Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego plasujesz SKAM-P wyżej niż RBR i OGNIWO? Właśnie się przymierzam do kupna któregoś z nich i Twoja opinia byłaby mi pomocna. Oczywiście odpowiedź może być na PW :p

 

Wg mnie Skam-P mają lepiej dopasowane palniki do mocy kotła, mają kanały poziome które łatwiej się czyści i nie spotkałem się, żeby komuś udało się je zapchać [nawet znajomej, która ma kocioł z poziomymi kanałąmi i dopiero w 4 sezonie dowiedziała się ode mnie, że tam się czyści :rolleyes: ].

 

Dwóm sąsiadom poleciłem już swego czasu te kotły i obaj są bardzo zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są tylko na Brucerach i ja go wcale nie namawiam na niego.

 

To dobrze bo z opisu na stronie wynika, że wszystkie 3 rodzaje kotłów mają ten sam palnik "RGM25 "BRUCER"" a do tego najsłabszy z nich ma moc 8-20 kW a najmocniejszy 24-45 kW z tym samym palnikiem - link:

 

http://kotly-dzialdowo.pl/website/?page_id=36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co prawda nie do mnie ale myślę że też mogę odpowiedzieć.

W RBR nie podoba mi się:

1. Brak rusztu dostępnego w czasie pracy automatu. Argumentu że można spalać papiery na retorcie nie przyjmuję bo to jest możliwe w każdym kotle retortowym. I chyba każdy przyzna że wygodniej to zrobić na ruszcie. Jakoś nie wyobrażam sobie żeby ktoś kto ma do spalenia większą ilość kartonów lub desek kawałkował to na drobne i wrzucał cierpliwie na palnik.

 

W życiu nie użyłem rusztów dodatkowych - ładuję czasem kartonów ile wlezie i ognia - faktem jednak jest, że u mnie jest sporo miejsca i deflektor nie przeszkadza bo go nie ma.

 

2. Wlot spalin do wymiennika poniżej poziomu palnika. Jeżeli ktoś zmieni węgiel na taki który ma dużo większą zawartość popiołu to może się mocno zdziwić jeśli spaliny zamiast lecieć do komina wydostaną się do kotłowni (o ile wcześniej nie przeniesie się na tamten świat).

 

W RBR jest taka specjalna klapka, która ma się otworzyć przy paleniu na ruszcie awaryjnym lub gdyby się wlot do wymiennika zapchał - faktem jednak jest, że bezpieczniej jest przy kanałach poziomych bo w nich się klapka nie zatnie ;)

 

Ponadto myślę że czyszczenie kanałów poziomych wymiennika jest szybsze i wygodniejsze niż pionowych (aczkolwiek przyznaję że nigdy nie czyściłem kotła z pionowymi kanałami).

 

Ja czyściłem i widziałem jak się czyści i wiem, że na pewno poziome czyści się łatwiej.

 

Osobiście uważam też że kotły z wymiennikiem z poziomymi kanałami mają większą żywotność. Eksploatowałem taki kocioł zasypowy dolnego spalania przez prawie 30 lat (wymieniłem go tylko dlatego że robię kapitalny remont domu i chciałem mieć coś bardziej bezobsługowego). Czemu tak jest? Kotły z reguły mają króciec powrotu umiejscowiony na dole tylnej ścianki. W przypadku kotła z pionowymi kanałami zimna woda z powrotu trafia w miejsce gdzie spaliny są już dosyć mocno schłodzone. Akurat w tym miejscu najczęściej dochodzi do rozszczelnienia wymiennika. Ale to jest moja prywatna teoria bo nigdzie na forum nie znalazłem jej potwierdzenia.

 

Spotkałem się już z taką tezą i jest ona prawdopodobna, ale myślę, że przy dzisiejszym postępie w ciągu 20 lat każdy wymieni swój kocioł na jakieś nowe super cudo do którego będą np. dopłaty ekologiczne [np. PC] podobnie jak dzisiaj są do kotłów na ekogroszek w różnych rejonach kraju - w końcu Unia nami rządzi i może zalecić co jej komisarzom się podoba.

 

Plusem kotłów RBR i Ogniwo jest niewątpliwie możliwość zakupu wraz ze sterownikiem eCoal.

 

To prawda, a przy większej mocy także możliwość dopłaty do wężownicy do CWU i nie trzeba wtedy dokupować zasobnika CWU i zajmować nim miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak sądzisz ?

Sprzedawałem Skam-p z takim samym palnikiem jak w RBR ( Ekoenergia )

Trafił mi się nawet Skam 17kW na dużej Ekoenergi to jak jest z tym dopasowaniem ?

 

To kiepsko Ci dopasowali - może klient tak chciał ? - u mnie sąsiedzi mają to lepiej dobrane.

 

Kurde - pozostaje klientowi spytać producenta jaki mu zaoferował palnik i sterownik i skonsultować to z nami na forum - wtedy będą się bardziej starać, żeby sobie obciachu nie narobić.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze bo z opisu na stronie wynika, że wszystkie 3 rodzaje kotłów mają ten sam palnik "RGM25 "BRUCER"" a do tego najsłabszy z nich ma moc 8-20 kW a najmocniejszy 24-45 kW z tym samym palnikiem - link:

 

http://kotly-dzialdowo.pl/website/?page_id=36

 

Też takie wrażenie odniosłem. Ogólnie mam taką refleksję, że producentom kotłów w ogóle nie zależy na sprzedaży swoich wyrobów. Informacje na stronach www są bardzo mizerne, niepełne i nie raz nieprawdziwe - bo np. opis i zdjęcia dotyczą starych modeli...Nie ma dtr-ek, przekrojów...Zdjęcia skąpe i pokazujące kocioł w "głównym widoku", bez szczegółów...To już niektórzy lepiej potrafią sprzedawany przez siebie węgiel opisać w internecie, niż producenci kotłów. No pal licho producentów, ale ich dystrybutorzy wcale nie są lepsi...

Wyłamuje się z tego Kostrzewa - dużo informacji (fakt, że połowa to marketingowy bełkot), ale jest cała masa zdjęć, ładne przekroje, parametry, instrukcje itd. Może jeszcze Defro daje radę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też takie wrażenie odniosłem. Ogólnie mam taką refleksję, że producentom kotłów w ogóle nie zależy na sprzedaży swoich wyrobów. Informacje na stronach www są bardzo mizerne, niepełne i nie raz nieprawdziwe - bo np. opis i zdjęcia dotyczą starych modeli...Nie ma dtr-ek, przekrojów...Zdjęcia skąpe i pokazujące kocioł w "głównym widoku", bez szczegółów...To już niektórzy lepiej potrafią sprzedawany przez siebie węgiel opisać w internecie, niż producenci kotłów. No pal licho producentów, ale ich dystrybutorzy wcale nie są lepsi...

Wyłamuje się z tego Kostrzewa - dużo informacji (fakt, że połowa to marketingowy bełkot), ale jest cała masa zdjęć, ładne przekroje, parametry, instrukcje itd. Może jeszcze Defro daje radę....

W większości to prawda, strony są na bakier, jeszcze stare fotki sprzed modernizacji, nieaktualne opisy, palniki które dawno nie są montowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego tak nie spasował, to nie ja to pasuje, nikt tak nie chciał.

 

No to lipa - pozostaje pytać producenta jaki zestaw proponuje [palnik, dmuchawa, sterownik] i konsultować to na forum zanim się zamówi, potem wyszczególniać to w zamówieniu i jeśli przyjdzie towar niezgodny z opisem nie przyjmować go opisując niezgodność na forum.

 

To na pewno zmobilizuje producentów :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lipa - pozostaje pytać producenta jaki zestaw proponuje [palnik, dmuchawa, sterownik] i konsultować to na forum zanim się zamówi, potem wyszczególniać to w zamówieniu i jeśli przyjdzie towar niezgodny z opisem nie przyjmować go opisując niezgodność na forum.

 

To na pewno zmobilizuje producentów :evil:

 

 

 

SUSPENSER w jakim ty świecie żyjesz ??? to jest Polska!! producenci kotłów zatrzymali się praktycznie na etepie wczesnego PRL-u ,szczytem sukcesu było wprowadzenie kotła na ekogroszek, zobacz jak mało firm modernizuje swoje kotły! badania są drogie i nie każdego na nie stać, jesteśmy zalewani kotłami za 5tys (przykład na alegro) które są zrobione z takich materiałów że praktycznie wytrzymają tylko okres gwarancyjny...dobrano do nich sterownik po jak najtańszej linii oporu, dopiero Elektro-system podniósł tą poprzeczkę i zrobił z kotła centrum zarządzania ciepła wodą i doborem ciepła dla całego domu, no i co z tego... jak instalatorów mamy głąbów i nie ogarniają tego:) wiec kto ma się starać??? my konsumenci wymuszamy a efektów brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu nie użyłem rusztów dodatkowych - ładuję czasem kartonów ile wlezie i ognia - faktem jednak jest, że u mnie jest sporo miejsca i deflektor nie przeszkadza bo go nie ma.

W RBR jest taka specjalna klapka, która ma się otworzyć przy paleniu na ruszcie awaryjnym lub gdyby się wlot do wymiennika zapchał - faktem jednak jest, że bezpieczniej jest przy kanałach poziomych bo w nich się klapka nie zatnie ;)

Ja czyściłem i widziałem jak się czyści i wiem, że na pewno poziome czyści się łatwiej.

....

Ruszta dodatkowe przyjechały z kotłem i jak zostały zdjęte to już na swoje miejsce nie wróciły. A co do klapki to, to tak delikatnie pisząc to bzdury piszesz. Sama podczas palenia się nie otworzy jak będzie prawidłowo wstawiona. A co do zapchania to niby czym ma to się zapchać? Przysłania tylko jedno połączenie z kanałami poziomymi. Też czyszczę ten kocioł w wiem że to bajka w porównaniu z tym co czytam o innych kotłach. Ja potrafię wyczyścić kocioł podczas przejścia w podtrzymanie. Dzisiaj miałem takie czyszczenie, możesz sprawdzić kiedy to robiłem, abyś nie szukał to o 18:59. Kocioł zgrubnie z sadzy, szczotka, wybieranie popiołu z całego zasypu. Wszystko w 5min. Do następnego zasypu spokój. Zrobisz tak z innym kotłem?

Nie podobają ci się wymienniki pionowe? Masz prawo do tego, u mnie jest tylko jeden którym bezpośrednio te najbardziej gorące spaliny idą do tych poziomych. Widziałeś czyszczak tego kanału? Dwa trzy ruchy i gotowe i wyczyszczone. Ktoś kiedyś pisał że popielnik jest mały, możliwe. Wszystko zależy czym palisz, możesz nawet mieć w popielniku 25% zasobnika. Kiedyś wybierałem popiół dwa razy na zasyp, teraz od chyba trzech miesięcy wybieram wtedy kiedy zasypuję. Nie ma możliwości aby były kłopoty. Jestem nowicjuszem bo dopiero rok minął jak palę ale to co niekiedy czytam o innych kotłach to jestem zadowolony że ten mi się spodobał w 5 min. oglądania.

A swoją drogą to widziałeś ten kocioł na żywo czy tylko na zdjęciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu nie użyłem rusztów dodatkowych - ładuję czasem kartonów ile wlezie i ognia - faktem jednak jest, że u mnie jest sporo miejsca i deflektor nie przeszkadza bo go nie ma.

 

Pytanie czy spalałbyś bezpośrednio na retorcie mając stale dostępny ruszt? Czy próbowałeś tak spalać drewno?

 

 

 

W RBR jest taka specjalna klapka, która ma się otworzyć przy paleniu na ruszcie awaryjnym lub gdyby się wlot do wymiennika zapchał

 

Czy ta klapka automatycznie się otworzy w przypadku zapchania się wlotu do pionowego kanału wymiennika?

 

Spotkałem się już z taką tezą i jest ona prawdopodobna, ale myślę, że przy dzisiejszym postępie w ciągu 20 lat każdy wymieni swój kocioł na jakieś nowe super cudo do którego będą np. dopłaty ekologiczne [np. PC] podobnie jak dzisiaj są do kotłów na ekogroszek w różnych rejonach kraju - w końcu Unia nami rządzi i może zalecić co jej komisarzom się podoba.ł

 

Osobiście też nie przewiduję tak długiej eksploatacji obecnego kotła jak poprzedniego. Ale mam znajomych którzy wymienili kotły po 5-7 latach.

Co do decyzji komisarzy eurokołchozu wolałbym się nie wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka, chyba sobie coś dopasowujesz pod siebie.

 

- wczesniej była stosowana ekoenergia, bo jak dobrze wiesz, bo Ci naście razy mówiłem z małą ekoenergią były kłopoty, wklejałem nawet ostatnio zdjęcia jakie, owszem sprzedawałeś na małej eko także, ale dobrze wiesz,że był to egzemplarz po wystawowy, który dostałeś taniej.Skoro zatem z małą eko były kłopoty, to przez krótki okres czasu było jak było, ze względu na bezproblemowość mechaniczną. Odkąd jest ciekawsza alternatywa, to takie coś jest stosowane bez żadnych wyjątków.

- do 17kW nie stosuję też takiego samego palnika, tylko palnik z mniejszym wyjściem na paliwo w strefie spalania i szerszymi rantami, aby nie było kłopotu z niedopałkami przez zbyt krótkie ranty paleniska a dodatkowym plusem jest szersza ramka na zejście paliwa z kosza i wiesz to doskonale, masz przeciez kocioł u siebie- sprawdź

 

an2lec, tutaj już wole nie pisać, bo zrobił sie to wątek o jednym.

Powiedz lepiej, ile Ci teraz wychodzi na dobę?

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wiem co piszę i nic sobie nie dopasowuję.

O jakim taniej piszesz ? i jakim powystawowym ?

Zapłaciłem w normalnej cenie i w normalnej sprzedałem.

Powystawowego RBRa który stał 1,5 roku to sprzedałem taniej o 600pln i dostałem korektę do faktury zakupu, grzeje pod Tarnowem.

Także proponuję zakończyć tą dyskusję.

Napisać było jak było to wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...