Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czyli na lato wystarczył by mi kocioł mocy około 250W i mam w lato przewymiarowany kocioł 152 razy ? (38kWx1000:250=152)

i może jeszcze 152 rodziny mogły by zostać zaopatrzone w ciepłą wodę ode mnie ?

 

To dlaczego spalając na takiej mocy ,popiół jest w porządku ,wymiennik suchy nie ma sadzy ,tylko pył .

 

Zbytnio upraszczasz, i dlaczego uważasz, że powinieneś mieć zły popiół, mokry wymiennik i sadzę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

To dlaczego spalając na takiej mocy ,popiół jest w porządku ,wymiennik suchy nie ma sadzy ,tylko pył .

Moc kotła to moc palnika minus sprawność wymiennika, czy jakoś tak. Jeżeli średniodobowy dbiór ciepła to 0,4 czy o,22 kW i palnik przechodzi w podtrzymanie to na jaką jest ustawiony moc? Jeżeli nie ma sadzy to chyba grubo ponad 5 kW. U mnie obecnie na czechu podawanie 5 sek. przerwa 50 sek. = ok. 1,3 kg / h to moc palnika ponad 7 kW, licząc 20MJ wartość opałową , a u ciebie?

 

W statystykach sterownika wychodzi mi równe 0,4 kW, i 2,66 kg/ dobę.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła to moc palnika minus sprawność wymiennika, czy jakoś tak. Jeżeli średniodobowy dbiór ciepła to 0,4 czy o,22 kW i palnik przechodzi w podtrzymanie to na jaką jest ustawiony moc? Jeżeli nie ma sadzy to chyba grubo ponad 5 kW. U mnie obecnie na czechu podawanie 5 sek. przerwa 50 sek. = ok. 1,3 kg / h to moc palnika ponad 7 kW, licząc 20MJ wartość opałową , a u ciebie?

 

W statystykach sterownika wychodzi mi równe 0,4 kW, i 2,66 kg/ dobę.

 

U mnie teraz 6s/1:47 dmuch-6 mam drobniejszy ekogroszek miesiąc temu szło na 6s/1:40 dmuch-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo obawiałem się jeszcze parę miesięcy temu czegoś co nie istnieje, przewymiarowania kociołka z podajnikiem .

 

To przewymiarowanie objawia się niską sprawnością - bo weź tu np. takie zapotrzebowanie przy Brucerze o mocy nominalnej 40 kW zaspokój - toż to będzie masakra jakaś ze sprawnością w porównaniu do małego palnika Ardeo o mocy nominalnej 15 kW [czy coś koło tego].

 

Natomiast o przekraczaniu punktu rosy już kiedyś pisałem, że to jest jak Yeti - podobno ktoś go widział ;) i faktycznie przy kanałach poziomych roszenia nigdy nie zaobserwowałem, a przy pionowych na dole i tak nie widać :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przewymiarowanie objawia się niską sprawnością - bo weź tu np. takie zapotrzebowanie przy Brucerze o mocy nominalnej 40 kW zaspokój - toż to będzie masakra jakaś ze sprawnością w porównaniu do małego palnika Ardeo o mocy nominalnej 15 kW [czy coś koło tego].

 

Natomiast o przekraczaniu punktu rosy już kiedyś pisałem, że to jest jak Yeti - podobno ktoś go widział ;) i faktycznie przy kanałach poziomych roszenia nigdy nie zaobserwowałem, a przy pionowych na dole i tak nie widać :cool:

Kształt palnika-gardzieli ma tu zasadnicze znaczenie.

Mogę wyłączyć kocioł spokojnie na 12 godzin i palnik w ciągu kilku minut po włączeniu zaczyna grzać

robiłem testy żar wytrzymuje do 16 godzin ,czym drobniejszy tym dłużej .

A sprawność u mnie nie taka straszna 300l zbiornik + cyrkulacja z piwnicy na I i II piętro zużycie węgla mi odpowiada .

Łapałem za wymiennik ,obmacałem cały ,u mnie to się nie pojawia, podejrzewam że to może powiązane jest z ładowaniem grawitacyjnym, nie mam pompy na CWU ,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...o przekraczaniu punktu rosy już kiedyś pisałem, że to jest jak Yeti - podobno ktoś go widział ;) i faktycznie przy kanałach poziomych roszenia nigdy nie zaobserwowałem, a przy pionowych na dole i tak nie widać :cool:

 

Kotły z kanałami pionowymi są różne. Generalizacja jest w tym przypadku nieuzasadniona.

Np. w kotle Ogniwo Eko Plus:

przy temperaturze spalin wylotowych w czopuchu 100*C, temperatura spalin w dolnej komorze nawrotnej (czyli "na dole) wynosi 200*C.

patrz wykres: http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/wymiennik-ciepla/

Rzeczywiście "nie widać" tam roszenia... bo go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły z kanałami pionowymi są różne. Generalizacja jest w tym przypadku nieuzasadniona.

Np. w kotle Ogniwo Eko Plus:

przy temperaturze spalin wylotowych w czopuchu 100*C, temperatura spalin w dolnej komorze nawrotnej (czyli "na dole) wynosi 200*C.

patrz wykres: http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/wymiennik-ciepla/

Rzeczywiście "nie widać" tam roszenia... bo go nie ma.

 

Czyli dodając 2+2 ;):

 

W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002). Przy większej zawartości siarki w węglu te temperatury mogą być jeszcze wyższe.

zobacz: http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/

 

w przypadku używania zasiarczonego węgla korozja wystąpi w nim przed czopuchem :confused:

 

 

Czy można stwierdzić, że grzanie kotłem CWU latem może powodować zużycie kotła większe niż przy jego pracy przez resztę roku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można stwierdzić, że grzanie kotłem CWU latem może powodować zużycie kotła większe niż przy jego pracy przez resztę roku ?

Nie można jednoznacznie wypowiedzieć się .

to tak jak grzanie kotłem CWU latem może prowadzić do większego zużycia kotła niż pozostawienie kotła poza sezonem w spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można stwierdzić, że grzanie kotłem CWU latem może powodować zużycie kotła większe niż przy jego pracy przez resztę roku ?

 

Nie znalazłem wyników badań tego problemu.

Z pewnością jednak ogromne znaczenie ma w tym przypadku biegłość operatora kotła. Znacznie większe, niż w przypadku pracy w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan, tak bez złośliwości ale jak jest wg. Ciebie ?

Czy lepiej jak kociołek jako tako pracuje latem, jest mu ciepło niż ma stać wygaszony kilka miesięcy w jakiejś niejednokrotnie zawilgoconej piwnicy ?

Ja wyznaję taką wiarę że lepiej jak się coś tam tli czas do czasu.

Nie mówię tu o badaniach bo jak pisałeś też nie wiesz do końca.

Tak na chłopski rozum :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ,szukałem pieca 2 lata temu ,czytałem fora i to ze czyszczenie kanałow pionowych to wielki klopot ,postawiłem na ogniwo eko 25

nie pisze po to by komus robic reklame tylko jako uzytkownik by komus pomoc w podjeciu decyzji , czyszczenie pieca nie zajmuje wiecej niz 5 min dom tupu Atlas 220m w sezonie zimowym ogrzewany jest do tem 18 st (nie mieszkamy w Polsce)ostatniej zimy spalił 2,5t eko ,zasyp i czyszczenie to wszystko czego ten piec wymaga .Swietny sterownik jednak piec mogłby byc troche lepiej izolowany w kotlowni nawet zima jest bardzo cieplo,szcedólnie ta pokrywa do zmiany stron podajnika ,mały popielnik ,proste wady w piecu za kilkanascie tysiecy nie powinny istniec ,zdecydowany plus piec dobrze sobie radzi z mało kalorycznym opałem,jestem zadowolony z zakupu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,szukałem pieca 2 lata temu ,czytałem fora i to ze czyszczenie kanałow pionowych to wielki klopot ,postawiłem na ogniwo eko 25

nie pisze po to by komus robic reklame tylko jako uzytkownik by komus pomoc w podjeciu decyzji , czyszczenie pieca nie zajmuje wiecej niz 5 min dom tupu Atlas 220m w sezonie zimowym ogrzewany jest do tem 18 st (nie mieszkamy w Polsce)ostatniej zimy spalił 2,5t eko ,zasyp i czyszczenie to wszystko czego ten piec wymaga .Swietny sterownik jednak piec mogłby byc troche lepiej izolowany w kotlowni nawet zima jest bardzo cieplo,szcedólnie ta pokrywa do zmiany stron podajnika ,mały popielnik ,proste wady w piecu za kilkanascie tysiecy nie powinny istniec ,zdecydowany plus piec dobrze sobie radzi z mało kalorycznym opałem,jestem zadowolony z zakupu.

Pozdrawiam

 

Za kilkanaście tysięcy - przez jakiegoś pośrednika kupowałeś czy co ?

 

2,5 tony to ja spalam przez zimę na CO [w domu zimą co najmniej 22 st C w pokojach i 25 w łazienkach] oraz CWU dla rodziny 2+1 - dom 185 m2 po podłogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanko ...

 

Na stronce http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/ wyczytałem że można zmniejszyć moc pieca za pomocą cegieł szmotowych ...

 

na tej samej stronce "wyliczyłem" i wyszło mi że mam zapotrzebowanie w sezonie grzewczym max 5.1KW a minimum 2.4KW , a piec ma 12KW (Skam-P Premium 12KW) i mam jak widać za duży piec :(

 

Gdzie te cegły szamotowe się wkłada i czy ma sens ? Ktoś to testował i sprawdzał czy faktycznie po włożeniu cegieł spadło spalanie (zwiększyła się sprawność ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
na tej samej stronce "wyliczyłem" i wyszło mi że mam zapotrzebowanie w sezonie grzewczym max 5.1KW a minimum 2.4KW , a piec ma 12KW (Skam-P Premium 12KW) i mam jak widać za duży piec :(

Większość nowych domów do ok.200m2 tak ma jak nie niżej ale co się dziwić jak nawet na forum sprzedawcy kotłów twierdzą,że dobierają kocioł na oko i jest dobrze ;)

Co z tego,że sprzedadzą kocioł 100% przewymiarowany ale kasa się zgadza...a inwestor niech się martwi i cieszy,że kupił z "pewnego" forumowego źródła :)

 

Nie raz pisałem,ze węgiel to tylko dla starych domów a w nowych nie ma racji bytu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanko ...

 

Na stronce http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/ wyczytałem że można zmniejszyć moc pieca za pomocą cegieł szmotowych ...

Temat dotyczy kotłów zasypowych, gdzie palnikiem jest cała komora zasypowa. Tak jak minertu dorobił nakładkę dla zmniejszenia brucera, tak tam wykłada się szamotem boki komory zasypowej dla zmniejszenia powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość nowych domów do ok.200m2 tak ma jak nie niżej ale co się dziwić jak nawet na forum sprzedawcy kotłów twierdzą,że dobierają kocioł na oko i jest dobrze ;)

Co z tego,że sprzedadzą kocioł 100% przewymiarowany ale kasa się zgadza...a inwestor niech się martwi i cieszy,że kupił z "pewnego" forumowego źródła :)

 

Nie raz pisałem,ze węgiel to tylko dla starych domów a w nowych nie ma racji bytu.

Artur znowu zaczynasz ?

Producent sprzedał mu kocioł, dla Twojej informacji.

Dlaczego zamontowałeś pompkę 300% większej mocy jak zakładałeś jeszcze nie tak dawno ?

To ranking kotłów na eko groszek a nie pomp ciepła, też dla Twojej informacji.

Masz chyba dość wątków do nawracania zagubionych owieczek.

Jedno co cieszy to ostatnie Twoje zdanie, jednak czegoś się nauczyłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość nowych domów do ok.200m2 tak ma jak nie niżej ale co się dziwić jak nawet na forum sprzedawcy kotłów twierdzą,że dobierają kocioł na oko i jest dobrze ;)

Co z tego,że sprzedadzą kocioł 100% przewymiarowany ale kasa się zgadza...a inwestor niech się martwi i cieszy,że kupił z "pewnego" forumowego źródła :)

 

Nie raz pisałem,ze węgiel to tylko dla starych domów a w nowych nie ma racji bytu.

 

Drogi sprzedawco pomp ciepła - w jakim celu kolejny raz narażasz się na "oberwanie po uszach" pisząc w temacie o którym masz średnie pojęcie ?

 

Czyżby to jakiś masochizm ? ;)

 

Może napisz w wątku w którym możesz wypowiedzieć się o czymś sprawdzonym przez siebie - np. podaj SVER swojej PPC przy grzaniu CWU - tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu/page46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...