Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mój kanał wentylacyjny ma świetny ciąg i taki dymek łyka. Nie chcę nikogo obrażać, ale jak się grzebie przy piecu na samą noc, zostawiając bez kontroli piec po wprowadzeniu zmian to jak się kończy widać.

Nie napisałem, że ''NIEOSIAGALNY nie ma rozumu'', a że szczęścia więcej to dziś napisał sam, z domu a nie ze szpitala :-)

Mam pytanie,a macie nawiew powietrza z zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

NIEOSIĄGALNY masz więcej szczęścia niż rozumu, masz kanał wentylacyjny w kotłowni? Teraz wiesz że musi być taki otwór w kominie żeby sytuacja się nie powtórzyła a może powtórzyć się zawsze, np.awaria sterownika, elektronika bywa zawodna. Ciężko o dobrego instalatora więc wszystko robię sam. Trzeba mieć wiedzę a tej w internecie nie brakuje. Czytać, czytać i sprawdzać czy jak robią to robią dobrze.

 

Oczywiście mam kanał wentylacyjny z kratką ale przy tym dymie to jestem w stanie stwierdzić, że dym tej kratki nie zauważył.

Oczywiście mam nawiew powietrza z zewnątrz, tzn. tak mi się wydaje - chodzi Ci o tzw. Z-tkę?

 

Może pomysłem dobrym jest założenie zamiast tej kratki takiego wentylatora jaki stosuje się w łazienkach? Sądzicie, że to może coś poprawić?

 

Wprawdzie pytanie nie do mnie, ale odpowiem bo to moja działka

Czujkę czadu nie powinno instalować się bezpośrednio w kotłowni, lepiej w innym pomieszczeniu, najlepiej na drodze między kotłownią a częścią mieszkalną, np w korytarzu. Trzeba ją wieszać wysoko, np pod sufitem, CO jest lżejszy od powietrza. Tlenek węgla w nieznacznych ilościach może się wydzielać podczas spalania, np w czasie rozpalania pieca, oprócz tego szkodliwe będzie dla niej zapylenie spowodowane np wybieraniem popiołu, czyszczeniem wymiennika czy też napełnianiem zasobnika.

Jeśli czujka działa nawet wtedy, gdy od kilku dni nic nie palisz w kotle, to chyba coś z nią nie tak, być może element wykrywczy jest uszkodzony lub zabrudzony. Trzeba oddać ją do przeglądu lub kupić nową.

W innym wątku napisałem sporo nt. tlenku węgla, nie umiem odszukać

 

Chyba to jest dobry pomysł by czujkę czadu wynieść poza kotłownię. Zrobię ją na korytarzu, przy wejściu do kotłowni. Jeśli rzeczywiście wiesza się ją pod sufitem to wystarczy mi się przewiercić w ścianie i przełożyć przewód.

Mam czujkę Satela, oczyszczę ją i zamontuję ponownie. Czy są jednak jakieś czujki, które mógłbyś polecić i które nie reagują na kurz?

Edytowane przez nieosiagalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oczywiście mam kanał wentylacyjny z kratką ale przy tym dymie to jestem w stanie stwierdzić, że dym tej kratki nie zauważył.

Oczywiście mam nawiew powietrza z zewnątrz, tzn. tak mi się wydaje - chodzi Ci o tzw. Z-tkę?

 

Może pomysłem dobrym jest założenie zamiast tej kratki takiego wentylatora jaki stosuje się w łazienkach? Sądzicie, że to może coś poprawić?

 

Chyba to jest dobry pomysł by czujkę czadu wynieść poza kotłownię. Zrobię ją na korytarzu, przy wejściu do kotłowni. Jeśli rzeczywiście wiesza się ją pod sufitem to wystarczy mi się przewiercić w ścianie i przełożyć przewód.

Mam czujkę Satela, oczyszczę ją i zamontuję ponownie. Czy są jednak jakieś czujki, które mógłbyś polecić i które nie reagują na kurz?

 

Zamontowanie wentylatora wyciągowego, może spowodować, że zacznie on powodować cofanie się spalin z kotła na kotłownię, poza tym, jak rozwiążesz jego uruchamianie, ma pracować cały czas, czy sie włączać automatycznie, czyli wtedy, gdy w kotłowni pojawi się dym?

 

Co do czujki, to obawiam się, że nie dasz rady jej samodzielnie oczyścić, element wykrywczy jest bardzo mały, w kurzu często są substancje oleiste, które skutecznie go zalepiają.

Zastanawia mnie, czy jesteś pewny, że czujka, którą posiadasz to czujka CO czy też czujka dymu? Może sprawdź to na stronie producenta.

Jeśli upierałbyś się, żeby w kotłowni mieć jednak czujkę, to może warto było by rozważyć zakup czujki temperatury, jest ona mniej wrażliwa na zabrudzenia, zadziała gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy pewien, określony poziom. Jaki to poziom i jakiego typu czujkę założyć, ustal z instalatorem takich systemów, ja na odległość nie podejmuję się rozstrzygania.

Będąc na Twoim miejscu, przewiercił bym tę ścianę i zamontował czujkę CO na korytarzu.

Poza tym, po takiej historii zleciłbym przeczyszczenie komina i kanału wentylacyjnego kominiarzowi, chyba, że sam masz to tego odpowiednie narzędzia i umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Jednak z racji tego, że jestem jeszcze trochę przestraszony chciałbym się dowiedzieć dokładnie.

 

=> Jarecki

 

Zakładam nie wymienianie pieca...

 

1. Czy jest możliwość zainstalowania odseparowania groszku na palenisku od groszku w koszu? Rozumiem, że mam pytać producenta?

2. Jak ustawić piec by żar nie był przy podajniku lecz przy popielniku? Mniejsze przerwy / większe przerwy podawnia?

3. Kontaktron pozycjonujący. Sam się zastanawiałem w jakim położeniu kończy pracę tłok podczas podawania (zwłaszcza przy pracy ręcznej). Wierzę, na słowo, że tak jest. Jednak zastosowanie kontaktronu pozycjonującego również leży jakby w gestii Defro? Samemu mi nie można chyba w to ingerować bo stracę gwarancję.

4. Czujka czadu - mam zainstalowaną. Tuż przy piecu. Włącza się nawet wówczas gdy wyjmuje popiół z dawno wygaszonego pieca. Według niej mam czad nawet po kilku miesiącach nie palenia i ciągłego wietrzenia. Wszystkie te czujki takie porąbane?

 

=> radams

 

To, że w tym dymie był czad spowodował, że bałem się zasnąć jak cholera...

 

Ja Ci kotła wymieniac nie karzę, zwróciłem uwagę na kilka aspektów i ogromnych róznic w produkcji modeli tłokowych.

 

Jak skok tłoka jest krótki 3-5cm to nic wielkiego sie nie wymyśli.

 

Podstawowa rada to dobrac odpowiednio pracę sterownika.

Czyli taka przerwa podawania i siła nadmuchu, aby żar był na palenisku a nie bliżej kosza. Taki dobór przedmuchu, aby paliwo się dopalało, ale aby żar nie cofał się do kosza.

 

Czujnik czadu nie powinien wisieć w kotłowni, jest to napisane w większości instrukcji tych urządzeń.

Polecam bateryjne, bo działaja jak padnie prąd...

Patrzeć można tez na atesty, dobra marka to m.in. KIDDE, większość rynku to tańsze chińczyki np. Avila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci kotła wymieniac nie karzę, zwróciłem uwagę na kilka aspektów i ogromnych róznic w produkcji modeli tłokowych.

 

Jak skok tłoka jest krótki 3-5cm to nic wielkiego sie nie wymyśli.

 

Podstawowa rada to dobrac odpowiednio pracę sterownika.

Czyli taka przerwa podawania i siła nadmuchu, aby żar był na palenisku a nie bliżej kosza. Taki dobór przedmuchu, aby paliwo się dopalało, ale aby żar nie cofał się do kosza.

 

Chciałbym doprecyzować jeszcze Twoją radę. W tej chwili żar mam niemal na całym palenisku aż do podajnika/kosza z groszkiem. Sugerujesz, żebym dobrał tak nastawy, żeby żar był od początku paleniska (przy popielniku) a groszek wypchnięty już przez tłok, leżący blisko podajnika jeszcze się nie zapalił? To możliwe?

 

Dziękuję za namiary na dobrą czujkę czadu. Przy okazji zadzwonię i ochrzanię gościa od alarmu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj wątku o kotłach tłokowych lub z podajnikiem szufladowym.

Patrz na inne nastawy, dobrych rad udzielał Arthek czy Artur, ma kociol Protech Karo, ale taki sam sterownik. Byc może te konstrukcje kotłów są zblizone w funkcjonowaniu. Z pewnościa jednak sterownik sie ustawia w taki sam sposób.

 

Położenie żaru mam na mysli dokładnie pod palnikiem, pod otworkami napowietrzającymi palnik a nie przed nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Czujka czadu - mam zainstalowaną. Tuż przy piecu. Włącza się nawet wówczas gdy wyjmuje popiół z dawno wygaszonego pieca. Według niej mam czad nawet po kilku miesiącach nie palenia i ciągłego wietrzenia. Wszystkie te czujki takie porąbane?

 

Ja z moją czujką nie miałem problemów choć leży obok pieca na wysokości 1,5 metra (teraz po przeczytaniu posta radamsa przełożę ją wyżej) - mam podobną do takiej:

http://allegro.pl/czujnik-detektor-czadu-czujka-co-tlenku-wegla-i1278131817.html

 

Po co Ci kabel - lepiej kup czujkę bateryjną, gdy bateria się zaczyna kończyć zacznie pikać i domagać się jej wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam piec Tilgner ekr 25

 

Z lektury wątku wnosze, że najbardziej optymalna praca pieca polega na tym, aby temp oscylowała wokół zadanej temp pieca. Czyz tak ?

Jesli tak to proszę o radą jakie parametry zmieniać aby to osiagnąć.

U mnie piec po osiagnięciu temp zadanej 60 stopni szybuje do 70 stopni potem spada do 60 , załącza się piec , temp spada do 55 , potem wzrasta do zadanej temp - czyli 60 i znów szybuje do 70 i tak w kółko.

 

W trybie Zima mam parametry

cas pracy podajnika

czas pauzy podajnika

obroty dmuchawy

czas oczekiwania

krotnośc podawaniua

czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu

obroty dmuchawy w podtrzymaniu

 

z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam piec Tilgner ekr 25

 

Z lektury wątku wnosze, że najbardziej optymalna praca pieca polega na tym, aby temp oscylowała wokół zadanej temp pieca. Czyz tak ?

Jesli tak to proszę o radą jakie parametry zmieniać aby to osiagnąć.

U mnie piec po osiagnięciu temp zadanej 60 stopni szybuje do 70 stopni potem spada do 60 , załącza się piec , temp spada do 55 , potem wzrasta do zadanej temp - czyli 60 i znów szybuje do 70 i tak w kółko.

 

W trybie Zima mam parametry

cas pracy podajnika

czas pauzy podajnika

obroty dmuchawy

czas oczekiwania

krotnośc podawaniua

czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu

obroty dmuchawy w podtrzymaniu

 

z góry dziękuję

 

Jaki masz sterownik model Tango?

Czy może masz model menuet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam,że masz menuet, nie chce mi się o nim pisać od początku, skopiuję odpowiedź, którą juz wczesniej dawałem przy menuecie

 

Sterownik klasyczny programujemy pod dany kocioł, dany palnik, dana instalację, dane ocieplenie budynku, daną jakość węgla.

 

Mogę jedynie zaproponować parametry wyjściowe, od których można zacząć dochodzić do ładu. Nic więcej.

Dla dobrego spalania przy dochodzeniu do temp. zadanej trzeba zadac odpowiedni czas pracy podajnika, czas pauzy podajnika oraz siłę nadmuchu w tej fazie pracy.

 

Przykładowe nastawy wyjściowe dla palnika małej mocy przy modelu menuet w MENU STANDARD

 

- Czas pracy pod 12sekund pracy podajnika

 

- Czas pauzy pod ja to robię w następujący sposób mnożę czas pracy razy 3 lub 4 (w zależności od palnika i kotła), załóżmy jednak wyjściowo 4 czyli dla 12sekund pracy rozpocznij dopracowywanie od pauzy ok.45sekund.

Z miejsca możesz się wstrzelić w idealną przerwę.... jak nie,to:

Stopniowo ją wydłużaj do uzyskania właściwego wypalania paliwa i właściwej wysokości kopczyka przy dochodzeniu do temp. zadanej. Korekcje sprawdzaj poprzez niewielkie uchylenie drzwiczek na króciutki czas.

 

- Obroty dmuch. podt. zacznij od zakresu ok. 7-9bieg w podtrzymaniu (menuet ma 24biegi regulacyjne)

 

- Czas dmuchawy podt. to oznacza jak długo dmuchamy w przedmuchu, przy ślimakach najczęściej okolice 10-15sekund. Menuet rozkręca jednak dmuchawę powoli, niektórzy dają tutaj nawet 20sekund,,

 

- Krotn. podawania dla ślimaka wartości od 2 do 3. 2oznacza dokręcenie paliwa co drugie dmuchnięcie w podtrzymaniu a 3 co trzecie dmuchnięcie. Tym zatem reguluję stopień dopalenia paliwa w przedmuchu oraz mam wpływ na wysokość kopczyka w przedmuchu

 

- Czas oczekiwania w ślimakach przy średnim dociepleniu zaczyna sie od przerwy ok.5minut, jak dobre docieplenie to ok.8-10minut

 

- Obroty dmuchawy w trakcie dochodzenia do temp. zadanej dmuchamy trochę mocniej, zacznij ok. 10-14bieg w menuecie.

 

Dobór siły nadmuchu bez urządzeń pomiarowych na oko. Płomień powinien byc intensywnie żółty, biały będzie zbyt mocny, czerwony za słaby. Jak to sprawdzasz to tylko na krótko delikatnie uchyl drzwiczki, mocne otwarcie na dłużej to dostarczenie fałszywego powietrza i złe zaprogramowanie spalania wg błędnych danych.

 

 

aha - przy brucerze dla małego odbioru ciepła palenisko jest płaskie, pali się w środku taka a'la świeczka.

 

Po każdej korekcie trzeba odczekać na jej efekt minimum ok. 30minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik można zawsze zmienić (w sensie kupic drugi, bo producent kotła raczej na układ wymiany nie pójdzie, tym bardziej jak kocioł pracuje pół roku czy dłużej).

 

Menuet jest o tyle ciekawy,że obsługuje duzo urządzeń dodatkowych, tj. zawór mieszajacy, kolejną pompę za tym zaworem.

Sęk w tym,że ma dużo parametrów i nie każdy sobie a tym wszystkim radzi.

Dla ułatwienia podzielono to na rózne menu, np. menu dmuchawa, menu zawór, menu termostat itd...

 

Czy oprócz pompy C.O. oraz CWU reguluje Pan tym sterownikiem zawór mieszający bądź korzysta Pan z pompy cyrkulacji ciepłej wody (szybciej pcha wodę do kranu)??

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo - szybciej bedzie bez Pana

Sekundo - mam piec od listopada 2009 i uzywam jedynie parametrów o których wyżej pisałem . Pozostałe są ustawione fabrycznie

Mam jedynie ustawione temp pieca , temp zasobnika , temp kosza , temp zaworu

 

Szukasz pomocy a odpisujesz szybciej będzie bez Pana.

Nie rozumiem, ale ok.

 

Pytałem co Pan używa, bo chciałem odpowiedzieć jaki sterownik z pid coś takiego spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubi27

 

Cobra ma być, ale kiedy, to nie wiem (pierwszy montaz PUMA, dalej Ognik PID, dalej Płomy PID, bo na to jest zapotrzebowanie, te produkty sa znane, Cobry jeszcze nie ma, to nikt na nią nie cisnie). PUMA tez ma być, tutaj odp. brzmi od dzisiaj podobno za 2tygodnie.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...