Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ponczas

te 120m to z jakich materiałów i czy ocieplone już czy nie??

zacznij od zrobienia OZC a potem jak już będziesz wiedział ile potrzebujesz energii do ogrzania to zacznij się rozglądać za źródłem ciepła, niekoniecznie od razu za kotłem na eko bo podejrzewam że zapotrzebowanie będzie sporo poniżej 10KW a malutkich kociołków za dużo nie ma. może się okazać że inny sposób ogrzania chałupy będzie bardziej ekonomiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak reku zaizolowane to skosy bym sobie darował.

poszukaj wątków o ocieplaniu poddasza nieużytkowego- jak ocieplisz podłogę nie będziesz musiał całej kubatury strychu niepotrzebnie ogrzewać a to zawsze oszczędność energii jest

ja myślę że mozesz śmiało każdy z nich.

pracują oba już od niskich mocy

dołóż jeszcze ogniwo 10KW i jest jeszcze skam-P 7KW ale to jakbyś miał zrobioną całą izolację również na ścianach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a jak na strychu stoi rekuperator to nie wiem czy tam skosy tez ocieplac..?? czy nie ...???

 

jeden z kolegów polecił mi

RBR-Ekouniwersal 11kW oraz Skam-p Premium 12kW.

ktory byscie bardziej polecili ...??? bo ja nie mam zielonego pojecia co to za piece ...:(

 

jeden zielony a drugi niebieski:))) poczytaj, kolego poczytaj pozniej będziesz z jakims kotłem przez 10-15 lat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesowała mi kierownica spalin bo z nią kłopotów nie miałem. O tym zabezpieczeniu dopiero niedawno przeczytałem na forum, sam o tym nie wiedziałem. To zabezpieczenie pozwoli ją lekko uchylić ale nie otworzyć.

 

Na jakiej zasadzie działa to zabezpieczenie? Czy jest to jakiś siłownik który unosi w razie potrzeby klapkę? Jeśli jest to gdzieś na forum wyjaśnione to poproszę o link bo na razie nie udało mi się odnaleźć opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a jak na strychu stoi rekuperator to nie wiem czy tam skosy tez ocieplac..?? czy nie ...???

 

jeden z kolegów polecił mi

RBR-Ekouniwersal 11kW oraz Skam-p Premium 12kW.

ktory byscie bardziej polecili ...??? bo ja nie mam zielonego pojecia co to za piece ...:(

 

Ja ociepliłem po pierwszym sezonie skosy strychu - było warto choćby dlatego, że mniej ciepła ucieka [mrozu nigdy tam nie ma nawet gdy na zewnątrz jest -25 st, pomimo, że pomiędzy poddaszem a strychem jest 20 cm wełny], latem strych się nie nagrzewa aż tak bardzo.

 

Mam też wątpliwości co do szczelności wyłazu strychowego - nawet po dołożeniu dodatkowej uszczelki.

 

Co do tych 2 kotłów to wg mnie wybierasz wśród najlepszych - na Twoim miejscu pojechałbym zobaczyć je osobiście i wybrać ten, który bardziej będzie pasował [istotny może być np. rozmiar kotłowni] - no chyba, że do Karoki masz daleko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Rekuperator świetna sprawa jak stanieją to też założę, chyba że sam zrobię ;)

Najtańszy reku to 1500zł,dobre kanały z anemostatami ok.1200zł,spokojnie sam rozłożysz,przy WM nie ma filozofii :)

No i nawet ten najtańszy reku będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jak WG,szczególnie przy dzisiejszych,szczelnych domach.

hmm a jak na strychu stoi rekuperator to nie wiem czy tam skosy tez ocieplac..?? czy nie ...???

Nie,wystarczy dobrze zapatulić reku w grubą warstwę wełny lub zrobić mu skrzyneczkę ze styro i styknie.

Przy poddaszu nie użytkowym nie ma sensu ocieplać połaci,wystarczy dobrze ocieplić strop,ja mam 40cm styropianu w stropie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a jak na strychu stoi rekuperator to nie wiem czy tam skosy tez ocieplac..?? czy nie ...???

 

jeden z kolegów polecił mi

RBR-Ekouniwersal 11kW oraz Skam-p Premium 12kW.

ktory byscie bardziej polecili ...??? bo ja nie mam zielonego pojecia co to za piece ...:(

 

z uwagi na bezproblemowe sterowanie wybrałbym RBR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko nawiązać do tematu zatkanej dolnej części popielnika w kotle RBR.

Deflektor jest umieszczony pod dolną półką poziomą i jest to sprawdzone.Nie trzeba go zdejmować podczas palenia na ruszcie awaryjnym.Nie jest osadzony na ciasno!!! Po bokach jest ok 15mm szczelina właśnie w razie "W" gdyby ktoś zapomniał wyczyścić popielnik i wtedy tamtędy ulatują spaliny.Kierownica służy nam do palenia na ruszcie awaryjnym i wtedy ją otwieramy ręcznie.

 

SUSPENSER jak często czyścisz swój kocioł?

U mnie OGNIWO po modyfikacji i zastosowaniu deflektora ceramicznego wykonuję to 1raz w miesiącu,zajmuje mi to 15min.Czyszczę wtedy wszystko łącznie z wybieraniem sadzy z kanałów pionowych.

RBR czyści się wygodniej i szybciej,zajmuje to ok 2 min z piciem piwa.

 

Co do palenia na ruszcie awaryjnym podczas pracy automatycznej to sami wiecie czym to grozi więc przepalanie patyków w automacie wydaje mi się bez sensu.

Decydując się na groszek zrezygnowałem z przepalania drewnem ,wszystko co miałem oddałem rodzinie do śmieciucha łącznie z wszelkiego rodzaju kartonami i papierami , które na bieżąco jakoś się zbierają.

Nie mam czasu na zabawy w paleniu na ruszcie.Mam jeden opał i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do kotłów KOTSTAL.

Będą palniki małej ekoenergii w kotłach 17 i możliwe,że w 25kW

Będzie mechaniczne czyszczenie płomieniówek (trwają testy) co ograniczy zdejmowanie górnej zaślepki w celu czyszczenia kotła.

Kocioł ma dużą szufladę na całej szerokości i głębokości popielnika.

Górna pokrywa prawdopodobnie będzie na zawiasie i zaczepie jak zwykłe drzwiczki przednie co ułatwi otwieranie górnej pokrywy.

Wyczystki z kanałów pionowych również będą miały zawiasy i zaczep jak zwykłe drzwiczki.

W kotle obecnie jest testowany mój deflektor.

To tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zastosujesz palnik mała ekoenergia w kotle 25kW, to choćbyś się skichał nawet 20kW nie osiągniesz albo osiągniesz, ale ze sprawnością może 50% i wielką ilością niedopalonego węgla w popielniku.

Kres przyzwoitej pracy na dobrym węglu o niskiej spiekalności to granica 17-18kW.

 

Chciałem zauważyć,że w skamie nie jest inaczej, jeżeli chodzi o szufladę popielnika - na szerokość i głębokość. Nie wypowiadam się o pojemności, bo to nie moja sprawa.

 

Ja natomiast co 2dni spalam papiery na ruszcie awaryjnym i dla mnie jest to wygodne i potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...