Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Powiem tak dokładnie nie mierzyłem, ale 2 razy się przytkał po około 20 dniach. Na oko spalił około 400- 450 kg retopalu.. Trochę pomogło zwiększenie ilości powietrza do spalania ale i tak trzeba na to uważać. Nie dokładnie sam kanał się zapchał tylko wlot do niego. Efekt jednak ten sam. Powiem szczerze ze na początku myślałem ze to wina opalu, ale ja u siebie tez nim pale i u mnie brak takich efektów. Pomimo ze u mnie trzeba wybierać z boku ten pyl z kanałów, to ja wole stary wymiennik, bo mogę to robić rzadziej bez obaw ze coś się zatka.

 

Hej Jack. Dla mnie trochę to dziwne. Wymiennik OEP jest podobny do tego jaki wcześniej zastosowano w Ponarze. W tym momencie mam jednostkę 25kW. 400-450 kg węgla to wychodzi mi ok 3 zasypów. Przy wielkości mojego domu i stopnia jego zapotrzebowania na ciepło przy temp jak teraz 400-450 kg idzie mi w 1,5-2 tygodnie tygodnie. Nigdy nie zdarzyło mi się by po takim okresie cokolwiek się zatkało. Pogadaj z Verbem - on pali retopalem. Napisze coś w temacie.

Do grudnia miałem model 38kW - ten to spokojnie mógł chodzić nieczyszczony nawet 2 miesiące. U mnie to ok 1,5-2 tony zimą. Przy spalaniu Suspensera - prawie sezon;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej Jack. Dla mnie trochę to dziwne. Wymiennik OEP jest podobny do tego jaki wcześniej zastosowano w Ponarze. W tym momencie mam jednostkę 25kW. 400-450 kg węgla to wychodzi mi ok 3 zasypów. Przy wielkości mojego domu i stopnia jego zapotrzebowania na ciepło przy temp jak teraz 400-450 kg idzie mi w 1,5-2 tygodnie tygodnie. Nigdy nie zdarzyło mi się by po takim okresie cokolwiek się zatkało. Pogadaj z Verbem - on pali retopalem. Napisze coś w temacie.

Do grudnia miałem model 38kW - ten to spokojnie mógł chodzić nieczyszczony nawet 2 miesiące. U mnie to ok 1,5-2 tony zimą. Przy spalaniu Suspensera - prawie sezon;).

Witam. No dla mnie tez to było dziwne ,ale jak wszedłem do domu przesiąkniętego tym nie miłym zapachem spalin to bylem już zmuszony w to uwierzyć. Sytuacja się jakby trochę polepszyła wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania na ciepło, ale już dmucham na zimne i pilnuje żeby kocioł był czyszczony minimum raz na miesiąc. Przy pierwszym rozpaleniu bylem przekonany ze oderwała się farba która producent konserwuje kocioł i kawałki ( płaty) jej zatkały wloty do kanałów ale po 3 tygodniach już było widać pewne oznaki zapychania się kociołka. Nie mam wiedzy jak mógł na to wszystko wpłynąć fakt ,ze domek jest nowy i nie wygrzany , czy to możliwe ze np był zmniejszony ciąg kominowy - tego nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak dokładnie nie mierzyłem, ale 2 razy się przytkał po około 20 dniach. Na oko spalił około 400- 450 kg retopalu.. Trochę pomogło zwiększenie ilości powietrza do spalania ale i tak trzeba na to uważać. Nie dokładnie sam kanał się zapchał tylko wlot do niego. Efekt jednak ten sam. Powiem szczerze ze na początku myślałem ze to wina opalu, ale ja u siebie tez nim pale i u mnie brak takich efektów. Pomimo ze u mnie trzeba wybierać z boku ten pyl z kanałów, to ja wole stary wymiennik, bo mogę to robić rzadziej bez obaw ze coś się zatka.

 

Szybko się zatyka - może teraz co niektórzy uwierzą, że to możliwe przy pionowych kanałach bo wcześniej mało mnie nie zakrzyczeli gdy zwracałem na to uwagę.

 

Mógłbym nie czyścić u siebie w ogóle przez rok bez obawy zatkania, ale po 300 kg spalonego węgla zaczyna spadać sprawność kotła, więc c tyle czyszczę.

 

Ciekawe jak to jest przy kanałach pionowych - ktoś z ciepłomierzem przy takim kotle musiałby zrobić test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe jak to jest przy kanałach pionowych - ktoś z ciepłomierzem przy takim kotle musiałby zrobić test.

 

Mam wszystkie pionowe kanały ale ciepłomierza nie mam, po 300 kg spalonego węgla nie ma tam co czyścić taki nalot jak na brzoskwini może trochę grubszy ale czyszczę takim wyciorem przelecę ,za to na kantach kanałów pionowych od góry leży osad taki brązowy z przemieszanym popiołem jest tego z 0,5 cm może więcej ,taki kożuszek, miotełką wystarczy zamieść .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałam kilka stron a i tak mam mętlik...

szukam kotła do nowego domu 150m2 bez piwnicy i garażu. ocieplenie ścian styro 15 grafit (dopiero będzie :) ). hydraulik poleca mi defro - ja zdecydowanie go nie chcę, wspomniał że musi być "z górnym wylotem spalin", dla mnie ważne żeby miał zasobnik, dodatkowy ruszt (czy jak to się tam nazywa - mamy i będziemy mieć dużo drewna i chciałabym tym też palić).

jeśli możecie doradzić czekam z niecierpliwością... szukam niczym igły w stogu siana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystkie pionowe kanały ale ciepłomierza nie mam, po 300 kg spalonego węgla nie ma tam co czyścić taki nalot jak na brzoskwini może trochę grubszy ale czyszczę takim wyciorem przelecę ,za to na kantach kanałów pionowych od góry leży osad taki brązowy z przemieszanym popiołem jest tego z 0,5 cm może więcej ,taki kożuszek, miotełką wystarczy zamieść .

 

Może na darmo czyścisz tak często - gdyby ktoś z ciepłomierzem to sprawdził to by było wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałam kilka stron a i tak mam mętlik...

szukam kotła do nowego domu 150m2 bez piwnicy i garażu. ocieplenie ścian styro 15 grafit (dopiero będzie :) ). hydraulik poleca mi defro - ja zdecydowanie go nie chcę, wspomniał że musi być "z górnym wylotem spalin", dla mnie ważne żeby miał zasobnik, dodatkowy ruszt (czy jak to się tam nazywa - mamy i będziemy mieć dużo drewna i chciałabym tym też palić).

jeśli możecie doradzić czekam z niecierpliwością... szukam niczym igły w stogu siana

 

nowy dom- musisz mieć OZC

zrób porządne nie z allegro za 50zł

jak policzysz to będziesz wiedział jakiej mocy kotła potrzebujesz

moim zdaniem maks to 10KW

nie tylko defro ma górny wylot spalin.- ciekawe na jakiej podstawie tak twierdzi że "musi być górny wylot"???

 

hydraulik bierze kase i ma zamontować to co mu do montażu podstawisz a nie to z czego ma dużą prowizję

słuchaj głosu rozsądku a nie głosu hydraulika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj wujka google-a o to które firmy w Twojej okolicy robią OZC. zadzwoń spytaj, zrób. nie żałuj na to kasy- zirka 500zł

ale nie wyrzucisz tej kasy w błoto.

poznasz zapotrzebowanie Twojej rezydencji na ciepło i będzie ci łatwiej podjąć decyzję odnośnie sposobu i mocy urządzenia które zadba by Twój zadek nie marzł zimą i żeby kasa nie szła nie tam gdzie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na darmo czyścisz tak często - gdyby ktoś z ciepłomierzem to sprawdził to by było wiadomo.

 

Jak nalepka jest na kotle żeby co 7 dni czyścić, a ja co 2 tygodnie przelecę to chyba dobrze .Ale po czyszczeniu nie widać różnicy w szybkości podnoszenia temperatury czy mniejszej ilości łykanego opału . Jak czyściłem śmieciucha co 2 tygodnie i miał szklanki pionowe rury ,to tam wewnątrz była sadza czarna tam było co czyścić i kocioł od razu szybciej podnosił temperaturę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku szukałem porady jaki piec wybrać. Po analizie rankingu, stron producentów oraz rozmów z fabrykami postawiłem na OGNIWO niestety czopuch musiał u mnie być do góry wiec Ogniwo odpada. W takim wypadku kupiłem Skamp-P premium z eCoal i tu moje spostrzeżenia:

 

1. Jakość wykonania ma wiele do życzenia ( bardziej wygląda na wyrób warsztatowy) co prawda ładnie pomalowany ale przy paleniu na ruszcie farba się złuszcza.

2. Konstrukcja komory spalania to tylko 3 półki na przemian. I to najbardziej mnie irytuje ponieważ próbowałem różnych ustawień a i tak temperatula spalin dochodzi do 300C a dmuchawa pracuje na 60 %.

3. Zasobnik zaczął korodować mimo ze to dopiero druga zima. Wiem węgiel wilgotny ale gdyby był pomalowany proszkowo na pewno nie postąpiła by tak szybko a tak od środka jest już brązowy.

 

Zastanawia mnie wiec cały ten ranking i czy to nie jest tylko chwyt marketingowy żeby łatwiej sprzedać.

 

Jak jedna z setek ludzi szukałem obiektywnej oceny użytkowników a nie sprzedawców ale się przeliczyłem.

 

 

Proszę o opinię innych UŻYTKOWNIKÓW o opinie o kotłach z rankingu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy użytkownik pochwali swój kocioł jeżeli pracuje mu on dobrze i oszczędnie a zwłaszcza jeżeli nie ma z nim problemów - stąd też pozytywnych opinii może być wiele na temat różnych diametralnie jednostek grzewczych. Producent kotła x na pewno będzie zachwalał swój wyrób bo inaczej nie miałoby sensu aby prowadził jakąkolwiek działalność gospodarczą. Hurtownicy i handlarze chwalą te wyroby, które mają w ofercie bo celem ich działalności jest po prostu sprzedaż tychże wyrobów - z tym, że jedni starają się pomóc użytkownikowi w wyborze kotła ( choćby wybrać właściwą moc) a inni mają to daleko gdzieś i patrzą tylko na zyski.

 

Stąd też na takim forum gdzie stykają się wszystkie wyżej wymienione strony interesu kotłowego trudno jest o jakąkolwiek obiektywną opinię. Pocieszający jest jednak fakt, że to właśnie na forum można uzyskać pomoc i poradę w naszych problemach z kotłem od bardziej doświadczonych użytkowników i ludzi związanych z branżą.

 

W moim przypadku też, źle zainwestowałem w kocioł bo kupiłem go przewymiarowany o 300 % a radziłem się "fachowców" i ludzi z branży no jedynie na forum jeszcze wtedy nie bywałem ale właśnie dzięki pomocy forumowiczów i moim uporze udało mi się kocioł doprowadzić do stanu w którym mnie zadowala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stxc

odpowiem Ci z pozycji użytkownika kotła (kociołek mam z marketu- słabsze blachy, gorsze wykonanie, gorsze sterwanie)

 

nie mam proszkowo malowanego kosza a mimo tego nie koroduje- sypię suchy opał, malowanie niewiele pmoże na fizykę, moze jedynie odroczyć wyrok w czasie, koledzy pisali o różnych sposobach konserwacji koszy zasypowych aby opóźnić proces korozji.nie tylko w tym modelu kotła ale dotyczyło to wszystkich konstrukcji. najlepiej sypać suchy opał

 

budowa- 3 półki poziome to nie powód wysokiej temperatury spalin.

masz bardzo dobry sterownik z dostępem przez internet, jest duże forum użytkowników tego sterownika, zerknij sobie na jakich ustawieniach u nich pracują kotły jakich mocy, moim zdaniem temperatura na poziomie 300st to efekt niewłaściwych ustawień a nie słabej sprawności wymiennika.

 

nie bardzo natomiast rozumiem zapis o odpadającej farbie- czy dobrze rozumiem że odpada farba na zewnątrz kotła podczas palenia na ruszcie???

 

myślę że problem wysokiej temperatury spalin oraz korodującego wymiennika jesteś w stanie rozwiązać sam co do malowania nie wypowiem się ponieważ nie bardzo rozumiem o co dokładnie chodzi.

 

żeby było jasne- nie bronię tej konkretnej konstrukcji tylko wskazuję punkty w których wpływ niewłaściwych działań użytkownika(nie zawsze świadomych i zamierzonych) powoduje przyspieszone zużycie kotła -każdego nie tylko tego konkretnego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku szukałem porady jaki piec wybrać. Po analizie rankingu, stron producentów oraz rozmów z fabrykami postawiłem na OGNIWO niestety czopuch musiał u mnie być do góry wiec Ogniwo odpada. W takim wypadku kupiłem Skamp-P premium z eCoal i tu moje spostrzeżenia:

 

1. Jakość wykonania ma wiele do życzenia ( bardziej wygląda na wyrób warsztatowy) co prawda ładnie pomalowany ale przy paleniu na ruszcie farba się złuszcza.

2. Konstrukcja komory spalania to tylko 3 półki na przemian. I to najbardziej mnie irytuje ponieważ próbowałem różnych ustawień a i tak temperatula spalin dochodzi do 300C a dmuchawa pracuje na 60 %.

3. Zasobnik zaczął korodować mimo ze to dopiero druga zima. Wiem węgiel wilgotny ale gdyby był pomalowany proszkowo na pewno nie postąpiła by tak szybko a tak od środka jest już brązowy.

 

Zastanawia mnie wiec cały ten ranking i czy to nie jest tylko chwyt marketingowy żeby łatwiej sprzedać.

 

Jak jedna z setek ludzi szukałem obiektywnej oceny użytkowników a nie sprzedawców ale się przeliczyłem.

 

 

Proszę o opinię innych UŻYTKOWNIKÓW o opinie o kotłach z rankingu

 

pozdrawiam

Jestem użytkownikiem SKAM-Pa.Jakość wykonanie jest u mnie zadowalająca.Kocioł pracuje u mnie podobnie jak u Ciebie drugi sezon.Nie zauważyłem żadnych,opisanych przez Ciebie,oznak zużycia kotła.

To nie jest kocioł do palenia na ruszcie awaryjnym.

Temp. spalin,przy spalaniu na ruszcie awaryjnym, dochodzi Ci do 300 deg? A czego się spodziewałeś? Tak może być.

Napewno pracowałeś w automacie.Opisz jak pracował kocioł?Byłeś zadowolony?

I,żeby nie było.Jestem tylko użytkownikiem.

Edytowane przez tesel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o temperaturę spalin przy paleniu na ruszcie awaryjny bo wtedy to trzeba wyjąć czujnik tem. spalin. Pisząc o 300 C chodziło i o prace na ekogroszku. A farba złuszczyła się na froncie nad drzwiczkami podczas palenia na ruszcie drewnem.

 

Widzisz pojecie zadowalająca jakość wykonania dla mnie nie wystarcza. Zwłaszcza jak przyjrzę się wszytkom detalom SPAWOM a mam w obróbce metali doświadczenie to dla mnie jest kiepska. Nie tego spodziewałem sie po piecu który królował w rankingu. Zastanawiam się jak to się stało ze własnie znalazł się tak wysoko.

 

A jeżeli chodzi o konstrukcie komory spalania to własnie ona jest powodem tak wysokiej tem. spalin. Mam podgląd na sterownik online i ustawiałem wszelkie możliwości w najnowszym oprogramowaniu nawet pojawiła się zakładka w której można ustawiając max tem spalin ( wiem wiem uprzedzam odpowiedzi działa to w trybie ręcznym......) Ale i tak to nie pomaga w przypadku tego pieca i tem spalin nadal jest wysoka i ciepło puszcza w komin.

 

I przemilczałbym wszelkie niedociągnięcia gdybym nie puszczał tyle ciepła w komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ nie posiadam tego kotła zakończę na 2 wnioskach

skoro masz doświadczenie i stwierdziłeś że jakość spawów Cię nie zadowala dlaczego od razu nie reklamowałeś kotła?

miałeś do tego prawo.

drugi aspekt to Twoje stwierdzenie że konstrukcja komory jest przyczyną ucieczki ciepła w komin

skoro tak twierdzisz to dlaczego u Twojego przedmówcy kolegi Tesel-a temperatura spalin nawet przy temperaturach rzędu -10stC nie przekraczała 150stC???

jego wymiennik nie jest przecież inny i sterownik też ma taki sam.

wrzuć link do sterownika to chłopaki Ci powiedzą co masz nie tak ustawione bo nie przemawia do mnie takie tłumaczenie.

skoro jeden kocioł może pracować na spalinach 140st to drugi egzemplarz też będzie pracował

kwestia ustawienia parametrów.

teraz eCoal-a można ustawić na wszystie sposoby

jeden z kolegów ma taki podpis w stopce

jeśli chcesz.........

resztę sobie doszukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...