Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy to było takie aroganckie podejście to nie wiem. Przecież Jarecki dokładnie napisał, że jego firma nie odpowiada za opóźnienia. To jest raczej problem między producentem kotłów a producentem sterowników. Odpowiednia umowa pomiędzy nimi powinna zabezpieczać przed tego typu wypadkami.

Inna sprawa, że choć nie z własnej winy to producent kotłów cierpi na całym incydencie jeśli chodzi o poziom zadowolenia klientów i tu na tym polu mógłby dokonywać jakiejś rekompensaty względem nich - zakładając, że otrzyma rekompensatę od producenta sterowników (np. dzięki zapisowi w umowie) ;)

 

PPIETRZ

Na dzień dzisiejszy to jedyne co mogę zrobić to zaoferować RT09pid plus panel pokojowy.

Elektro-Miz zachował się nieprofesjonalnie i nieodpowiedzialnie, współpracujemy z nimi ponad 15lat i takiego numeru nigdy nie wycieli.

Najbardziej wk..ce jest to,że na propozycję, aby w takim razie wypożyczyli OGNIKI PID odpowiedź była,że serwisowych nie mają a nowe trzeba kupić.

Jak firma mi mówi,że do końca września PUMY na 100% będą, to chyba po 15latach współpracy mam prawo w to wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek/wtorek będzie już wiadomo co z PUMA-mi.

 

Inna opcja to mozliwośc wyposażenia kotła w dobrze uzbrojony model Expert z wyświetlaczem graficznym i algorytmem PID

Zaletą jest opcja sterowania 3cią pompę cyrkulacyjna wody użytkowej oraz opcja dalszej rozbudowy o moduł sterujący zaworem mieszającym.

 

uzbrojenie to:

dodatkowy czujnik CWU uruchamiający dodatkowe tryby obsługi CWU

dodatkowy czujnik pogodowy, wówczas na wyświetlaczu pojawia się symbol domu z temp. powietrza w środku i zadajemy,że sterownik ma tak dobrac temp., aby w domu było np.22st.C

 

Wyświetlacz jest duży, graficzny z symbolami tj. rysunkami.

Jest system podpowiedzi, odpowiada się na pytania zadawane przez sterownik np. przy rozpalniu:

napis wygaszanie, naciskamy ikonke z zapałką

pojawia się rysunek kotła i napis uzupełnij kosz z paliwem - po napełnieniu klikamy DALEJ

pojawia się rysunek palnika wewnątrz kotła i napis " gdy opał wysunie się na palenisko kliknij DALEJ

pojawia sie obraz dymku z palnika i dmuchawa i napis "rozpal opal i ustaw moc nadmuchu" kliknij DALEJ

sterownik pyta czy palenisko jest równomiernie rozżażone odpowiadamy TAK/NIE odpowiedź TAK to przejście do pracy automatycznej

 

Zestawienie możliwości:

 

* ergonomiczny, graficzny interfejs

* możliwość współpracy z dedykowanymi sterowaniami zaworów trójdrogowych i czterodrogowych

* sterowania pompą cyrkulacyjną CWU w trybie godzinnym-tygodniowym

* sterowania pompą ładującą CWU w dwóch trybach:

o bez dodatkowego czujnika CWU - temperatura wody CWU osiąga wtedy wartość temperatury w kotle, ale pompa ładująca pracuje cały czas

o z dodatkowym czujnikiem temperatury - temperatura wody osiąga wtedy wartość minimalną z zadanej CWU i zadanej w kotle, pompa włącza się tylko w czasie podgrzewania

* pracy w czterech trybach sterowania temperaturą zadaną w kotle:

o ustawiając bezpośrednio temperaturę w kotle

o korygując tę temperaturę w cyklu godzinnym-tygodniowym dwoma korekcjami: nocną i ekonomiczną - użytkownicy opuszczają ogrzewane pomieszczenia

o przyłączając czujnik pogodowy, ustawiając bezpośrednio temperaturę w wybranym pomieszczeniu, takim w którym powinna ona być największa, np. salon

o przyłączając czujnik pogodowy i sterując temperaturę w pomieszczeniach w cyklu godzinnym-tygodniowym bez konieczności montowania czujnika w pomieszczeniach

 

Do zalet urządzenia należy zaliczyć:

 

* w pełni rozłączalna konstrukcja umożliwia łatwy montaż i ewentualny serwis, przewody przyłączeniowe poszczególne urządzenia wykonawcze oraz czujniki pozostają integralną częścią pieca bądź pomieszczenia kotłowni i mogą być zabudowane w płaszczu bądź w ścianach budynku

* zastosowanie rozbudowanego regulatora cyfrowego umożliwia sterowanie w taki sposób, by zapewnić stały dopływ powietrza do paleniska(nie wyłączanie dmuchawy i praca na małych obrotach) i osiąganie temperatury zadanej bez tak zwanego uchybu ustalonego(temperatura zadana zgadza się z temperaturą płaszcza w stanie ustalonym)

* zastosowanie czujnika pogodowego i sterowania czasowego:

o daje oszczędność energii około 6% na 1°C temperatury obniżonej w pomieszczeniu, przy opuszczeniu obiektu ogrzewanego pozwala nawet zaoszczędzić do 40% energii, natomiast w trybie nocnym do 20%

o nie wyklucza stosowania termozaworów regulacyjnych w poszczególnych pomieszczeniach, które pełnią w takiej sytuacji funkcję regulatorów podrzędnych obniżających temperaturę, np. w sypialniach na okres dzienny

o pozwala na jednokrotne zestrojenie układu ogrzewania przez ustawienie kilku parametrów, a następnie korzystanie z pierwszego poziomu obsługi regulatora polegającego na używaniu klawiszy funkcyjnych

 

Podstawowe funkcje:

 

* Wielojęzyczne menu.

* Automatyczna regulacja mocy kotła.

* Automatyczna regulacja ilości powietrza.

* Automatyczny dobór przerw podawania opału.

* Programator tygodniowy dla temp. zadanej na kotle.

* Programator tygodniowy dla pompy cyrkulacyjnej C.W.U.

* Priorytet ciepłej wody użytkowej.

* Regulacja temperatury pokojowej na podstawie czujnika pogodowego.

 

To jako substytut dla PUMY, jeżeli nie będzie jej w przyszłym tygodniu, tyle jestem w stanie załatwić na szybko.

Zobaczymy, może jednak Elektro-Miz bęzie "wspaniałomyslny" i wypożyczy Ogniki PID na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"całkowicie zgadzam sie z kol czp01 co z tego że jarecki sie natrudzi,opisuje

itd...jak gosc mi ofereuje defakto inny produkt...bo wie pan..nie doszło ,przejsciowe

kłopoty etc.z miejsca poszedłbym do konkurencji... "

 

Witam,

 

 

Oczywiście każdy z nas ma wybór - w końcu mamy demokrację...

 

Pragnę tylko zauważyć, że problemy z dostawami to nie tylko

wina producenta. Od lat nie możemy się doprosić o plan

- harmonogram dostaw. Firmy kotlarskie chcą kupować

towar z półki, a jak go nie ma, to mają żal. A my nie wszystko

potrafimy przewidzieć - więc czasem są opóźnienia.

 

Pozdrowienia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPIETRZ

Na dzień dzisiejszy to jedyne co mogę zrobić to zaoferować RT09pid plus panel pokojowy.

Elektro-Miz zachował się nieprofesjonalnie i nieodpowiedzialnie, współpracujemy z nimi ponad 15lat i takiego numeru nigdy nie wycieli.

Najbardziej wk..ce jest to,że na propozycję, aby w takim razie wypożyczyli OGNIKI PID odpowiedź była,że serwisowych nie mają a nowe trzeba kupić.

Jak firma mi mówi,że do końca września PUMY na 100% będą, to chyba po 15latach współpracy mam prawo w to wierzyć.

 

Dzięki za włączenie dodatkowej opcji w postaci panelu pokojowego. Nie jestem jednak przekonany, że RT09pid jest sterownikiem dla mnie. PUMA jest sterownikiem auto-adaptacyjnym i przy rożnej jakości groszków nie trzeba w nim nic przestawiać, bo sam ustali sobie parametry. Uważam, że algorytm adaptacyjny lepiej, a co najważniejsze szybciej ustawi te parametry niż ja sam. Jaka jest różnica w działaniu algorytmów dla obu sterowników? Wyczytałem na forum, że RT09pid pracuje przy podtrzymywaniu skokowo, a od pewnej mocy już w pracy ciągłej. PUMA nie ma tego problemu.

Panel pokojowy mnie nie przekonuje ponieważ mam dom parterowy i kotłownię praktycznie w środku domu. Nie muszę więc schodzić gdziekolwiek, a po połączeniu PUMY do sieci będę miał możliwość zmian temperatury z każdego miejsca ;) Czy RT09pid ma jakąś przewagę nad PUMĄ poza ceną?

Czy możliwe będzie w przyszłości stworzenie dla PUMY ustawiania pracy w strefach tygodniowych, a nie jak zdaje się, że jest tylko godzinowych? Wydaje mi się, że procesor 32-bitowy umożliwia pełny rozwój produktu w przyszłości, a to także jest dla mnie ważne. Po co inwestować w stare technologie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Oczywiście każdy z nas ma wybór - w końcu mamy demokrację...

 

Pragnę tylko zauważyć, że problemy z dostawami to nie tylko

wina producenta. Od lat nie możemy się doprosić o plan

- harmonogram dostaw. Firmy kotlarskie chcą kupować

towar z półki, a jak go nie ma, to mają żal. A my nie wszystko

potrafimy przewidzieć - więc czasem są opóźnienia.

 

Pozdrowienia,

 

Niestety klient na tym traci najbardziej... PUMA jest nowością i zapewne trudno było przewidzieć stopień zainteresowania klientów. Takie problemy zdarzają się często w branży IT na towary które znikają szybko z półek. Skala sprzedaży jest tylko nieco inna...

 

Witamy przedstawiciela producenta sterowników (Elektro-Miz ???)

Edytowane przez ppietrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety klient na tym traci najbardziej... PUMA jest nowością i zapewne trudno było przewidzieć stopień zainteresowania klientów. Takie problemy zdarzają się często w branży IT na towary które znikają szybko z półek. Skala sprzedaży jest tylko nieco inna...

 

Witamy przedstawiciela producenta sterowników (Elektro-Miz ???)

 

Dzień dobry,

 

 

Bardziej konstruktora jak przedstawiciela :)

Jeszcze raz przepraszam za opóźnienia.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety klient na tym traci najbardziej... PUMA jest nowością i zapewne trudno było przewidzieć stopień zainteresowania klientów. Takie problemy zdarzają się często w branży IT na towary które znikają szybko z półek. Skala sprzedaży jest tylko nieco inna...

 

Witamy przedstawiciela producenta sterowników (Elektro-Miz ???)

 

Pan Włodek jest programistą sterownika PUMA, nie jest pracownikiem firmy Elektro-Miz.

 

Dzisiaj udało sie załatwić serwisowe Ogniki PID do czasu wykonania modelu PUMA, także mogę wydać sterowanie zastępcze do czasu zejścia PUMY z produkcji.

 

Taka pomoc producenta rozumiem, bo wypinania się i wyrzutów co mam zrobić z zabrudzonym Ognikiem to już strawić nie mogę. Skoro z jakis przyczyn produkcja PUMY nie doszła do skutku to kwestią dobrej woli jest pomoc ze strony producenta sterownika w rozwiązaniu problemu.

Nie rozumiem w imię czego mam kupowac Ogniki PID i później co mam z zabrudzonymi ognikami zrobić po wymianie na PUMY?

 

 

Problem z dostępnościa PUMY jest od końca sierpnia, także z całym szacunkiem ale do końcówki października to jest 2miesiące, to ile tych zapasów mam miec u siebie? Jak przewidziec skalę sprzedaży nowego produktu? Skąd mam wiedzieć, czy sterownik droższy o ok.600zł od innych na rynku będzie bardzo często odbierany? Takie rzeczy to statystyka po 2-3latach sprzedaży.

 

Wystąpiły nieprzewidziane kłopoty i jestem w stanie to zrozumieć, ale po 15latach współpracy wymagam tez udzielenia jakiejś pomocy od firmy z tradycjami na rynku elektroniki kotłowej a nie wypinania się tyłkiem i zdawkowej odpowiedzi" to przeciągnij sprawę jeszcze o tydzień".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPietrz

 

PUMA ma dobry procesor, to jest sterownik z wyższej półki, 32bitowy procesor na dzień dzisiejszy jest tylko w ecoMAX z firmy PLUM

 

Do PUMY na przyszły sezon będą dodatkowe moduły, tu już więcej Pan Włodek może podać. Ma być sterowanie m.in. zaworem mieszającym

 

Co do stref tygodniowych- możliwe są już dzisiaj przy dołożeniu termostatu pokojowego z taka funkcją np.Euroster2000.

 

Skoro Pan Włodek juz jest na wątku prosze o podpowiedź, jedna z osób HIRO77 ma PUMĘ i myśli o podpięciu systemu powiadomień SMS do PUMY, Panie Włodku jest to na dzień dzisiejszy możliwe?

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPietrz

Co do stref tygodniowych- możliwe są już dzisiaj przy dołożeniu termostatu pokojowego z taka funkcją np.Euroster2000.

 

Podoba mi się ten termostat. W którym miejscu rozwiązania jest on podpinany? W obwód pompy CO? PUMA nie "zwariuje"? Rozumiem, że aby tak nie było należy odłączyć ją od tej pompy?

 

Tak czy owak taka funkcjonalność powinna istnieć także w samym sterowniku. Panie Włodku teoretycznie jest to do zrealizowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten termostat. W którym miejscu rozwiązania jest on podpinany? W obwód pompy CO? PUMA nie "zwariuje"? Rozumiem, że aby tak nie było należy odłączyć ją od tej pompy?

 

Tak czy owak taka funkcjonalność powinna istnieć także w samym sterowniku. Panie Włodku teoretycznie jest to do zrealizowania?

 

Funkcjonalność jest opisana w instrukcji PUMY.

Jest gniazdo pod termostat.

 

Uruchamiamy funkcje obsługi termostatu i pojawia się rysunek na wyświetlaczu pokazujący stan pracy (zwarcie, rozwarcie styku termostatu).

Działanie polega na 20minutowych cyklach.

Jak temp. powietrza w pokoju nie ma, wówczas:

18minut grzanie z praca pompy C.O. w/g pid

2minuty postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.

 

Jak temp. powietrza w pokoju zostaje osiągnięta lub jest wyższa:

18minut postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.

2minuty grzanie z praca pompy C.O. w/g pid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JACUŚ to bardziej zależy od sterowania, jakie posiadasz.

Do RT09pid wiem,że pasuje ich zasilacz awaryjny.

 

Przy galmecie masz albo Perfekta albo Experta, napisz do firmy Elster, czy mogą polecić Tobie jakieś zasilanie awaryjne współpracujące z ich sterownikiem.

 

Mozliwa jest cofka żaru po zaniku zasilania, ale jest też mało prawdopodobna, raczej zgaśnie.

Przy właściwej wentylacji kotłowni i braku problemów z ciągiem komina żar nie powinien się cofnąć, on się może cofnąć, jeżeli w koszu wytworzy się podciśnienie, wówczas spaliny zamiast iść w komin chcą wracać do kosza. Generalnie im niżej i bliżej do kosza tym bardziej zbliżamy się do strefy beztlenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalność jest opisana w instrukcji PUMY.

Jest gniazdo pod termostat.

 

Uruchamiamy funkcje obsługi termostatu i pojawia się rysunek na wyświetlaczu pokazujący stan pracy (zwarcie, rozwarcie styku termostatu).

Działanie polega na 20minutowych cyklach.

Jak temp. powietrza w pokoju nie ma, wówczas:

18minut grzanie z praca pompy C.O. w/g pid

2minuty postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.

 

Jak temp. powietrza w pokoju zostaje osiągnięta lub jest wyższa:

18minut postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.

2minuty grzanie z praca pompy C.O. w/g pid

 

Chodziło mi o rozwiązanie podnoszące wydajność pieca poprzez automatyczną nastawę niższych temperatur w okresach braku obecności w domu zarówno na CO jaki i na CWO. Tygodniowe okresy są o tyle istotne, że w weekendy z reguły ktoś jest w domu a wiec temperatura powinna być normalna.

Będę to jeszcze dogłębniej analizował jak będę miał na czym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam sterowniki (niezalezne od kotła) które mają nastawy dobowe (godzinne) i tygodniowe mogę zaprogramować temperatury dowolne w dowolnych temperaturach i o okreslonej porze, uważam że zblizona temperatura dzien-noc to najlepsze rozwiazanie (chyba ze niema nikogo w domu z 12h) bo jezli obnizysz temp w dzien na np 19st a o 15 przychodzisz z pracy czy dzieci ze szkoły to od godz 13 musiałbys dac kocioł na max-a zeby w domu miec 22st o godz 15.16, to co oszczedzisz na postojach ,wydasz na mocniejszą pracę żeby podgrzać dom na okresloną temperature...

 

Będzie to oczywiście do weryfikacji czy takie kombinacje coś dają. U siebie Bobek_Budowniczy nie za bardzo widzisz sens? Jak jest u innych? Wykorzystujecie takie nastawy?

Największe pole do manewru daje chyba CWO, które mogłoby wieczorem "zabierać" ciepło z CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z BUDOWNICZYM, pozorna oszczędność na zmiejszonej tem okazuje się złudna, gdy tem. spadnie zbyt dużo piec ma zadanie: jak najszybciej uzyskać zadaną temperaturę i to właśnie wtedy z mojej obserwacji temperatura spalin skacze w górę i ciepło idzie w komin. Najlepiej utrzymywać stałą temperaturę. Edytowane przez darase
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...