Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

TNatomiast do grzania w okreaach przejściowych jedynym sensownym wyjściem było by przepięcie pompy z instalacji bezpośredniej CWU do obiegu kotłowego CO. Choć przy tych parametrach co uzyskał Suspenser i to wydaje się ekonomicznie wątpliwe.

 

Dla mnie ważniejsza jednak będzie CWU, więc nie planuje przepinania PPC w obieg kotłowy.

 

Nie wiem czy to będzie ekonomicznie opłacalne - sprawdzę to i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrobiłem "wywiad środowiskowy" i moi sąsiedzi palą poza sezonem wodę prądem , jedynie jedna osoba pali kotłem na ekogroszek ...

Więc nie jestem osamotniony ...

 

Dziś jeszcze zająłem się wyczyszczeniem pieca. Trochę udało się zedrzeć tego nagaru i sporo tego jeszcze udało się się "zedrzeć" , ale nie wszędzie do gołej blachy.

Po wyczyszczeniu włożyłem kilka deseczek na ruszt awaryjny i rozpaliłem. Za pomocą dolnych drzwiczek regulowałem proces spalania.Chciałem wygrzać piec do możliwie wysokiej temperatury 300-350 stopni. Dorzuciłem także opakowanie Spadsalu czy jak to sie zwie. Przy wysokie temepraturze część nagaru poodpadała , ale niestety ciagle jeszcze jest .

 

To co się dało wyczyściłem.

 

Pytanie co do "wypoczynku" pieca.

 

Piec gdy jest nieużywany powinien być szczelnie zamknięty , czy otwarty (aby była cyrlulacja powietrza) ?

Jeśli zamknięty , co co wtedy z kominem ? Jak wleci do komina woda , to jak nie będzie cyrlulacji powietrza (ciągu w kominie) to sam komin nie wyschnie , więc jak ?

 

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakąś wyczystkę miedzy czopuchem a kominem. Otwierasz, a wlot od strony kotła zatykasz szczelnie jakimiś szmatami, drzwiczki, wyczystki kotla i dmuchawca tez szczelnie zamykasz.

Mowa oczywiście o zimnych piwnicach, jak ktoś ma kotłownie w domu na parterze, a w niej 20-25C, to niech sobie nie zawraca j...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się vld, mam w kotłowni średnio 25st.C (przynajmniej dzisiaj), ceglany komin, kotłownia sucha, lekko zaniżona.

Nigdy nie paliłem latem na cwu, zarówno stary jak i podajnikowy kocioł po tak długim postoju bliżej wylotu spalin do komina są zabarwione delikatnie mówiąc.

 

 

Kiedyś już ktoś zaczął dyskusję czy lepiej jak stoi, czy lepiej przepalać. W upały nie ruszam kotła.

Ostatni raz przepalałem w czerwcu papierami.

 

Generalnie jednak przed rozruchem we wrześniu podpalam coś w wyczystce komina, wygrzewam, dalej na ruszt papiery i wygrzewam kocioł pod 70st.C, wszystko wówczas elegancko się czyści i rozruch i spokój do wiosny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co do "wypoczynku" pieca.

 

Piec gdy jest nieużywany powinien być szczelnie zamknięty , czy otwarty (aby była cyrlulacja powietrza) ?

Jeśli zamknięty , co co wtedy z kominem ? Jak wleci do komina woda , to jak nie będzie cyrlulacji powietrza (ciągu w kominie) to sam komin nie wyschnie , więc jak ?

 

Dzięki !

 

Kocioł po zakończeniu palenia powinien być wyczyszczony do gołej blachy i ZAMKNIĘTY. Zakonserwownie go nie jest błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabarwione tzn rdzawy kolor?

Za dużo byś już wymagał gdybys chciał, by nawet zabarwien nie było. Gała blacha zawsze będzie robila się ruda i bez kondensacji, wystarczy sam tlen z powietrza.

Ta metoda da tylko tyle, że nie beda się wykrapac coraz to nowsze partje pary wodnej z przeplywajacegomw tym czy innym kierunku powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Co aktualnie polecicie do palenia ekogroszkiem ? Dom 144 mkw. Byliśmy zainteresowani defro duo uni 15kw lecz teraz sami już nie wiemy, dzisiaj sprzedawca zaproponował nam piec enka set 3 lub 4. Co o tym sądzicie lub co mozeciezaproponowac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Co aktualnie polecicie do palenia ekogroszkiem ? Dom 144 mkw. Byliśmy zainteresowani defro duo uni 15kw lecz teraz sami już nie wiemy, dzisiaj sprzedawca zaproponował nam piec enka set 3 lub 4. Co o tym sądzicie lub co mozeciezaproponowac

 

Poczytaj zanim zapytasz bo co 2-3 strony odpowiadamy na to samo pytanie przy podobnym metrażu domu.

 

Mam kocioł Enka, Defro znam, a co polecam - znajdziesz szybko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Co aktualnie polecicie do palenia ekogroszkiem ? Dom 144 mkw. Byliśmy zainteresowani defro duo uni 15kw lecz teraz sami już nie wiemy, dzisiaj sprzedawca zaproponował nam piec enka set 3 lub 4. Co o tym sądzicie lub co mozeciezaproponowac

 

pytanie podstawowe

chałupka nowa czy stara?

jak nowa powinieneś mieć OZC- zrobione dobrze a nie "na sztukę" pokaże CI ile KW potrzebujesz by ją ogrzać

wtedy dobierz kocioł odpowiedniej mocy a nie taki który poleci sprzedawca- on poleci to na czym najwięcej zarobi

dodatkowo jeśli nowa to potrzebujesz nie więcej niż 8-9KW więc nie masz za dużego wyboru w tym przedziale mocy

 

jeśli starsza to czy ocieplona i jak?

 

podstawowe paliwo ekogroszek czy miał a może czeski lub ruski bądź mieszanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to powinieneś mieć OZC

z niego powinieneś wyciągnąć ile ciepła musisz dostarczyć by było ciepło w tyłek

ja szacuję tylko orientacyjnie i po mojemu to nie więcej niż pisałem.

myślałbym o innym niż kocioł na eko czajniku

a jak musi być na eko to moc możliwie najmniejsza

o kotłach pisał SUSPENSER kilka stron wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Co aktualnie polecicie do palenia ekogroszkiem ? Dom 144 mkw. Byliśmy zainteresowani defro duo uni 15kw lecz teraz sami już nie wiemy, dzisiaj sprzedawca zaproponował nam piec enka set 3 lub 4. Co o tym sądzicie lub co mozeciezaproponowac

 

a rurki z gazem nie masz?

http://esterownik.pl/forum/posty,303/dobor-kotla

Edytowane przez jorgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki brak ale gdyby była pytanie jw.

 

Aby prosto oszacować, załóż sobie straty ciepła na 50 do 60W/m2

pomnóż razy metry do ogrzania (144)

wynik podziel przez tysiąc

do wyniku dodaj 2-3kW na bojler i masz przybliżony szacunek doboru mocy kotła z założeniem jeszcze jakiś mostków cieplnych... na warunki mocnej zimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze drobiazg - w życiu nie kupiłbym Defro Duo Uni, zamierzając palić ekogroszkiem. Do palenia miałem można by rozważyć, bo pomimo nienajlepszej prasy na forum, Defro to naprawdę są trwałe, dobre kotły. Tyle, że drogie. Ale palnika rynnowego w kotle za około 12 tysi nie warto kupować, mając w zamiarze palenie ekogroszkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...