Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z jednej strony zgadzam się z Bobkiem że strefy mogą nie mieć sensu, ale z drugiej powietrze ma niewielką bezwładność cieplną (zwłaszcza w porównaniu ze ścianami), więc można dość szybko zwiększyć jego temperaturę (np. po jej czasowym obniżeniu w godz. 7-16 gdy nikogo nie ma w domu).

 

Planuję w tym sezonie sprawdzić praktycznie czy programowanie stref ma sens - będę mierzył temperaturę o różnych godzinach i zobaczę jak się zmienia w zależności od podwyższenia lub obniżenia temp. na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

SUSPENSER- masz rację powietrze w domu szybko się nagrzewa,ale piece na ekogroszek już nie tak szybko ogrzewają wodę, jeśli ktoś ma wymiennik to już wogóle strata. W naszych piecach płomień nie jest wielki w porównaniu ze zwykłymi ''śmieciuchami''. W piecach na ekogroszek chciano osiągnąć podobny efekt jak dla piecy gazowych i olejowych. Rezygnuję z częściowej grawitacji żeby jak najbardziej zmniejszyć ilość wody w instalacji. Zauważyłem, że przy ciągłej pracy pompy, różnica temperatur jest mniejsza, temperatura spalin jest mniejsza i w końcu spalanie jest mniejsze. Konstrukcja piecy jest niedoskonała bo: nie umie szybko odebrać ciepła gdy palnik daje więcej mocy, nie umie zatrzymać ciepła ze spalin które grzeją komin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPietrz

 

PUMA ma dobry procesor, to jest sterownik z wyższej półki, 32bitowy procesor na dzień dzisiejszy jest tylko w ecoMAX z firmy PLUM

 

Do PUMY na przyszły sezon będą dodatkowe moduły, tu już więcej Pan Włodek może podać. Ma być sterowanie m.in. zaworem mieszającym

 

Co do stref tygodniowych- możliwe są już dzisiaj przy dołożeniu termostatu pokojowego z taka funkcją np.Euroster2000.

 

Skoro Pan Włodek juz jest na wątku prosze o podpowiedź, jedna z osób HIRO77 ma PUMĘ i myśli o podpięciu systemu powiadomień SMS do PUMY, Panie Włodku jest to na dzień dzisiejszy możliwe?

 

Dobry wieczór,

 

 

Spróbujemy dopisać opcję wysyłania alarmowego SMS przez bramkę

w Internecie. Będzie taniej, niż kupować modem GSM i płacić

za kartę SIM.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

 

Witam Pana Włodka :)

Bardzo się cieszę, że Pan tu zawitał. Mam małe pytanko, jaki jest najaktualniejszy soft do Pumy?

Użytkuję ten sterownik od kwietnia, najpierw wygrzewałem wylewki i suszyłem tynki, od czerwca grzałem CWU, no i od chłodów grzeję cały dom 950m3. Sterownik sprawdza się super, dużo korzystam z paleniska awaryjnego (tłokowiec KTM 20 Tilgnera), aktualnie soft 7.49, obsługa rusztu awaryjnego bardzo się przydaje :)

Miesiąc temu aktualizowałem soft, najpierw 7.74 a potem 7.59, w końcu wróciłem do 7.49. Były problemy z obsługą rusztu awaryjnego, sterownik się restartował co chwilkę, być może problemem było to, że przy paleniu drewna, maksymalnie zmniejszałem obroty dmuchawy (10%), żeby ciepła w komin nie puszczać. Zdaje mi się, że sterownik nie miał wtedy możliwości modulować obrotów dmuchawy, opisałem to zresztą w mailu do producenta. W wersji 7.49 miałem tez problem z ADC, "zasypywał" palenisko niespalonym groszkiem. Mam kocioł podłączony do bufora 800+200 l. Być może to było przyczyną? Kocioł grzał z pełna mocą, a wzrost temperatury był powolny?

Myślę, że fajnie by było, gdyby Elektro-Miz umieszczał nowe oprogramowanie na stronie internetowej, nie zawracało by się wtedy 4 liter pracownikom, pytaniami o aktualizację.

Ogólnie jestem baaardzo zadowolony z tego sterownika. W chłodniejsze noce paliłem ekogroszkiem, lub miksem - ok 60% owsa 40% groszku, sterownik wszystko idealnie dopalał, do popielnika spada tylko proszek, żadnych spieków, niedopalonego opału, nic.

Egoistycznie, życzę Panu dalszych sukcesów w pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana Włodka :)

Bardzo się cieszę, że Pan tu zawitał. Mam małe pytanko, jaki jest najaktualniejszy soft do Pumy?

Użytkuję ten sterownik od kwietnia, najpierw wygrzewałem wylewki i suszyłem tynki, od czerwca grzałem CWU, no i od chłodów grzeję cały dom 950m3. Sterownik sprawdza się super, dużo korzystam z paleniska awaryjnego (tłokowiec KTM 20 Tilgnera), aktualnie soft 7.49, obsługa rusztu awaryjnego bardzo się przydaje :)

Miesiąc temu aktualizowałem soft, najpierw 7.74 a potem 7.59, w końcu wróciłem do 7.49. Były problemy z obsługą rusztu awaryjnego, sterownik się restartował co chwilkę, być może problemem było to, że przy paleniu drewna, maksymalnie zmniejszałem obroty dmuchawy (10%), żeby ciepła w komin nie puszczać. Zdaje mi się, że sterownik nie miał wtedy możliwości modulować obrotów dmuchawy, opisałem to zresztą w mailu do producenta. W wersji 7.49 miałem tez problem z ADC, "zasypywał" palenisko niespalonym groszkiem. Mam kocioł podłączony do bufora 800+200 l. Być może to było przyczyną? Kocioł grzał z pełna mocą, a wzrost temperatury był powolny?

Myślę, że fajnie by było, gdyby Elektro-Miz umieszczał nowe oprogramowanie na stronie internetowej, nie zawracało by się wtedy 4 liter pracownikom, pytaniami o aktualizację.

Ogólnie jestem baaardzo zadowolony z tego sterownika. W chłodniejsze noce paliłem ekogroszkiem, lub miksem - ok 60% owsa 40% groszku, sterownik wszystko idealnie dopalał, do popielnika spada tylko proszek, żadnych spieków, niedopalonego opału, nic.

Egoistycznie, życzę Panu dalszych sukcesów w pracy ;)

 

 

Dzień dobry,

 

 

Soft można pobrać ze strony :

 

http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_puma_pid.html

 

Najnowsza wersja to 7.7B, na stronie jest 7.79.

Zadzwonię jutro, żeby umieścili najnowszy soft.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

 

Soft można pobrać ze strony :

 

http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_puma_pid.html

 

Najnowsza wersja to 7.7B, na stronie jest 7.79.

Zadzwonię jutro, żeby umieścili najnowszy soft.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

 

 

A może Pan dokładnie opisać jak to podłączyć przez modem GSM ? Jaki modem najlepiej kupić ? Może jakiś schemat .

Edytowane przez hiro77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za mały off topic, ale hydraulik namawia mnie na zastosowanie wymiennika płytowego i musiałbym w miarę szybko podjąć decyzję. Tłumaczy to dłuższą żywotnością instalacji i mniejszą skłonnością do zapychania się rurek, zwłaszcza tych od ogrzewania podłogowego. Do tej pory planowałem instalację w układzie otwartym (3/4 podłogówki, 1/4 grzejniki) piec oczywiście z zasobnikiem na ekogroszek ze sterownikiem PUMA. Czy sterownik nie będzie "głupiał" przy takiej instalacji? Czy mała ilość wody w "małym obiegu" nie będzie powodem zbyt szybkiego jej nagrzewania przez kocioł? Równolegle do zasilania wymiennika płytowego (czyli pomiędzy kotłem a wymiennikiem) ma być jeszcze zainstalowany wymiennik CWU (dwupłaszczowy 150l).

 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za szybką pomoc.

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to trochę tego schematu nie rozumiem, wynika z niego, że w obiegu to nazwijmy pierwotnym (otwartym) zasobnik CWU jest wpięty szeregowo, czyli zawsze jest podgrzewana woda w bojlerze do wartości ustawionej na kotle. Dziwnie też jest wpięty obieg grzejnikowy, tak jakby zasilanie było z układu wtórnego a powrót do pierwotnego. Albo ja jakoś nie umiem patrzeć na ten schemat..

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, może ten wymiennik to tak symbolicznie jest pokazany, natomiast przy bojlerze jest dopisane że dodatkowa funkcja to bufor ciepła - dlatego jest szeregowo. Czy tak jednak musi być? Czy można bojler wstawić równolegle i jego nagrzewanie wymuszać poprzez pompę od CWU? Czy jak będzie bojler równolegle, to czy nie będzie za mało wody w układzie otwartym kotła co mogłoby powodować zbyt szybkie nagrzewanie wody?

 

Bobek_Budowniczy - do zdjęć się dokopałem, czyściutka ta kotłownia :), czy mógłbym prosić o informację jak jest wpięty bojler?

 

Zastanawiam się, czy grzejników (5szt) nie pozostawić po stronie układu otwartego, wyjdzie o jedną pompkę mniej a i w układzie będzie więcej wody, chociaż może niepotrzebnie się tym martwię...

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po bardzo długim oczekiwaniu nareszcie dotarł do mnie mój kocioł EKR tłok Grobelny 15KW.Czekałem na niego od 7 września.Zamawiający się pomylił i zrobili mi nie tłok tylko ślimak i musiałem poczekać na następny.Wygląda bardzo przyzwoicie i co ważne czyszczenie tylko przez drzwiczki od przodu.Żadnych czarów jak w KTM.Sterownik Ognik Plus PID.Palniczek jakiś malutki się wydaje.Mam nadzieje że da radę moją chatkę dogrzać.Będę chyba pierwszym który podzieli się z innymi wiadomościami na temat tego kociołka bo nic nie mogłem na forum o nim znaleźć.Teraz tylko jeszcze montaż.Zastanawiam się jak mi instalator to będzie chciał wpiąć w instalacje żeby kominek i 300 litrowy bojler normalnie funkcjonował?Będę potrzebował pewnie jakiś zawór trójdrożny.

Nie mogę się już doczekać na odpalenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Proszę o radę w kwestii mocy kotła CO.....

Zdecydowałem się na kocioł ZĘPIEC KPP DUO, lecz nie wiem czy 18 kw czy 25 kw. Wykonawca sugeruje, żeby piec był mocniejszy...ja jestem nieco innego zdania. Obawiam sie tzw. przewymiarowania kotła.

Mój dom jest świeżo wybudowany ( z użytkowym poddaszem). Ściany z SILKI (25 i 18 cm) + ocieplenie styropianem 14 cm. Powierzchnia użytkowa 115 m, powierzchnia całkowita ok. 156 m (kubatura domu - ok. 655 m). W domu będa grzejniki + ok. 30 metrów ogrzewania podłogowego + CWU.

Prosze o radę, jaka moc kotła będzie wystarczająca i optymalna.

Dziękuję za wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMORZANIN napisał "Aby tego uniknąć stosuje się zawór n-drożny lub pompę mieszającą." Mały błąd, pompa mieszająca chroni piec przed zbyt zimnym powrotem. Uważam że najlepszym rozwiązaniem dla c.o. jest pompa mieszająca, zawory termostatyczne i pompa alpha2. W ten sposób w każdym pokoju mamy taką temperaturę jaką chcemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...