Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry :),

Jakiś czas temu pytałam tu o pomoc w wyborze kotła. Z przyczyn obiektywnych jeszcze go nie kupiliśmy, ale w najbliższym czasie trzeba będzie podjąć decyzję.

Przyznaję, że jakieś 80% toczących się tu rozmów jest dla mnie niezrozumiałych i prawdopodobnie znowu pomyślicie "kolejna osoba, której nie chciało się przeczytać", ale poprzednim razem naprawdę dokładnie przeczytałam ponad 50 ostatnich stron, gdzie niewiele było rozmów zgodnych z tytułem wątku ;).

To wątek do którego na stałe zaglądają "Znawcy tematu" wymieniając się swoimi doświadczeniami, a "od święta" Ci, którzy liczą na pomoc, bo pojęcia bladego nie mają poszukując KOTŁA IDEALNEGO. Wiem, wiem - taki nie istnieje :). Wiem też, że stali Bywalcy mają poczucie pisania w kółko o tym samym, ale tytuł wątku przyciąga jak magnes wszystkich zagubionych i każdy swój problem traktuje wyjątkowo :). To tak jak u lekarza :lol2: (większość przychodzi z grypą, ale lekarz z każdym musi porozmawiać indywidualnie). Liczę więc na wyrozumiałość :).

Przechodząc do rzeczy :). Czy mogę prosić o rzeczową i łopatologiczną poradę, który z tych kotłów byście polecili i dlaczego?

1. Metalteres ECO LUX „U-M” - ten poleca nasz fachowiec i wydaje się ok, ale niewiele znalazłam w sieci na jego temat (to co znalazłam było na szczęście pozytywne)

2. Klimosz DUO NG - ten jest dość popularny, więc (chyba) sprawdza się?

3. EG DUO MULTI - ten mnie najbardziej zainteresował, ale niestety niewiele można o nim znaleźć opinii. Na czym polega nowatorski system czyszczenia? (kolejny chwyt reklamowy? czy jest coś na rzeczy? :))

 

Nie piszcie proszę, że wszystko jest w specyfikacji, bo dla osoby, która się na tym nie zna opisy niewiele mówią :no: Nie wiem na co zwracać uwagę. Co ma przewagę nad czym :(. Gdyby ktoś zechciał się wypowiedzieć, to byłabym bardzo wdzięczna :).

 

Dodam tylko, że obecnie mamy tzw. śmieciucha i palimy węglem / drewnem. W nowym domu chcemy sobie nieco ułatwić życie :). Będziemy palić ekogroszkiem + ewentualnie pelety. Nawiązując do aktualnej dyskusji - podobnie jak większość użytkowników kotłów chcemy dodatkowy ruszt awaryjny :). Traktując go właśnie "awaryjnie", czyli na wszelki wypadek. Po to wybieramy kocioł z podajnikiem by korzystać z jego ułatwień, ale gdy ma się coś "awaryjnego", to jakoś spokojniej człowiek śpi (nawet jeśli to tylko chwyt reklamowy ;)). Mamy aktualnie sporo własnego drewna, ale tylko tymczasowo, więc nie ma sensu kupowania kotła tylko na drewno.

Pozdrawiam wiosennie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :),

Jakiś czas temu pytałam tu o pomoc w wyborze kotła. Z przyczyn obiektywnych jeszcze go nie kupiliśmy, ale w najbliższym czasie trzeba będzie podjąć decyzję.

 

CUT ...

 

 

Od siebie polecam przeczytać kompendium kol. Timon`a na "sąsiednim" forum http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

 

Ten pierwszy kocioł z Twojego rankingu to minimum 25kW ... Myślę że jeżeli nie masz Zameczku 400-500m2 to raczej kup mniejszy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście masz o jedna półkę łatwiejsze czyszczenie :-) Dla osób dla których ważna jest łatwość czyszczenia można zrobić/wybrać piec tylko z jedną półką, zamiast dwóch lub trzech wtedy będzie to jeszcze łatwiejsze

;-)

 

Dobra dobra nie ściemniaj tylko wrzuć linki do filmików jak to szybko i wygodnie czyści się kanały pionowe ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ julianna16

Rzetelny dobór kotła warunkuje zapotrzebowanie budynku na energię - w ten sposób unikniesz narzekania w późniejszym czasie (jak wielu innych użytkowników ). Opisz jaki budynek, kiedy zbudowany, jakie ma ocieplenie, jaka stolarka okienna, jaka powierzchnia ogrzewana, jaki zasobnik cwu i to wszystko przedstaw tu http://esterownik.pl/forum/posty,303/dobor-kotla

Generalnie ruszt awaryjny posiada każdy kocioł......

Ja polecam kocioł Ogniwo Eko Plus ( sam mam taki o mocy 16 KW) i jestem z niego zadowolony. A Ty zrobisz i tak jak będziesz chciała. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam przeczytać kompendium kol. Timon`a na "sąsiednim" forum http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

 

Ten pierwszy kocioł z Twojego rankingu to minimum 25kW ... Myślę że jeżeli nie masz Zameczku 400-500m2 to raczej kup mniejszy ...

 

Adkwapniewski bardzo dziękuję za wskazówkę :). Z Timonem miałam przyjemność korespondować :yes: Miał dużo cierpliwości by przekonywać mnie o tym, że nie potrzebuję kotła o dużej mocy. Pozdrawiam serdecznie jeśli mnie czyta :bye:

Wiem, że dobrze się na tym znacie, ale wciąż zachodzę w głowę dlaczego producenci określają parametry "zawyżone"? Ilekroć rozmawiam o tym z fachowcami (zanim zdecydowaliśmy się na wykonawcę rozmawiałam z 5-ma) lub osobami użytkującymi kotły, dziwią się gdy o tym mówię i sieją moją niepewność :(. Fachowiec od razu zastrzegł, że nie bierze odpowiedzialności, gdy wybierzemy kocioł niezgodny z zaleceniami producenta. Czy w czasie dużych mrozów nie ma niebezpieczeństwa, że w domu będzie zimno?

Cieszę się ogromnie, że Timon poświęcił swój cenny czas i wykorzystał wiedzę by opracować kompendium wiedzy o kotłach. Przeczytam na spokojnie :).

 

@ julianna16

Rzetelny dobór kotła warunkuje zapotrzebowanie budynku na energię - w ten sposób unikniesz narzekania w późniejszym czasie (jak wielu innych użytkowników ). Opisz jaki budynek, kiedy zbudowany, jakie ma ocieplenie, jaka stolarka okienna, jaka powierzchnia ogrzewana, jaki zasobnik cwu i to wszystko przedstaw tu http://esterownik.pl/forum/posty,303/dobor-kotla

Generalnie ruszt awaryjny posiada każdy kocioł......

Ja polecam kocioł Ogniwo Eko Plus ( sam mam taki o mocy 16 KW) i jestem z niego zadowolony. A Ty zrobisz i tak jak będziesz chciała. :yes:

 

Dziękuję jorgo za odniesienie do mojego postu oraz życzliwe sugestie :). Nie wiedziałam, że każdy kocioł ma taki "awaryjny" ruszt. Czyli to trochę tak jak w reklamie "oleju bez cholesterolu" - żaden olej roślinny go nie posiada :).

Wiem, że często w tym wątku piszą użytkownicy oraz osoby mające w swojej ofercie kotły: Ogniwo, RBR lub Skam-p. Duże wrażenie robi na mnie sterownik e-coal czy bruli, ale wierzę, że można też porozmawiać tu o innych :D.

 

Te dane może przecież wstawić równie dobrze i tutaj

 

Bardzo się cieszę i dziękuję, bo wolałabym pozostać w zadomowionych granicach FM :).

 

Nasz dom ma powierzchnię ok. 260 m, w tym 40 m garaż (chcemy go lekko ogrzewać) i 10 m kotłownia, która jak rozumiem nie potrzebuje ogrzewania :). Został wybudowany z porothermu 25, jest ocieplony na zewnątrz styropianem 15 cm. Dom jest dwukondygnacyjny (parter + piętro). Okna PCV trzyszybowe. Budowa nadal trwa, tzn. jesteśmy na etapie wykonywania instalacji CO. Zasobnik cwu - nie wiem :(. Tak żeby był optymalny dla 4 os. rodziny :) - 150-200 l?

 

Napiszcie proszę co sądzicie o tym ostatnim kotle Grenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci kotłów podają takie parametry, bo przyjmują że na zewnątrz będzie cały czas -20 st. i kocioł będzie startował od zera (czyli woda w obiegu około 25 st). Sprawdź w jakiej strefie klimatycznej mieszkasz i jaką masz średnią roczną temperaturę. Nawet jeśli takie mrozy utrzymają się kilka dni, to przecież kocioł tylko uzupełnia straty ciepła w budynku. Już nie buduje się durszlaków. Najlepiej poświęcić kilka stówek i zrobić porządne OZC. Tu na forum jest kilka osób, które rzetelnie pomogą, jest nawet osobny wątek na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że dobrze się na tym znacie, ale wciąż zachodzę w głowę dlaczego producenci określają parametry "zawyżone"?

Napiszcie proszę co sądzicie o tym ostatnim kotle Grenia :)

Wszystko zalerzy od palnika zamontowanego w kotle ,te kotły które mają palniki fajkowe mogą być przewymiarowane gorzej dla nich jak są za małe ,a te kotły które mają palniki prostokątne ,podajniki żeliwne w całości ze ślimakiem i przeciw zwojem w tych trzeba dokładnie dopasować moc albo nawet brać o nr. mniejsze.

Za mało jest w internecie o tym kotle Greń ,wymienniki u nich to płomieniówki w większości kotłów z zawirowywaczami które można poruszać i w ten sposób czyścic płomieniówki ,jest tam jakiś nowatorski palnik który wygląda na fajkowy z rozbudowanym dotlenieniem paliwa i komory spalania .

http://img834.imageshack.us/img834/1925/palnik.png

To chyba do pelletu ,owsa , itd....przy węglu jak się spieki zrobią to się zablokuje .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalerzy od palnika zamontowanego w kotle ,te kotły które mają palniki fajkowe mogą być przewymiarowane gorzej dla nich jak są za małe ,a te kotły które mają palniki prostokątne ,podajniki żeliwne w całości ze ślimakiem i przeciw zwojem w tych trzeba dokładnie dopasować moc albo nawet brać o nr. mniejsze.

Za mało jest w internecie o tym kotle Greń ,wymienniki u nich to płomieniówki w większości kotłów z zawirowywaczami które można poruszać i w ten sposób czyścic płomieniówki ,jest tam jakiś nowatorski palnik który wygląda na fajkowy z rozbudowanym dotlenieniem paliwa i komory spalania .

http://img834.imageshack.us/img834/1925/palnik.png

To chyba do pelletu , przy węglu jak się spieki zrobią to się zablokuje .

I tutaj jesteś w błędzie.Nie jest to fajka,nie robią się spieki.Popiół dużo lepszy jak na brucerze.Wczoraj go zamontowałem w swoim kotle.Łyka paliwo różne do granulacji 4cm,słomę , pellet,pestki,orzechy i co tam jeszcze da się spalić.Wczoraj go brałem ze spawalni jak był jeszcze ciepły :) Jak dla mnie rewelacja.Dodam tylko,że u mnie nie pracuje ze standardową dmuchawą ale na wyjaśnienia przyjdzie pora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj jesteś w błędzie.Nie jest to fajka,nie robią się spieki.Popiół dużo lepszy jak na brucerze.Wczoraj go zamontowałem w swoim kotle.Łyka paliwo różne do granulacji 4cm,słomę , pellet,pestki,orzechy i co tam jeszcze da się spalić.Wczoraj go brałem ze spawalni jak był jeszcze ciepły :) Jak dla mnie rewelacja.Dodam tylko,że u mnie nie pracuje ze standardową dmuchawą ale na wyjaśnienia przyjdzie pora.

 

Nie fajka ale gardziel kwadratowa i głęboka coś podobnego, a to że nie ma spieków to może masz dobre paliwko ? ma przeciwzwój do wypychania paliwa?

czytałem że palnik jest z nierdzewki a to długi okres żywota nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, ja się z pewnych rzeczy wyleczyłem.

Przykład brucera i jego upadku oraz prototyp ze stalowym ślimakiem wszystko w temacie mówi.

 

Brucera ni ma a np. ekoenergia w roku ubiegłym 8tys. palników....

 

Dla mnie sprawa wygląda tak:

na rynku jest 4-5 producentów palników działających od lat i zapewniających serwis a także odpowiedni poziom.

W chichła więcej wchodzić nie mam zamiaru, znowu się może za 3-4lata okazać,że się producent zwinie i klient zostanie z łapą w nocniku.

 

Do jesieni trochę czasu, zobaczymy co się jeszcze zmieni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, chyba nieźle - nisko nad złoże i krzyżowo z 4 stron, będzie się ładnie mieszać. Tylko trochę więcej może pylić - te boczne otwory mogą rozdmuchiwać popiół na rancie. Za to powinny dopalić wszystko, co na rant przepchnie - nie powinien koksu wywalać nawet jak się trochę w gardzieli pospieka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, chyba nieźle - nisko nad złoże i krzyżowo z 4 stron, będzie się ładnie mieszać. Tylko trochę więcej może pylić - te boczne otwory mogą rozdmuchiwać popiół na rancie. Za to powinny dopalić wszystko, co na rant przepchnie - nie powinien koksu wywalać nawet jak się trochę w gardzieli pospieka.

Jak dla mnie to za gęsto niechby były 2 po przeciwnych stronach ale 4 przecież w opale zdarzają się nawet kamienie ,czas pokarze jak to będzie Minertu testuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było,że coś wymyślam.Palnik wczoraj zabudowany.

Tak to wygląda po nocy palenia.

2013-03-05 11.11.03.jpg

Obecnie dobieram powietrze przy czujniku zabudowanym w całkowicie innym miejscu więc patrzenie na Histogram nic wam nie da.

Zasobnik był wczoraj zasypany do pełna aby zmierzyć czas do końca zasobnika i ilość podanego węgla na 1min.

Popiołu na tym samym węglu czuli KWK CHWAŁOWICE bo innego nie stosuję,jest mniej i bez spieków.Wieczorem zapodam foto popiołu jak się nazbiera więcej.

 

Mam pytanie,czy to źle,że powstał nowy palnik? Widziałem go w akcji i poczułem,że to jest to więc poprosiłem o zrobienie 1 egzemplarza.

A teraz testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było,że coś wymyślam.Palnik wczoraj zabudowany.

Tak to wygląda po nocy palenia.

Mam pytanie,czy to źle,że powstał nowy palnik? Widziałem go w akcji i poczułem,że to jest to więc poprosiłem o zrobienie 1 egzemplarza.

A teraz testy.

Czym więcej tym lepiej ,może ktoś zrobi wreszcie ekonomiczny i mało awaryjny palnik .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...