazgrał tego samego za dwie strony :)

 

Dzięki to było bardzo pomocne ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Xeres, Tesel, trochę już tu siedzę, większość czasu jako zwykły user, po namowie kilku właśnie z Was zająłem się sprzedażą kotłów.

Pomagałem jako zwykły user. pomagam i teraz choć ktoś kupił gdzie chciał.

O ile zdrowie i czas pozwala. z tym pierwszym jako-tako z tym drugim to już teraz tragedia.

Wiem każdy jest zaganiany, ja też, ale lenistwo do tego stopnia żeby nie chciało się choć ze 3 czy 5 stron wstecz przeczytać już mnie wykańcza.

Wpada gościu, coś pyta i wypad ale wpis że forum jest do dupy bo nikt nie chce pomóc.

Zanim zarejestrowałem się na forum czytałem nie wiem jak długo.

Zarejestrowałem się, czytałem dalej a zanim ośmieliłem się coś napisać to dużo czasu minęło.

Wątek " Ranking kotłów na eko groszek " miał chyba tylko ponad 200 stron, których przestudiowanie zajęło mi ponad 7 nocy.

Gdyby ktoś zadał sobie chociaż tyle trudu żeby przeczytać 10 czy 20 stron, nie musiałby o nic pytać.

Nie chce mi się już klepać tego samego co 3 czy 5 dni.

Nie było to do Was :)

Edytowane przez karoka65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

 

Może mi nie uwierzycie,ale ja przeczytałem cały poradnik Zawijanów,prawie cały ten wątek i wiele innych.Niewielu pewnie pamięta takich forumowiczów jak woma; mały energetyk.Dużo im zawdzięczam.Już nie widzę ich na forum.

Wiem,że ludzie będą co jakiś czas pytali o to samo.Nic nie pomoże pisanie,że to ostatni raz tłumaczę.

Karoka. To nie do Ciebie.Wiesz,że Cię szanuję.

Kiedyś zaproponowałem koledze Verb,żeby napisał poradnik kalibracji czujek.Powiedział,że zrobi to jak będzie potrzeba.Na forum esterownik co parę dni pytają jak to zrobić.:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tak było jest i będzie

ludziska się nie zmienią

czy to na wątkach węglowych prądowych pompowych czy gazowych. wciąż te same pytania mimo iż kilka stron wcześniej ktoś mający dom o zbliżonej powierzchni (różnica 2-3m2) pytał i dostał odpowiedź

nie odpiszesz jesteś BE napiszesz żeby się cofnęli i poszukali jesteś prostak z zadartym nosem bo ci się podac odpowiedzi nie chce

 

potem spory odsetek takich użytkowników i tak pomimo udzielonej odpowiedzi i dobrej rady wybierze co innego i będzie prosić tych samych co wcześniej psy na nich wieszało o pomoc bo nie ogarniają

i tak jak w jajku na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zawijan, przeczytałem cytowany akapit jeszcze trzykrotnie...

 

To może przeczytaj cały rozdział, z którego był ten cytat. Co?

A może przeczytałbyś jeszcze inne rozdziały z działów http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/4-proces-spalania/ oraz http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/regulatory-kotlow/

 

Na razie nie mamy co dyskutować, bo Ty uważasz, że mój poradnik (czyli moja wiedza) jest nic nie warta. Tak napisałeś. choć go wcale nie czytałeś. Ja z kolei uważam, że Ty reprezentujesz wiedzę staroświeckiego instalatora i handlarza opału, który wprawdzie zrobił trochę instalacji i sprzedał trochę węgla, ale swoją wiedzę czerpał wyłącznie z własnych obserwacji. Tacy dwaj nie podyskutują sobie. Za licho.

 

Więc jeszcze raz Ci poradzę. Przeczytaj. A potem zastanów się, w którym świecie chcesz być.

 

A potem może będziemy mogli podyskutować. Może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi nie uwierzycie,ale ja przeczytałem cały poradnik Zawijanów,prawie cały ten wątek i wiele innych.Niewielu pewnie pamięta takich forumowiczów jak woma; mały energetyk.Dużo im zawdzięczam.Już nie widzę ich na forum.

To chyba razem zaczynaliśmy szukać kotłów. Tylko że ja jeszcze nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ani cobra ani eCoal pełnym automatem nie jest...

 

Cobra z pewnością nie jest, bo - jak po wielokroć pisałem - nie odbiera żadnego sygnału ze środowiska spalania, więc nie ma podstaw do automatycznego sterowania tym procesem.

 

eCoal.pl posługuje się specjalnym algorytmem spalania i jako sygnał wejściowy wykorzystuje informację o zmianach trendu temperatury spalin. Nawiasem mówiąc, ten sam algorytm i ten sam sygnał wykorzystuje się w tzw. spalaniu grupowym. To jest cały czas ten sam sposób sterowania spalaniem. Nie będę wdawał się w szczegóły, bo widzę, że nie chcecie tego zrozumieć. A może tylko tak udajecie?

 

eCoal.pl jest automatycznym sterownikiem procesu spalania. Z pewnością nie jest sterownikiem doskonałym. Ciągle jeszcze wiele można w nim poprawić. Jednak to sterowanie jest sterowaniem automatycznym, bez względu na to, czy się z tym zgodzicie (Ty i Włodek), czy nie.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny "gość",kolega pierwszego,pisze,że ogrzewa dom prądem,a w piwnicy ma zainstalowany kocioł na ekogroszek.No,bo ...to dobra inwestycja,albo lokata kapitału.A co nie może?.

 

Jak widać kłamców nie brakuje [co prędzej czy później wychodzi], ale, ale w sumie wszyscy grzeją prądem , tylko w różnym stopniu - w końcu i tak jakieś 90-95% prądu za który płacimy w urządzeniach elektrycznych [telewizory, pralki, lodówki, żarówki itd.] jest przetwarzane na ciepło ;)

 

Dlatego gdy ktoś chwali się ile mu kocioł spala [czy też PC zużywa prądu] powinien także podawać ile poza tym prądu i gazu do kuchenki zużywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiem Wam, co mnie najbardziej ubawiło.

 

Otóż - na forum esterownik.pl jeden z nowych gości napisał tak:

 

Własnie zainstalowałem kocioł OE+ jakiś tam (nieważne), oczywiście z eCoalem. To mój pierwszy kocioł. Jutro odpalenie. Powiedzcie jak mam poprzestawiać parametry sterownika, żeby spalać mniej.

 

Po co ten przykład?

Otóż przez ponad dwa lata sprzedawaliśmy sterownik eCoal.pl bez żadnej możliwości gmerania w nim przez użytkownika, czy instalatora. Jak myślicie - czy bez takiej polityki wdrożeniowej byłby możliwy sukces rynkowy tego produktu?

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zawijan, napisałem, że Twój poradnik to nie prawda objawiona - i tylko tyle. Wiedzę o węglu, instalacjach CO i ogólnie ogrzewnictwie można posiąść bez jego zgłębiania. Wiedza poparta doświadczeniem to skarb. Teoretyczne wynurzenia, nawet poparte wynikami badań laboratoryjnych już niekoniecznie. Wierzę, że posiadasz wiedzę o węglu, procesie spalania i kotłach. Nie przyjmujesz jednak do wiadomości, że ktokolwiek poza Tobą taką wiedzę również może posiadać. A nawet jeżeli ją posiada, to Twoim zdaniem aby była coś warta, musiał ją zaczerpnąć z Twojego poradnika i nigdy nie dorówna ona Twojej wiedzy. Nie wierzę natomiast, żebyś w swoim życiu widział zbyt wiele kotłów pracujących w autentycznych, nie - laboratoryjnych warunkach. Sądzę wręcz, że większość obserwowanych i nadzorowanych przez Ciebie procesów spalania odbyła się w palnikach działających poza kotłami, w sztucznie stworzonych środowiskach analitycznych. Bez lektury Twojego poradnika potrafię decydować o przynależności do jakiegokolwiek ze światów. Wiem jedno - nasze światy raczej nigdy się nie spotkają. Dlaczego? Bo ja tego, w którym żyję nie próbuję organizować według reguł sekty. Nie ma w nim miejsca dla guru, a jedyną prawdą objawioną pozostaje Biblia. Jest natomiast miejsce na wymianę poglądów. Postaraj się dojrzeć do tak zorganizowanej rzeczywistości, a wtedy podyskutujemy. Może... Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim

 

Moglibyście rzucić okiem na tą instalacje. Rozumiem, że zawór na środku to tzw. zawór 4 drożny. Mógłby ktoś mi wyjaśnić co się będzie dziać jak go będe regulował prawo-lewo [skala od lewej(1) do prawej (10)]. Teraz jest w położeniu 5

 

[ATTACH=CONFIG]158568[/ATTACH]

Lewa pompka CO / Prawa CWU

 

chcesz wiedzieć co się będzie działo to pokręć sobie

ustaw najpierw w położeniu "0" poczekaj kilka chwil i podotykaj sobie(bez podtekstów) rurek sprawdź które się zrobiły cieplejsze a które chłodniejsze.

potem w drugi koniec czyli na "10" i ponownie "macanko"

to ci da pogłąd w którą stronę masz kręcić by więcej ciepła szło na domek a w którą by lepiej dogrzać powrót kotła

szkoda że instalator zapomniał o montażu tak przydatnego i prostego urządzenia jak termometr na zasilaniu i na powrocie za zaworem

byłoby jeszcze łatwiej sterować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz wiedzieć co się będzie działo to pokręć sobie

ustaw najpierw w położeniu "0" poczekaj kilka chwil i podotykaj sobie(bez podtekstów) rurek sprawdź które się zrobiły cieplejsze a które chłodniejsze.

potem w drugi koniec czyli na "10" i ponownie "macanko"

to ci da pogłąd w którą stronę masz kręcić by więcej ciepła szło na domek a w którą by lepiej dogrzać powrót kotła

szkoda że instalator zapomniał o montażu tak przydatnego i prostego urządzenia jak termometr na zasilaniu i na powrocie za zaworem

byłoby jeszcze łatwiej sterować

Witam. Jak jeden z Kolegów zauważył, jestem staroświecki. W związku z tym pozwolę sobie dodać, że może szkoda też, że zaraz poniżej zaworu dał 90st. kolano. Moja staroświecka wiedza i doświadczenie nakazują mi w takich wypadkach rozważać kwestie wpływu wysokości słupa wody na zaburzenia przepływu etc. Generalnie - staroświecko sugeruję, aby od zaworu aż do poziomu króćca powrotu przebiegała pionowa rura o wysokości 80 - 120 cm., a kolanowania niezbędne żeby ta rura trafiła do króćca zostały wykonane na dole, na poziomie króćca. Pozdrawiam - Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do dyskusji w temacie wątku " RANKING KOTŁÓW NA EKOGROSZEK " i mam nadzieje, że nie będzie musiał być zamykany.

 

Z moich doświadczeń wynika, że kocioł na eko musi mieć:

 

- duży popielnik

- duży zasobnik na ekogroszek,

- dobry palnik II generacji lub lepszy jak taki jest,

- dobry sterownik i jak dla mnie musi być internetowy,

- no i pozostał jeszcze wymiennik ( tu bym chciał żeliwny ) ale odlany specjalnie dla potrzeb palenia eko a takich jeszcze nie ma.

 

 

No to takiego kotła też jeszcze chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zawijan, napisałem, że Twój poradnik to nie prawda objawiona...

 

Jacku.

Absolutnie bez urazy...

Ależ ja wcale nie każę Ci się uczyć z mojego poradnika. Ten poradnik nie jest prawdą objawioną. Masz rację, choć go nie czytałeś. Ten poradnik, napisany na poziomie popularno-technicznym, jest przeznaczony dla użytkowników, którzy mają nikły kontakt z kotlarstwem, czy techniką w ogóle. Jest takich sporo, żyją wśród nas, mają domy, które muszą ogrzać... To nie jest poradnik dla takich fachurów, jak Ty. Masz rację, choć go nie czytałeś.

 

Wróćmy jednak na chwilę do wpisu #15051, od którego się ta nasza dyskusja zaczęła. Przytoczyłem tam malutki fragment z mojego poradnika, aby pokazać Ci, że to, co "...klient ma prawo wiedzieć..." - jak słusznie zwróciłeś uwagę - tam właśnie jest napisane. I to już od kilku lat. Nic więcej.

 

Potem sugerowałem Ci przeczytanie innych rozdziałów, bo Twoja dyskusja zmierzała w kierunkach, które w tych rozdziałach są dość szeroko omówione. Dyskutowaliśmy publicznie na te tematy, praktycznie bez przerwy, od roku 2009. Prościej, moim zdaniem, jest przeczytać, co już napisano, aby potem dyskutować już konkretnie o problemach, które mogą budzić wątpliwości, nie tracąc czasu na odsmażanie starych kotletów. A także, aby szanować nerwy innych kolegów, którzy na tym forum już to wszystko czytali.

 

To tyle, jeśli idzie o meritum. Nie namawiam Cię do lektury mojego poradnika. Nie chcesz - to nie. To nie moja sprawa.

 

Nie mogę sobie jednak odmówić troszkę dyskusji na temat Twojej wiary. To bardzo ciekawe - to, w co wierzysz a w co nie wierzysz. Myślałem dotąd, że technika i technologia nie należą do obszaru wiary. Możliwe jednak, że się myliłem.

 

Zacznę od pytania.

Jak sobie wyobrażasz te „laboratoryjne warunki”, w których oglądam kotły? Czym te laboratoryjne warunki różnią się od warunków „autentycznych”, w których - jak rozumiem - oglądasz kotły Ty? Od tego możemy zacząć. Spore grono tutejszych forumowiczów miało okazję oglądnąć w akcji nasze stanowiska badawcze, i to u mnie w instytucie, i to w firmie Elektro-System w Kutnie. Jak ich znam, chętnie włączą się do tej dyskusji. Nawiasem mówiąc, ten temat też już był baaardzo obszernie tutaj wałkowany. Także w naszym poradniku jest sporo na ten temat. Polecam Ci, wyjątkowo, lekturę tej części poradnika http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/badania-kotlow/

 

Dodam jeszcze, że absolutnie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że „wiedza poparta doświadczeniem to skarb”. Zapytam Cię jednak jeszcze o jedno. Ile kotłów trzeba oglądnąć, aby można było uznać, że ma się doświadczenie, które jest skarbem? I jakie powinny być warunki ich oglądania? Dopiero wtedy, kiedy się tego dowiem, będę mógł Ci odpowiedzieć, czy widziałem w swoim życiu tych kotłów zbyt wiele, czy nie.

 

I już na koniec.

Napisałeś, że „nasze światy raczej nigdy się nie spotkają”. Mylisz się. Już się spotkały. Nie wszystkie światy są „światami równoległymi”.

 

P.S.

A to, co piszesz tutaj na forum o węglach dla małych kotłów - to dobra i potrzebna robota. Tak trzymaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w sumie wszyscy grzeją prądem , tylko w różnym stopniu - w końcu i tak jakieś 90-95% prądu za który płacimy w urządzeniach elektrycznych [telewizory, pralki, lodówki, żarówki itd.] jest przetwarzane na ciepło ;)

 

Dlatego gdy ktoś chwali się ile mu kocioł spala [czy też PC zużywa prądu] powinien także podawać ile poza tym prądu i gazu do kuchenki zużywa.

 

No nie wiem... jak policzysz np.oświetlenie mojego domu zimą (podbitka 30 punktów x 3 watt-6h dziennie) dodatkowo jak jest mróz to chodzi grzałka w oczku wodnym, (24h nawet nie wiem ile watt :) ) latem chodzi klima, podświetlenie ogrodu- 180watt x 4h,+lampa uv+ 2 pompki do oczka plus nawadnianie ogrodu... to wyjdzie więcej jak 5-10% powiększam po prostu efekt cieplarniany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

chciałbym abyście mi doradzili-wskazali plusy i minusy kotła DEFRO DUO UNI, byłem ostatnio u lokalnego sprzedawcy kotłów i właśnie on odradził mi firmę defro pomimo tego ,że miał kilku jescze producentów m.in klimosza, zębiec.. co myślicie o tym palniku rynnowym i o tym modelu piecu, czytałem trochę na forach i są bardzo skrajne opinie. piec ten ma dodatkowe palenisko (ruszt wodny), co włsśnie skłania mnie w kierunu pieca duo. Chce uzywać tego plaenśka z powodu ,iż mam dostęp do dość taniego drzewa - którym mógł bym przepalać w wolne chwile. A z koleii padajnik automatyczny ma służyć wygodzie, ponieważ oboje z żoną pracujemy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...