Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To raczej proza życia, po zakupie takiego kotła nie ma już za co robić termomodernizacji a ilości i cena spalanego ekogroszku skutecznie odwlekają takie prace w następnych sezonach grzewczych .Każdą inwestycję trzeba przemyśleć .

To jeszcze zależy od sprawności jaką osiągało się na zasypowcu i jaką osiągnie się na kotle z podajnikiem ...

Mi chodziło o kolejność inwestycji mając jakieś tam źródło ciepła ,najpierw skutecznie ograniczamy zużycie opału ,czyli termomodernizacja domu, a dopiero inwestujemy w remont kotłowni.Odwrotność tych inwestycji doprowadza dodatkowo jeszcze do montażu większego kotła ,który po modernizacji staje się przewymiarowany .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mi chodziło o kolejność inwestycji mając jakieś tam źródło ciepła ,najpierw skutecznie ograniczamy zużycie opału ,czyli termomodernizacja domu, a dopiero inwestujemy w remont kotłowni.Odwrotność tych inwestycji doprowadza dodatkowo jeszcze do montażu większego kotła ,który po modernizacji staje się przewymiarowany .

 

To się zgadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - liczyłeś czy zakup takiej pompy jest uzasadniony ekonomicznie w porównani z podgrzewaniem CWU kotłem na eko, czy energią elektryczna?

Też się interesuję tym Hewalexem ale jeszcze nie wiem ile mi będzie spalał kocioł na potrzenby CWU w okresie letnim (mieszkam w nowym domku od jesieni). No i podobnie jak ty myślałem nad podpięciem tej pompy do CO i grzanie nią w okresach przejściowych (mam 100% podłogówki)

 

Nie liczyłem, ale zmierzyłem chyba z 2 lata temu, że u mnie grzanie prądem w 1 taryfie wychodziło o ok. 30% drożej niż kotłem na ekogroszek, więc można obliczyć, że PPC przy COP=3 i 1 taryfie będzie o ponad połowę taniej niż kotłem .

 

Dodatkowo będzie chłodzenie przy upałach [PPC wpięta w wentylację mechaniczną].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Suspenser - liczyłeś czy zakup takiej pompy jest uzasadniony ekonomicznie w porównani z podgrzewaniem CWU kotłem na eko, czy energią elektryczna?

Też się interesuję tym Hewalexem ale jeszcze nie wiem ile mi będzie spalał kocioł na potrzenby CWU w okresie letnim (mieszkam w nowym domku od jesieni). No i podobnie jak ty myślałem nad podpięciem tej pompy do CO i grzanie nią w okresach przejściowych (mam 100% podłogówki)

Stosowanie takiej pompy do cwu nie jest uzasadnione ekonomicznie,to ma poprawić jedynie komfort użytkowania.Jeśli myślimy nad takim rozwiązaniem to lepiej od razu porzucić myśl o kotłach,kominach i kupić jedną porządną pompę ciepła p-w,wyjdzie taniej i ekonomiczniej.

Dodatkowo będzie chłodzenie przy upałach [PPC wpięta w wentylację mechaniczną].

Zapomnij o takim rozwiązaniu,300l grzejesz jakieś 30min i tylko przez te 30min pompa "chłodzi".

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie takiej pompy do cwu nie jest uzasadnione ekonomicznie,to ma poprawić jedynie komfort użytkowania.Jeśli myślimy nad takim rozwiązaniem to lepiej od razu porzucić myśl o kotłach,kominach i kupić jedną porządną pompę ciepła p-w,wyjdzie taniej i ekonomiczniej.

Zapomnij o takim rozwiązaniu,300l grzejesz jakieś 30min i tylko przez te 30min pompa "chłodzi".

 

Tak Ci się wydaje czy to wiesz ?

 

Może podeprzesz to jakimiś danymi np.charakterystyką tej PPC Hewalex.

 

Masz jakieś pomiary, obliczenia itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak Ci się wydaje czy to wiesz ?

 

Może podeprzesz to jakimiś danymi np.charakterystyką tej PPC Hewalex.

 

Masz jakieś pomiary, obliczenia itp. ?

Logicznie rzecz biorąc jakie będziesz miał zużycie cwu przez okres wiosenno-letnio-jesienny czyli dajmy na to przez ok.6 miesięcy ? Stawiam jakieś 200kWh miesięcznie*6=1200kWh,przy grzaniu prądem w I taryfie wyjdzie ok.600zł,przy grzaniu z COP3 wyjdzie 200zł czyli 400zł mniej.

Bojler kosztuje 600zł,PCi do cwu bez zasobnika 3200zł z zasobnikiem jakieś 6000zł.

3200/400=8 lat,po tylu latach pompa ciepła do cwu zwróci się w stosunku do grzania cwu prądem.Jest sens ?Wg mnie nie.

 

Jeśli już decydować się na pompę ciepła to tylko do całości czyli do c.o i cwu i to polecam zamiast kominów+kotłów+węglow+szuflów itp.

Rozdrabnianie się na drobne traci ekonomiczny sens.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakimiś danymi np.charakterystyką tej PPC Hewalex.

jakieś pomiary, obliczenia itp. ?

Wszystko zależy ile zużywasz dobowo wody do CWU

-bojler elektryczny, zakup od 600 do 1.000zł,

koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 4kWh energii elektrycznej,

- pow. pompa ciepła do CWU, zakup od 3.200zł do 8.000zł,

koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 1,2kWh energii elektrycznej,

Różnica 28kWh energii elektrycznej na 1 m3 ciepłej wody.

 

Przeciętna osoba zużywa 125 litrów wody dziennie (w tym jedna czwarta ciepłej). Czteroosobowa rodzina zużywa więc rocznie około 182,5 m³ wody, a miesięcznie 15,2 m³, w tym około 4 m³ ciepłej wody.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy ile zużywasz dobowo wody do CWU

-bojler elektryczny, zakup od 600 do 1.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 4kWh energii elektrycznej,

- pow. pompa ciepła do CWU, zakup od 3.200zł do 8.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 1,2kWh energii elektrycznej,

 

Dokładnie... i zmień te parametry na np 300l cwu i sprawa bedzie wyglądac całkiem inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?

 

Nie każdy ma ochotę i chęć latem palić w kotle...są różne priorytety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?

Bez zużycia x litrów wody miesięcznie nic nadal nie wiadomo ,podaj może choć ile osób" podpiętych" jest pod twój bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?

 

Właśnie dlatego całkiem zmieniłem calkiem swoje plany i zamiast pompy ciepła jest piec z zasobnikiem :) myślę ze to dobra decyzja , a jak nie to pompe zawsze mozna wstawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Właśnie dlatego całkiem zmieniłem calkiem swoje plany i zamiast pompy ciepła jest piec z zasobnikiem :) myślę ze to dobra decyzja , a jak nie to pompe zawsze mozna wstawiac.

A ja myślę,że nie jest to dobra decyzja no ale nie mój dom i ja nie będę dokładał do pieca :)

Odwrotność tych inwestycji doprowadza dodatkowo jeszcze do montażu większego kotła ,który po modernizacji staje się przewymiarowany .

Opisywany wcześniej szwagier nosi się z zamiarem wymiany kotła z 17kW na...21kW w domu 130m2 ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...