Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja bym Ci radził od razu w kopalni taki podajnik zainstalować;).

Pamiętaj o oporach w rurze podającej opał.

 

 

A dla miłośników historii oraz użytkowników kotłów ceniących sobie wygodę

 

 

Mam gdzieś opis patentowy tego palnika do antracytu, bodajże z roku 1920.

Na innym forum napisałem kiedyś "Wirtuozeria Inżynierska"

Jakie opory przecież podajnika bym nie wydłużał i tak jest długi wystarczy wstawić go za ścianę z węglem .

Widziałeś na jakim silniczku działa i dmuchawa i podajnik wszystko zintegrowane.

http://img801.imageshack.us/img801/4718/silnika.png

 

Ten z twojego linku obrotówka podajnik i popiół wywala prawdziwy rarytas .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciszej, Animuss ciszej bo branża kotlarska w kompleksy popadnie.
http://emoty.blox.pl/resource/hahaha.gif

 

Dla starszych wapniaków jak znalazł takie rozwiązanie ,przy zakupie ekogroszku brygada wniesie i wsypie węgiel od razu do zbiornika raz na całą zimę żadnego kurzu tu już nie będzie a popiół to i po szufelce można wynosić .;)

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciszej, Animuss ciszej bo branża kotlarska w kompleksy popadnie.

 

jak bym zobaczył wlasne myśli ;)

kiedyś pisałem o palniku w kształcie rozszerzającego się kielicha, gdzie modulacja mocy realizowana by była stopniem napelnienia tego kielicha + jakiś wew mechanizm przysłaniania nieużywanych otworów nadmuchowych powyżej lustra żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Wszystko na jednym urządzeniu-silniku i może być zrobiony silos-bunkier jak do pelletu raz wsypany węgiel pobierał by podajnik przez całą zimę . ,,,,

 

Nie tak do końca było by to takie proste.

Należało by tak samo jak w przypadku peletu zrobić podawanie dwustopniowe, ze względu na możliwość przeniesienia się żaru do silosa .

 

Wtenczas zamiast silosa mielibyśmy palnik o bardzo dużej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca było by to takie proste.

Należało by tak samo jak w przypadku peletu zrobić podawanie dwustopniowe, ze względu na możliwość przeniesienia się żaru do silosa .

 

Wtenczas zamiast silosa mielibyśmy palnik o bardzo dużej mocy.

Taaa, palnik o pojemności 3 czy 4 ton.

A co z zawleczkami ? w razie przyblokowania ślimaka ?

Wojska rakietowe - łopata-powietrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, jakiś wew mechanizm przysłaniania nieużywanych otworów nadmuchowych powyżej lustra żaru.

 

Vld, Ty się nie martw o użytkowników palników retortowych, tu jest prawie wszystko w porządku.

 

Ale takie strefowe napowietrzanie niewątpliwie przydałoby się w palnikach tłokowych. Z tym, że rozdział powietrza zrealizowałbym nie pod palnikiem, ale przy dmuchawie osobnymi regulowanymi kanałami.

 

Stawiasz browara i wiem, że zaraz pobiegniesz do kotłowni kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca było by to takie proste.

Należało by tak samo jak w przypadku peletu zrobić podawanie dwustopniowe, ze względu na możliwość przeniesienia się żaru do silosa .

 

Wtenczas zamiast silosa mielibyśmy palnik o bardzo dużej mocy.

 

Przy tak długim i pod kątem w dół podajniku raczej nie realne ale zalewający strażak -baniak z wodą z plastikowym korkiem umieszczonym w podajniku wystarczy ,ogień przepala plastik i woda wdziera się zalewa opał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając fakt ze to starocie... zobaczcie jak dużo elementów jest wykorzystanych w obecnych kotłach ! retote można porównac do retorty 1 generacji, dmuchawa , przekładnie... teraz to wszystko ładnie zabudowane, dodane łożyska i przekładnie, dodane sterownie i kocioł na eko w wersji 2012 :))

 

upss 2013 :)))

Edytowane przez Piotrek42_bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie chcę jakiejś dziwnej przepychanki, w skrócie, bo pisałem to już na Twoim wątku:

 

- nie zgadzam się, że sterownik konkurencyjny ma "20nastaw", wybór mocy plus do tego siła nadmuchu i podanie zakresu mocy

np. 8kW-12kW i do tego dane wartości wentyla. To już kwestia producenta kotła, czy to dobierze czy zostawi do zabawy użytkownikowi....

Ciutkę więcej jest do ustawienia podtrzymania, ale tego często nie trzeba tykać. Podobnie jak Twojego parametru min.moc kotła. To tyle odnośnie spalania.

 

Reszta to zabawy z dodatkami, z których można, ale nie trzeba korzystać.

U Ciebie tez można się bawić w strefy czy to dobowe czy tygodniowe, czy załączyć termostat pokojowy, mimo,że fizycznie go nie ma i dobrac sobie przerywaną prace pompy itd. itp. generalnie można, ale nie trzeba.

 

- jak mówiłem na jednej instalacji, palniku obiekcie lepiej sprawdzi się raz jeden sterownik raz drugi a raz jeszcze inny

 

 

Natomiast bardzo doceniam ostanie wersje S i ich prostotę obsługi, za to wielki plus.

To z pewnością spory ukłon w stronę użytkowników szukających łatwej i przyjaznej obsługi.

 

Grunt, że jest wybór, każdy może dobrać, co mu bardziej odpowiada

 

Jarek, wszystko OK, tylko pokaż mi, gdzie ja tu pisałem o 20 nastawach czy

tym podobne rzeczy. Pisałem o rzeczach karygodnych i nagannych,

i mam do tego prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld, Ty się nie martw o użytkowników palników retortowych, tu jest prawie wszystko w porządku.

 

Ale takie strefowe napowietrzanie niewątpliwie przydałoby się w palnikach tłokowych. Z tym, że rozdział powietrza zrealizowałbym nie pod palnikiem, ale przy dmuchawie osobnymi regulowanymi kanałami.

 

Stawiasz browara i wiem, że zaraz pobiegniesz do kotłowni kombinować.

 

gdyby z nią było tak dobrze, to dużo osób by paliło w nich antracytem, ale jakoś nie palą

Na tłoku bez kotletów dało sie 50-60% mocy nominalnej wyciągnąć, w retorcie raczej to nieosiagalne bez dodatkowych tależy.

 

W swoim już nic z napowietrzaniem nie bedę kombinował, jedyne co zrobie to wydłużenie nadmuchu po pracy.

Na więcej szkoda czasu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld przecież doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że amerykany, kanadyjczycy, niemcy i ci ze wschodu palą antracytem w swoich kociołkach. Przecież i oni robili pomiary i jakoś im się opłaca, gdyby tak nie było używali by węgla kamiennego, a jakoś nie chcą.Ci z zachody jak i ze wschodu udoskonalają swoje kotły, tzn robią podajniki i jakoś żaden nie przypomina naszego tłoka, idą bardziej w kierunku "retorty". Może to jest dobry kierunek?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld przecież doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że amerykany, kanadyjczycy, niemcy i ci ze wschodu palą antracytem w swoich kociołkach. Przecież i oni robili pomiary i jakoś im się opłaca, gdyby tak nie było używali by węgla kamiennego, a jakoś nie chcą.Ci z zachody jak i ze wschodu udoskonalają swoje kotły, tzn robią podajniki i jakoś żaden nie przypomina naszego tłoka, idą bardziej w kierunku "retorty". Może to jest dobry kierunek?

 

Pozdrawiam

 

źle mnie zrozumialeś

ja piszę o sobie, że mi szkoda czasu na przeróbki mojego kotła

i to do kamiennego, bo do antacytu poprostu nie mam dostępu i on nie istnieje w moich kalkulacjach.

Mimo to uważam, że tłok bardziej się nadaje do jego spalania niż obecnie dostępne retorty. Z dość prostych powodów, ma większą powierzchnię palnika niż porównywalnej mocy retorta i cieńszą warstwę, przez co łatwiej jest go chłodzić nadmiarowum powietrem i niedoprowadzać do topienia.

Zresztą po co o nim skoro jest dostępny raptem w kilku miejscach w kraju, a i cena dość mało konkurencyjna, by warto było się z nim męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, i ci ze wschodu palą antracytem w swoich kociołkach. ,,,,

 

Cooler jak zajrzysz na forum rosyjskie ( tam są wszyscy z byłego bloku wschodniego, nawet Vld-a tam spotkałem) to od razu się zorientujesz, że używają każdego dostępnego opału. Akurat antracyt jest tam mało popularny.

 

 

,,,, i ze wschodu udoskonalają swoje kotły, tzn robią podajniki i jakoś żaden nie przypomina naszego tłoka, ,,,,

 

Jeżeli będziemy rozpatrywać kotły tylko na poziomie rosyjskiego forum, to zdradzę z wielką satysfakcją iż podpatrują oni cały czas poczynania naszego kolegi Robogaz z Info-Ogrzewanie.

 

 

ps.

A tłok do antracytu wygląda tak

http://www.3cats.com/KeyStoker.htm

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wbrew naszym wyobrażeniom, węgiel wcale nie jest tam zbyt popularny. Jeszcze do niedawna mieli prąd i gaz niemal darmowy. Miesieczne rachunki za ogrzewanie glinianej nieocieplonej chatki jakieś 50-70m2 wynosiły w przeliczeniu ok 10zł, prąd ok 5zł. Tona węgla ok 200-300zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jakiś nowy palnik ?

Palnik żeliwny kocioł piec 15-25kW KOTŁO-INSTAL

http://img08.allegroimg.pl/photos/oryginal/30/98/91/55/3098915555

węgiel (eko-groszek), miał węglowy w granulacji 5-31mm . Do konstrukcji podajnika wykorzystywane jest żeliwo,

http://allegro.pl/palnik-zeliwny-kociol-piec-15-25kw-kotlo-instal-i3098915555.html

http://img08.allegroimg.pl/photos/oryginal/30/98/91/55/3098915555_3

Do czego ten guzik i ten przełącznik na przekładni?

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to stary wyrób elgomaxu.

 

Po kontakcie z Zawijanem zmienili konstrukcję tego wyrobu, głowica w pierwszej wersji była jak od brucera

Wewnątrz ślimak stalowy, na końcu takie śmieszne śmigiełko.

 

 

To na przekładni to elektroniczna zawleczka, ustawione jest na siłę poniżej zerwania zawleczki, wówczas staje i piszczy, tym pstryczkiem możesz włączyć wsteczne obroty i spróbować puścić do przodu....

Uważam,że mechanizm cofania przy ślimaku to nic dobrego, co innego w tłoku.....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...