Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rozczaruję Cię. Na dwustanie piec brudzi mi się znacznie mniej niż na automacie pracująxcym na niskiej mocy. Wiem jak należy dmuchać. Mam zmniejszonego brucera

 

U mnie jest podobnie - w automacie [ np. z PID - uwaga: nie dotyczy to spalania grupowego w Bruli ], ale także w dwu stanowym gdy zejdę z mocą poniżej pewnego poziomu wymiennik się bardziej brudzi i sprawność jest mniejsza niż przy dobrze ustawionym dwustanowym lub spalaniu grupowym w Bruli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też jadę na dwustanowym ,automaty są dla bogatych nie będę tego rozwijał :) Masz zmniejszonego brucera sam widzisz że musiałeś to zrobić ,ale to jeszcze nie to, to nadal kulawy sposób radzenia sobie z tym problemem .

 

Zależy od automatu bo Bruli działa jak dwustanowy lub w spalaniu grupowym, w którym spala tyle samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko jedno pytanie zadam

gdzie tu praca ciągła???

bo jest praca w przedziale 18-25min

i jest podtrzymanie w przedziale 7-12 minut

 

biorąc wartości graniczne z tych które podałeś to :

7/18 =38%

12/25=48%

zatem Twój kocioł przez średnio 43% czasu jest w podtrzymaniu

to nie jest to praca ciągła

praca ciągła to praca bez okresów podtrzymania- żadnych

czyli ze stale pracującym wentylatorem i cyklicznym podawaniem opału

 

to co opisałeś to klasyczny dwustan i to z niezbyt małą mocą jeśli okresy podtrzymania sa tak długie w stosunku do okresów pracy.

 

Wiadomo że spalanie 2 stanowe nazywa się spalaniem cyklicznym ale to może być tylko teoria w praktyce może to być i często jest że to praktycznie praca ciągła , jeżeli przerwy w pracy są b.krótkie a nie mamy klapy odcinającej na wentylatorze i stosunkowo spory ciąg kominowy.

Znasz określenie zapadanie kopca więc powiąż sobie .

Teraz co do obliczeń które podałeś to w mrozy mam raczej 34/4 -25/7 a przy ujemno-dodatnich 23/9-18/12 zapotrzebowanie spada

a testuje na razie tylko 2 nastawy do -7 *C mniejsza moc a w mrozy większa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie - w automacie , ale także w dwu stanowym gdy zejdę z mocą poniżej pewnego poziomu wymiennik się bardziej brudzi i sprawność jest mniejsza niż przy dobrze ustawionym dwustanowym lub spalaniu grupowym w Bruli.

Bo PID -gmera w obrotach dmuchawy więc spada ciśnienie w palniku tu trzeba ustawiać go do minimalnego prawidłowego ciśnienia i będzie prawidłowo spalać .

 

uwaga: nie dotyczy to spalania grupowego w Bruli.
Pewno nie ma możliwości w tym trybie zejścia do niższych mocy takich żeby spadło ciśnienie w palniku. Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz złe nastawy sterownika i dlatego nie ma różnicy ?

 

Jaki miałeś wcześniej palnik a jaki masz teraz ?

 

Przewymiarowany kocioł ma większy palnik, więc w podtrzymaniu generuje więcej ciepła niż mniejszy, czyli po pierwsze ma większe straty, po drugie po nagrzaniu CWU ma większą bezwładność, więc z tego że kocioł o większej mocy trudniej przegrzać niż mniejszy [przy małym odbiorze ciepła] nie byłbym takie pewien.

 

U mnie sprawność zimą jest na poziomie 73% [praca na Bruli w trybie dwu stanowym lub spalaniu grupowym], latem przy CWU spada nawet do 25-30 %.

 

Hej. Daleko mi do Twojego poziomu wiedzy:). Odpowiadając jednak... Kotły różnej mocy. Palnik został ten sam. - Brucer. Podam Ci taki przykład. Kocioł pracuje sobie oscylując w okolicach temp 50-52deg. Nastawy podobne. Po zatrzymaniu pieca(np tryb lato) w 38-ce temperatura szła maksymalnie 10deg powyżej. Na 25-ce dochodzi do 70-75deg.Dlaczego?... Ciągle nie bierzesz pod uwagę pojemności wodnej kotła.

Ja to tłumaczę sobie tak. Mamy dwa czajniki. Większy z większą ilością wody i mniejszy gdzie tej wody będzie mniej. Dostarczając im jednakową dawkę energii wiadomym jest, że ten mniejszy powinien nagrzać wodę do wyższej temp.. Tutaj jest właśnie przewaga kotła mniejszej mocy w okresach ciepłych i letnich, gdzie odbiór jest mały bądź nie ma go prawie wcale, Przy pracy ciągłej gdzie odbiór ciepła w układzie jest stały zużyjemy więcej energii na rozruch i dojście do żądanych nastaw - później większa ilość wody i jej bezwład niwelują te różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam pierwsze wyniki palnika MULTI (na razie taka jest jego nazwa).

pełny zasyp-168kg

praca podajnika-658min

zużył w tym czasie 112kg (łącznie z zapełnieniem ślimaka)

112/658=0,17kg/min pracy podajnika

5,8min=1kg

348s=1kg

348sx160kg=55'680s=928min

pełny zasobnik (168kg)=928min

minus rezerwa 10min=918min do opróżnienia zasobnika

na Brucerze natomiast wyglądało to tak

zasyp 158kg=720min pracy podajnika

jak widać różnica znacząca.

 

Jeżeli popełniłem błąd w obliczeniach to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam pierwsze wyniki palnika MULTI (na razie taka jest jego nazwa).

pełny zasyp-168kg

praca podajnika-658min

zużył w tym czasie 112kg (łącznie z zapełnieniem ślimaka)

112/658=0,17kg/min pracy podajnika

5,8min=1kg

348s=1kg

348sx160kg=55'680s=928min

pełny zasobnik (168kg)=928min

minus rezerwa 10min=918min do opróżnienia zasobnika

na Brucerze natomiast wyglądało to tak

zasyp 158kg=720min pracy podajnika

jak widać różnica znacząca.

 

Jeżeli popełniłem błąd w obliczeniach to proszę mnie poprawić.

A brałeś pod uwagę temp. zew. ciśnienie, wiatry, zużycie wody, odwiedziny (otwierane drzwi), wilgotność powietrza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Wiadomo że spalanie 2 stanowe nazywa się spalaniem cyklicznym ale to może być tylko teoria w praktyce może to być i często jest że to praktycznie praca ciągła , jeżeli przerwy w pracy są b.krótkie a nie mamy klapy odcinającej na wentylatorze i stosunkowo spory ciąg kominowy.

Znasz określenie zapadanie kopca więc powiąż sobie .

Teraz co do obliczeń które podałeś to w mrozy mam raczej 34/4 -25/7 a przy ujemno-dodatnich 23/9-18/12 zapotrzebowanie spada

a testuje na razie tylko 2 nastawy do -7 *C mniejsza moc a w mrozy większa .

 

Pełna zgoda.Taką pracę w dwustanie obserwuję u siebie.Przy "ostrym" podawaniu np.1/4 kocioł 25kW dochodzi "szybko" do zadanej lecz pracując na jednej pompie i mając czujnik CWU podpięty ok 50cm na nitce CWU mam wrażenie (oba czujniki skalibrowane w temp 50deg) że temp czujnika CWU wolno dogania temp CO...Trudno to określić...Jak się ma nieocieplony budynek-jest tak jak piszesz,dwustan ma tak małe przerwy w odstawieniu że patrząc na wykresy z perspektywy np.doby robi się z tego praca ciągła...tak krótkie są przerwy w podtrzymaniu.Tak zwykle jest jak jest -10/-15deg na zewnatrz,zwiększenie mocy na 1/3 skutkuje jedynie niedopałem i sadzą w wymienniku(większym spalaniem).

U mnie w dwustanie nie mogę odszukać takiego kompromisu jak ustawienie z naddatkiem mocy..na każdą temperaturę na zewnątrz ;)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
No i mam pierwsze wyniki palnika MULTI (na razie taka jest jego nazwa).

pełny zasyp-168kg

praca podajnika-658min

zużył w tym czasie 112kg (łącznie z zapełnieniem ślimaka)

112/658=0,17kg/min pracy podajnika

5,8min=1kg

348s=1kg

348sx160kg=55'680s=928min

pełny zasobnik (168kg)=928min

minus rezerwa 10min=918min do opróżnienia zasobnika

na Brucerze natomiast wyglądało to tak

zasyp 158kg=720min pracy podajnika

jak widać różnica znacząca.

 

Jeżeli popełniłem błąd w obliczeniach to proszę mnie poprawić.

 

Tak czy siak znajdując pewne status quo z mym burnerem s ,chętnie zakupię ten palnik. Jeśli tylko można zaadoptować go do mego OEP+25kW ;) Będzie zabawa,chciałbym jednak najbardziej udowodnić to że burner-s jest takim małym "kaleką" w spalaniu ekogroszku,przynajmniej w moim kotle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak znajdując pewne status quo z mym burnerem s ,chętnie zakupię ten palnik. Jeśli tylko można zaadoptować go do mego OEP+25kW ;) Będzie zabawa,chciałbym jednak najbardziej udowodnić to że burner-s jest takim małym "kaleką" w spalaniu ekogroszku,przynajmniej w moim kotle...
Jeszcze będę go testował na eCoalu obecnie pracuje na zestawie bruli.pl.

Palnik będzie można zaadoptować praktycznie do każdego kotła.Największa zabawa będzie jak nie udowodnisz nic i co wtedy?Jak masz chęci i kasę to nic nie stoi na przeszkodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Jeszcze będę go testował na eCoalu obecnie pracuje na zestawie bruli.pl.

Palnik będzie można zaadoptować praktycznie do każdego kotła.Największa zabawa będzie jak nie udowodnisz nic i co wtedy?Jak masz chęci i kasę to nic nie stoi na przeszkodzie.

 

Po tych wszystkich "przebojach" z tym kotłem -jeśli osiągnę tym palnikiem sukces na poziomie braku niedopału w popielniku i płomyku na całej powierzchni palnika to najpierw się ucieszę a potem powiem i pokarzę Wam że dobry opał można spalać lepiej niż na burnerze.Kotła nikt już nie wyciągnie z mej piwnicy,może palnik się uda ;)

 

Pisałeś o ograniczaniu napływu powietrza do kotłowni i skutków takiego stanu w pracy ecoal-a.Coś w tym jest ..tylko daruj złośliwość -kto mierzy ilość m3 dolotu powietrza do kotłowni?Mało kto wie ile ma m3 wody w układzie CO a co dopiero m3 powietrza (i zawartości w nim tlenu)w kotłowni :)

Tak czy siak to temat dla panów z ES-przynajmniej w konstrukcjach kotłów może miejsca zamontowania dmuchawy,jej konstrukcji itd-przynajmniej w kotłach gdzie ecoal jest montowany fabrycznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy z tego powodu zmieni się czas pracy podajnika do opróżnienia zasobnika?
Ja napisałem to w złej tonacji a ty wziąłeś to za poważnie :)

W niewielkim stopniu ale tak. Najwięcej się zmieni jak będzie inny rozmiar grochu ale przyjmuję że jest ten sam.

A o zawartości cukru w cukrze nie będę się tu rozpisywał :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem to w złej tonacji a ty wziąłeś to za poważnie :)

W niewielkim stopniu ale tak. Najwięcej się zmieni jak będzie inny rozmiar grochu ale przyjmuję że jest ten sam.

A o zawartości cukru w cukrze nie będę się tu rozpisywał :lol2:

No tak,zapomniałem napisać,że to cały czas groszek średni 5-35mm KWK CHWAŁOWICE.

Nie wziąłem tego na poważnie bo wiem,że wiesz co się robi na początku a to ile teraz spali w zimniejsze dni to zweryfikuje następny etap testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo PID -gmera w obrotach dmuchawy więc spada ciśnienie w palniku tu trzeba ustawiać go do minimalnego prawidłowego ciśnienia i będzie prawidłowo spalać .

 

Pewno nie ma możliwości w tym trybie zejścia do niższych mocy takich żeby spadło ciśnienie w palniku.

 

Zarówno w PID jak i w Brulim ustawiałem minimalne i maksymalne obroty dmuchawy i nie były one zbyt niskie ani wysokie [potrafię to już w swoim kotle ocenić "na oko" patrząc na palnik w czasie palenia].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocno uogólniasz wszystko do jednego wora.

Teoretycznie ma większy palnik, w praktyce wyjmując całość palonego węgla z obu palników możesz się rozczarować .

 

Tak naprawdę bardziej liczy się w tym wypadku powierzchnia spalania tzw. "japa palnika" a przy kotle większej mocy powinna być ona większa - jeśli nie jest to oznacza, że producent idzie na łatwiznę i celowo wstawia do kotła mniejszej mocy ten sam palnik co do większej i wtedy faktycznie różnice pomiędzy kotłem bardziej i mniej przewymiarowanym będą znikome, a do tego mniejszy kocioł będzie się szybciej przegrzewał w podtrzymaniu.

 

Jednak w przypadku prawidłowo dobranych palników będzie tak jak napisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...