Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Że neutralizuje kwasy zasadą? Nie wiem, ale stosuje od kilku lat i jest zadowolony. Jeszcze do Kaszpira - mam stary, 25-cio letni komin z cegły. Od 8 lat grzeję CWU kotłem o mocy 28kW. Komin żyje i ma się dobrze. Jest nas czwórka, zużycie wody spore, węgla w tym roku wyszło mi średnio 105 kg. za miesiąc. Roboty znów nie tak wiele, raz na 7 tygodni kosz zasypać i popiół wybrać, przed sezonem grzewczym wyczyścić kocioł..

 

Czyszczę kocioł tym co dostałem od producenta , czyli takim pogrzebaczem. Nie jest on ostry i nie czyści do blachy.

Nie szorowałem do czystej blachy , bo bałem się że moge zarysować albo poniszczyć piec ...

 

Czyli co kupić jakąs drucianą szczotę i go do gołej blachy oczyścić ?

 

Jarecki jak sądzisz ?

 

Zależy mi aby piec jak najdłużej działał , czyli na najdłuższej żywotności.

Myślałem że ograniczając ilośc czas pracy wydłużam jego żywotność , bo jednak pracuje tylko pół roku a nie rok ...

 

Jeśli jednak praca w ciągłbym podtrzymaniu (bo tak by to u mnie by wyglądało , bo zapotrzebowanie na CWU mam bardzo niskie) była by dla pieca lepsza niż jak sobie wypoczywa i nie działa , to mógłbym się na to zdecydować , tyle że szczerze mówiąc wątpie że węglem będzie u mnie taniej. Sądze że po podliczeniu prądu wyjdzie drożej a dodatkowo będzie wymagało dodatkowej roboty ...

 

Więc jak to jest ?

 

Bo szczerze mówiąc zgłupiałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczę kocioł tym co dostałem od producenta , czyli takim pogrzebaczem. Nie jest on ostry i nie czyści do blachy.

Nie szorowałem do czystej blachy , bo bałem się że moge zarysować albo poniszczyć piec ...

 

Czyli co kupić jakąs drucianą szczotę i go do gołej blachy oczyścić ?

 

Jarecki jak sądzisz ?

 

Zależy mi aby piec jak najdłużej działał , czyli na najdłuższej żywotności.

Myślałem że ograniczając ilośc czas pracy wydłużam jego żywotność , bo jednak pracuje tylko pół roku a nie rok ...

 

Jeśli jednak praca w ciągłbym podtrzymaniu (bo tak by to u mnie by wyglądało , bo zapotrzebowanie na CWU mam bardzo niskie) była by dla pieca lepsza niż jak sobie wypoczywa i nie działa , to mógłbym się na to zdecydować , tyle że szczerze mówiąc wątpie że węglem będzie u mnie taniej. Sądze że po podliczeniu prądu wyjdzie drożej a dodatkowo będzie wymagało dodatkowej roboty ...

 

Więc jak to jest ?

 

Bo szczerze mówiąc zgłupiałem :(

 

Szczotką tego nie wyczyścisz.Musisz sobie jakiś skrobak zrobić.Teraz wszystkie kotły chodzą w podtrzymaniu. moim zdaniem lepiej jak kocioł pracuje cały rok.Kto Cię tak urządził z tym kotłem?

Jarecki ożenił Cię z kotłem z rusztem wodnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczotką tego nie wyczyścisz.Musisz sobie jakiś skrobak zrobić.Teraz wszystkie kotły chodzą w podtrzymaniu. moim zdaniem lepiej jak kocioł pracuje cały rok.Kto Cię tak urządził z tym kotłem?

Jarecki ożenił Cię z kotłem z rusztem wodnym?

 

Jarecki ...

 

Jak kupowałem to ruszt wodny był na "topie".

Uważałem to za plus , bo można by było spalić trochę drewna (zostało mi sporo drewna po budowie) i spalić jakieś papiery i itd ..

 

Teraz wiem że to duży minus , bo się bardziej brudzi a palnie gazetami i itd jest bez sensu , bo za mała komora a dodatkowo za mocno się brudzi i później częściej muszę i dłużej czyścić ...

 

Teraz bym kupił bez rusztu wodnego , ale niestety człowiek uczy się na błędach :-<

 

Czekam na wypowiedź Jareckiego.

 

Nie ukrywam że chciałbym aby pozostało tak jak teraz , czyli sezon jesień-zima (piec) i wiosna-lato (bojler i prąd).

Ale jeśli dla pieca jest lepsze aby działał nonstoop , nawet przez większość czasu w podtrzymaniu (bo mam naprawde małe zapotrzebowanie na CWU) to bym po prostu zrezygnował z grzania prądem bojlera ...

 

Po prostu grzanie pradem CWU mnie nie rujnuje finansowo (30-50zł miesięcznie , II taryfa) i wątpie abym węglem wyszło mi taniej , a nie ukrywam że jednak grzejąc CWU prądem jest bardziej komfortowo :)

 

Tyle fajnie aby wypowiedział się producent , on zna jednak swoje piece i sądze że on powienien to wiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir007 - po pierwszym sezonie zerowej wiedzy o paleniu w kociołku wyskrobałem szpachelką całe wnętrze kociołka, nie wiem czy to była smoła z pyłem, czy z farbą czy z jakimś podkładem czy co by tam jeszcze było. Gdy w następnym sezonie dostało temperatury to schodziło toto całymi płatami, wyskrobałem w zasadzie do gołej blachy, obecnie na szczęście jedynie pył zgarniam, a taka skorupa już nie powstaje.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir musisz poprawić jakość spalania bo takie płaty to bywały u mnie w starym kotle.

 

Koledzy pomogą to dostroisz sterownik.

Ma być pyłek i to najlepiej bez sadzy.

 

W pierwszym sezonie używania kotła też mi się taki "gips" zrobił, a potem po wygaszeniu na lato zaczął odpadać płatami z rdzą od strony wymiennika - aż się w pierwszej chwili przestraszyłem, że blacha się rozwarstwiła.

 

Powstawało to na pewno z powodu złego ustawienia parametrów spalania bo później gdy nauczyłem się dobrze ustawiać sterownik ta warstwa już się nigdy nie pojawiła.

 

Już drugi tydzień nie palę w kotle tylko grzeję PPC - i na 2 taryfę zasobnik 120 litrów nie wystarcza, więc podłączę do obiegu kocioł [jest w nim 80 litrów wody, a w instalacji jeszcze trochę] i będę go grzał PPC do 45-50 * C.

 

To powinna być kolejna zaleta bo kocioł nie będzie stał zimny i korodował.

 

Sprawdzę jednak jakie wtedy będą straty ciepła bo wiadomo, że zasobnik ma niskie, a kocioł niby jest izolowany, ale przez komin zawsze coś tam ciepła ucieknie nawet po zamknięciu klapki od dmuchawy i drzwiczek.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już drugi tydzień nie palę w kotle tylko grzeję PPC - i na 2 taryfę zasobnik 120 litrów nie wystarcza, więc podłączę do obiegu kocioł [jest w nim 80 litrów wody, a w instalacji jeszcze trochę] i będę go grzał PPC do 45-50 * C.

 

To powinna być kolejna zaleta bo kocioł nie będzie stał zimny i korodował.

 

.

 

Trochę bez sensu grzać kocioł, i wcale nie wiem czy to mu na zdrowie wyjdzie. Jak wybierzesz ciepła cwu, to nie będzie się chłodził ?

Edytowane przez jorgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir007...jak się kotle węglowym pali mokrym lub niedosuszonym drewnem to go zgnoisz bardzo szybko!!!

Sam się przekonałem że kocioł węglowy ( a tym bardziej ekogroszkowiec) nie służy do spalania drewna.

Rynek chyba na siłę wymusił na producentach tzw. ruszt awaryjny: a bo mam sad, a bo drewno tanio, a bo deski po budowie...... ale jak sama nazwa wskazuje jest on awaryjny ...na wypadek np. awarii podajnika, żeby zimą w chałupie nie rozpalać ogniska. Na dłuższą metę, te oszczędności palenia drewnem na tym ruszcie wyjdą ......... nie powiem gdzie :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bez sensu grzać kocioł, i wcale nie wiem czy to mu na zdrowie wyjdzie. Jak wybierzesz ciepła cwu, to nie będzie się chłodził ?

 

Będzie, ale i tak do temp. wyższej niż gdy stoi teraz [tak z 30* C to będzie minimum jak przypuszczam].

 

Sprawdzę ciepłomierzem jaki będzie wzrost zużycia ciepła = straty wynikające z dołączenia kotła do obiegu i okaże się czy warto z kotła robić zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...